Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 06 Mar 2012 22:06 1285533 4361
    piotr-st
    Level 12  
    Piotr-st
    Nie myślałś nad prądnicą trójwarstwową wtedy na 36 cewek 12 na fazę trzeba 12 magnesów na tarczę
    Jeżeli dobrze doczytałem to jedna cewka prosta a w nią wpuszczone są dwie wygięte od góry i od dołu, cewki w jednej fazie połączone są szeregowo[/quote]

Nie bardzo rozumiem!
    Potegat
    3 do 4, tego należy się trzymać przy alternatorach trójfazowych. A prądnica prądu przemiennego (zwykle trójfazowa) to jest właśnie ALTERNATOR.
    Zrób jakiś rysunek tego układu cewek[/u]
  • Farnell IoTFarnell IoT
    potegat
    Level 19  
    Piotr-st
    Obejrzyj to
    http://www.komel.katowice.pl/ZRODLA/FULL/77/ref_32.pdf
    Z tego co rozumiem to wygląda to tak:
    Trzy fazy trzy warstwy, cewki a fazie połączone szeregowo
    warstwa środkowa cewki proste
    warstwy dolna i górna cewki wygięte
    Załóżmy bok cewki 10mm wtedy magnes 20 mm w czasie obrotu jest zawsze nad dwoma sąsiadującymi ze sobą cewkami w jednej warstwie i chyba dlatego co druga nawinięta jest w lewo
    Więc ile cewek tyle magnesów
    proszę mnie poprawić o ile się mylę bo dopiero wdrażam się temat

Rzuuf dzięki za naświetlenie tematu
    Rzuuf
    Level 43  
    Jakiś czas temu czytałem ten artykuł i zwróciłem się e-mailem do Autora:
    dr inż. Piotr Cierzniewski
    Politechnika Szczecińska, Instytut Elektrotechniki
    tel.: (091) 449 42 70; email: cierz(malpa)ps.pl
    z pytaniami, m.in o wagę i sprawność tej konstrukcji - niestety, nie uzyskałem żadnej odpowiedzi. Czyżby to były pytania "niestosowne"?
    Może któryś z Kolegów będzie miał więcej szczęścia?
    potegat
    Level 19  
    Zagęszczenie miedzi jest takie że więcej chyba się nie da w teorii powinno działać nieźle zero wolnych przestrzeni i stosunek cewek do magnesów 1:1 (w warstwie) które niestety nie są tanie
    Temat trójwarstwowej amerykanki pokazał mi pewien użytkownik z wiatrakimemu.pl a sądząc po jego wypowiedziach zna się na rzeczy, trochę mi rozjaśnił w głowie u sporo podpowiedział, co się rzadko dzisiaj zdarza tak bezinteresownie.
  • Farnell IoTFarnell IoT
    piotr-st
    Level 12  
    Potegat
    Cewki w tym silniku tarczowym KOMELA są ułożone dokładnie jak w moim statorze. Jest to układ ( moim zdaniem) podwójny. Mogę się mylić, zależy jak na to patrzeć. Przyglądam się rozmieszczeniu magnesów i przyznam że jestem troche zaskoczony....... Muszę przeanalizować to na spokojnie
    JESIOTR1
    Level 33  
    Rachunek jest Prosty
    w amerykance jest: 3 cewki/4 magnesy = 6 biegunów stojana / 4 bieguny wirnika
    w jednej fazie jest: 1 cewka/4 magnesy = 2 bieguny stojana/ 4 bieguny wirnika

w klasycznej jest: 6 cewek/4 magnesy= 12 biegunów stojana / 4 bieguny wirnika
    w jednej fazie jest:2 cewki/4 magnesy = 4 bieguny stojana/ 4 bieguny wirnika

W klasycznej jest DOKŁADNIE dwa razy tyle biegunów stojana co w amerykance przy tych samych ilościach biegunów na wirniku.Wtym samym rytmie.

