Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 27 May 2012 16:49 1282869 4361
    greenpeace
    Level 23  
    Wybacz, ale tak się składa, że to Ty nazywasz innych "nieuczciwymi" (strona o Tobie - alledrogo) również nie podając konkretów i nie wskazując osób, a chyba będąc uczciwym należałoby - czyż nie?
    Dla mnie autorytetem był(jest) prof. Chorążewicz - fizyk. I tyle w temacie...

Przykro mi, jednak nie będę z Tobą dyskutował póki nie doszlifujesz wiedzy z zakresu w którym próbujesz się nieudolnie poruszać. Naprawdę życzę wytrwałości i pozdrawiam.
  • CSICSI
    derka01
    Level 14  
    @lamer1 międzyfazowe nieprostowane VAC 60obr/min 18-20VAC, 400obr/min ~80VAC(w zależności od egzemplarza średnia z kilkunastu pomiarów 3szt przy okazji prac nad sterownikiem) bez obciążenia połączenia w tzw"trójkąt".
    @greenpeace znowu potok pomyj bez konkretu- a czemuż się kolega aż tak bardzo poczuwa do braku uczciwości? No i ja się poruszam w konkretach, pewnie nieudolnie. A nie uciekam zasłaniając się prof Chorążkiewiczem czy Teslą , bo niby czemu nie? A dla wszystkich którzy nie wierzą że to jakaś wiedza tajemna zrozumiała tylko dla Greenpeace i prof.Chorążkiewicza.
    napięcie na prądnicy podłączonej w gwiazdę będzie średnio √3raza większe niż na tej samej prądnicy połączonej w trójkąt. A że zaczynamy od 20obr na minutę a kończymy ok 600 to wiadomo że i amplituda napięć będzie większa.
    To nie jest wcale takie trudne i mam nadzieję że kol.Greenpeace też zrozumie jak ze 3 razy przeczyta.
    Tak jak silniki dla łatwiejszego startu przełącza się gwiazda-trójkąt podobnie jest przy prądnicach, łatwiej wystartować prądnicę spiętą w "gwiazdę" bo moc odbierana będzie rosłą wraz z napięciem czyli będzie b.mały pobór na małych obrotach i większy na dużych. jedynym problemem jest że z tak dużymi amplitudami napięcia współpracować mogą jedynie odbiorniki rezystancyjne, bo falowniki o zakresach we 40-400V kosztują krocie. Prosto i na temat, tak?
    Ale co tam, lepiej imputować niewiedzę. Po co tacy ludzie w ogóle mają internet?
    lamer1
    Level 21  
    derka01 Jak zauważyłeś moja prądnica ma mniejszy rozrzut napięcia od Twojej mimo że jest połączona w gwiazdę. To znaczy że moja prądnica jest lepsza od Twojej?
    P.S. Ile warzy Twoja prądnica?
    derka01
    Level 14  
    Priorytetem było ładowanie od minimalnych obrotów to 1.
    Jeżeli skok 400%(80/20) nazywasz większym niż skok 700%(50/6,7) to... no cóż należy zastanowić się nad zakupem kalkulatora :D .
    A tak serio to właśnie chodzi o stromość wykresu. Bo to nie problem zrobić prądnicę idealną przy jednej prędkości wiatru, cały dowcip polega żeby dawała to co chcemy w jak najszerszym zakresie prędkości obrotowych.
    Z doświadczeń wynika że na prądnicach już nie ma za dużo do ugrania - z pustego i Salomon nie naleje. Mała sprawność śmigieł + niedopasowane obciążenie i całość stoi albo obraca się bez żadnych korzyści.
  • CSICSI
    lamer1
    Level 21  
    derka01 Czyli prądnica połączona w trójkąt nadaje się bardziej do elektrowni wiatrowej niż prądnica połączona w gwiazdę?
    Podaj dane Twojej prądnicy, moc, sprawność, napięcie, częstotliwość itd. bo inaczej się nie dogadamy.
    derka01
    Level 14  
    Link druga strona karty katalogowej są podane moce pod obciążeniem. W skrócie: tak, sugeruję zdecydowanie trójkąt.
    Oprócz korzyści z pracy prądnicy - bo łatwiej łapać do akumulatorów mniejszą amplitudę napięć, odchodzi nam dodatkowy przewód, co przy przekrojach 10mm2 jest całkiem miłe. A jak kupimy tanio 5x10mm2 to te dwa pozostałe możemy użyć dla paneli fotowoltaicznych powieszonych na maszcie elektrowni. Panele tanieją ok 30%rocznie więc warto się zastanawiać.
    Czemu nie same grzałki? I wtedy gwiazda?
    Bo o ile cena 1kWh energii elektrycznej to 0,56pln
    o tyle kW energii cieplnej uzyskany ze spalania biomasy
    (drewno iglaste ok 100pln 1mb czyli 120x100cm) to nawet 10-15gr,
    więc nam się znacznie bardziej opłaci wykorzystywać energię jako elektryczną niż cieplną :cry:
    Stąd warto odżałować 200pln na zestaw akumulatorów.
    greenpeace
    Level 23  
    No cóż, musiałbyś przeczytać archiwum czyli część pierwszą i drugą tego tematu - wtedy może przestałbyś uważać piszących w tym wątku, bo jak widzę należysz do urodzonych wczoraj, za idiotów.
    Przepraszam Ciebie bardzo, ale to w Twojej nomenklaturze występuje przyrównanie: duże marże = nieuczciwy sprzedawca, jest również tanio i drogo z tym, że nie określasz ile to tanio a ile drogo, bo rozumiem że jest to Twoje "subiektywne tanio bądź drogo". Przyjmij do wiadomości: marże innych sprzedawców są ich prywatną sprawą i WARA Ci od nich.

