Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak rozbudować sieć wifi (3 domy)?

04 Mar 2011 17:27 2169 11
  • Poziom 8  
    Witam!
    Chciałbym rozbudować swoja sieć wifi o następny dom.
    Siostra postanowiła podłączyć się z moim internetem.
    W tym celu zamierzam podzielić łącze Netii na 2 komputery
    Jako, że siostra mieszka dom obok muszę dokupić odpowiedni sprzęt do nadawania sygnału. Myślałem nad antena kierunkową ale sieć chciałbym zrobić jak najtańszym kosztem.
    Jest jeszcze jeden problem ponieważ mój internet odbieram przez wifi ze starego domu gdzie mam telefon stacjonarny przez co w tym celu muszę wystawic adapter wifi za okno( link quality 66-89% siła sygnału 29-42%) w domu sieci juz nie wyszukuje.
    Proszę o rady odnośnie rozbudowy tej sieci oraz planowany koszt wszystkiego

Poniżej obrazek jak to mniej więcej wygląda
    dom 1 - internet pierwotny
    dom 2 - ja
    dom 3 - siostra
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    a nie myślałeś nad pociągnięciem skrętki miedzy tymi budynkami??
    Jeśli zależy Ci aby w domach 2 i 3 była sieć bezprzewodowa, dokupujesz 2 routerki i problem rozwiązany...
    Połączenie domów bez kabla i zrobienie dodatkowo bezprzewodowej sieci wewnętrznej będzie trochę kłopotliwe.
  • Moderator - Sieci, Internet
    oczywiście pomysł kolegi @b0dzi0 jest bardzo dobry i warty rozważenia ale jeżeli nie masz możliwości "kablowych" zawsze możesz postawić antenę zewnętrzną na budynku gdzie masz internet co poprawi jakość sygnału u ciebie i pozwoli na dostęp do internetu u siostry.
  • Poziom 17  
    Najlepiej było by ustawić antenę dookólną na domu który udostępnia internet, a w pozostałych anteny kierunkowe skierowane na uprzednią. Nie jest to duży koszt, tylko trzeba dobrze zamontować ta pierwszą antenę tak żeby był kontakt z tą od twojej siostry.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    dookólną? nie lepiej sektorek? albo jakieś nanostation m5 powiedzmy?
  • Poziom 8  
    Oczywiście skrętka wchodzi w grę. Prosiłbym o kosztorys całej inwestycji.
    Z racji tego iż jestem graczem zależy mi na tym aby podczas korzystania z internetu u siostry nie odczuwał skoków pingu na serwerach.
  • Poziom 17  
    to tym bardziej powinieneś wybrać skrętkę...
    W obu budynkach chcesz mieć sieć bezprzewodową?

Dodano po 5 [minuty]:

1m skrętki zewnętrznej to koszt ok. 1.50 -2.50zł/mb w zależności czy UTP czy FTP, do tego przydałaby się jakaś linka nośna ok. 50gr./mb
    Możesz to zrobić w różnoraki sposób:
    1. od DOM1 z linksysa pociągnąć 2 odcinki bezpośrednio do DOM2 i 3 (nieco nadłożysz kabla, ale nie potrzebujesz dodatkowych urządzeń)
    2. Ciągniesz odcinek pomiędzy DOM1 a DOM2, w DOM2 stawiasz router (np. TP-LINK TL-WR340G - 60zł) i z tego routera ciągniesz kolejny odcinek do DOM3, jeśli potrzebujesz w DOM3 znowu stawiasz router (może również być TP-LINK TL-WR340G).
  • Poziom 8  
    najlepiej aby w DOM2 i DOM3 było wifi z DOM1 mogę zabrać linksysa i z gniazdka telefonicznego w DOM1 pociągnę skrętkę do DOM2 a dalej tak jak piszesz. Wtedy nie muszę dokupywać dodatkowego routera jeśli dobrze rozumiem? Taka metoda też jest dobra?

Jeszcze jedna sprawa ponieważ przy DOM1 znajduje się transformator, czy za sprawą transformatora jestem skazany na ftp czy nie muszę się obawiać zakłóceń i wybrać tańszy utp
  • Poziom 17  
    Tak, możesz zabrać z dom1 linksysa. Ale wtedy i tak w Dom3 będziesz musiał coś postawić dodatkowego.

Ogólnie rzecz biorąc zewnętrzne przewieszki powinno robić się w FTP. Jeśli jednak nie posiadasz w domu sprawnego uziemienia, do którego należałoby podłączyć ekran skrętki, różnica pomiędzy FTP a UTP raczej nie powinna być wielka. Jak daleko od trafo będziesz puszczał tą skrętkę?
  • Poziom 8  
    Tak to wyglada.
    Widok na DOM1 z okna w DOM2
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    nie będzie przeszkadzało, uważaj tylko puszczając przewód abyś nie zahaczył o przewody elektryczne :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Puszczasz skrętkę ziemią w jakimś peszlu (żeby nie leżała w wodzie) i po kłopocie.