Jak jeszcze z konstrukcji amerykanek powyrzucacie całkowicie zbędne tarcze "HAMULCOWE" to wtedy dla Was będzie lepiej.
    Zamiast tych kilogramów żelaza trzeba wykorzystać właściwosci wytrzymałościowe Łuku Rzymskiego.
    Siły skierować po promieniu i po obwodzie - wtedy same będą się znosić i zaoszczędzicie na żelazie.Ja mam blaszki 1 mm zamiast Tarcz.
    Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    Przy okazji można wbudować zgrabne cewki pasujące dla Faradaya, a na obwodzie koła uzyskacie (najskuteczniej) aktywny odcinek przewodu w zmiennym strumieniu magnetycznym.Trzeba wykorzystywać wynalezienie KOŁA.
    potegat
    Level 19  
    Piotr-st
    Z tego co zaobserwowałem to w twojej prądnicy to jest tak:
    1: łączenie cewek jak w normalnej amerykance (W silniku komela cewki w warstwie są łączone szeregowo)
    2: Stosunek cewek do magnesów 3 do 4 (komel 1do 1)
    3: u ciebie magnes jest jednocześnie nad jednym bokiem górnej i dolnej cewki ( w silniku komela magnes jest jednocześnie nad dwoma sąsiadującymi ze sobą cewkami w jednej warstwie czyli najpierw nad warstwą czerwoną później niebieską a na końcu białą)
    U ciebie jest tak ja na rys 3a i 3b a nie jak na rysunku 4a i 4b
    Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę

Jesiotr1
    Na początek zacznę od prądnicy tarczowej a jeżeli kiedyś będę robił drugą to pewnie zrobię taką jak ty
    Swoją drogą to ile masz warstw uzwojeń bo pierwsze zdjęcie różni się od drugiego
    piotr-st
    Level 12  
    Potegat
    Istotnie, masz racje.
    brałem pod uwagę ten 1-szy rysunek i to jest układ podwójny. Ale przyglądam się na ten trójwarstwowy stator i jeśli czerwony, niebieski i biały to fazy, to jakoś nie widzę tego układu cewki/magnesy 1:1 przy jednej fazie? Może ja coś źle kombinuje.

Jesiotr1
    Ciekawa konstrukcja: Napisz coś więcej, obroty-napięcie, moc jaką uzyskujesz przy tym śmigle
    greenpeace
    Level 23  
    piotr-st: Czysta matematyka. Jeśli ilość cewek na jednej fazie wynosi 12 i każda wypełnia wycinek 1/12 koła i są połączone szeregowo to ile musi być magnesów?
    potegat
    Level 19  
    Piotr-st
    Magnes zawsze znajduję się nad dwoma bokami sąsiadujących ze sobą cewek więc jest 12 cewek czyli 12 boków czyli 12 magnesów
    Mi też trochę czasu zajęło zanim to dostrzegłem patrzyłem i czytałem jak jakąś chińszczyznę i nagle dostałem olśnienia jak to działa

1: środkowa cewka prosta a dwie włożone w nią od góry i od dołu
    2: bok jednej cewki to połowa szerokości magnesu
    3 : cewki w jednej warstwie połączone są szeregowo
    Reszta jak w normalnej amerykance poza stosunkiem magnesów
    Cewki nawijane jedna w prawo jedna w lewo, zapewne dlatego że magnes w jednym momencie pokrywa bok jednej i drugiej cewki (moje przypuszczenia)
    Tak chyba powinno wyglądać nawijanie

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]

Proszę dostosować się do wymagań regulaminu i zamieścić obrazek prawidłowo!
    Rzuuf
    Level 43  
    Nazwijmy te cewki: "lewa" i "prawa".
    Łączenie (p-lewa-k) - (k-prawa-p) tak jak na rysunku, wymaga, aby kierunek zmiany strumienia był taki sam w stosunku do kierunku zwojów, to znaczy, że gdy nad cewkę "lewą" nasuwa się biegun N, to nad cewkę "prawą" nasuwa się biegun S, wówczas w obu cewkach są indukowane napięcia o tym samym zwrocie (i fazie), napięcia się dodają.
    greenpeace
    Level 23  
    p = początek, k = koniec

Ale sobie Koledzy komplikują życie...
    Wyobraźcie sobie 3 oddzielne prądnice jednofazowe złożone jak kanapkę, gdzie każda kolejna faza jest przesunięta o 1/3 wycinka koła jaką zajmuje cewka. Jeśli w jednofazowej stosunek cewki/magnesy jest 1:1, to w tej również...
    Zasady nawijania jak dla jednofazowej, czyli parzyste w prawo nieparzyste w lewo w danej fazie.
    piotr-st
    Level 12  
    Panowie!
    Przecież u mnie tak są nawinięte cewki! Jedna warstwa w prawo, druga w lewo. Tyle że cewki jednej fazy raz są w dolnej a raz w górnej warstwie. ale mi teraz namieszaliście....
    potegat
    Level 19  
    piotr-st
    Masz tak jakby dwie amerykanki klasyczne nałożone na siebie z częściami roboczymi w jednej płaszczyźnie, dlatego masz stosunek magnesów 3:4 i masz 2x po 3 fazy
    Popraw mnie jeżeli się mylę

