Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odzysk ciepła w wentylacji serwerowni

ser1983 04 Mar 2011 18:37 5468 14
Suntrack
  • #1
    ser1983
    Level 12  
    Witam!

    Jestem automatykiem, nie zajmuje się zawodowo wentylacją, proszę więc o traktowanie jak laika i z góry przepraszam za wpadki merytoryczne. Aktualnie jestem w trakcie budowy pomieszczenia serwerowni. W której będzie zlokalizowany klimatyzator APC InRow, który wymaga wymiany powietrza na poziomie 1430m3/h. Oraz temperatury powietrza dolotowego między 0-40st. C. Projekt przewidział nagrzewnicę, jednak o zbyt małej mocy aby podnieść temperaturę powietrza z -20 do 0. Ze względu na gotowe przyłącze elektryczne i bardzo wyżyłowany przekrój kabla, niemożliwe jest wstawienie nagrzewnicy o wystarczającej mocy. Koszt wstawienia centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła znacznie przekracza założenia inwestycyjne. Dlatego powstał pomysł mieszania części powietrza wylotowego z klimatyzatora ze świeżym powietrzem, jeżeli temperatura spadnie poniżej -10st. Chciałbym się dowiedzieć jak się odnosicie do tego pomysłu jako znawcy tematu? Czy macie pomysły/propozycje jak rozwiązać to sprzętowo? Jakie klapy/przepustnice, jakie siłowniki do tego? Jakie założenia trzeba przyjąć żeby układ działał sprawnie? I czy taka cyrkulacja może spowodować znaczny spadek wilgotności powietrza (w serwerowni powinna być na poziomie 45%-50%) co spowoduje nagromadzanie się ładunków elektrostatycznych? Proszę o przyjęcie założenia iż w pomieszczeniu tym nie będą stale przebywać ludzie.
  • Suntrack
  • #2
    pm.001
    Electrician specialist
    Witam
    Nic kolego nie piszesz o mocy chłodniczej Twojego systemu. Proponuję się zastanowić nad zwykłym splitem. Wówczas odpada Ci problem wymiany powietrza i wstawiania nagrzewnic. Jeśli bardzo będzie Ci to potrzebne to można też doprowadzić coś do nawilżania (klimatyzator usuwa wilgoć z powietrza). Z innej strony patrząc to informacja o tym że już teraz (na etapie budowy) instalacja elektryczna pracuje na granicy możliwości nie jest pocieszająca i pewnie wcześniej niż później trzeba będzie ją rozbudować :cry:
    Twoja propozycja - hmm da się to zrobić ale jakoś nie jestem entuzjastą takiego rozwiązania. Technicznie możesz wstawić regulator na bieżąco analizujący temp. powietrza na dolocie do urządzenia i w razie potrzeby podmieszać powietrze wywiewane z zewnętrznym przez siłowniki analogowe ale po co iść tą drogą?
    pozdrawiam
    pm001
  • #3
    ser1983
    Level 12  
    Split nie wchodzi w rachubę, bo klimatyzatory już stoją i czekają na zamontowanie. Wszystko po za tym musi być firmy APC ze względu na system zarządzania tym. Nie projektowałem tego budynku ani nie uczestniczyłem do tej pory w realizacji. Po prostu pojawił się w/w problem na pewnym etapie inwestycji i opisane przeze mnie rozwiązanie jest po prostu "najtańsze" (wiem że nie eleganckie).
    Zastanawiam się nad taką realizacją:
    Odzysk ciepła w wentylacji serwerowni
    Gdzie M to przepustnica trójdrogowa z siłownikiem 3 pozycyjnym: A, B, AB.
    Istniejąca nagrzewnica jest w stanie ogrzać powietrze z -10 do 0 st C.
    Dlatego też:
    T>-10 => M=B
    T<-10 i T>-18 => M=AB
    T<-18 =>M=A

