Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 21 Jan 2015 10:54 1282527 4361
    magnus54
    Level 8  
    potegat wrote:
    Wie ktoś może o stronie która pokazywała jak nawinąć prądnicę zależnie od liczby magnesów? ...

Znalazłem i ściągnąłem programik generujący obrazy układów połączeń dla prądnic.
    Wrzucam na forum - wystarczy po ściągnięciu rozpakować malutki plik ZIP i nie trzeba szperać w sieci.
  • CSICSI
    Romek003
    Level 2  
    Do budowy małej elektrowni wystarczy alternator 12V.
    Regulator napięcia od ciągnika rolniczego (podłączony przez kontrolkę bo inaczej nie zadziała) 12/24V, teraz są takie i cena jest niska 86zł.
    Najlepiej 2 akumulatory, każdy po około 80Ah, przetwornicę prądu z 24V na 230V lub 380V. Cena porządnej przetwornicy około 600zł. Ja mam na alternator założony wentylator z tworzywa od autobusu Autosan, oczywiście troszkę tokarz mi przerabiał i wszystko działa.
    Na mojej elektrowni działa telewizor, komputer, chodzi lodówka, mam w całym domu zrobione oświetlenie Led po 3W/12V, oczywiście kilka w jednym pomieszczeniu i to działa na pilota. Powiem krótko, teraz można w sklepach kupić cuda i mieć troszkę pojęcia, wiedzy, a wszystko można zrobić.
    kotuniunia
    Level 29  
    Romek003 wrote:
    Do budowy małej elektrowni wystarczy alternator 12V.

No to masz dużo wiatru do zmarnowania, a dlaczego to już było, że nie stosujemy alternatorów i męczymy się z regulatorami i zabezpieczeniami. Fajnie że Ci działa!
    Romek003
    Level 2  
    Powiem ci to w inny sposób, bez zakupu części i montażu skomplikowanego urządzenia, zamontuj pod zapalniczkę samochodową przetwornicę i spróbuj podłączyć 2 wiertarki o mocy 1200W i się przekonasz że z jednego małego akumulatora jest bardzo duża wydajność i to się sprawdza.
    A tak na marginesie, to ma być mała przydomowa elektrownia dla własnych potrzeb
    więc to co opisałem poprzednio to na serio działa.
    Mój kolega chciał sprawdzić inny sposób, więc z jednego akumulatora podłączył przetwornicę z dwoma wyjściami na 230V do jednego wyjścia podłączył silnik od pralki i po przez pasek klinowy podłączył alternator który ładuje aku, a z drugiego wyjścia podłączył małą betoniarkę i wszystko działa, osobiście to oglądałem i nie mów że nie można stosować alternatora bo naprawdę mylisz się.
    Tech132
    Level 24  
    Romek, wrzucił byś kilka fotek tego swego wiatraka z alternatorem, chcę coś podobnego zbudować na alternatorze.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Romek003 wrote:
    Mój kolega chciał sprawdzić inny sposób , więc z jednego akumulatora podłączył przetwornicę z dwoma wyjściami na 230V do jednego wyjścia podłączył silnik od pralki i po przez pasek klinowy podłączył alternator który ładuje aku. a z drugiego wyjścia podłączył małą betoniarkę i wszystko działa osobiście to oglądałem i nie mów że nie można stosować alternatora bo naprawdę mylisz się

