Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 13 Kwi 2012 21:34 1256763 4336
    ganttu
    Poziom 10  
    Tak wygląda mój maszt był kupiony razem z generatorem.
    Może zdjęcie w czymś pomoże, choćby z rozmieszczeniem linek stalowych.
    Maszt ma średnicę 273mm składa się z 2 stalowych 6 metrowych rur połączonych ze sobą pomocą kołnierzy skręconych na śruby.
    Jedna rura waży około 250kg. Generator też podobnie.
    linki mają grubość około 10mm (na życzenie mogę zmierzyć dokładnie)

Tak wygląda w całości.

Maszt w częściach, na zdjęciu brakuje metalowej podstawy masztu zakładanej na zawias widoczny na zdjęciu.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    MaxEraser
    Poziom 9  
    Czy mostek prostowniczy musi być podłączony tuż przy prądnicy trójfazowej, czy może być tak, że od prądnicy idzie przewód 3-żyłowy o długości dajmy na to- 20 m i dopiero mostek przy regulatorze ładowania?
    tomleszno
    Poziom 20  
    MaxEraser
    Położenie mostka - nie ma znaczenia.
    wodzik
    Poziom 11  
    Witam wszystkich
    Chciałbym zadać tylko jedno no może dwa pytanka szerokiemu gronu fachowców,
    mianowicie mam silnki od pralki, niewiem jakiej bo przytargałem go ze skupu ale wiem że ma 48 rowków na stojanie i 59 stalowych pól na wirniku i 3 fotki z wyglądu,

czy ktoś może mi powiedzieć ile par biegunów ma ten silnik i ile powinienem wkleić magnesów na wirniku?

Dodam (tak mi sie wydaje) że jedna strona cewki wychodzi powiedzmy z pierwszego rowka a wchodzi w czwartym
  • IGE-XAOIGE-XAO
    arcadeus
    Poziom 9  
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Jakiś czas temu zacząłem śledzić niniejszy wątek, jako skarbnicę wiedzy do pracy inżynierskiej. Jest on tak rozległy że ciężko się odnaleźć. Podejrzewam że na wstępie dostanę burę, że to zły wątek ale brak czasu zmusza mnie do zaryzykowania.
    Staram się na rzecz mojej pracy, stworzyć „kalkulator” ( w programie kalkulacyjnym firmy M$), odnośnie obliczenia mocy i wydajności dla turbin Savoniusa w zależności od przyjętych stałych : wysokości turbiny, współczynnika OL, liczby segmentów, szybkości wiatru przy danym ciśnieniu atmosferycznym.

Na tą chwilę utknąłem na wskaźniku szybkobieżności, wiem, że zakłada się dla Savoniuda do wartości 1.6, ale chciałbym aby można było to również obliczyć.
    Do posta dołączam plik z obliczeniami i jeżeli koledzy byli by tak mili i udzielili mi kilku wskazówek był bym bardzo wdzięczny.

Jestem dostępny na gg pod nr 2091918

Pozdrawiam
    greenpeace
    Poziom 23  
    MaxEraser napisał:

Ze strony http://www.eco4globe.com/maszty-linkowe
    dowiedziałem się że:

Najwygodniej jest montować maszt z czterema lub większą, parzystą ilością lin odciągowych. W czasie stawiania masztu dwie przeciwległe liny są wstępnie naprężone ponieważ ich długość bez względu na położenie masztu jest stała. Trzecia lina jest zaczepiona za ucho kotwy. Za czwartą linę należy ciągnąć w czasie podnoszenia masztu. Dla ułatwienia warto posłużyć się tymczasową podporą zamocowaną przy dolnej części masztu o długości około 1/3 wysokości masztu.

Pozdrawiam, postaram się zamieścić jakieś foty z montażu.

Bzdury piszą!
    Jedynie nieparzysta ilość, a dokładnie 3.
    Dlaczego? Bo naprężenie rozkłada się równomiernie na 3 liny. Widziałeś stołek na 3 nogach który by się kiwał - tak samo z masztem...
    fest
    Poziom 22  
    Witam ponownie chciałbym Wam przedstawić moja konstrukcję prądnicy,konstrukcja oparta na modelarskim silniku typu out runer 12 par biegunów na zewnętrznym wirniku daje nam 50 Hz z jednej fazy prz 250 obr na min.

