Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 20 Lut 2012 23:35 1196424 4177
  • #1141 20 Lut 2012 23:35
    Ryju100
    Poziom 12  

Pozdrawiam wszystkich Zakręconych:)
    Mam do was małe pytanko;) Chciałbym przerobić mój mały wiatraczek ale po konsultacji z wami;)
    Przede wszystkim chciałbym się dowiedzieć jeśli koledzy udzielicie mi takich informacji, z jakimi optymalnie prędkościami obracają się śmigła 5m średnica;) trzy łopatki:)? Może ktoś z was ma i mógłby się podzielić informacją na temat prędkości;)
    Dlatego o tym piszę że pragnął bym uzyskać możliwe zwolnienie obrotów prądnicy przy uzyskiwaniu większej mocy. U mnie amerykanka 3m średnicy i przy 250 obr/min w okolicach 350w, 28V. Co sądzicie o wyniku?
    Ale mam problem gdyż śmigiełka nierzadko wchodzą na obroty powyżej 350 obr/min
    i wtedy jest niewesoło:) dlatego chciałbym docelowo zmniejszyć obroty;)
    ps. kiedyś był hard "teść dzwonił że obroty są w okolicach 500, ale tu już był wiaterek hehe;)
    1. Zastanawiam się nad przewinięciem cewek w statorze ( do tej pory stator był całkowicie testowy drut w całości ze starych transformatorów).
    2. Zrobieniem od początku śmigieł 5m śr( i tu nasuwa się moje pytanie jak będą się zachowywać moje śmigłą tylko przewymiarowane do odpowiednio żądanej długości czy także bedą miały charakter aż tak szybkoobrotowy;), prądnica silnik + przekładnia.
    Widzę że cała czarna magia tkwi w prędkości wiatru, b. dobrym śmigle oraz dopasowaniu obrotów śmigła do obrotó prądnicy;) (przykładowo moje śmigła przy 12v nie mają sił aby się rozpędzić i oddać moc do prądnicy nawet przy bardzo silnym wietrze;) zbyt wcześnie zaczyna indukować się napięcie )
    Co sądzicie o całym zagadnieniu?? Bardzo proszę o radę:)

• #1142 21 Lut 2012 16:35
    piorek9
    Poziom 11  

Witam, potrzebuje pomocy w doborze średnicy drutu na cewki.
    -16 magnesów na tarczy o wymiarach: 40x18x10 ,

planuje: 12 cewek o grubości 18 mm, zastanawiam się nad drutem 2x 1,2 mm do ładowania aku , lub 1mm bezpośrednio do grzałki

docelowo chce grzać grzałkę, tylko nie wiem co będzie lepsze, użyć cienkiego drutu, całość połączyć w gwiazdkę, liczyć na wysokie napięcie i bezpośrednio podłączyć grzałkę, czy użyć grubszego drutu, który ładował by aku a aku grzał by grzałkę.

przy wyborze drugiej opcji (tzn ładowanie aku) fazy miałem zamiar połączyć w trójkąt ale znalazłem czyjąś opinie że w takich amatorskich prądnicach gdzie cewki nie są rozmieszczone "idealnie" strator będzie się mocno grzał co może doprowadzić do spalenia.

• #1143 21 Lut 2012 17:48
    Wojtek32
    Poziom 27  

Ryju100 Faktycznie zakręconych że zadają takie pytania, podobno coś się tam u Ciebie kręci i nadal masz złudzenia co do cudów : 4m/s to dobra lokalizacja, tak poza tym reszta to przez kilka godzin w roku .
    To orientacyjne dane dla śmigła 5m.
    Resztę przeanalizuj sam.
    Powodzenia....