Jestem zdecydowany na trzywarstwową
    Prądnica ma służyć do grzania wody i w przyszłości do ładowania akumulatorów może jakaś przetwornica w dalszym planie więc napięcie raczej niskie
    Na razie od czegoś trzeba zacząć, więc piasty i materiału na rotory już szukam.
    Myślę nad magnesami może coś z tego
    MPŁ 80 x 20 x 10 / N35H - magnes neodymowy 44 zł
    MPL 50 X 25 X 12 / N38 - magnes neodymowy 41 zł
    MAGNES NEODYMOWY Płytkowy 50 x 25 x 10 mm N42 44 zł
    Tak w ogóle to jakich trzeba szukać magnesów N35 38 42 ?
    piotr-st
    Level 12  
    Potegat
    Oświeć mnie! Jeśli to nie problem, narysuj jedną warstwe cewek (czyli jedną fazę, może być dowolna ilość) ułożonych jedna przy drugiej po okręgu i rozmieść magnesy
    potegat
    Level 19  
    Widzisz różnicę pomiędzy rysunkiem 3a a 4a prądnicy komela ?
    Bo mi się widzi że masz taki układ cewek jak na rys 3a ale mogę się mylić bo dopiero się wdrażam.
    Chodzi mi o samą różnicę pomiędzy twoim statorem a tym trójwarstwowym.
    Nie czepiajcie się rysunku bo nie uważałem na plastyce
    leonada
    Level 15  
    witam , temat załączania grzałek przez mosfety był już poruszany na napięcie 48V z aku i schemat jest tu Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 na mosfecie 75v/42A . Zmieniłem napięcie na wyższe i chcę załączać grzałki na 90V mosfetem IRF3710 100V/57A . Czy wie ktoś lub mógłby pomóc dobrać wartość rezystorów żeby to się nie grzało i działało .
    potegat
    Level 19  
    Czy ktoś zagłębiał się w temat ?
    http://www.komel.katowice.pl/ZRODLA/FULL/77/ref_32.pdf
    Jestem ciekaw czy moje spostrzeżenia są prawdziwe

De=0,577 Di. (a raczej Di = 0,577 De )
    De średnica zew
    Di średnica wew
    Moje obliczenia:
    1: Czyli jeżeli średnica robocza zew wynosi 400 to (400x0,577=230.8) wew robocza wynosi 230,8
    2: Idąc dalej tym torem to 400-230,8=169,2 i dalej 169,2/2=84,6 i jest to wysokość magnesu. (Założę że magnes będzie miał 80x20x10 )
    3: magnes o szerokości 20 mm więc bok cewki będzie miał 10mm otwór w cewce musi mieć 40 mm żeby zmieściły się w nim cztery boki z pozostałych cewek więc całość będzie miała 60 mm
    wewnętrzna średnica robocza to 230 mm a obwód koła o tej średnicy to 722 mm więc 722mm podzielić przez 60mm daje 12 szt cewek

I jeszcze dwa pytania co to jest podziałka biegunowa i szczelina powietrzna (czy to odległość pomiędzy cewką a magnesem ? )
    leonada
    Level 15  
    Wie ktoś jaka odległość miedzy biegunami na wale powinna Być , żeby prawidłowo działało . Jest jakaś reguła ? Mi wychodzi 4mm i skos będę robić szerokości jednego żłobka , średnica wału bez magnesów to 133mm .
    Dariusz Smoląg
    Level 12  
    Witajcie,
    ja pozwolę sobie powtórzyć pewną, ale jakże znaczącą kwestię.

Chodzi konkretnie o klej do magnesów.

Już nie wiem gdzie szukać, wykorzystałem prawie wszystkie żywice, które były dostępne w sklepach.

Szukam kleju, który wytrzymywałby od -30 do +120 stopni.
    Wiadomo, że magnesy pracują i na warstwę kleju działa ciągle zmieniająca się siła.

Kiedy kleję magnes do aluminium łączenie wytrzymuje póki nie zaczynam obracać wirnikiem, a jeśli chodzi o łączenie magnes stal to wszystko wydaje się mocne ale do czasu - do czasu kiedy podgrzeję wirnik do 100 stopni, wtedy mogę po prostu zsunąć magnesy używając siły własnej dłoni...

Klej niby ma wytrzymałość do 125 kg/cm2, a ja mogę spokojnie odkleić magnesy siłą 25-50 kg/cm2.

Doradźcie mi jaki klej użyć, który na pewniaka trzymałby magnesy bez strachu, że coś się odklei.