Uzwoiłem na próbę po 10 zwojów na każdym zębie żeby zobaczyć jak sie będzie miała licznba zwojów na volt.

Poniżej zdjęcia z próbnego uzwajania i testów.

Intryguje mnie mała szpilka na każdym zboczu mojego sinusotrójkątnego przebiegu, może ktoś z Was podpowie od czego to może być? Widoczne na 3 filmie.

Acha "zaskoki" w przypadku mojej konstrukcji należało by spytać ??? a co to jest? - nie ma wcale.

linki do filmów z testów na yt:

http://youtu.be/ifwrbbRQnvM

http://youtu.be/R3hOCq7XQYk

http://youtu.be/ZggaRNUnVrY
    kotuniunia
    Poziom 29  
    ganttu napisał:
    Tak wygląda mój maszt był kupiony razem z generatorem

Tak pięknie wygląda, ale i tu masz minus, za to że to nie ty wykonałeś tylko prezentujesz coś co jest robione zapewne seryjnie. Nie sztuka gałgana poskładać, ale go sklecić. Być może jest to materiał dla innego forum ,tematu.Pozdrawiam i życzę wiatru i prądu.
    ganttu
    Poziom 10  
    Faktycznie był kupiony w komplecie jak produkt seryjny(jak wcześniej napisałem).
    Chciałem jedynie zwrócić uwagę na ilość i rozkład lin o które toczyła się dyskusja(dać przykład w jak to wygląda w seryjnych produkcjach).

W tym nazwijmy to seryjnym produkcie jest osiem lin. Cztery krótsze i cztery dłuższe, rozkład owych lin bardzo ułatwia naciąganie ponieważ zwolnienie jednej liny nie skutkuje przewróceniem się masztu. Zresztą nawet przy silnych wiatrach rzędu 22-25m/s bo takie odnotowałem jesienią 2011, maszt stał stabilnie.
    Zbyszek Kopeć
    Poziom 26  
    I to jest to, producenci seryjnych robią gorsze (uczą się np. od nas) i chcą mieć droższe (więcej lin, większa kasa).
    "greenpeace" napisał prawdę, że tylko trzy punkty (tu liny; naciągi) zapewniają prawdziwą stabilność i niezawodność.
    fest
    Poziom 22  
    Człowiek Wam wyrażnie powiedział najwygodniej jest montować maszt z czterema linami ja się zgadzam montować jest najwygodniej.

Czy te cztery liny musza pozostac na stałe ?

Nie muszą.

Mozna zamienic je na docelowe 3.
    TOMSON
    Poziom 19  
    Do fest

A z jakiego silnika użyłeś blachy bo jak na modelarski to coś spory silnik możesz podać model silnika.
    greenpeace
    Poziom 23  
    fest: Człowiek nam wyraźnie powiedział o montażu masztu przy pomocy 6, 8, 16, 32 (bo to liczby parzyste i większe niż 4). A idąc Twoim tokiem myślowym, to nigdzie nie napisał, że później powinny zostać 3 na sekcji. Jeśli czepiamy się szczegółów (moim zdaniem bardzo ważnych) - to czepiajmy się wszystkich.
    fest
    Poziom 22  
    Modelu silnika nie mogę podać bo nie znam znalazłem dawcę u kolegi w złomie, ponoc jest to wirnik od silnika wózka platformowego. Było na nim sporo miedzi - 6kg w drucie nawojowym i ze 2 kg w komutatorze.

oto zdjęcie dawcy:

Blacha ze środka wygląda tak:

ma średnicę 150 mm dziura w środku niestety ciut mała aby zmieściły się łożyska bo tylko 45 mm.

Co do tego masztu to poprostu łatwiej jest naciągnąć dwie liny w osi zawiasu masztu - będą nam stabilizować konstrukcję przy podnoszeniu na boki, podnieść maszt wstępnie a następnie ciągnąć za linę ustawioną prostopadle do osi zawiasu. Czwarta lina o ustalonej długości nie pozwala na przekroczenie pionu.

