Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Sprzedam] Duży transformator z APC Back UPS 650VA

yogi009 03 Mar 2011 23:24 6857 10
    yogi009
    Poziom 42  
    Moc z tabliczki 650VA, uzwojenie wtórne wskazuje 15,9V, planowałem zrobić z niego prostownik samochodowy, ale mam teraz pilniejszy projekt elektroniczny, na który zbieram środki. Transformator wykonany solidnie, stan jak z fabryki, oznaczenia:

430-2030A.3
    Class 130(B)
    LEI-4 9826

Cena 60zł.

Uwaga, szukam transformatora 2x12V ok. 100W - mogę się wymienić z ew. dopłatą.

Pozdrawiam.

---

Proszę bardzo, dołączam fotki.

[Sprzedam] Duży transformator z APC Back UPS 650VA [Sprzedam] Duży transformator z APC Back UPS 650VA [Sprzedam] Duży transformator z APC Back UPS 650VA [Sprzedam] Duży transformator z APC Back UPS 650VA

---

Wymiary zewnętrzne:

część metalowa od góry (część metalowa) - 10,5cm x 4,9cm
    wysokość części metalowej - 8,7cm

Środkowego rdzenia nie mam jak wymierzyć, zasłania go skutecznie w całości plastik karkasu, myślę jednak, że można z dużym przybliżeniem oszacować sobie moc tego transformatora.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo. Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda
    Proszę o fotki na forum!
    wieswas
    Poziom 33  
    Podana moc 650VA zapewne jest spisana z tabliczki, ale nie transformatora tylko całego UPSa. Zmierz linijką grubość rdzenia oraz szerokość bocznej kolumny (łatwy dostęp linijką). Powierzchnia środkowej kolumny rdzenia jest 2 razy większa od bocznej czyli wynosi 2 x szerokość bocznej kolumny w cm razy grubość pakietu blach z jakich złożony jest transformator.
    Obliczone w ten sposób pole powierzchni środkowej kolumny rdzenia (w cm^2) określa jego moc maksymalną.
    P=S^2/1,44
    I dopiero to jest właściwa moc transformatora.
    A tak to nieświadomie możesz wprowadzić w błąd kupującego.
    A może się mylę i już to obliczałeś ?
    yogi009
    Poziom 42  
    Nie zajmuję się ani przezwajaniem transformatorów, ani handlem nimi, po prostu przyjąlem, że skoro cale urządzenie ma na tabliczce moc 650VA, to trafo powinno tyle mieć, poza tym to jest solidny transformator. Jak go spotkam to pomierzę, ale raczej wymiary zewnętrzne, środkowy rdzeń jest dokladnie ukryty pod plastikiem "karkasu". Wczoraj jakiś kolega liczyl z tych przyblizonych wymiarów moc i mu wyszla w okolicy 650VA.

Ze swojej strony podaję wszystkie informacje, jakie posiadam, lącznie z fotkami i symbolem producenta, więc myślę, że można odnaleźć w internecie parametry transformatorów używanych do budowy APC Back UPS 650VA.
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Miałem identyczny i tu też wystawiałem. Niestety nie było chętnych, mimo że chciałem za nie 40 zł. W końcu go rozebrałem na odzysk miedzi.
    Tak wyglądało moje.
    [Sprzedam] Duży transformator z APC Back UPS 650VA
    wieswas
    Poziom 33  
    Kolego "Yogi009" w żaden sposób nie podważam twojej dobrej woli.
    Chciałem tylko zwrócić uwagę, że kupującemu łatwiej będzie podjąć decyzję zakupu ,gdy będzie miał dokładniej określoną moc transformatora. Pomiar szerokości bocznej kolumny i grubości pakietu blach jest przecież banalnie prosty. Środkowa kolumna jest ZAWSZE dwa razy szersza od bocznej dla kształtek EI.
    W przypadku UPS moc transformatora nie musi być równoznaczna z mocą UPS.
    yogi009
    Poziom 42  
    Nie wiem, czy w Ameryce mają te same zasady, ale boczna kształtka litery E ma tu 17mm szerokości. Oczywiście dziękuję za podzielenie się konkretną wiedzą, na tym polega idea forum dyskusyjnego. Pozdrawiam.