To trzeba Koniecznie Opatentować :D :D :D
    snajper2008
    Level 9  
    Witam. Mam takie pytania do bardziej obeznanych w temacie ponieważ ja nie znam się na tym zabardzo. A mianowicie buduje dom ale niestety na działce nie mam jeszcze prądu więc wszystkie prace sa prowadzone na agregacie. A od jakiegoś czasu mam UPS-a akumulator żelowy 12V 85Ah i z niego korzystam, miałem do niego podłączony piec gazowy ale niestety po ok. 8h rozładowywał się a ja nie jestem w stanie jeździć tam co kilka godzin żeby brać go do domu i ładować i znowu przywozić. Znalazłem na allegro taka małą elektrownie wiatrową M-300 12V. i teraz pytanie do was czy takie coś zda egzamin? Na allegro sprzedają 3 osoby i napisałem do nich meile to każdy inaczej mi odpisał. Jeden napisał że powinno naładować akumulator ale musiał by być mocny wiatr, drugi napisał że akumulator żelowy się raczej nie nadaje a trzeci napisał że nie ma pojęcia. Czy mogę liczyc na waszą pomoc? Buduje na otwartej przestrzeni do okoła same pola wiec tam prawie cały czas wieje.
    Pozdrawiam
  • CSICSI
    snajper2008
    Level 9  
    Romek003 wrote:
    Powiem ci to w inny sposób , bez zakupu części i montażu skomplikowanego urządzenia, zamontuj pod zapalniczkę samochodową przetwornicę i spróbuj podłączyć 2 wiertarki o mocy 1200W i się przekonasz że z jednego małego akumulatora jest bardzo duża wydajność i to się sprawdza .
    A tak na marginesie , to ma być mała przydomowa elektrownia dla własnych potrzeb
    więc to co opisałem poprzednio to na serio działa .
    Mój kolega chciał sprawdzić inny sposób , więc z jednego akumulatora podłączył przetwornicę z dwoma wyjściami na 230V do jednego wyjścia podłączył silnik od pralki i po przez pasek klinowy podłączył alternator który ładuje aku. a z drugiego wyjścia podłączył małą betoniarkę i wszystko działa osobiście to oglądałem i nie mów że nie można stosować alternatora bo naprawdę mylisz się

To z tego co piszesz to po co podłączać alternator i silnik z pralki jak zamiast tego możesz podłączyć prostownik :p
    Normalnie perpetummobile
    leonada
    Level 15  
    sam wiatraczek raczej nie uciągnie tego tym bardziej , że 80W daje dopiero przy silnym wietrze , jeżeli chcesz się w to bawić do promował bym dołożyć do tego wiatraczka moduł fotowoltaiczny 120W / 12V (nawet mocniejszy lub dwie sztuki gdyż w okresie zimowym szału z tego niema) i regulator ładowania do tego modułu aby przy nadmiarze energii ( latem kiedy moduł pełna mocą pracuje ) pilnował akumulatora by go nie przeładować , przy aku polecał bym dość duża pojemność by to wszystko stabilniej chodziło . Na nowa aku szkoda kasy , pozbierał bym jakieś używki w dobrym stanie .
    snajper2008
    Level 9  
    leonada wrote:
    sam wiatraczek raczej nie uciągnie tego tym bardziej , że 80W daje dopiero przy silnym wietrze , jeżeli chcesz się w to bawić do promował bym dołożyć do tego wiatraczka moduł fotowoltaiczny 120W / 12V (nawet mocniejszy lub dwie sztuki gdyż w okresie zimowym szału z tego niema) i regulator ładowania do tego modułu aby przy nadmiarze energii ( latem kiedy moduł pełna mocą pracuje ) pilnował akumulatora by go nie przeładować , przy aku polecał bym dość duża pojemność by to wszystko stabilniej chodziło . Na nowa aku szkoda kasy , pozbierał bym jakieś używki w dobrym stanie .

