Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 03 Dec 2014 08:01 1285530 4361
  • Farnell IoTFarnell IoT
    TOMSON
    Level 19  
    Do rysunku z rozkładem strumienia magnetycznego dla układu 24N_22P

Uzwojenie jednowarstwowe dla układu 24N_22P

Uzwojenie dwuwarstwowe dla układu 24N_22P
    stev-an
    Level 19  
    magnus54 wrote:
    Witam wszystkich jako „nowy” :)

Z zainteresowaniem obserwuję dyskusję, a ponieważ przypadkiem mam zarchiwizowany obrazek z układem połączeń 24/22 więc go zamieszczam.

Koledzy wszyscy wiemy, że najlepsze są uzwojenia trójfazowe, a na obrazku widzimy ustawione szeregowo uzwojenia jednofazowe, gzie na serio pracują dwa zęby na cztery.
    maniek150215
    Level 11  
    Witam kolegów ,spotkałem prądnice 24 żłobki i 16 biegunów był to alternator w
    autobusie prądnica jest 3 fazowa po 8 cewek na fazę.
    I według tego schematu zrobiłem pralko-wca 36 żłobków czyli 12 cewek na
    fazę i 24 bieguny , wynik był taki że według klasycznej przy tych samych
    obrotach anpięćie było o jedną trzecią większe spodziewałem się wzrostu 0
    drugie tyle, bo koszt magnesów był podwójny.
    piotr_65
    Level 13  
    Kol. maniek150215 wydaje mi się ,że w warunkach amatorskich nie da się tak po prostu dokładnie wyliczyć ile zwojów na cewkę trzeba nawinąć żeby uzyskać konkretnie napięcie ,którego oczekujemy przy danych obrotach . Występuje wiele czynników ,które mają wpływ na uzyskane napięcie np. jak silne są magnesy ,długość pakietu stojana itp.
    Moim zdaniem najlepiej jest wykonać cewkę a jeszcze lepiej (będzie dokładniejszy odczyt) prowizoryczne uzwojenie jednej fazy tzw. testowe np po 10zw/cewkę zmontować prądnicę i napędzić wymaganymi obrotami i odczytać jakie jest napięcie i potem wszystko przeliczyć i wyjdzie dokładnie to czego potrzebujemy . Na pewno są osoby ,które za pomocą skomplikowanych wzorów umieją to obliczyć . Ja natomiast posługuję się praktyką i też jest O.K.
    Należy pamiętać o spadku napięcia pod obciążeniem ,więc testowe obciążenie dobrze jest też obciążyć podczas pomiaru .
    Osobiście nigdy się na tym sposobie nie zawiodłem .
    przykład wykonania takiego uzwojenia na foto ,tu akurat 2 fazy żeby dokładnie zmierzyć napięcie międzyfazowe . Godzinka pracy dodatkowo ,zwykłym przewodem w izolacji a wynik naprawdę konkretny Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    Inny przykład Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    polecam ten sposób pozdrawiam
    maniek150215
    Level 11  
    Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    Witam zrobiłem coś takiego z dwóch pralko-wców drut 1,2 milimetra grubości
    i24 bieguny i przy połączeniu w trójkąt przy obrotach
    400 było 40 volt
    1300 było 146 volt było to napięcie bez obciążenia gdyby obciąrzyc
    ją przy tym połączeniu nawet do 40 amper to przy tej grubości drutu
    pewnie da radę połączona w trójkąt ,podaje swoje doświadczenia tylko tak dla ciekawości i zainteresowanych pozdrawiam.
    mastan4
    Level 12  
    Rzuuf wrote:

Słońce daje ok. 1kW na 1m2 powierzchni kolektora przez ok. 1500 godzin w roku, czyli razem ok. 1500 kWh
    .

Rzuuf wrote:

A pomiary na Politechnice? Znam faceta, co z tego żył. Mierzył i wykładał . A wykładał kafelki w WC...

Rzuuf wrote:
    Wiara w cuda jest jednak w naszym narodzie o wiele silniejsza od szkolnej znajomości praw fizyki ...

