Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 01 Sie 2013 15:57 1230477 4271
 • #2431
  voytalo
  Poziom 25  
  Ok, czyli prawie podobnie jak z PV. Dzięki Rzuuf
 • Relpol przekaźniki
 • #2432
  stev-an
  Poziom 17  
  Kol. gringocorp, to powinno załatwić sprawę i ładnie będzie wyglądać- ułamkowo. Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
 • Relpol przekaźniki
 • #2433
  kotuniunia
  Poziom 29  
  A to moje wypociny z mat. wtórnych. Ledzik 1W świeci już przy 2m/s,nie pełną mocą. Praca na zlecenie.
  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
  To tylko kolejna zabawka ,a błękit jaki ,jak w makaronii!
  Niech się kręcą!
 • #2434
  gringocorp
  Poziom 13  
  Witam, zgodnie z zaleceniami kolegi stev-an wykonałem uzwojenie .
  mam kilka problemów ponieważ łącząc cewki tak jak na schemacie napięcie mi sie znosi na 2 fazach, łącząc na odwrót cewki z zanikiem napięcia sytuacja się poprawia..Jak mam łączyć cewki faz? tak żeby napięcie się wznosiło rozumiem.chyba ze to jakiś patent uzwojeń ułamkowych.

  Łącząc w gwiazdę i zwierając końce uzwojeń ledwo kręcę palcami.napięcie wykręcone pod żarówką 21 wat do 16v prąd do 2,5 A .świeci na biało.Jest też mała możliwość ze coś pokręciłem lecz nie sądzę bo cewki układałem osobno fakt że kilka weszło z trudem i mogło się trochę namieszać zwoi , czy to ma znaczenie? Upychałem do oporu 30 zwoi 0.8 mm razem w żłobku 60 aż musiałem ubijać i poświęcić paznokcie.Przy 3 ostatnich cewkach do włożenia użyłem wd 40 czy to aby nie zaszkodzi?nie mogłem zamknąć żłobka.

  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
 • #2435
  kindlar
  Poziom 39  
  Robisz prądnicę dwufazową?
 • #2436
  gringocorp
  Poziom 13  
  3 fazową, na jednej fazie z trzech jest ok.
 • #2437
  stev-an
  Poziom 17  
  gringocorp napisał:
  Witam, zgodnie z zaleceniami kolegi stev-an wykonałem uzwojenie
  Zamieściłem jedynie poprawny schemat uzwojenia dwuwarstwowego dla Twoich ośmiu biegunów aby ładnie wyglądało, a wyszedł ... Linia przerywana oznacza, że cewka leży na dnie żłobka , ciągła ją przykrywa.Prowadząc kolejne fazy wg. schematu połączone w gwiazdę U, W, V osiągamy cel.
 • #2438
  gringocorp
  Poziom 13  
  Po testach z obciążeniem nie jest aż tak źle a nawet jest bardzo dobrze. kręcąc Wkrętarką spaliłem 50cio watowy halogen.5amper 36 wolt to ostatnie co widziałem.Powiedz mi jakie mogą być problemy z nie stosowaniem sie do schematu? niby wszystko śmiga jak być powinno tylko te cewki...
 • #2440
  gringocorp
  Poziom 13  
  Ja poznaczyłem cewki poszczególnych faz tylko że musze zamienić koniec z początkiem jednej cewki w fazie by napięcie było dodatnie a nie zaniżało,czy rozwiązanie połączeń cewek w fazie by osiągnąć najwyższe napięcie jest prawidłowe? stosując tą zasadę dla wszystkich 3 faz napięcie na nich jest jednakowe przy równych obrotach i braku zaskoków
 • #2441
  stev-an
  Poziom 17  
  Napięcie ma narastać i jest sumą napięć 6 cewek, napięcia faz mają być jednakowe przy tych samych obrotach.
 • #2442
  gringocorp
  Poziom 13  
  W takim razie połączenie wykonane prawidłowo.
 • #2444
  Rzuuf
  Poziom 43  
  resetmen !
  To bardzo proste:
  - jeśli zapewnisz taki sam strumień magnetyczny w prądnicy, jaki był w silniku, to przy 1250 obrotach na minutę powinieneś dostać około 20W.
  Ogólnie: MOC prądnicy = STRUMEŃ x OBROTY.
  W większy strumień nie wierzę, bo jest ograniczony indukcją nasycenia magnetowodów (gdyby to było możliwe, to producent dla tej wielkości silnika by już dawno miał większą moc). Strumień maleje ze wzrostem szczeliny między wirnikiem a stojanem.
  Jeśli będziesz miał obroty 3 razy mniejsze, to moc będzie 3 razy niższa, a przy obrotach równych ZERO moc będzie też ZERO.
 • #2446
  zlodziejaszekpl
  Poziom 1  
  Witam serdecznie wszystkie osoby udzielające się lub zaglądające do tego tematu.

