Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX - zwiększenie napięcia 5V

grzybek21 26 Paź 2004 16:59 4620 14
  • #1 26 Paź 2004 16:59
    grzybek21
    Poziom 11  

mam pytanie odnośnie zasilacza komputerowego jak można zwiekszyć napiecie 5v i odrazu mówie że jest na 494 5v i 12v dla nich jest samo sprzęzenie tzn jak zwieksze nap 5v i to rośnie 12v a jak się da zwiekszyć tylko 5v bez przezwajania trafa w zasilaczu i jak się da zwiekszyć wydajność takiego zasilacza , zwiekszenie czest. kluczy coś da

0 14
  • #2 26 Paź 2004 17:48
    tzok
    Moderator Samochody

Nie da się - sprzężenie jest brane z linii +5V i tylko ono jest stabilizowane, stosunek napięć +5 i +12 jest stały i wynika tylko z konstrukcji trafa.
    Z tąd też wynika fakt, że obciążając linię +5V rośnie napięcie na linii +12V (stabilizator zwiększa wypełnienie sygnału aby utrzymać napięcie +5V na stałym poziomie ale tym samym nieobciążone napięcie +12V rośnie).

0
  • #3 27 Paź 2004 00:28
    grzybek21
    Poziom 11  

12v nie jest stabilizowane z choinki się urwałeś jakby nie było to nieżle by napiecie 12v skakało po prostu 5v i 12v są na jednym sprzężeniu i jak niskie jest 5v i wzrasta 12v jak nie wierzysz to sprawdz to wes zastosuj diode schotkiego w 12v o wiekszym spadku napiecia niż na orginalna dioda to wtedy 12v spadnie a 5v wzrośnie dlatego tak sie dzieje bo 5v i 12v są na jednym sprzężeniu zwrotnym{ujemnym} tzn pierwsza nóżka układu 494 jedyne wyjście żeby podnieść napiecie 5v to zastosować lepsze diody o mniejszym spadku napiecia co spowoduje wzrost napiecia 5v a spadek 12v i wtedy możemy podnieść jeszcze troszke napiecie poprzez osłabienie sprzężenia na obwodzie 5v. A jak jeszcze ktoś nie wierzy to niech włoży w obwód 12v diode schotkiego lepszą o mniejszym spadku napiecia ja tak zrobiłem włożyłem 20A zamiast 10A i napiecie były zamiast 12v było ponad 13v a zamiast 5 to 4.75v to widze że pozostaje tylko zabawa z trafem czy wogóle ktoś wie jak zwiekszyć wydajność zasilacza a 3.3v jest stabilizowane na odzielnym obwodzie wiec można zmieniać je dowoli więć tak uczyniłem

0
  • #4 27 Paź 2004 00:47
    ul1002

Poziom 34  

grzybek21 napisał:
    mam pytanie odnośnie zasilacza komputerowego jak można zwiekszyć napiecie 5v i odrazu mówie że jest na 494 5v i 12v dla nich jest samo sprzęzenie tzn jak zwieksze nap 5v i to rośnie 12v a jak się da zwiekszyć tylko 5v bez przezwajania trafa w zasilaczu i jak się da zwiekszyć wydajność takiego zasilacza , zwiekszenie czest. kluczy coś da

Chyba sam się z choinki ........ ,co Ci da zwiększenie napięcia 5V ,na ile chcesz go podnieść? i po co? ,jeśli do innych celów niz zasilanie komputera ,to przeróbka nie jest łatwa ,to jest przetwornica impulsowa więc przeróbka jest od podstaw czyli np. od transformatora(można równiez zastosowac następną przetwornicę tylko na gałaź 5V).Podniesienie napięcia nie równa się wydajności zasilacza !