Pozdrawiam
    piorek9
    Level 11  
    są sylikony do uszczelniania wydechów. one spokojnie wytrzymają temperature 120 stopni. Ale sylikon może być zbyt plastyczny. może je zgrzać ??

Gdzie masz zamiar zamontować prądnice, że przewidujesz taką temperature ?

Czy magnesy nie powinny być przypadkiem zamocowane na ferromagnetyku ?? Dzięki temu zamykamy pole magnetyczne i poprawiamy moc magnesów = sprawność prądnicy.
    Zbyszek Kopeć
    Level 26  
    Przy bardzo silnych magnesach blacha z ferromagnetyku niewiele pomoże na sprawność, ale pewniej magnesy się trzymają.
    Magnesy zazwyczaj nie mogą osiągać temperatury 80 st.C, czyli trzeba pewnie dać grubszy drut.
    Ja do blachy stalowej (np. 3mm) kleję magnesy klejem Distal lub klejem J&B (J&B ma wysoką temperaturę pracy).
    I tak zabezpieczam magnesy przed możliwością przesunięcia - włókno szklane i trochę żywicy, na około cienka obręcz, a jak trzeba, to otwory obok magnesu i śruba ograniczająca z klejem do magnesu.
    Dariusz Smoląg
    Level 12  
    Magnesy są na 120st, więc mogę poszaleć. Co co zabezpieczenia magnesów to nie bardzo się uda w ten sposób, ponieważ szczelinę mam 0,4 mm, a uwzględniając rozszerzalność cieplną przy max. temp. pracy pozostaje 0,08-0,1 mm szczeliny.

Nadal szukam odpowiedniego kleju choć po cichu liczę, że ostatnie klejenie będzie ostatecznym.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Grzanie wirnika do 100 stopni wymaga dużo Energii i czegoś jeszcze - "nie powiem czego".
    Musisz Gwałtownie zmienić proporcję: Stosunek opóru pradnicy do oporu odbiorników musi być mniejszy.
    Wtedy moc marnowana na grzanie Twojej prądnicy będzie mniejsza tyle razy co opór prądnicy w stosunku do oporu odbiornika.
    Jak chcesz grzać wirnik jeszcze lepiej to zrób Zwarcie i Kręć.Klej Ci nie pomoże.
    Dariusz Smoląg
    Level 12  
    Sprawność to sprawa późniejsza, zawsze można ją zwiększyć zmieniając pewne parametry konstrukcyjne, co również wiąże się z większymi kosztami. Z tym nie mam problemu, problemem natomiast jest zamontowanie magnesów tak by nie odpadały podczas pracy. Kiedy tylko uda mi się przykleić magnesy odpowiednio mocno, wtedy będę mógł powiedzieć cokolwiek o mocy prądnicy i dyskutować tu o jakichkolwiek parametrach.
    Wojtek32
    Level 27  
    Dariusz Smoląg Wydaje się że Twój problem to wynik szukania dziury w całym, ogólnie dostępne kleje dwuskładnikowe spokojnie sprawdzają się.
    Jakbyś poczytał trochę tych "bredni" na forum to byś wiedział że każdy stosuje opaskę zabezpieczającą na wirniku z magnesami, czy to włókno szklane, nitkę kordu, i tego typu wynalazki, bez tego to szkodo roboty.
    No zostało jeszcze jedno wyjście list do NASA o próbkę kleju do płytek którymi oklejają promy kosmiczne, ten Ciebie może zadowoli.
    Dariusz Smoląg
    Level 12  
    No właśnie, szukanie tego typu rozwiązań wynika z szukania rozwiązań idealnych ;)

Czym w takim razie klejone są magnesy w produkcjach wieloseryjnych generatorów i silników?
    hamerg
    Level 20  
    Kolego, ja mam jak większość klejone dwuskładnikowym klejem epoksydowym i od 3 lat jest ok. Jeśli przyjmujesz że na wirniku będzie 80 stopni to źle. Znaczy że będą generowane duże straty. Po drugie, to nie wirnik się nagrzewa tylko stojan wraz z miedzią. Moja prądnica jest przeciążana dość znacznie bo drut mam 1mm a prądy do 40A. Raz się zdarzyło że zatrzymywałem zwarciowo i spaliło mi emalię ale na drutach wychodzących z prądnicy. Nie wiem jakich przeciążeń się spodziewasz, ale założenie że będzie się rozgrzewać do takich temperatur jest złym torem. Zapytaj kolegę Jesiotra ile odkleiło się magnesów z jego prądnic.