• #1144 21 Lut 2012 18:05
    Rzuuf
    Poziom 43  

Wojtek32 !
    Drugi wykres jest poprawny co do zasady, ale nieco zbyt optymistyczny (współczynnik optymizmu =1,6).
    W/g moich obliczeń przy 10m/sek i wiatraku o średnicy 5m możliwa do uzyskania moc jest ok. 2900W (150W/m2) - porównaj z danymi wiatraków "profesjonalnych". Nie sądzę, żeby konstrukcje amatorskie miały większą doskonałość aerodynamiczną.

Nasz kolega piorek9 w Grudziądzu to ma szczęście, będzie miał dobre wiatry do końca tygodnia: http://www.meteoprog.pl/pl/weather/Grudziadz/ .
    W Nowym Wiśniczu (Ryju100) powieje od czwartku do niedzieli ( http://www.meteoprog.pl/pl/weather/NowyWisnicz/ ).
    A potem cisza ...

• #1145 21 Lut 2012 18:53
    Wojtek32
    Poziom 27  

Jak zwykle prawda jest gdzieś pośrodku .
    Ale to mało istotne przy takim zapale do tworzenia.

• #1146 21 Lut 2012 19:41
    Ryju100
    Poziom 12  

Już nie Nowy Wiśnicz ale okolice:) A co do pytania co będzie lepsze ? poprawa amerykana czy nowiutka konstrukcja 5m + prądnica z silnika?? Może być jeszcze nówka 5m + amerykanka ? ( mam dość spore magnesy na tarczach jak dobrze pamiętam to 50x25x12)
    A koledzy jak rozwiązaliście problem automatycznego przełączania zakłąd energetyczny a elektrownia? Gdyż borykam się z utrudnieniem w postaci restartu urządzeń podczas przełączania przekaźnika . Jest możliwość skorygowania aby nie następował ten minimalny i chwilowy zanik energii?? (Oczywiście nie wszystkie urządzenia na to są aż tak czułe to te są podłączone ale reszta no niestety przykro;) Według wstępnych założeń Wiatraczek miał wspomagać akwarium ale przetwornica niestety nie współpracuje z filterkiem ( a szkoda bo 24h odbiornik 50w:) , a świetlówki t5 + stateczniki magnetyczne świecą ale strasznie piszczą tak że chyba szkoda sprzętu. To też informacja dla kolegów co współpracuje z przetwornicami typu "made in czajna") Jest możliwość zrealizowania przełączania na triakach + jakiś mikroprocek??
    A macie może jakieś namiary na zwymiarowane śmigła ok. 5m śr.?

• #1148 24 Lut 2012 10:39
    elim
    Poziom 17  

Ryju100 napisał:

.. mam dość spore magnesy na tarczach jak dobrze pamiętam to 50x25x12

A koledzy jak rozwiązaliście problem automatycznego przełączania zakłąd energetyczny a elektrownia?

... niestety nie współpracuje z filterkiem ( a szkoda bo 24h odbiornik 50w:) , a świetlówki t5 + stateczniki magnetyczne świecą ale strasznie piszczą tak że chyba szkoda sprzętu.

Ryju100

Skoro masz takie magnesy to rób amerykankę, powyżej masz piękny przykład. Przełączanie mam na styczniku i jest zanik energii, akurat mi nie przeszkadza, ani TV ani dekoder nie wyłącza się - pozostałym urządzeniom tym bardziej nie przeszkadza. Ogólnie odchodzę od używania przetwornicy (rzeczywisty sinus 500VA - ciągnie na sucho 36W)

Odnośnie akwarium, to zamień oświetlenie na niskonapięciowe i będziesz miał z głowy. Użyj tanich żarówek samochodowych - do wyboru do koloru. Ja w warsztacie mam 4x12V - po 65W (h4) - światła dużo - ale to już 260W! w domu mam 4x 55W - jasno jak cholera :) jak włączę energooszczędne 2x 25W to wydaje się że jest ciemno..