0
  • #5 27 Paź 2004 01:18
    urko
    Poziom 17  

Napięcia 5V i 12V są stabilizowane, tylko jest to "stabilizacja skrośna" ... Tu w ogóle nie ma o czym dyskutować. Jeśli wcześniej zrobiło się coś, co zmieniło prawidłową proporcjonalność tych napięć, nie ma sensu dalej kombinować, tylko trzeba wrócić do poprzedniego układu. Poza tym, spadek napięcia z na diodach zależy od obciążenia. Nie wiem, przy jakim obciążeniu kolega je sprawdza. Wydajność można trochę podnieść, np. próbując wyższych częstotliwości i zmniejszając "martwy czas", ale to chyba gra nie warta świeczki. Trzeba by sparować lepiej tranzystory w przetwornicy. Jeśli już ktoś ma szczególną potrzebę poprawiania cudzej pracy, to lepiej wymienić TL494 na TL594 który jest 5x dokładniejszy i TL431 na TL1431 ( lub jakiś xx431 nie-Texas klasy "A")

0
  • #6 27 Paź 2004 08:39
    ul1002

Poziom 34  

Zwiększyć napięcie można jeszcze spróbować stosując zamniast stabilizatora 5v np. 6V lub LM317 i dokonac pomiarów .

0
  • #7 27 Paź 2004 14:30
    grzybek21
    Poziom 11  

dlatego chce zwiekszyć napiecie 5v dlatego że bez obc już jest 4.95v a więc kiszka bez obc powinno być 5.2-5.4v

0
  • #8 27 Paź 2004 15:41
    tzok
    Moderator Samochody

Bez obciążenia się w ogóle nie powinno włączać zasilacza a pomiar jest zupełnie niemiarodajny. Włącz żarówkę samochodową (12V/5W) w obwód 5V i dopiero mierz napięcia.

0
  • #9 27 Paź 2004 22:39
    grzybek21
    Poziom 11  

przecież wentylator jest podpiety pod 12v pobiera 2waty

0
  • #10 28 Paź 2004 07:54
    Rubidium
    Poziom 11  

tzok napisał:
    Bez obciążenia się w ogóle nie powinno włączać zasilacza a pomiar jest zupełnie niemiarodajny.

Święta prawda! Zrobiłem taki eksperyment na swoim zasilaczu i bez obciążenia miałem około 3V. Dopiero z minimalnym obciążeniem ok 1A było zbliżone do 5 i zaczynało spadać przy obciążeniu nominalnym.

0
  • #11 28 Paź 2004 09:46
    TONI_2003
    Moderator

Rubidium napisał:
    Święta prawda! Zrobiłem taki eksperyment na swoim zasilaczu i bez obciążenia miałem około 3V. Dopiero z minimalnym obciążeniem ok 1A było zbliżone do 5 i zaczynało spadać przy obciążeniu nominalnym.

... zrobiłeś eksperyment na jednym zasilaczu i to zapewnie bardzo kiepskiej jakości i wysnuwasz fałszywe wnioski :( szanowny kolego to nie jest takie proste jak Ci sie wydaje i nie należy tego zagadnienia tak interpretować bo daleko tak nie zajedziesz , a i inni będą mieć zły przykład w tym temacie. Pozdrawiam :wink:

0
  • #12 28 Paź 2004 15:14
    grzybek21
    Poziom 11  

wszystkie zasilacz które są oparte na 494 tak sie zachowują ma ktoś schemat zasilacza firmowego chiefteca czy anteca mam jeszcze pytanie czemu zasilacze firmowe dobrze trzymają napiecia jest to zasługa mocnych diod schotkiego ,trafa czy układu sterującego przetwornicą

0
  • #13 28 Paź 2004 19:31
    tzok
    Moderator Samochody

Wszystkiego razem plus oddzielnych obwodów stabilizacji +5V i +12V...

0
  • #14 28 Paź 2004 21:04
    ada
    Poziom 17  

Rubidium nic błędnego nie napisał jak się zasilacz obciąży to nic mu się nie stanie.
    z obciązeniem będzie pewniej (wiem z własnej praktyki)

0
  • #15 29 Paź 2004 07:00
    urko
    Poziom 17  

Jeśli producent zasilacza podaje w notce technicznej wartości minimalnego obciążenia to chyba coś znaczy. Prawda? Pewnie, że kupując komputer, czy nawet (sam) zasilacz w sklepie, nie dostaniemy takiego dokumentu ale zawsze można sobie poszukać w internecie. Wystarczy tylko trochę poczytać...

0