"tylko my mamy świetny produkt a reszta to ma szajs i jeszcze wali cie w rogi. kupuj u nas bo reszta to złodzieje i oszuści"

A jeśli chodzi o kwestie elektryczne. Ale o czym ja mam z Tobą dyskutować merytorycznie? O mocy wyrażanej w Amperach? http://enerwin.pl/osprzet/enerwin200su/
    lamer1
    Level 21  
    derka01 wrote:
    Link druga strona karty katalogowej są podane moce pod obciążeniem. W skrócie: tak, sugeruję zdecydowanie trójkąt.
    Oprócz korzyści z pracy prądnicy - bo łatwiej łapać do akumulatorów mniejszą amplitudę napięć, odchodzi nam dodatkowy przewód, co przy przekrojach 10mm2 jest całkiem miłe.

Ręce opadają :(
    Trójkąt 400%(80/20)
    Gwiazda 400%(80×√3/20×√3)
    Jakoś nie widzę różnicy.
    Ale jest jedna korzyść z połączenia prądnicy w gwiazdę, mniejszy prąd.
    A ten czwarty przewód to do czego?

Jaką sprawność ma Twoja prądnica?
    Jaki charakter ma obciążenie w tabeli do której podałeś linka?
    derka01
    Level 14  
    @lamer1 te wartości dla prądnicy połączonej w gwiazdę,
    to niby skąd się wzięły? Z prostego podstawienia U=√3Uf?
    Nawet jeżeli tak przyjmiemy, to oznacza 150V przy 400obr a przy 600?
    Ten mniejszy prąd to niby dlaczego jeżeli moc ma być taka sama?
    Bo napięcie wyższe prawda?
    Jeżeli na dole jest i tak 0 a przy 400obr wyższe *√3 to mamy takie napięcie którego zakres nie da się dopasować do żadnej baterii akumulatorów,
    ani zakresu napięciowego wejścia jakiegokolwiek falownika.
    @greenpeace co do uczciwości to mam takie pytanie: jak do Twojej mamy przyjdą i sprzedadzą jej odkurzacz rainbow za kilkanaście tys pln to mówisz o nich że to uczciwi sprzedawcy? albo dywan wart 300pln za 2tys pln?
    Ja takich ludzi nazywam naciągaczami. I ręki bym im nie podał