Odnośnie pompki - faktycznie była by niezłym konsumentem energii - może trzeba rozebrać i dopasować silniczek na DC?

piotr-st Czekam na dalsze foto-relacje - będziesz miał podobną do mojej amerykanki, 7 cewek na fazę - u mnie 95 zwoi drutem fi 1,6mm. Tyle że mam inaczej umocowany stator. Jak ściągnę z masztu w niedługim czasie to mogę podesłać fotę. Napisz co dalej będziesz robił, jakie śmigi itp.
    Ja ładuję aku 48V - ładowanie zaczyna się przy około 65 obrotach / min. Max miałem ponad 20A - ale to akurat ograniczone łamaniem ogona.

W tej chwili całość dał bym na większej piaście - bo ta od osobówki wydaje się mała przy śmigach powyżej 4m. Zastanowił bym się też jak obniżyć prąd w cewkach - żeby po wyprostowaniu można było nawet te 50A z niej wyciągnąć, bez obaw o przepalenie drutu, ale przy 21 cewkach ciężko...

• #1149 24 Lut 2012 20:13
    fest
    Poziom 22  

Odnośnie tej amerykanki piętro wyżej to cosik mała ta ośka i łożysko na wierzchu.

• #1150 24 Lut 2012 22:32
    piotr-st
    Poziom 12  

Tak dla przypomnienia: To jest ta "potrójna" amerykanka którą opisywałem ok.90 str. w cz.2. Nawiasem mówiąc, ona jest już kompletna i wszystko działa. Ma 42 cewki po 35zw. drut 1,6. Na tarczach po 28 magnesów 45x25x10, czyli razem 56 szt. Jakoś tak udało mi się "wstrzelić" że obroty = volty. Czyli- 1obr/min=1v, 100 obr/min= 100v itd..... Od wczoraj próbuje przesłać filmik na forum, z testów tej amerykanki i nie mogę wgrać filmu. Może coś robię nie tak?

• #1151 24 Lut 2012 22:52
    TOMSON
    Poziom 19  

A tu dla odmiany coś co lubi kolega stev-an uzwojenie dwuwarstwowe ściągnięte z netu.
    Stojan 36 zębów wirnik 26 biegunów.Próba na małym pralkowcu z wirnikiem 97mm.
    Grubość stojana 25mm.Magnesy użyte to dostępne w Enesie magnesy segmentowe
    8.6x25x3 materiał N30EH.Budowa była z przeznaczeniem jako silnik.Uzwojenie zrobione drutem 2x0.9mm po 9 zwoi na ząb podczas testów przełączone na 1x0.9mm 18 zwoi na ząb

Szczelina powietrzna 0.9mm

uzwojenie przełaczone na 1x0.9mm czyli 18 zwoi na cewce

zasilanie 38V obroty 790obr prąd 1,44A połączenie w gwiazdę
    zasilanie 50V obroty 960obr prąd 1,54A połączenie w gwiazdę
    zasilanie 38V obroty 960 obr prąd 3,4A połączenie w trójkąt.

Jak się zrobi ciepło sprawdzę u kolegi na tokarce jak się sprawdza w roli generatora.

Załączam schemat uzwojenia stojana

kolega stev-an porównywał generator z moim układem i mam pytanko bo nie napisał jakie magnesy użył w projekcie,jaką miał szczelinę powietrzna i zasadnicza różnica w moim układzie było 12 biegunów a nie 16 na wirniku.
    Czy kolega może udostępnić schemat nawinięcia stojana.

• #1152 25 Lut 2012 20:57
    stev-an
    Poziom 16  

Kol. TOMSON widzę, że nie tylko ja poszukuję ciekawych rozwiązań. Moim celem są cicho i wydajnie pracujące prądnice, a nikt nie zamieszcza dokładnych wyników. Chodzi o porównanie jednakowych pakietów i moim zdaniem wykazałem zalety tego rozwiązania. Przygotowywałem schemat , ale nie było zainteresowania. Wirnik posiada bieguny szer. 18 mm. z magnesów 18x20x5 mm. Magnesy przetoczyłem węglikiem na 60 obr./min. uzyskując szczelinę 1 mm. Pięknie się skrawa na błyszcząco. Uściśliłem też ile wynosi moment paluszka. Schemat zamieszczę , a Ty może też zmierz moment startowy.