    Zadziała? Czy lepiej jest może zastosować przepustnicą z siłownikiem przy czerpni?
  • #4
    pm.001
    Electrician specialist
    Osobiście zastosowałbym 2 przepustnice pracujące odwrotnie.
    Na czerpni i na wyrzucie (ta na wyrzucie zależnie od wykonania może wymagać 2 siłowników i ma za zadanie dzielić strumień powietrza na ten zawracany do wentylatora i wyrzucany na zewnątrz). Siłowniki proponuję jednak analogowe (a nie 3 pkt) i wówczas w pewnym zakresie masz możliwość dokładnego ustawienia temp. na dopływie do wentylatora.
    Rozwiązania z grupy "najtańsze" cechują się z reguły większymi kosztami eksploatacji :cry:
    pozdrawiam
    pm001
  • #5
    monterek77
    Level 10  
    Zgadzam się z przedmówcą, pod warunkiem, że przewód czerpny i przewód recyrkulacyjny będą zbliżone przekrojem. Niestety powietrze głupie nie jest i pójdzie łatwiejszą drogą. Zastosowanie przepustnic przeciwbierznie nie gwarantuje jednakowego sprężu.
  • Suntrack
  • #6
    ser1983
    Level 12  
    W ramach aktualizacji.
    Regulacja temperatury będzie realizowana na 2 przepustnicach wielopłaszczyznowych wyposażonych w siłowniki BELIMO LM230-A. Siłowniki są sterowane 3-punktowo. Zastanawiam się co będzie się działo gdy przepustnice zostawię otwartą np. na 50%, czy przepływ powietrza nie będzie powodować dalszego zamykania/otwierania klapy. Sterowanie planuję zrobić na Moeller Easy 819-DC-RC. Jak coś więcej się ruszy, dam znać.
  • #7
    pm.001
    Electrician specialist
    Witam
    Oczywiście jeśli siłowniki są prawidłowo dobrane (moment siłownika do powierzchni przepustnicy) to nie może być czegoś takiego jak samoistne przestawianie położenia siłownika.
    Co do sterowania 3 pkt to osobiście staram się tego unikać gdyż nie gwarantuje to pełnej kontroli nad układem (elektronika wyliczy sobie jakieś 65% otwarcia i tak ustawi wystarczy jednak zanik napięcia i już wyliczenia się straciły (- chyba że ustawisz tę zmienną jako remanentną w Easy -) a siłownik dalej będzie tkwił w swoim miejscu. Zdecydowanie polecam sterowanie analogowe ale to Twoja koncepcja i twoja decyzja
    pozdrawiam
    pm001
  • #8
    Chris_W

    Level 39  
    A czemu ta wentylacja ma służyć? Przecież to tylko strata energii i to ogromna - do podgrzania 1500m3 powietrza na godzine o 20 stopni trzeba ok 10kW. A nie widzę żadnego powodu wentylowania serwerowni - praktycznie zawsze montuje się same klimatyzatory (oraz ewentualną kratkę wentylacji grawitacyjnej)
  • #9
    ser1983
    Level 12  
    Quote:
    A nie widzę żadnego powodu wentylowania serwerowni

    Offtop: Akurat wentylacja serwerowni jest często konieczna ze względu na gaszenie gazem. Po akcji gaśniczej, wymagana jest wentylacja pomieszczenia.

    Natomiast w temacie: wymiana powietrza jest potrzebna ze względu na wymagania klimatyzatora APC InRow (str. 14).
  • #10
    rosaldo
    Level 12  
    Wentylacja i klimatyzacja to dwie różne sprawy.
    Klimatyzator nie potrzebuje takich ilości powietrza, a wentylacja nie potrzebuje podgrzewania ( wystarczy rekuperacja).
    Wydaje się,że projekt też był realizowany po najniższych kosztach, przez pana Józka z kotłowni
    Pozdro

    Dodano po 5 [minuty]:

    Ponadto serwerownia zwykle jest wdmuchiwana powietrzem.
    Nadciśnienie rozładowuje się albo przez szczeliny, albo przez zawór powietrzny.
    Akcja gaśnicza w dodatku gazem wymaga zmiany kierunku tłoczenia powietrza.
    Klimatyzator jest w ogóle niepotrzebny w serwerowniach o suficie powyżej 2.5m
    Pozdro
  • #11
    pm.001
    Electrician specialist
    Witam
    Quote:
    Ponadto serwerownia zwykle jest wdmuchiwana powietrzem.
    Nadciśnienie rozładowuje się albo przez szczeliny, albo przez zawór powietrzny.
    Akcja gaśnicza w dodatku gazem wymaga zmiany kierunku tłoczenia powietrza.
    Klimatyzator jest w ogóle niepotrzebny w serwerowniach o suficie powyżej 2.5m

    A można prosić o rozwinięcie myśli bo chyba za duży skrót myślowy jak dla mnie na weekend i z takim tekstem w kategorii 0-1 to pozwolę sobie polemizować.
    pozdrawiam
    pm001
  • #12
    rosaldo
    Level 12  
    Rozwinięciem jest kompletny projekt. Nie specjalnie rozumiem co mam rozwinąć.
    Proszę się zapytać kogoś wokół siebie po co klimatyzator w serwerowni.
    Czy tam są urządzenia laboratoryjne?
    Była i być może dalej jest taka moda w Polsce wynikająca z naciągania przez firmy takie, jak APC.
    Generalnie Klimatyzacja kończy się zagrzybieniem pomieszczeń. Nie dlatego, że jest zła. Lecz konserwowana byle, jak. W trosce o niskie koszty

    Pozdrowienia
  • #13
    pm.001
    Electrician specialist
    Witam
    Quote:
    Rozwinięciem jest kompletny projekt. Nie specjalnie rozumiem co mam rozwinąć.