I proszę nie wyjeżdżaj mi tu z początkiem tego wątku bo takich głupot jakich się tu wszyscy kiedyś naczytaliśmy to na próżno w internecie szukać.
    Nie patrząc daleko - kto propaguje VAWT jako sprawniejszy?
    Ile było głupot wypisanych na ten temat?
    Sam się na część z nich kilka lat temu nabrałem, i co ?
    Wypróbowałem nie działało i dziękuję.
    Ale legenda o super hiper niesamowitych wiatrakach z beczek została.
    Legenda nr2 elektrownia wiatrowa nadaje się tylko do grzałek.
    Bo akumulatory marnują prąd.
    Jeżeli nawijasz prądnicę i łączysz tak że dostajesz napięcie robocze od 12V do 400V- to trudno się dziwić że się tego nie da używać
    I oczywistym jest, że rozwiązania komercyjne projektują idioci którzy specjalnie robią wszystko gorzej niż można żeby tylko dać szansę konkurencji, prawda?
    Litości! I że nie ma sensu niczego podpatrywać.
    No to nie, dziękuję, dobranoc!
    greenpeace
    Level 23  
    Moja pierwsza prądnica podłączona pod wiertarkę osiągała 140V na biegu jałowym (nie wiem jakie były obroty). Sam nie bardzo wiem po co tego typu testy (na pusto) bo iloczyn 140V i 0A to 0W. Nikt nie chwali się ile jego auto pali na postoju, bynajmniej ja nie widziałem - 6l/0km, dlatego ja swoją prądnicę podłączyłem pod obciążenie (akumulatory 12v) i napięcie spadło do 14.6V natężenie wyniosło coś koło 9A, ale już takich obrotów nie osiągnąłem.

Jeśli ktoś osiąga wyższe napięcia (400-600V) to należało by znać moc prądnicy by policzyć jakiego typu powinno się do niej podłączyć obciążenia. Poza tym jest jeszcze PWM - firmy sprzedające "kity" do samodzielnego montażu w swojej ofercie mają nawet kilka rozwiązań - oczywiście trzeba kilka modyfikacji - pisaliśmy o tym w 1 i 2 części tego wątku.

Odnośnie odkurzaczy i dywanów - mama kupiła bioptrona na 16k pln i też nie jestem z tego powodu najszczęśliwszy ale leczy przeziębienie, ból zęba, wrastające paznokcie i trypla - ;) może się przydać w przyszłości.
    piachu2
    Level 17  
    Dobry Wieczór!

Kolego Derka, czytając Twoje wypowiedzi doszedłem do wniosku, że masz dobry warsztat, dużą wiedzę,
    chyba spore doświadczenie i zaangażowanie w temacie, ale też niestety - nadmiar emocji.
    Te emocje wyłażą jak słoma z butów podczas wypowiedzi na Forum - a niepotrzebnie!
    Ta uwaga dotyczy nie tylko Ciebie.(?!!!) [retrofood]

Niejaki Andrzej Flaga w swoich tekstach " Inżynieria Wiatrowa" ( a uważam to za sztandarową i najlepszą pracę w tej materii )
    mówi: "Nic nie wiemy i nie rozumiemy ruchu powietrza" - to moja interpretacja po lekturze tego opasłego tomiska.