• #1153 25 Lut 2012 23:25
    piotr-st
    Poziom 12  

Witam wszystkich!
    Tak wygląda i działa "potrójna" amerykanka: Żarówka 240V/100WRe: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

• #1155 26 Lut 2012 09:40
    piachu2
    Poziom 17  

Kolego Tomson, to silnik czy prądnica?
    Bo jeśli prądnica, to czy zaprezentowane przez Ciebie wyniki nie są za skromne?
    Prawie 1000obr/min i tylko 77W?
    Kiedyś popełniłem prądnicę na podobnym silniku,
    to przy znacznie mniejszych obrotach moc wynosiła około 100W.

• #1156 26 Lut 2012 09:46
    piotr-st
    Poziom 12  

To co widać to popaczkowany opał do C.O. :D O chłodzenie raczej jestem spokojny ponieważ nogi cewek od wewnętrznej strony nie są zalane żywicą co wydatnio zwiększa chłodzenie uzwojeń. Na tarczy środkowej, po obwodzie planuje wywiercić otwory przez które będzie wpadało powietrze, omywając nieosłonięte zwoje i powędruje dalej, wyrzucane przez magnesy zalane do połowy, działające jak łopaty wentylatora.
    Czy ktoś z kolegów próbował obliczyć lub robił testy sprawności urządzenia pod kątem: Stosunek mocy włożonej ÷ do mocy uzyskanej?

• #1157 26 Lut 2012 21:55
    TOMSON
    Poziom 19  

Do piachu2
    Napisałem że w pracy silnikowej.
    Stojan ma wysokość 25mm tylko to drutu tam jest nie za wiele.Uzwojenia są
    nawijane na pojedyńczych zębach stojana trochę to uciążliwe w takim stojanie.

Ale próbuję też inną wersję 48 zębów i 20 biegunów.
    magnes N38SH 12.5x23 po 2 na jeden biegun po wysokości
    Uzwojenie jednowarstwowe nawinięte 3x0.8mm po 16 zwoi w cewce i 8 cewek na fazę.
    Szczelina wyszła 1.3mm także przydało by się nakładki nakleić na magnesy

w pracy silnikowej prąd biegu jałowego

zasilanie 50V i 970obr 2,3A połączenie w trójkąt
    zasilanie 50V 560obr 0,9A połączenie w gwiazdę
    zasilanie 38V 450obr 0.77A połączenie w gwiazdę

schemat uzwojenia

Wysokość stojana 50mm

• #1158 27 Lut 2012 07:24
    JESIOTR1
    Poziom 32  

TOMSON napisał:
    Ale próbuję też inną wersję 48 zębów i 20 biegunów.

Kolego 20 biegunów to masz na wirniku a na stojanie masz 16 biegunów.
    Doskonalisz klasyczną (symetryczną) Sinusoidę w Trójkącie i jeszcze bardziej w Gwiaździe.

• #1160 27 Lut 2012 18:41
    potegat
    Poziom 18  

Też myślę o savoniusie o dwóch zespołach płatów ustawionych pod kątem 90 stopni średnicy 1,5 i wysokości 3 metrów ale nie mam pojęcia co z takiej turbiny można wyciągnąć

• #1162 27 Lut 2012 21:37
    greenpeace
    Poziom 23  

potegat: Moc takiego wiatraka, tj o powierzchni przekroju 4,5m2 przy prędkości wiatru:
    3m/s - 23W
    4m/s - 54W
    6m/s - 182W
    8m/s - 431W
    10m/s - 843W

• #1163 27 Lut 2012 22:14
    Rzuuf
    Poziom 43  

greenpeace !
    Masz duuuży współczynnik optymizmu!
    Savonius 4,5m2 przy 10m/sek może da 300W, ale to nie jest takie pewne.
    "Zwykły" ale dobry wiatrak śmigłowy o wielkości 4,5m2 przy 10m/sek daje ok. 600 - 700W, a Savonius potrafi z tego wyciągnąć mniej, niż połowę.
    Odsyłam do lektury: http://www.komel.katowice.pl/ZRODLA/FULL/74/ref_26.pdf , wykres Rys. 6 na stronie 4.