Też tak myślałem że ten wiatraczek będzie za mały. Nie chce zbyt dużo kasy w to inwestować bo prawdopodobnie od maja będę podłączony normalnie do energetyki więc szkoda inwestować duże pieniądze a wiadomo jak to przy budowie jest że każdy grosz się liczy:) Dzięki na odp:)
    piotrpodles
    Level 11  
    Witam serdecznie.
    Czytam powoli wszystkie 3 części i zamierzam zbudować coś na wzór wiatraka :)
    Mam bardzo ważne pytanie.Mogę kupić na złomie sprawny silnik od windy SBJDCe CELMA jest strasznie duży i ciężki.Koszt 1,20 za kg.
    Ile może mieć żłobków ten silnik. Panowie czy ktoś mi może na szybko doradzić czy to się nadaje na wiatrak? Ewentualnie jakie duże śmigło wiatrowe, wielopłatowe?
    JESIOTR1
    Level 33  
    Zacznij od czegoś mniejszego (10 kg z pralki) i własnymi rękoma - to będzie przygoda.
    k_asior
    Level 14  
    Witam wszystkich. Prześledziłem wiele postów, ale tak naprawdę nie znalazłem konkretnej odpowiedzi jak w amerykance trójwarstwowej połączyć cewki w zależności od umiejscowienia ich względem magnesów i siebie. Zwracam się z prośbą o pomoc.
    Już wcześniej zbudowałem taką prądnicę, ale niestety nic nie zadziałało tak jak miało być. Układ miał być taki: 20 magnesów 46x21x15 (magnesy na tarczy 1cm fi wewnątrz między magnesami 318mm, a fi po zewnątrz 410mm) 2 tarcze z magnesami, po 20 cewek na fazę nawijanych raz w lewo , raz w prawo. Drut 1,6 i jedne cewki wygięte w dół, drugie proste i trzecie wygięte do góry. Bok cewki wynosił 11mm i ułożone były jak na rysunku 3f, czyli boki zakrywały do połowy magnes N i S od wewnątrz. Generalnie dwa boki cewki to była szerokość magnesu. Trochę to było mocno ściśnięte i grubość statora wyszła aż 15mm.
    Teraz muszę przerobić stator i projekt jest taki jak na rysunku 3f( dodałem też 2f żeby były lepiej widoczne cewki. Drut 1,1, szerokość boku cewki 6,5mm . Niestety tarcze z magnesami muszą zostać, bo przy odklejaniu magnesy się niszczą. Prośba o opinię kolegów, czy wielkość cewek będzie dobra i jak mam je połączyć aby wszystko było dobrze. Z góry dziękuję.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    krzychu...zyzio
    Level 2  
    Witam
    Panowie mam takie zapytanie posiadam regulator ładowania do mojej MEW chciałbym żeby ładowanie akumulatora było załączane włącznikiem kołyskowym 12V DC 20A czy taki schemat przedstawiony poniżej jest poprawny?? Jeśli nie to proszę o wskazówki jak poprawnie powinno być? Zaznaczę, że chciałbym ładować raz jeden akumulator a raz drugi a czasami oba naraz. Wiem, że to trochu nie zrozumiałe, ale dla mnie taki układ jest potrzebny. Amperomierz jest typowy z wbudowanym bocznikiem 20A.
    JESIOTR1
    Level 33  
    k_asior wrote:
    Zwracam się z prośbą o pomoc.

Nawiń cewki w całej Fazie w jednym kierunku.Każda Faza musi mieć inny kierunek.
    Twój błąd polega na zmianie kierunku w cewkach a zmiana powinna być w Fazach.
    k_asior
    Level 14  
    Ok. ale z tego co mi radzisz wynika, że cewki w fazie jedna obok drugiej są nawinięte raz w jedną i raz w drugą. Dobrze zrozumiałem?
    Pytanie czy w projekcie docelowym wielkość cewki będzie odpowiednia względem magnesów? Czytałem o wielu rozwiązaniach np. magnes musi mieć grubość dwóch boków, magnes musi pokrywać trzy boki cewki itp. ale nikt nie pisał, które rozwiązanie jest lepsze aby układ działał prawidłowo i z najwyższą sprawnością.

Poniżej cewki jednej fazy

Dodano po 15 [minuty]:

Czy tak ma to wyglądać?
    Proszę kolegę jeszcze o ocenę wielkości cewki czy będą odpowiednie ich wielkości co do magnesu. Proszę pamiętać 20 magnesów 20 cewek na fazę w układzie jak na foto. Dziękuję z góry za odpowiedź.