A mowa jest tylko o ruchu powietrza i wpływu wiatru na konstrukcje, gdy dodamy do tego przeszkody w postaci śmigieł, to jakość naszej wiedzy znacznie spada.
    Jeśli do wyżej wspomnianego układu podłączymy prądnicę to, śmiało można powiedzieć, że nic nie wiemy o wiatrakach.
    Fizycy pracujący dla koncernów nie wychylają się za nad to, co zostało wcześniej sprawdzone, stąd te stare ( proste lub prostackie ) rozwiązania technologiczne.
    Żaden nie zaryzykuje reputacji i stanowiska, aby szukać rewolucyjnych rozwiązań, a na takie działania stać tylko konstruktorów amatorów,
    którzy niczym nie ryzykują, ale o ich odkryciach milczy fachowa prasa i pozostają w zaciszu garażowym.
    Tkwienie w niutonowskiej fizyce jest błędem z gruntu, edisonowskie wynalazki to też porażka, ale na to trzeba było 100lat, aby to zrozumieć, a niektórzy nie łapią tego do dziś.
    Brak polotu i wyobraźni w poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań to jest nasz problem.

No dobra, dość grafomanii, wracam do rozmowy na Forum:
    Jakie to akumulatory można kupić do MEW za 200 PLN, oraz jaką legendę o beczkach czytałeś, że tak ironicznie piszesz o zjawisku naporu wiatru na powierzchnię?

Moderated By retrofood:

Proszę powściągnąć również swoje emocje. Kolega niebezpiecznie zbliża się do granic tolerancji.

retrofood
    Moderator of the Technical section
    Przyglądam się "dyskusji" i prosiłbym dyskutujących o pół tonu niżej.
    Uprzedzam, że kolejne wycieczki osobiste nie pozostaną bez echa.
    lamer1
    Level 21  
    derka01 Tak można rozmawiać bez końca, każdy lubi coś innego.
    Wychwalasz swoje prądnice, ale tak naprawdę nic o nich nie wiesz, pytałem kilka razy o dane prądnicy i cisza. Mówisz że mają super parametry, ale gdzie te parametry?
    kogan77
    Level 17  
    Kurcze blade....

Podłączmy pod prądnicę "rejestrator" parametrów i będzie po sprawie.
    Na kartę 2Gb wejdzie spokojnie 365 dni zapisu.
    Dorobię tylko pomiar wiatru, aby mieć i ten parametr na karcie, chociaż napięcie, prąd i tym samym moc powinno do dalszych rozważań wystarczyć na początek.

Rozwiejmy wszelkie wątpliwości koledzy.

Razem z kolegą hamergiem pomożemy chętnie obalić lub potwierdzić niejeden mit.
    :D
    tomleszno
    Level 21  
    derka01

Quote:
    Tak jak silniki dla łatwiejszego startu przełącza się gwiazda-trójkąt podobnie jest przy prądnicach

silnik wyposaża się w przełącznik gwiazda-trójkąt dla zmniejszenia prądu rozruchowego 5-8 krotność znamionowego a nie dla ułatwienia rozruchu.

Quote:
    łatwiej wystartować prądnicę spiętą w "gwiazdę" bo moc odbierana będzie rosłą wraz z napięciem czyli będzie b.mały pobór na małych obrotach i większy na dużych.

To samo dotyczy podłączenia w trójkąt, w obydwu przypadkach napięcie rośnie proporcjonalnie do obrotów. Wykresy są tylko przesunięte.

Quote:
    jedynym problemem jest że z tak dużymi amplitudami napięcia współpracować mogą jedynie odbiorniki rezystancyjne

wyprostowane napięcie z gwiazdy i trójkąta dla tego samego napięcia nie różni się niczym oprócz częstotliwości. A twoje "amplitudy" napięcia nie mają żadnego znaczenia bo ich niema podłącz oscyloskop do akumulatora ładowanego wiatrakiem.

Quote:
    Ale co tam, lepiej imputować niewiedzę. Po co tacy ludzie w ogóle mają internet?