Później montujemy docelowe odciagi i tyle - to miałem na myśli.
    wiatraczek78
    Poziom 10  
    Witam!

mam silnik 160 - 48 złobków srednica wirnika 150mm, długość wirnika 160mm

chcę go przewinąć na 400obr - 3x230 / 3x400V uzwojeniem jednowarstwowym
    48/ 3 = 16 biegunów / 8 cewek na fazę

Może któryś z Kolegów robił coś takiego i może podpowiedzieć: ile zwoi dać na cewkę?

Miejsca w żłobku mam 100mm2 x 0.6 = ok 60mm2

chcę to nawinąć drutem 2x 1,2mm = 2,25mm2

powinno wejść ok 24 zwoi na cewkę... czy uzyskam 230V fazowo?

Z góry dziękuję za podpowiedź.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Mój silnik 250 - 54 żłobków średnica wirnika 175 , długość wirnika 160 mm
    Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    Uzwoiłem na 20 biegunów/10 cewek na fazę następnie, przezwoiłem na 18 biegunów/ 9 cewek na fazę.Stojan - różnic nie widać a wirnik jest w dwóch wariantach.
    Różnic w osiągach nie zauważyłem - tylko koszty w tym eksperymencie.
    Zredukowałem zaskoki, ale nadal są wyczuwalne (ponad 2kg Neodymów)
    Przy 300 obr. otrzymałem 400 V międzyfazowo.
    W żłobku miałem zawsze do oporu - 80 zwoi, drut pojedyńczy Φ 1 mm.
    Jak uzwoisz pojedyńczym drutem 1,2 to będziesz bilżej 230 V fazowego.
    Zawsze możesz korzystać z międzyfazowego - będzie pewniej.To trzeba mieć CZYM kręcić.
    http://elsys.w.interia.pl/index_pliki/Page594.htm
    wiatraczek78
    Poziom 10  
    Dzięki Jesiotr...

mam taki arkusz kalkulacyjny o Wojtek32...

wprowadziłem wszystkie dane - obroty -400 , 8 cewek na fazę, dł pakietu - 160mm
    gr magnesu 5mm, szczelina 0,45mm

i wychodzi, że 230/ 400 będzie przy 30 zwojach... siedzę nad tym kilka dni, żeby to zrozumieć...

Gdzie tkwi błąd?
    fest
    Poziom 22  
    A nie lepiej sie troszke pomęczyc i wrzucić po parę zwojów cieńszym drutem, jak u mnie, bedzeisz mógł zrobić dokładna próbę, na cieńkim drucie i małych amperach. Tokarnia lub inne ustrojstwo pociągnie twój silnik i będziesz miał pełne i wiarygodne dane na tip top.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Ciekawy ? Arkusz WOJTKA - bez Miedzi a MOC daje.Nawet Długość i Grubość jest OBOJĘTNA.
    BENYZBYSZEK
    Poziom 13  
    Szukam informacji na temat doboru średnicy łopat do prądnicy zrobionej z alternatora samochodowego 60A .Pewnie gdzieś już o tym były ale może da się szybciej znaleźć z waszą
    pomocą.
    Wojtek32
    Poziom 27  
    wiatraczek78 Zależy co uznajesz za błąd ????.
    Jak wcześniej pisałem program liczy tylko w przybliżeniu moc dla śmigła z trzema łopatkami, nie moc prądnicy. Daje także możliwość wyliczenia przybliżonego napięcia jałowego (bez obciążenia) jakie powstanie w prądnicy uwzględniając kilka parametrów prądnicy.
    Widzę że program przeszedł kilka modyfikacji w stosunku do oryginału.
    Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Jeżeli chcesz to dalej wierz w genialne wyniki podawane na forum, zawsze to jakaś nadzieja na cud .

Ps.JESIOTR1 Janusz z rana to pije się kawę nie trunki wysoko procentowe.
    "Ciekawy ? Arkusz WOJTKA - bez Miedzi a MOC daje.Nawet Długość i Grubość jest OBOJĘTNA."
    BENYZBYSZEK
    Poziom 13  
    Tak tylko do prądnicy z alternatora są potrzebne stosunkowo duże obroty czym większe śmigło tym wolniej się obraca .Problem polega na tym żeby nie zrobić za dużych ani za małych:)
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Wojtek32 napisał:
    Jak wcześniej pisałem program liczy tylko w przybliżeniu moc dla śmigła z trzema łopatkami, nie moc prądnicy.