  Chciał bym zaznaczyć że nie posiadam wiedzy w zakresie elektryczności. Jedyna styczność jaką do tej pory posiadałem z elektryką, to naprawa drobnych uszkodzeń w sprzęcie AGD znajdującym się w domu.
  Zapoznałem się z wieloma tematami o budowie przydomowej elektrowni wiatrowej zawartym w tym serwisie, jak i z linkami do stron które były zamieszczone w wypowiedziach użytkowników biorących udział w dyskusji. Niestety nie dość że nie rozjaśniło mi to umysłu to jeszcze pogłębiło moją niewiedzę gdyż po prostu zgłupiałem od nadmiaru informacji.  Do sedna. Niedawno odnalazłem całkiem ciekawy silnik (Z.E-M. Typ BP-2f) z mojej wiedzy jest to silnik od pralki typu "Frania". Stojan jest 24 żłobkowy

  Tabliczka znamionowa uległa wpływowi czasu, ale na szczęście obudowa silnika jest w stanie dostarczyć wielu informacji.

  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

  Niestety sam nie potrafię określić czy ten silnik jest jedno, dwu czy też trzy fazowy. Stąd prosił bym o waszą pomoc.
  Przede wszystkim chciał bym uzyskać odpowiedź czy silnik ten nadawał by się na obiekt testowy i próby zbudowania elektrowni wiatrowej bez jego uprzedniego przewijania ?
  Chciałbym dowiedzieć się czy zadziała np. z dwoma żarówkami LED po kilka wat.

  Dodatkowo dołączam zdjęcia silnika wymienionego w temacie, gdyż nie jestem w stanie określić czy jest w ogóle zdatny do jakiejkolwiek pracy. (silnik jest nieco zakurzony, lecz gdy tylko zajdzie potrzeba wyczyszczę go i zdemontuje co trzeba)

  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3


  Pozdrawiam serdecznie
 • #2448
  Rzuuf
  Poziom 43  
  resetmen !
  "1 ~ 23 W" oznacza: 1-fazowy, 23 Waty.
  Jeśli chodziłeś kiedyś do szkoły, to powinieneś umieć wyliczyć moment na ośce o średnicy 1cm przy 1250 obrotach na minutę - w ostatnich latach fizyka się aż tak nie zmieniła, choć uczestnicy tego tematu bronią się przed wspomnieniem fizyki rękami i nogami!
  Podpowiedź: MOC (w Watach) = MOMENT (w niutonometrach) razy OBROTY (w radianach na sekundę).
 • #2450
  Ryju100
  Poziom 12  
  Pozdrawiam Kolegów:)
  W końcu udało mi się dorwać silniczek po bardzo atrakcyjnej cenie:)
  Silniczek (dane wg tabliczki znamionowej): 7,5kW ; 220/380V ; 27,4/15,82A ; 1440 obr/min ; 36 żłobków. Chciałbym go poprzerabiać na prądniczkę do śmigła ok 5,7 m średnicy.
  Myślałem o użyciu moich magnesów które posiadam 50x25x12 mm w ilości 24(amerykanka;)) do których potrzebowałbym dokupić jeszcze 12 sztuk:)
  Ale mam prośbę do kolegów którzy wykonywali już takie prądnice czy mogli by służyć radą żeby czegoś nie sknocić :)
  Mam parę pytań na wstępie:) :
  - Po pierwsze czy dane silnika są w miarę ok czy szukać jeszcze czegoś lepszego ( silnik jest w tym momencie kartą przetargową), jest jeszcze nikła szansa na silniczek 10kW nie znam jeszcze danych.....
  - kiedyś jakiś kolega wstawił arkusz kalkulacyjny "Oblicznie ilości zwojów w cewce prądnicy" i wg tego arkusza magnesy które posiadam są 1,3 mm za szerokie (czy trzeba było by je szlifnąć o tę różnicę czy raczej rozglądać się za innymi magnesami?
  - i jakiego drutu nawojowego użyć i jak policzyć ile zwojów potrzeba na uzyskanie określonego napięcia ( w silniku mierząc suwmiarką z dokładnością 0,1 mm średnica drutu z emalią wynosi ok 1,1mm)