Najpierw trzeba trochę poużywać starych sprawdzonych metod - czyli książek ze znanym z imienia i nazwiska autorem, wydawnictwem lub uczelnią która ją wydaje, itd.

kogan77

Powodzenia w walce z przeciwnościami losu.
    Rzuuf
    Level 43  
    kogan77 !
    Dopóki nie zrobisz rejestratora, można notować informacje o prędkościach wiatru podawanych w prognozie pogody.
    Ja korzystam z ciekawej strony "pogodowej": http://www.andretti.pl/index.php , oprócz aktualnych (a także rekordowych) wiatrów podają też pewien ciekawy parametr: "dzienną drogę wiatru".
    hamerg
    Level 20  
    "Rejestrator" już jest. A raczej dodatek do sterownika.
    Publikowałem już wcześniej przykładowe dane.
    Gdyby nie mój wspaniały laptop, to zamieścił bym dane z okresu 6 miesięcy ( po awarii sterowników w lapku, sformatował mi kartę).

Tak przy okazji:
    1.Dobrze jest posiadać przełącznik gwiazda-trójkąt, bo można w zależności od warunków dostosować napięcie do obrotów( przy małych wiatrach oczywiście gwiazda)
    2.Stwierdzenie że stare aku jest ok, nie jest do końca prawdą, no ale nie będę się tutaj kłócił. Wiem z mojego doświadczenia ( kilka miesięcy pracy i na złom). Aku przy spadku pojemności również nie przyjmują dużych prądów ładowania- odpadanie części czynnej z płyt- zwarcie cel-złom :!: Interes żaden. Nie będę dalej rozwijał tego tematu. :D
    3.Derka01, mam nadzieję , że stwierdzenie"...Złe śmigła- zamiast 50%(59%max do uzyskania) odbierają zaledwie 30%energii wiatru.... " odnosi się do twoich śmigów i jest podparte porównaniami w tunelach z innymi producentami. Oczywiście masz "papier" na to.
    4. Optymalnym sterownikiem byłby sterownik który miałby wbudowaną charakterystykę śmigła-prądnica i odpowiednio korygował obciążenie do obrotów. No ale to PWM się kłania więc to jest "złe rozwiązanie".
    SAWEK101
    Level 31  
    Witam, ja zrobiłem sterownik z pwm na igbt bo nie widziałem innego wyjścia , jest to już trzeci sterownik i dopiero z pwm jestem zadowolony pracuję tak jak potrzeba, a zakłócenia? , niemal wszystkie otaczające nas urządzenia wykorzystują pwm i co ?, stosuje się filtr na wyjściu i jest ok, ale trzeba znać podstawy elektroniki.
    Jak przypomnę sobie działanie kaskady to mnie febra trzęsie :D .
    A kaskada to nie pwm :D , a prąd w gniazdku nie płynie przypadkiem pwm :D , różnica jest tylko w częstotliwości, ale przecież nikt nie każe iść w Mhz, tu 1Khz zupełnie wystarczy, po prostu kolega sam sobie zaprzecza.

Co do chińskich prądnic to osiągi mają dobre ale szczotki do śmietnika i łożyska do przeróbki, jak sobie przypomnę jakie prądy miały płynąć oryginalnie przez szczotki to się kiedyś dziwiłem dlaczego to się jeszcze nie spaliło i rozleciało przy tak ogromnych prądach, przy tym te złącza bananowe komentowane przez Derka to pikuś :D

Zapożyczyłem opis z pewnej stronki, :D
    automatyczne przełączanie zasilania budynku
    inwerter 230V-darmowa energia/dostawca-droga energia , ps Prawie się uśmiałem
    bo w praktyce jest tak, odnawialna bardzo droga energia/dostawca droga energia, ehhh.
    greenpeace
    Level 23  
    SAWEK101 wrote:
    ja zrobiłem sterownik z pwm na igbt bo nie widziałem innego wyjścia