JESIOTR1
    Level 33  
    Cewki w pojedynczej fazie wszystkie w jednym kierunku.Każda cewka ma dwie ramki i to ramki w fazie mają mieć kierunki przemienne.
    Razem w jednej fazie 20 cewek = 40 ramek w tym na przemian 20 ramek w jedną stronę i 20 w drugą stronę.
    Druga faza tak samo tylko zaczyna i kończy w kierunku odwrotnym do pierwszej.
    Trzecia jak Pierwsza. itd.
    W sumie w prądnicy Twojej będzie 120 ramek każda w kierunkach przemiennych dla sąsiada.
    Wielkość magnesu ma zapewnić pożądany przebieg strumienia przez ramki.
    W uniwersalnym połączeniu uzwojenia (w gwiazdę i w trójkąt)
    Liczy się tylko zmienny strumień i to nie szerokość neodyma odgrywa zasadniczą rolę a odstęp pomiędzy neodymami (osiami biegunów) gdzie zmienia się kierunek strumienia w szczelinie powietrznej.Najmniejszy odstęp pomiędzy biegunami jest najlepszy.
    - gdy ramki nie mają odstępów to szerokość neodyma powinna być jak największa a odstęp pomiędzy biegunami na tarczy nie mniejszy niż szczelina powietrzna pomiędzy tarczami
    - gdy ramki mają odstęp - nie mniej niż 2/3 cewki.
    k_asior
    Level 14  
    Na moim projekcie mam 20 ramek na fazę (jeden kolor). Rozumiem, że te magnesy i ich układ nie nadają się do takich cewek. Powiedz proszę w takim razie jak miałbym zbudować nowy stator w oparciu o taki układ magnesów i wielkość tarczy.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Ja widzę 20 cewek i 40 ramek w jednej Fazie.Każda cewka ma dwie ramki.
    Jak je poustawiasz obok siebie to musi pasować jak narysowałem w fazie i w całym uzwojeniu.
    20 cewek na fazę nawijanych raz w lewo , raz w prawo. - jest ŹLE.
    Wszystkie 20 cewek w jedną stronę.
    Fazy każda w inną 1 w prawo , 2 w lewo , 3 w prawo .
    Nie trzeba było przecinać drutu.Teraz to w jednej fazie łącz koniec z początkiem i cewki LUTUJ!!!!
    Układ magnesów jest dobry.
    k_asior
    Level 14  
    Czegoś nie mogę zrozumieć. Czyli ramka to jeden bok cewki? Czy tak?
    Może źle narysowałem rysunek. Na rysunku jedna cewka nawinięta drutem 1,1 ale jeszcze nie wiem ile zwojów , może 30-60. Czy kolejna cewka w tej samej fazie ,położona obok, będzie nawinięta odwrotnie? Czy ma się łączyć z następną początkiem czy końcem?

kindlar
    Level 40  
    Cewki jednej fazy łączysz szeregowo (P - K) - sumuje się napięcie, powstaje ci "obwód fazy" - napięcie jednej fazy. Dodatkowo muszą być jednakowo rozmieszczone np. początek z prawej, koniec z lewej. Fazy łączysz w gwiazdę lub w trójkąt.
    k_asior
    Level 14  
    Proszę bardzo o odpowiedź które połączenie i nawinięcie cewek będzie dobre do mojej prądnicy. Ilość cewek taka sama jak ilość magnesów.Cewki ułożone ścisło obok siebie. Wydaje mi się , że dobre jest połączenie cewek odwrotnie nawijanych rysunek 1 - tak też sugerował mi kolega Jesiotr.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    wiete
    Level 14  
    @JESIOTR1
    Witam.
    Zbliżam się do wykonania prądnicy.Zakładam że szerokość magnesu będzie prawidłowa.Proszę doświadczonego kolegę o sugestie.
    Pozdrawiam. Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    JESIOTR1
    Level 33  
    k_asior - jak na rysunku nr1. jeszcze raz namawiam.
    wite - szerokość (23 mm) jest dobrze dobrana , polecam skos 11 mm i dodatkowy milimetr w szczelinie powietrznej.
    Przy tej ilości i sile neodymów spodziewaj się "mulenia" na starcie i hamowania w biegu jałowym.
    marian7k
    Level 14  
    JESIOTR1 wrote:
    wite - szerokość (23 mm) jest dobrze dobrana , polecam skos 11 mm i dodatkowy milimetr w szczelinie powietrznej.

Tak można trafić skos nie znając długości wirnika (bieguna) ?
    k_asior
    Level 14  
    JESIOTR1 wrote:
    k_asior - jak na rysunku nr1. jeszcze raz namawiam.