Kol. Rzuuf jednak jest wierzący ,bo wg. jego bajki z 1m2 kolektora można uzyskać rocznie 1500kWh,niech kolega się nie wstydzi i poda namiary do tych cudownych kolektorów ,zaznaczam jestem pierwszy w kolejności do zakupu tych cudów ,a producent będzie jednym z najbogatszych ludzi na świecie .
    Przy takim uzysku wszyscy producenci pralkowców, amerykanek , ukrainek itp. natychmiast przejdą na te cud_panele .
    JESIOTR1
    Level 33  
    maniek150215 wrote:
    ,podaje swoje doświadczenia tylko tak dla ciekawości i zainteresowanych pozdrawiam.

Podziwiam - proponuję nawijaj pralkowce drutem Φ 1mm wtedy po mostku prostowniczym powinno być: ile obrotów to tyle samo wolt . Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    Pozdrawiam
  • Farnell IoTFarnell IoT
    Daniellogrand
    Level 10  
    Witam wszystkich!
    Posiadam silnik 2,5kW ,który ma 48 żłobków długość pakietu stojana to 11,5cm a jego grubość 3cm.Obwód wirnika ma 33,5cm.
    Pytanie do znawców - jaką moc bym mógł uzyskać z owego silnika gdym ją przerobił na prądnicę 230V przy 300 obr/min ? Jakie magnesy zastosować i kleić je na wprost czy po skosie?
    Rzuuf
    Level 43  
    Daniellogrand wrote:
    ... gdym ją przerobił na prądnicę 230V przy 300 obr/mi ...
    Zasada jest prosta, bo wynika z praw indukcji elektromagnetycznej:
    MOC silnika lub prądnicy jest proporcjonalna do STRUMIENIA MAGNETYCZNEGO i OBROTÓW.
    Jeśli nie popsujesz własności magnetycznych tego silnika (co łatwo zrobić zwiększając szczelinę) i uzyskasz taki sam strumień (ograniczony geometrią i materiałem magnetowodu), wówczas moc jest proporcjonalna do obrotów.
    Jeśli silnik miał 2,5kW przy 1500 obr/min, to zrobiona z niego prądnica będzie mogła mieć 500W przy 300 obr/min.
    Daniellogrand
    Level 10  
    Silnik ten przy mocy 2,5kW ma 700 obr/min
    Rzuuf
    Level 43  
    Daniellogrand wrote:
    ...2,5kW ma 700 obr/min ...
    - więc jego obroty synchroniczne to 750/min. Zatem przy 300 obr/min możesz się spodziewać 750/300 = 2,5 razy mniej, niż 2,5kW.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Jeśli nie powiększysz szczeliny i jednocześnie uzyskasz lepszy strumień:
    dzięki geometrii ( nie 4-ry pary biegunów a 8 par) po przezwojeniu i
    dzięki neodymom (lepsze niż wirnik klatkowy 8 par biegunów),
    wówczas moc też jest proporcjonalna do obrotów.
    Jeśli silnik miał 2,5kW przy 700 obr/min,
    to zrobiona z niego prądnica 8-mio biegunowa przezwojona z neodymowym wirnikiem (geometrią i materiałem)
    będzie mogła mieć więcej niż 2,5 kW przy 700 obr/min.
    Rzuuf
    Level 43  
    JESIOTR1 wrote:
    ... uzyskasz lepszy strumień ...
    Tu jest ograniczenie własnościami materiału magnetowodu: nie uzyska się indukcji większej, niż indukcja nasycenia, a z reguły nawet tej się nie wykorzystuje, bo w pobliżu "kolana" krzywej magnesowania bardzo szybko rosną straty i sprawność maszyny maleje, za to rośnie temperatura (następne ograniczenie: wytrzymałość izolacji).
    Ponadto w maszynach wolnoobrotowych jest znacznie gorsze oddawanie ciepła, bo wentylator na wale obraca się wolniej ...
    Moc maszyny to strumień razy obroty, a to nie zależy od sposobu nawinięcia. Maszyna 8-biegunowa ma powierzchnię przekroju bieguna 2 razy mniejszą, niż 4-biegunowa, zatem przy tej samej indukcji ma 2 razy mniejszy strumień w każdym biegunie, za to ma 2 razy więcej biegunów - w wyniku moc się nie zmieni.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Rzuuf wrote:
    Tu jest ograniczenie własnościami materiału magnetowodu: nie uzyska się indukcji większej, niż indukcja nasycenia, a z reguły nawet tej się nie wykorzystuje, bo w pobliżu "kolana" krzywej magnesowania bardzo szybko rosną straty i sprawność maszyny maleje, za to rośnie temperatura (następne ograniczenie: wytrzymałość izolacji).