Zważyłem transformator na niezbyt precyzyjnej wadze łazienkowej, wyszło około 4,5kg.
    wieswas
    Poziom 33  
    Jeżeli boczna kolumna ma 17mm to środkowa ma na 100% 34mm. Grubość pakietu podałeś jako 49mm, więc moc jest 200VA.Wymiary kształtek nie zależą od wymysłów producenta. Wynikają z zasady działania transformatora i na całym świecie MUSZA być takie same. Jeżeli środkowa kolumna byłaby szersza niż podwojona boczna, to i tak boczne kolumny by się przesyciły i ograniczyły i tak moc do 200VA. Jeżeli środkowa kolumna byłaby węższa, to przy większej mocy przesyciłaby się środkowa. Optymalną moc ZAWSZE się uzyskuje gdy środkowa jest dokładnie 2 razy szersza od bocznej.
    Mimo wszystko transformator jest bardzo ładny i praktyczny. Wprost idealny dla prostownika akumulatorów samochodowych (do 120Ah). Cena sklepowa na pewno byłaby znacznie wyższa.
    Przepraszam, za rozpoczęcie dyskusji technicznych na forum handlowym, a w szczególności kolegę "yogi009" za "wchrzanianie się" w jego temat, ale uważałem za konieczne wyjaśnienie wątpliwości.
    yogi009
    Poziom 42  
    Jak napisałem, nie jestem znawcą transformatorów, tylko się tak głęboko zastanawiam, skąd się wzięła tylna tabliczka znamionowa producenta z opisem 650VA (400W), skąd opisany bezpiecznik sieciowy 220-240V 3A i w końcu skąd bezpieczniki na płycie elektronicznej o wartościach 30A (kilka).

Nie zamierzam podważać niczyjej wiedzy, jednak jakoś zazwyczaj prawa fizyki powodowały, że raczej się zakłada transformatory (ogólnie zasilanie) z rezerwą mocy, niż o mocy 2,5 raza mniejszej, niż oznaczenia na tablicy znamionowej. Ale to tylko tak w ramach filozoficznych przemyśleń. Pomijając już sam fakt, że nawet przy 200VA o których piszesz przy 15,9V mamy prąd około 12,7A. Poza tym wczoraj jakiś Kolega też pytał o te wymiary i po obliczeniach napisał, że jest to moc około 600-650VA.

Najprościej i chyba najrzetelniej byłoby po prostu dotrzeć do dokumentacji technicznej tego UPS-a i przeczytać jakie są parametry transformatora. Pozdrawiam.
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Dam tu przykład wyliczenia mocy transformatora z tego forum:

Do obliczenia transformatora jest potrzebny współczynnik stały, Q który jest faktycznie stały dla transformatora, jest to te okno karkasu mnożone AxB np. karkas ma 4cm i 5cm= 4x5=20 i to jest te Q20 a Q x Q = maksymalna moc twojego transformatora , wyniesie ona 400W, ale musisz to pomnożyć przez współczynnik strat 0,8 i wyjdzie Ci moc pracy ciągłej 320W.

Nie jedno trafo wyjmowałem z UPS-a i zawsze dziwnie te moce są zawyżone. Być może tu chodzi o moc chwilową w krótkim impulsie. Lepiej zawsze przyjąć mniej i być pewnym tego co się ma. :D
    yogi009
    Poziom 42  
    To już by było blisko, na tabliczce jest 650VA (400W), czyli niby owe teoretyczne 400W bez uwzględnienia współczynnika strat.

Moderowany przez ANUBIS:

Dalsze dyskusje proszę prowadzić za pomocą komunikatorów , PW itp .

Temat zamykam .