Wojtek dobry program - oblicz moc śmigła do moich prądnic - jeszcze nie testowanych.Magnesy grube 5 mm, szczelina 0,45 mm i długoścć wirnika 160 mm.
    Wojtek32
    Poziom 27  
    JESIOTR1 Wróżby to nie ja, na jasnowidza też się nie piszę.
    Januszku myślałem że wiesz wszystko po takim stażu na forum, a tu szok, pytanie na poziomie pierwszego postu nowicjusza.

Jak chcesz to dokończ ten arkusz, nawet są zaczątki do liczenia mocy prądnicy, jak się dokładniej przyjrzysz, mi się nie chciało dalej tego ciągnąć.

Żeby policzyć śmigła dla Twojej prądnicy, to podaj moc prądnicy lub zakładane obciążenie przy zakładanym wiaterku.
    wiatraczek78
    Poziom 10  
    Wojtek32: "Widzę że program przeszedł kilka modyfikacji w stosunku do oryginału"

W programie nie robiłem żadnych modyfikacji, a jedynie zwykłe wyliczenia... co wyraźnie widać....
    Przecież do tego służy ten program...

No chyba, że modyfikacją nazywasz korzystanie z niego.
    Wojtek32
    Poziom 27  
    wiatraczek78 napisał:
    Wojtek32: "Widzę że program przeszedł kilka modyfikacji w stosunku do oryginału"

W programie nie robiłem żadnych modyfikacji, a jedynie zwykłe wyliczenia... co wyraźnie widać....
    Przecież do tego służy ten program...

No chyba, że modyfikacją nazywasz korzystanie z niego.

wiatraczek78 To jest screen Twojego pliku zamieszczonego powyżej (16 Kwi 2012 22:13 ) jak widać to jednak się rożni od mojego, błąd w linii "Obroty śmigła"," Moc W "0"", pomimo takich błędów niby program liczy co jest kłamstwem, nie wiem jaki cel ma taka publikacja,

Jak dalej nie widzisz różnicy, to nie zamieszczaj takich plików z dopiskiem że to "Wojtka32" ja się do takich cudów nie przyznaje.
    wiatraczek78
    Poziom 10  
    Wojtek!

wpisz sobie średnice śmigła: 0 i wyświetla taki błąd!

celowo to tak ustawiłem, żeby wszyscy widzieli, że chodzi mi o napięcie, a nie o moc prądnicy przy danym śmigle i danym wietrze...

"Jak dalej nie widzisz różnicy, to nie zamieszczaj takich plików z dopiskiem że to "Wojtka32" ja się do takich cudów nie przyznaje."

napisałem wyraźnie, że kalkulator od Ciebie, a użyłem swoich danych...

"mam taki arkusz kalkulacyjny o Wojtek32...

wprowadziłem wszystkie dane -"

Poza tym z tym napięciem to rzeczywiście jest coś nie tak... program do obliczania powinien jeszcze uwzględniać średnicę wewnętrzną stojana.
    Wojtek32
    Poziom 27  
    wiatraczek78 Jako twórca tego programu to wiem co jest moim dziełem, oraz jak ma działać, nie wmawiaj mi głupot, oryginalnie "0" średnicy śmigła nie wyświetla obrotów prądnicy, jest taki sam błąd jak dla obrotów śmigła.

Ale Ty wiesz lepiej, co do średnicy wirnika, to do dzieła, wszystko przed tobą, jak dopiszesz odpowiednia funkcję to podyskutujemy.

Łatwo wymagać oraz krytykować, to teraz się wykaż, czekam na efekty.
    Wojtek32
    Poziom 27  
    Moc urządzeń elektrycznych wyraża się iloczynem natężenia przepływającego przez nie prądu I i napięcia elektrycznego U, do którego urządzenie jest włączone

P = U * I

fest Ta tabelka jest trochę dziwna ???, a pochodzi z pdf powyższego postu.