Indukcja sem nie zależy od indukcji nasycenia tylko od ΔΦ/Δt jest tam dużo manewru z zapasem.
    Straty w postaci ciepła przy przepływie strumienia magnetycznego powoduje opór (pakietu blach stojana) magnetowodu zgodnie z Prawem Ohma i Juella.
    W silniku asynchronicznym rośnie temperatura głównie z powodu amperów. Największe ampery płyną w prętach wirnika klatkowego przy mocach znamionowych i to wirnik grzeje całą maszynę najbardziej.
    Proponuję analizę tabliczki znamionowej asynchronicznego silnika mocy 0.37 kW i ponad 30 kG.
    Wystarczy porównać moc znamionową z mocą fazową dla trójkąta i dla gwiazdy.
    Dla Mnie wychodzi, że gdy wymienimy wirnik na neodymowy to przy dopuszczalnych prądach na jednej fazie uzyskujemy ponad 800 W.
    Mój wniosek jest taki, że ten asynchroniczny silnik przy mocy 0.37 kW osiągnie najpierw na wirniku znamionową temperaturę 40°C.
    Spotykałem silniki mocy poniżej 0,5 kW i 250 obr/min i wadze ponad 50 kg - tz. Wolnobieżne.
    Wirnik takiego silnika ma ok. 100 aluminiowych cienkich prętów i jest wrażliwy na grzanie.
    magnus54
    Level 8  
    Rzuuf napisał:
    Quote:
    Maszyna 8-biegunowa ma powierzchnię przekroju bieguna 2 razy mniejszą, niż 4-biegunowa, zatem przy tej samej indukcji ma 2 razy mniejszy strumień w każdym biegunie, za to ma 2 razy więcej biegunów - w wyniku moc się nie zmieni.

Chyba jednak według Twojego wzoru U=n*dφ/dt podwoi się napięcie, bo przy tych samych obrotach - wartość „dt” w mianowniku zmniejszy się dwukrotnie. A przy tej samej średnicy drutu podwoi się max. moc.
    Pomijam tu oczywiście inne ograniczenia i podchodzę do tematu TYLKO od strony przytoczonego wzoru.
    Rzuuf
    Level 43  
    magnus54 wrote:
    ...podwoi się napięcie, bo przy tych samych obrotach - wartość „dt” w mianowniku zmniejszy się dwukrotnie ...
    Ale jednocześnie 2 krotnie zmniejszy się strumień objęty cewką, bo biegun w maszynie 8-biegunowej ma powierzchnię przekroju poprzecznego 2 razy mniejszą, niż w maszynie 4-biegunowej, a STRUMIEŃ = PRZEKRÓJ POPRZECZNY BIEGUNA (w najcieńszym miejscu) x INDUKCJA.
    MOC się nie zmieni, tylko częstotliwość.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Aby zrozumieć prawa Fizyki to najpierw trzeba opanować matematykę.
    Jak w maszynie 4-ro czy 8-mio biegunowej nakleimy tyle samo neodymów to sumaryczny strumień będzie taki SAM.
    Wtedy w tym WZORZE: U=n*dφ/dt nie trzeba zmieniać licznika , a mianownik dt sam się zmieni.
    Daniellogrand
    Level 10  
    Spodziewałem się po tym silniku ze da z niego zrobić chociaż 2 kW bo inaczej nie opłaca się go przerabiać (magnesy drogie) ale dalej tak naprawdę nie wiem jaką moc mniej więcej uzyskam bo w ciemno to szkoda przerabiać żeby się mocno nie rozczarować.
    Ogólnie brakuje mi na tym forom takich opisów gotowych projektów, czyli pisze jakiś gość ( pod warunkiem ze biedzie chciał to opisać) że zrobił prądnice z silnika, który warzył 40kg miał obroty 1400 a moc 2kW. W środku silnika 36 żłobków, pakiet stojana 10cm i gruby 2.5cm.( dane takie przykładowe wstawiam)
    I opisuje dalej że wkleił na wirnik 12 biegunów magnesów( podaje jaki rozmiar) uzwojenie zostało oryginalne i uzyskała taką a nie inną moc przy takich czy innych obrotach. No końcu noża dopisać swoje uwagi co się udało uzyskać a co nie.
    Fajne by takie coś było, może inny SPECJALNY dział na to założyć.. A oprócz opisu prądnicy można by opisywać budowę turbiny wielkość i jej obroty, moc, albo gotowy cały projekt od podstaw :) Tylko czy byłyby osoby chętne opisać swoją prace, czy wszytko jest chronione patentem? :)
    JESIOTR1
    Level 33  
    Daniellogrand wrote:
    wszytko jest chronione patentem? :)