99,9% rzeczy w naszym temacie o budowie MEW do dane poufne, ściśle tajne lub też tajne przez poufne. Większość coś zrobiła (po części nawet kupić "to" można) - oczywiście nikt nic nie udostępni, no może poza informacjami czego to ich sterowniki nie potrafią.
    Dwie osoby udostępniły rozwiązania zupełnie za darmo włącznie z programami źródłowymi do sterowników: Krzysztof Krawiec i Michał Obrzydziński - reszta ma to w... i kisi w piwnicy, a na elektrodzie jest dział DIY.
    SAWEK101
    Level 31  
    Po części masz rację ale nie do końca, widzisz ja już umoczyłem na przekaźnikach i innych pierdołach parę złotych bo posłuchałem tego i tego.
    Nawet już gdzieś na elce zdradziłem z jakich kluczowych elementów zbudowałem sterownik, mogę to zrobić jeszcze raz, ale nauczyłem się że jeśli dam gotowca to zaraz mój sterownik pojawi się na allegro.
    Do działu diy się też nie nadaje bo niema obudowy i jest zmontowany na płytce uniwersalnej więc został by wyśmiany :D.
    Moim zdaniem wskazanie właściwego kierunku to już połowa sukcesu.
    Poza tym na pewno są lepsze konstrukcję niż moja która służy głównie do zasilania grzałek, bo z akku jak na razie nie chcę mieć nic wspólnego, bo jak się ma prąd z ZE to aku jest najgorszym rozwiązaniem i stratą i tak drogich (darmowych :D KWH).
    Po prostu nauczyłem się że chwila i czyjaś ciężka praca jest wartościowa ale na allegro.
    kindlar
    Level 40  
    Jaka jest zależność pomiędzy długością stojana prądnicy i jej osiągami?
    Wiem że zużyję więcej drutu ale nie przybędzie od tego zwojów, wydłuży się tylko czynna długość cewek i będą dłuższe bieguny na wirniku. Czy są zalecane jakieś proporcje pomiędzy średnicą a długością stojana?
    stev-an
    Level 19  
    Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Kol. kindlar, wszystkie wymienione przez Ciebie parametry wpływają na osiągi wprost proporcjonalnie a proporcje to jeden wielki kompromis wynikający z założeń. To forum zatraciło swój entuzjazm w zamieszczaniu efektów pracy z pierwszego okresu tematu MEW, jedni uważają że wszystko zostało napisane, dla innych to forma reklamy, a część osiągnięć ''skiśnie w piwnicy". Po kilkuletniej obserwacji tego tematu i swoich doświadczeniach uważam , że lepiej ustawić koło domu dwie MEW, niż jeden duży kilkumetrowy wiatrak. Będzie łatwiej , taniej i bezpieczniej. Mimo tylu stron tego tematu na palcach jednej ręki mogę wyliczyć kolegów, którzy zamieścili opis i osiągi prądnic. Chcąc sprawdzić doniesienia o pewnych proporcjach szerokości bieguna , wykonałem wirnik do stojanów o śr. 115 mm z 12-toma biegunami o szer.20 mm na wprost. Przeprowadziłem pomiary momentu startowego w trzech stojanach. 1. 36żł. szer. 30mm-0,7 Nm. 2. 54 żł. szer. 50mm - 0,21 Nm. 3. 54żł. szer.50mm + skos 14 stopni-0,11Nm. Teraz już wiem dlaczego duże firmy korzystają z tego rozwiązania. Przy obracaniu nie słychać żadnego ,, brumu"i ciekawe jak będzie z momentami indukcji pod obciążeniem bo to dla mnie najważniejsze.
    JESIOTR1
    Level 33  
    To sprawdzaj dalej przy innych wariantach i podawaj wynik - są bardzo ciekawe.
    Może zmierz - dopasuj mi dla stojana:Φ 115 mm i długi na 150 mm i 18 biegunów bo juz 5 razy zrywałem neodymy.
    Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    Stojany długie na 30 mm i wirniki do nich z 12 biegunami mam opanowane do perfekcji - jest o wiele gorzej jak na wirnik nakleisz ponad 2 kg Neodymów i do nich zmierzysz monent startowy.
    Te 6 stojanów można zastąpić jednym - piętrując pakiety blach - otrzymujemy wtedy Jamnika długiego na 180 mm - upodabnia się do takiego z 4 pakietów blach stojanów - ostatnie zdjęcie.
    Kwestia proporcji - to kula ma najlepszą powierzchnię jeżeli chodzi o swą kubaturę.
    Uważam, że najlepszą proporcję dla prądnicy uzyskamy wtedy gdy jej szczelina powietrzna będzie miała średnicę podobną do długości i oczywiście kształt walca.
    Należy unikać jamników i obrączek.
    stev-an
    Level 19  
    JESIOTR1 wrote:
    Stojany długie na 30 mm i wirniki do nich z 12 biegunami mam opanowane do perfekcji
    . Masz taką wiedzę i nie zamieściłeś opisu i wyników pomiarów dla innych. Wygląda to na reklamę jedynie.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Reklamuję 5-ci krotne zrywanie Neodymów - masz szansę to Przebić - lub podaj sposoby jak sobie radzisz z momentami startowymi gdy budujesz większe prądnice - maleństwem nie zajmuj się - bo to łatwe.
    Do kindlar - Na obrazku widać, że Korony uzwojeń w pakiecie pojedyńczym są takie same jak w pakiecie poczwórnym - pozbywamy się trzech koron.
    Te Korony to zbędny opór - stosunek odcinka aktywnego przewodu "l"w zmiennym polu magnetycznym do całego przewodu w prądnicy jest korzystniejszy w długich stojanach.
    MadPan
    Level 14  
    JESIOTR1 wrote:

Te Korony to zbędny opór

Opór "aktywnego przewodu" też jest zbędny ;)
    Quote:
    stosunek odcinka aktywnego przewodu "l"w zmiennym polu magnetycznym do całego przewodu w prądnicy jest korzystniejszy w długich stojanach.

To zależy od tego, co kto uważa za korzyść. Jeśli warunki na to pozwalają, to lepiej jest mieć kwadratowe cewki - większa powierzchnia w stosunku do prostokąta przy zachowaniu takiego samego obwodu. Między innymi dlatego nie są produkowane przesadne "jamniki" - zarówno silniki jak i prądnice, jeśli nie jest to konieczne.

Arek
    kogan77
    Level 17  
    Jeśli do schematów płytek dodany jest wsad do PIC'a, to nie oglądaj się ,tylko buduj. Z czasem prawdopodobnie i tak stwierdzisz, że szybciej i wygodniej będzie poszukać na elektrozłomach sprawnego UPS'a 3000VA z w miarę czystym sinusem na wyjściu.
    Wczoraj miałem zamiar zabrać kilka, lecz pospiesznie wywindowana cena 3zł za kilogram UPS'a mnie zniechęciła. ( było 1,80PLN w zeszłym tygodniu)
    fest
    Level 22  
    Szczerze mówiąc na elektrozłomach nie szukałem ale zajrzę. Masz cos może takiego na oku bliżej Konina, gdzie takie sie trafiają?

Za to posiadam 2 szt trafek od APC 900W i 950 takich z 92 i 93 roku to podziałają, pozatym posiadam evera ze zwalonym mikrokontrolerem też 900W.

Więc to rozwiązanie które pomoże mi raczej ożywić te trafa.

Roman
    SAWEK101
    Level 31  
    Mam pytanko czy wszystkie APC sinus są na ciężkich zwykłych trafach, bo widzę że bardzo często jak jest sinus to na trafie 50Hz nie twierdzę że to wada tylko się zastanawiam czy to norma, na pewno zwykłe trafo pozwala na większe przeciążenia.