  Byłbym wdzięczny za pomoc gdyż chciałbym to zrobić z jak największą starannością i z jak najlepszym skutkiem;)

  Z góry dziękuje za wszelkie sugestie i czekam na odpowiedz:)

  Dziękuje i pozdrawiam

  Ryju100
 • #2451
  Rzuuf
  Poziom 43  
  Ryju100!
  Twój wiatrak jest w stanie "odebrać" od wiatru wiejącego z prędkością 10m/sek ok. 1,3kW (takie wiatry są nawet kilkadziesiąt godzin w ciągu roku!). Średni wiatr w Polsce to 3,5m/sek, a wtedy on przyniesie Twojemu wiatrakowi tylko 0,055kW (Tak! Tylko 55 Watów!).
  Tak więc prądnica 7,5kW nie wykorzysta swoich nominalnych możliwości, tym bardziej prądnica 10kW. Oczywiście, jeśli Twoja prądnica będzie miała takie same obroty, jak miał silnik, i taki sam strumień magnetyczny.
  Ogólnie:
  moc prądnicy = obroty x strumień magnetyczny.

  Obroty zależą od wiatru i Ciebie (możesz dać przekładnię), a strumień zależy od magnesów i własności magnetowodów (wielkość i materiał stojana i wirnika), a także od Ciebie, bo strumień maleje ze wzrostem szczeliny i skosem magnesów.
  Średnica drutu nie ma wpływu na moc, a tylko na dopuszczalne obciążenie prądowe.
  Napięcie zależy od ilości zwojów i obrotów. 2 razy niższe obroty to 2x niższe napięcie, i 2x niższa moc. Ale 2x więcej zwojów to 2x wyższe napięcie, 2x mniejszy przekrój drutu (bo się zwoje nie zmieszczą!) i 2x niższy prąd - więc moc pozostaje bez zmian.
  Prądnica, która ma ZERO obrotów daje też ZERO mocy, niezależnie od konstrukcji, ilości zwojów i rodzaju magnesów.

  Im NIŻSZE obroty tym GORSZE wykorzystanie materiałów, z których zbudowano prądnicę.
 • #2452
  Ryju100
  Poziom 12  
  Troszkę wiem że to "donkiszoteria" ale każdy ma swoje wymysły a to właśnie jeden z nich ( zamiast siedzenia pod sklepem i picia piwa;) ) Ale teraz powiedzcie mi jakie przyjąć dopuszczalne obciążenie prądowe na 1mm srednicy przekroju drutu dla prądnicy? Czy 4A na 1mm to ok czy można przyjać troszkę więcej:) ??
  I co z magnesami czy dać te duże które posiadam ( będzie bardzo silne pole magnetyczne:))???
  A i powiedzcie mi jeśli magnes ma grubość 12mm to o ile stoczyć wirnik??? oraz czy po przyklejeniu magnesów przetaczacie całość jeszcze raz czy odpowiednio staczacie tylko wirnik za pierwszym razem. Chodzi o to że krawędzie będą troszkę więcej wystawały niż środki magnesów na całym obwodzie wirnika....