Wysłałem Ci metodologię na PW jak masz pytania to też na PW.
    maniek150215
    Level 11  
    Witam zrobiłem taką prądnicę z pralko-wca potrójnego czyli 36 żłobków i12 biegunów,
    grubość stojana wyszła 7,5cm nawinąłem to Φ 0,8mm. Sposobem klasycznym bez
    przecinania drutu i z przesunięciem faz żeby nie zamieniać końców.
    I żeby to zakręcić użyłem silnika spalinowego z opla ,wynik był taki przy 1000obr.
    prądnicy połączona w trójkąt po mostku podłączyłem trzy grzejniki po 1000 W. każdy
    czyli 3kW grzeli bardzo jasno ,gdy przełączyłem w gwiazdę to już tylko połowę było
    mocy nawet gdy zwiększałem obroty to nic to nie dawało. Wagi dokładnej w tej
    chwili nie znam jakieś około 20 kg .
    Do kolegi JESIOTR1 twoja robota to arcy dzieło ale w tych przykładach to chyba przecinałeś cewki a potem łączyłeś. Pozdrawiam .
    maniek150215
    Level 11  
    Witam. Magnesy to 40-15-6 mm po dwa na biegun pod skosem.
    JESIOTR1
    Level 33  
    maniek150215 wrote:
    Witam zrobiłem taką prądnicę z pralko-wca potrójnego czyli 36 żłobków i12 biegunów.

To Ci wyszło trochę podobnie (moja uzwojona Φ 1 mm) nie była testowana na takich mocach
    Napisz jak się prądnica grzała przy obciążeniu 3 kW.
    Przecinanie drutów utrudnia uzwajanie i można się pomylić.
    maniek150215
    Level 11  
    Witam. Wirnik dorabiałem nowy na 100mm.Bo magnes ma 6mm.+klej +lekki skos to potrzeba prawie 7mm.Wtedy wychodzi taki jak fabryczny.
    Testowałem krótko około 20 minut nie zauważyłem żeby się grzała była letnia powód prosty 3 kW. to zaledwie około 13A.Podzielić to na 3 to wychodzi niecałe 4,5 ampera na jedną
    fazę w trójkąt to chyba mało nawet na drut Φ 0,8mm. Twoja jest nawet podobna tylko u
    ciebie jest grubszy drut i więcej magnesu i twoja będzie sporo mocniejsza co-najmniej
    o1kW. więcej aby tylko zakręcić. Ja też nie przecinam drutu bo poco tak jest prościej
    wzorowałem się na twojyh pracach dzięki pozdrawiam.

Dodano po 20 [minuty]:

a Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    krzychu...zyzio
    Level 2  
    Witam. Buduję małą elektrownie wiatrową... Chciałbym wykonać mostek prostowniczy do prostowania napięcia z "pralkowca" około 500W 3 fazowy na takich diodach. http://www.sklep.monster.pl/FEP-30DP-2x30A-200V-35ns-DIODA%284,10670,35704%29.aspx według tego schematu http://pl.wikipedia.org/wiki/Mostek_(elektronika)#mediaviewer/File:Full-wave_rectifier3.png

Moje pytanie: czy ktoś mógłby mi to w obrazowy sposób wyjaśnić jak się takie podwójne diody łączy? Bo ja jestem cienki w takich sprawach...