Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 09 Lut 2019 20:40 1221588 4253
    potegat
    Poziom 19  
    Tak dla bezpieczeństwa to myślę żeby odchylenie ogona zaczynało sie przy 200 obr bo będzie pewna bezwładność
    Co do przekroju to jestem ciekaw ile np ma silnik 30 kw bo prąd znamionowy takiego silnika to 55A
  • Zasilacze UPS
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    potegat napisał:
    prąd znamionowy takiego silnika to 55A

To jest prąd bez trójfazowego prostownika - i jeszcze ważne czy odczytałeś dla trójkąta (fazowy) czy dla gwiazdy (międzyfazowy).
    Po mostku w Twojej prądnic prąd będzie 2,3 x A fazowego.
    kilgore$
    Poziom 13  
    Jak tam wasze wiatraczki buduje ktoś coś jeszcze ?
    Ja dziś przetestowałem regulator dwustopniowy i w końcu działa, pod dwukrotnym usmażeniu mosfetów ;) Ostatecznie najlepsze okazały sie mosfety z płyty głównej jeden na 25 drugi na 45A :)
    Regulator działa bezpośrednio z wiatraka i przy braku wiatru nic nie upływa z aku :)
    potegat
    Poziom 19  
    Taki 30A to podałem dla przykładu nie wiem ile miał ten z którego mam prądnicę. Ale tak sobie kminię ze silnik który ma np prąd znamionowy 30A na fazę a przekrój drutu np 4.5mm/kw i sie nie przegrzewa to przy prądnicy bedzie podobnie.
    To tylko przyklad bo nie wiem jaki silnik ma drut taki jak w mojej prądnicy

Dodano po 13 [godziny] 15 [minuty]:

Ja mam takie coś zrobiłem juz dawno ale dopiero teraz miałem czas zamontować
    Sterownik Brizo i drugi awaryjny. J3szcze nie miałem czasu sprawdzić
    Muszę zamontować akumulatory to zrobię próbę.
  • Zasilacze UPS
    hostii
    Poziom 23  
    no ciekawe czy faktycznie to tak działa.... najlepsze że można podłączyć jako on-grid i 24h pchać do energetyki, ale by patrzyli hehe
    kilgore$
    Poziom 13  
    potegat napisał:
    Taki 30A to podałem dla przykładu nie wiem ile miał ten z którego mam prądnicę. Ale tak sobie kminię ze silnik który ma np prąd znamionowy 30A na fazę a przekrój drutu np 4.5mm/kw i sie nie przegrzewa to przy prądnicy bedzie podobnie.
    To tylko przyklad bo nie wiem jaki silnik ma drut taki jak w mojej prądnicy

Dodano po 13 [godziny] 15 [minuty]:

Ja mam takie coś zrobiłem juz dawno ale dopiero teraz miałem czas zamontować
    Sterownik Brizo i drugi awaryjny. J3szcze nie miałem czasu sprawdzić
    Muszę zamontować akumulatory to zrobię próbę.

Niezła bateria ja mam pewnie łącznie z dwóch aku 50 ah ;)
    Sterownik awaryjny jest podpięty na stałe ? Swoją drogą ja miałem szczęście bo mosfety upaliły się tak że zamknęły obwód i wiatrak ocalał, gdyby stało się inaczej to pewnie już bym go zbierał. Przydał by sie na pewno układ zastępczy.
    potegat
    Poziom 19  
    Bateria po 3 zł za kg waży tonę więc nie mało ale jak się kompletnie nie będzie nadawać to też będzie warta 3 zł za kg. Wziąłem od znajomego na próbę i zostanie , pracuję nad nią około miesiąca jest kilka słabych ogniw, póki co wymieniłem dwa najgorsze. Przed wymianą rozładowałem ją prądem 30A i napięcie na dwóch spadło do około 1,75V ale sporo jest takich co mają prawie 2V.Może trafię drugą podobną to z dwóch zrobię jedną. Sterownik awaryjny jest na stałe ale jeszcze nie ma podpiętej grzałki, wiatrak leży więc nic nie produkuje ale jak mam czas to przerabiam konstrukcję na ogon odchylany hydraulicznie więc nawet bez obciążenia będzie się odchylał po przekroczeniu 200 obr/min.
    Elektronikę przerabiałem i rozdzieliłem na dwie osobne, jedna ta co na foto a druga od wysokiego napięcia 230V. Jak wszystko było razem to czasem po włączeniu UPS-a mosfety dostawały przebicia zwarcia a próbowałem różne, póki co stanęło na IRFP4668
    JESIOTR1
    Poziom 32  
    W tą baterię akumulatorów to Twoją prądnicę przy wysokich obrotach musisz przełączać w trójkąt.
    Miałem taką baterię z 90 ogniwami i wymieniałem je codziennie przez cały rok.
    Hawker to ma dwa najważniejsze parametry - żywotność dwa lata lub 200 cykli ładowania.
    Prąd ładowania ponad 100 A też wytrzyma - szybkie ładowanie.
    Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    Edek45
    Poziom 28  
    Witam, tak wygląda kabel który był w w rurze fi 110mm służącej za maszt elektrowni wiatrowej, linka w izolacji polwinitowej 5x2,5 mm2. Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    Edek45
    Poziom 28  
    potegat napisał:
    twój wiatrak stoi po drodze ze Szczekocin do Częstochowy?

Nie, w przeciwnym kierunku, ale wiatraka już nie ma. Teraz są panele PV.
    potegat
    Poziom 19  
    Kiedyś jak jechałem do Częstochowy to po prawej stronie stał wiatrak chyba w Janowie ale dokładnie nie pamiętam.
    Edek45 czemu zdemontowałeś ?
    Edek45
    Poziom 28  
    Miałem kilka wiatraków, ale chyba się wyleczyłem z tej choroby, ale za to zaraziłem się inną. Teraz wolę słońce, nie wiatr.
    Edek45
    Poziom 28  
    Największy dwunastopłatowiec 3,80m, uszkodził go huragan Emma. Najmniejszy 1,5m. Pusta przestrzeń tylko od zachodu.
    potegat
    Poziom 19  
    Mój działał 3 tygodnie i narazie przechodzi modernizacje, smiglo Swind-a 4.8m hydraulicznie odchylany ogon, inny wirnik prądnicy. Na starym drewnianym śmigle W mocnych podmuchach wiatru dawał 70A i 55V. Póki co kupiłem 12 paneli Regulator mppt bo resztę sterowania aku 48V 460Ah mam z wiatraka
    kilgore$
    Poziom 13  
    Ja mam podobny na dwie grzałki, bez arduino.