Czyli wynika z tego , że jednak jedne cewki nawijane raz w jedną raz w drugą stronę. Musi się zgadzać kierunek prądu płynącego w ramce( te które są obok siebie ). Dziękuję. Sprawdziłem na 5 cewkach testowych i w takim przypadku prawidłowo dodają się napięcia. Można też cewki ułożyć jednakowo, ale trzeba je łączyć na przemian. Taki układ połączeń dotyczy tylko cewek ułożonych obok siebie w jednej fazie, gdzie magnes pokrywa tylko dwa boki (ramki), i ilość magnesów do ilości cewek na fazę to 1:1.
    Maciej41
    Level 15  
    Witajcie !!
    Rzuuf wrote:
    magnus54 wrote:
    ...podwoi się napięcie, bo przy tych samych obrotach - wartość „dt” w mianowniku zmniejszy się dwukrotnie ...
    Ale jednocześnie 2 krotnie zmniejszy się strumień objęty cewką, bo biegun w maszynie 8-biegunowej ma powierzchnię przekroju poprzecznego 2 razy mniejszą, niż w maszynie 4-biegunowej, a STRUMIEŃ = PRZEKRÓJ POPRZECZNY BIEGUNA (w najcieńszym miejscu) x INDUKCJA.
    MOC się nie zmieni, tylko częstotliwość.

Właśnie trochę śledziłem ostatnie posty i widzę, że zrezygnowałeś z dalszej "dyskusji" - i słusznie. Niestety niektórzy są niereformowalni :-)

Moderated By Akrzy74:

Maciej41 wrote:
    Niestety niektórzy są niereformowalni
    Dokładnie tak! ->
    Link
    Udzielam ostrzeżenia!

jagerek68
    Level 15  
    Oto moja konstrukcja. Pompuje wodę do stawu i wytwarza energię elektryczną. Przy 200obr/min mam po wyprostowaniu 30V. Prądnica opisana wcześniej. Według niektórych kolegów najpierw miała nie dać się uzwoić, następnie miała się grzać a teraz działa aż miło.
    Wiem że piszę trochę nie w temacie, ale ta prądnica nadaje się również do wiatraka.
    marsajzyr
    Level 11  
    Witam.
    Jestem tu nowy. W trakcie nawijania pralkowca Polaru na 36 żłobkach, czyli standard po 12 uzwojeń na fazę. Drut 0,8 mm. Powoli idzie do przodu. Jak na razie nie ma się czym chwalić. W tej chwili jestem biorcą wiedzy tu zawartej, niż jej dawcą.
    Przez temat 3 części przeszedłem w całości. Część 1 chyba ze trzy razy, na niej się wzoruję, ma najwięcej konkretów. Wydaje mi się, że część 3, ostatnia naprawdę nic nowego nie wnosi. W 75% to spory, kto ma rację, czyje wyliczenia są dokładniejsze, itp, itd. W przelocie ktoś zada pytanie, pada odpowiedź 1, potem odpowiedź 2, uwaga do odpowiedzi pierwszej, uwaga do uwagi ... . nic ciekawego. Pomijam tematy osób, które nie znają się na prądzie w ogóle, które chcą budować perpetum mobile. Tu należy się jak najszybsze ich sprowadzenie na Ziemię, ale i też wyjaśnić problem. Chwała tym, którzy to robią a nie wyśmiewają mniej obeznane w temacie osoby.

Natomiast na "dzień dobry mam drobne uwagi:
    - Dlaczego większość pcha się w duże prądy przy napięciu 12V ( nie mówimy o energetyce wiatrowej, czyli o nielicznych z mocami turbin po kilka, kilkanaście kW)? Wszak to temat: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem. Potem problemy z popalonymi przekaźnikami, mostkami, przewodami o przekroju szyny. Nie lepiej podnieść napięcie choćby do 60V - są w sprzedaży takie UPSy z falownikiem.
    - Stosowanie w prostych konstrukcjach kaskadowe załączanie obciążenia stycznikiem 3/fazowym i dopiero prostownik, lub
    - Sterowanie obciążeniem poprzez tyrystory / triaki i dopiero prostownik.
    - Temat w całości zdominowany jest budową prądnicy. Znikomo mało jest wiedzy o maszcie, sposobie kotwienia do budynków lub fundamentu, nawet z pogranicza elektroenergetyki mało mówi się o spadkach napięć na przewodach, czy metodzie przesyłania prądu z wierzy na złączu obrotowym.