    No więc ogólnie z tym projektem to można się zgodzić ale doświadczenie życiowe podpowiada mi że wiele "projektów" musiałem wyrzucić do kosza z racji ich całkowitej nieprzydatności do wykonania. Zaś wątek pożarowy w odniesieniu do serwerowni to jeszcze inna bajka związana bardzo często z wydzieloną strefą pożarową i co się z tym wiąże zamknięciami pożarowymi.
    Quote:
    Proszę się zapytać kogoś wokół siebie po co klimatyzator w serwerowni

    No to spytałem, nie aby to była dla mnie nowość ale wobec takiego zdania zaczynam się zastanawiać czy przypadkiem to ja nie robię błędu. No i wyszło mi takie coś że praktycznie cała moc dostarczana do serwerowni jest zamieniana na ciepło (pomijam szczątkowe wiatraki na radiatorach). Przypomniałem sobie też informacje o żywotności zarówno akumulatorów i kondensatorów w torze prądowym w funkcji temperatury. Wniosek - jestem za klimatyzowaniem serwerowni.
    Quote:
    Była i być może dalej jest taka moda w Polsce wynikająca z naciągania przez firmy takie, jak APC.

    To nie moda ale konieczność odebrania ciepła które zostanie wyprowadzone z serwerowni albo przez inst. klimatyzacji albo wentylacji - w tym przypadku proszę przeliczyć ile powietrza jest potrzebne.
    Quote:
    Nie dlatego, że jest zła. Lecz konserwowana byle, jak. W trosce o niskie koszty

    Z tym akurat się zgadzam ale to nie uwaga techniczna ale finansowa a właściwie kryminalna bo ustawienie przetargów publicznych gdzie 100% to cena powinno być ścigane z mocy prawa - ale to inna bajka.
    pozdrawiam
    pm001
  • #14
    rosaldo
    Level 12  
    Może taka drobna dygresja.
    Samochód ma moc cieplną około 50kW i nie ma klimatyzatora. Jeśli trafia na złom to na pewno nie z powodu chłodzenia. Stare sprawdzone rozwiązania.


    Moim zdaniem klimatyzator stosuje się, gdy są określone parametry wilgotności w wąskim przedziale.
    Piszesz kwasy akumulatorów. Z tego co mi wiadomo do tego powinno być oddzielne pomieszczenie.
  • #15
    pm.001
    Electrician specialist
    Witam
    Szanowny kolego rosaldo dyskusja zaczyna być odrobinę męcząca i jakby się rozmywa zaś argumenty których używasz są różnego pochodzenia.
    1. Dygresja z samochodem jest sama w sobie prawdziwa ale ponieważ jesteśmy na forum technicznym nie możesz więc udawać iż nie zauważasz że zalecana temp. pracy jaka jest wpisana do dokumentacji typowego serwera czy UPS'a jest całkowicie inna niż dla samochodu więc porównanie tych urządzeń nie ma najmniejszego sensu. Jest to więc odejście od tematu dyskusji nic nie wnoszące do niej samej. Pewnie da się z technicznego punktu widzenia zbudować serwer który będzie akceptował temp. 70-80 st. C jak ma to miejsce w pobliżu silnika samochodu, ale ciekaw jestem czy mnożnik równy 10 wobec ceny klasycznego rozwiązania wystarczy aby zakupić taki serwer i kto się na to zdecyduje?
    2. Piszesz że klimatyzatory stosuje się gdy wilgotność jest w określonym wąskim przedziale. Poza tym że nie precyzujesz jaki to zakres (znów kłaniają się nawyki techniczne gdzie parametry są policzalne a określenia "duży, mały, wąski, szeroki" nic nie mówią) to nie piszesz czy wilgotność przeszkadza jednostce zewnętrznej czy wewnętrznej. Faktem jest że jednostka wewnętrzna może powodować zmniejszanie wilgotności w obsługiwanym pomieszczeniu ale to związane jest z punktem rosy i wilgotnością względną w pomieszczeniu. Osobiście widziałem klimy pracujące w bardzo suchych klimatach poprzez takie w klimatach odrobinę bardziej wilgotnych, przez nasz klimat a mam nadzieję że zobaczę też kiedyś (bo wiem że są) takie które pracują przy wilgotności względnej zbliżonej do 100 % występującej praktycznie cały czas. Przykładów w jakich krajach to widziałem nie podaję ale pytam o co chodzi z tą wilgotnością?
    3. Pozwolę sobie przytoczyć wcześniejsze moje słowa
    Quote:
    Przypomniałem sobie też informacje o żywotności zarówno akumulatorów i kondensatorów w torze prądowym w funkcji temperatury

    oraz Twoje słowa
    Quote:
    Piszesz kwasy akumulatorów. Z tego co mi wiadomo do tego powinno być oddzielne pomieszczenie

    Jak widać nic takiego co sugerujesz nie napisałem. Są akumulatory (także ołowiowe) w typowych UPS'ach ale one są zamknięte i bezobsługowe więc to nie ten wątek. Jeśli zaś baterie UPS'ów są na tyle rozbudowane i mogą generować powstawanie wodoru w ilościach które są policzalne i stanowią zagrożenie to wówczas stosuje się układy wentylacji zarówno z kwasoodpornymi kanałami wentylacyjnymi i wentylatorami które jeszcze posiadają cechę Ex i mogą pracować w takiej atmosferze. Ale to znów odskok od zasadniczego tematu dyskusji.

    Ponieważ zaś pewnie już nikt oprócz nas nie jest zainteresowany kontynuowaniem tej dyskusji wiec może my także ją zakończymy.
    Dziękuję za dyskusję - dla mnie EOT
    pozdrawiam
    pm001