  Oczywiście planuję zastosowanie przekładni ale to zależy od całości :
  Śmigło-Prądnica aby jak najlepiej dopasować obroty:)
 • #2453
  Rzuuf
  Poziom 43  
  Ryju100 !
  Najpierw: nie przewijaj, zamontuj magnesy które masz, i zrób pomiary. Będziesz wiedział, jaka jest zależność napięcia od obrotów i spróbuj się tak dopasować z obrotami (przekładnia?), żeby mieć potrzebne napięcie. Dopiero, jeśli się to nie uda - trzeba będzie przewijać, NIE WCZEŚNIEJ!
 • #2454
  Ryju100
  Poziom 12  
  Tak właśnie chciałem zrobić tylko cały czas wychodzi mi w tym arkuszu kalkulacyjnym że mam o 1,3mm za szeroki magnes, jest to możliwe że trzeba będzie
  je troszke przeszlifować.... obwód wirnika to 42,6 cm mierzone metrem krawieckim nie wiem jaka jest dokładność... A jeszcze odnośnie tego staczania wirnika to jaką szczelinę między magnesem po przyklejeniu a stojanem przyjąć ???
 • #2455
  Rzuuf
  Poziom 43  
  Szczelina między wirnikiem (z magnesami) a stojanem powinna być mniejsza, niż szczelina między "przeciwnymi" magnesami na wirniku, bo Ci strumień "ucieknie bokiem".
  W pole "widziane" przez 1 cewkę nie powinny wchodzić przeciwne magnesy, bo strumień będzie się odejmował (strata!).
 • #2456
  Ryju100
  Poziom 12  
  A jest gdzieś w internecie opis dokładnej budowy prądnicy z silnika godny polecenia z opisem żeby człowiek nie robił na ślepo tylko zaznajomił się z teorią , gdyż lubię sobie poczytać o rzeczach którymi sie zajmuję. Tylko na prawdę godne polecenia;)
 • #2457
  jacek1000.77
  Poziom 2  
  Witam Szanowną Brac! Panowie przeczytałem całe forum juz jakis czas temu , a teraz postanowiłem spróbowac włąsnych sił. Za wzór przyjąlem obrazek z postu kol.stev-an , post nr2439z 07 sierpnia. Ch ciałem wstawic ten obrazek ale jakos mi to nie wychodzi , nie wiem czy bedzie wstawiony , czy nie?
  , powie mi ktos jak sie to robi?

  Dodano po 14 [minuty]:

  Zrobiłem wirnik , obudowy, nawinołem narazie 9 cewek , chciałem zrobic próbe. Z cewkami wszystko ok napiecia sie sumują, ale mam kłopot jak to połączyc w gwiazde , i lub w trójkąt , nic mi z tego nie wychodzi. mam szkic mojej pracy chciałem go wstawic , mze którys z kolegów by cos pomógł, ale nie potrafie wstawic obrazka, prosze pomózcie
 • #2458
  jacek1000.77
  Poziom 2  
  Ryju100, mysle ze tutaj jest wystarczająca ilosc autorytetów z których mozna brac przykłady

  Dodano po 6 [minuty]:

  Dziekuje luke666, pozdrawiam!

  Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
  oto własnie moje dzieło, prosze ocencie prawidłowosci prosze o podpowiedz jak połaczyc uzwojenia w gwiazde, a jak w trójkąt.wzorowałem sie na tym rysunku
  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
 • #2459
  Ryju100
  Poziom 12  
  Wydaje mi się że :

  - połączenia w gwiazdę : łączymy trzy końce trzech faz ze sobą i początki są wyprowadzeniami naszych faz z prądnicy

  - połączenie w trójkąt: łączymy - koniec 1 fazy z początkiem 2 , koniec 2 fazy z początkiem 3 ; koniec 3 fazy z początkiem 1 . Miejsca łączenia są wyprowadzeniami trzech faz z prądnicy:)

  Przy połączeniu w gwiazdę uzyskamy nieco wyższe napięcie.

  Gdybym się mylił proszę o poprawianie:)
 • #2460
  stev-an
  Poziom 17  
  jacek1000.77 napisał:
  nawinołem narazie 9 cewek , chciałem zrobic próbe. Z cewkami wszystko ok napiecia sie sumują, ale mam kłopot jak to połączyc w gwiazde , i lub w trójkąt , nic mi z tego nie wychodzi.
  Nawiń 9 cewek wg. schematu z pierwszego sierpnia gdzie początki faz to U, W, V są oddalone o taką samą liczbę żłobków. Końce na próbę połącz w gwiazdę. Widzisz trzy cewki w grupie ? Pierwsza w prawo, druga w lewo i trzecia w prawo.