• #1164 27 Lut 2012 23:41
    piachu2
    Poziom 17  

greenpeace napisał:
    potegat: Moc takiego wiatraka, tj o powierzchni przekroju 4,5m2 przy prędkości wiatru:
    3m/s - 23W
    4m/s - 54W
    6m/s - 182W
    8m/s - 431W
    10m/s - 843W

To może być prawda!
    Na swoich beczkach przez ostatnie trzy dni tyle wyciągałem.
    Ale, aaalleee...
    ja mam jeszcze kierownice wiatru o powierzchni 1m² każda, a to jest znaczne "zagęszczenie" powietrza w turbinie.

• #1165 28 Lut 2012 01:31
    Karol_Ragnarok
    Poziom 1  

Dobrze, to moze tak: ile wyciagne moja turbinka:

wiaterek 4-5 m/s

Pwt = [1/2 * ρ * S * V³ * Cp ]

Ile w wynosi S (czy horyzontalna powierzchnia turbiny czy tylko pole jednego plata?), no i jakiej wartosci powinienem uzyc za Cp; 0.2 czy moze nieco nizszej

prosze, czy ktos moze mi pomoc w sprawie tego S- pola powierzchni

• #1166 28 Lut 2012 09:53
    greenpeace
    Poziom 23  

Polacy stworzyli urządzenie które odbiera od wiatru więcej energii niż ten niesie: http://d-e-w.pl/ zakładka produkty.

Cytat:
    Dla turbin wiatrowych z pionową osią obrotu, siłą napędową jest powierzchnia łopat. Z 1m2 powierzchni, przy prędkości wiatru 10-11m/s, można uzyskać około 850Watt mocy. Dla sześciu łopat w turbinie wiatrowej, uzyskamy z głównej pchającej 100%, z poprzedzającej i tylnej poprzez zastosowanie kofuzorów po 25%, więc 150% x 850Watt, czyli 1275Watt w przeliczeniu na jedną łopatę. Nasza turbina o mocy np. 10kW posiada łopaty 1,7m X 6m = 10,2m2 X 1275W = 13005W

:lol:

Coś takiego nie podchodzi pod Art. 286. § 1 KK?

• #1167 28 Lut 2012 10:01
    fest
    Poziom 22  

Co prawda to nie jest ten wątek, ale skoro już padło o savoniusach to proponuję kolegom spojrzeć w necie i poszukać turbin lenz najlepiej v2. Ostatnio pojawiły się eksperymenty z połączeniem LENZ z profilami lotniczymi. Wychodzą niezłe wyniki.

• #1168 29 Lut 2012 22:29
    maro.marek1
    Poziom 2  

Witam który z was panowie ma elektrownie wiatrową z obracaną gondolą za pomocą silnika?

• #1169 01 Mar 2012 16:08
    wiete
    Poziom 13  

Witam.
    Ja mam gondole wiatraka obracaną przez silnik elektryczny pochodzący ze spawarki, od podajnika drutu.
    Pozdrawiam.

• #1170 01 Mar 2012 19:05
    kocitao
    Poziom 1  

Witam.
    Posiadam prądnicę mocy 1 kW 700 obr/min (195 V 5,4 A). Pomiar obciążeniem grzałką 1,5 kW 230 V. Chcę zastosować śmigło typy Falcon 3 lub 5 płatowe bez zabezpieczenie przed zbyt silnym wiatrem. Czy ma to sens, jaka powinna byś średnica śmigła i gdzie można takowe zakupić?
    Załączam pomiary prądnicy.