Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 26 Feb 2020 22:33 1285524 4361
    przemek51s
    Level 12  
    Witam ja akurat robię taką turbinkę będzie miała około 3 kw teraz jestem na etapie robienia łopał
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Farnell IoTFarnell IoT
    przemek_a1
    Level 16  
    No to się świetnie składa bo ja też taką robię i mam taki pomysł na łopaty żeby rurę alu fi40 powiesić na jakimś trzonku poziomo i najpierw powiesić a potem "obkleić" pasy o szerokości 40 cm tkaniny rowingowej lub maty szklanej z żywicą tak aby tkanina na niej wisiała jak dywan na trzepaku ;-p - po 20 cm z każdej strony ( wykorzystuję po prostu przyciąganie ziemskie), ew. ścisnąć i dociążyć dół jak będzie trzeba i w ten sposób wykonać profil dwuwypukły (NACA 23024) a potem wypełnić go pianką PU tylko się zastanawiam jak solidnie połączyć potem ze sobą dwie rury Fi40 pod kątem prostym (od razu piszę, że nie chcę ich spawać bo muszę to potem wszystko wynieść na dach przez okno dachowe i skręcać na dachu bo nie chcę tego wciągać z ziemi bo znając życie zahaczy o okapnik rynnowy i będę się tylko wkurzał potem więc wolę tego uniknąć). Masz może jakiś pomysł na to..? I napisz jak Ty chcesz wykonać łopaty? (ja najpierw myślałem o balsie ale jednak rura alu będzie sztywniejsza i wytrzymalsza a przy tym wszystkim nawet tańsza a poza tym ma już w swoim kształcie część profilu który potrzebujemy wykonać więc jednak wygrywa ;-))
    przemek51s
    Level 12  
    Ja robię coś takiego 3m wysokości szerokość 40cm grubość 8cm Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    przemek51s
    Level 12  
    4 takie łopaty robię koszt materiału około 1000zł Zostanie to obciągnięte blachą 0.5mm
    I znitowane więc będzie to solidne
    przemek_a1
    Level 16  
    Solidne na pewno ale pewnie dość ciężkie a poza tym blacha będzie hałasować na wietrze... A z czego ta blacha w ogóle?
    przemek51s
    Level 12  
    Blacha biała kupiona w sklepie do obróbek blacharskich dachu już pomalowana proszkowo skrzydło będzie ważyć ok 15kg nie będzie hałasować na wręgach planuje taśmę gumową 0.5mm i dopiero nitować chipara skrzydła też tak były robione kiedyś Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Zdjęcia jak to kiedyś robili
    przemek_a1
    Level 16  
    Nie wiem czy wiesz ile będzie "ważyć" takie skrzydło przy prędkości np 500 obr./min..?
    przemek51s
    Level 12  
    Wiem wszystko jest sprawdzone a obroty to max 250 prądnica 18 cewek na magnes ach neodymowych
    przemek_a1
    Level 16  
    przemek51s wrote:
    a obroty to max 250
    A jak zamierzasz wykonać ogranicznik żeby nie kręcił się szybciej..? 18 cewek..?Wow! Szacun... ;-p Ja planuje 12 i to po korekcie... (miało być 9 ale właśnie ze względu na obroty lepiej było dołożyć po jednej na fazę ;-)) Liczyłeś jakie napięcie będziesz miał przy tych 250 obr?
    przemek51s
    Level 12  
    Do falownika będzie podłączony rezystor hamujący np jakaś grzałka a w samym falowniku można będzie ustawić krzywą mocy i tam będę to ustawiał. Przy 120 obrotach mam między-fazowo ok 100-110 v cewki po 200 zwoi drut 1.3mm

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 [img-9]

Dodano po 13 [minuty]:

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    JESIOTR1
    Level 33  
    Turbina pionowa i amerykanka to najgorszy wariant jaki przerabiałem i spotykałem, ale to było kilkadziesiąt lat temu.
    Powodzenia.
    przemek51s
    Level 12  
    A turbiny hipara to przecież amerykanki i bardzo dobrze działają myślę że jak dobrze pójdzie to za dwa miesiące się pochwalę wynikami bo niestety brak czasu ;) . A możesz powiedzieć co było nie tak że Ci się to nie sprawdziło? Tak to będzie mniej więcej wyglądało
    JESIOTR1
    Level 33  
    przemek51s wrote:
    A możesz powiedzieć co było nie tak że Ci się to nie sprawdziło?

Bez obrotów i bez momentu obrotowego P = n x M pionowa ma wszystko na przekór w porównaniu do poziomej turbiny - oceniam jak 1 : 10.
    Amerykanka to tylko 1/3 tradycyjnej uzwojenia tradycyjnej w pakiecie blach, sam pakiet blach (magnetowód w indukcji) to co gdy go brakuje to najmniej straty jak 1: 10 nawet jak (przy 120 obrotach jest między-fazowo ok 100-110 V cewki po 200 zwoi drut 1.3mm).Tego nie nadrobi się gabarytami miedzi - liczy się tylko odcinek aktywny biorący udział w indukcji.
    Korony waszych cewek są większe niż cały odcinek aktywny w uzwojeniu.
    Reasumując 10 x 10 możecie się spodziewać 100 razy mniej niż inwestując w tradycyjny wiatrak poziomy z tradycyjną prądnicą.
    MadPan
    Level 14  
    Buduj, buduj i nie patrz co piszą inni. To przecież i tak hobby, więc jak się zakręci i zapali żarówkę, to będziesz miał satysfakcję.
    No chyba, że celem jest aby kiedyś koszt tego projektu się zwrócił, to porzuć ten pomysł i sprzedaj graty na złom.
    przemek51s
    Level 12  
    MadPan wrote:
    Buduj, buduj i nie patrz co piszą inni. To przecież i tak hobby, więc jak się zakręci i zapali żarówkę, to będziesz miał satysfakcję.
    No chyba, że celem jest aby kiedyś koszt tego projektu się zwrócił, to porzuć ten pomysł i sprzedaj graty na złom.

Zaświeci żarówkę hehe 2 KW będzie spokojnie i zwróci się z nawiązką ;) Farelkę podłączyłem i ręką dałem radę ukręcić trochę ciepła więc będzie ok. Na tokarkę chciałem założyć i ustawić na 200 obrotów i obciążyć ale za duża średnica prądnicy 60cm
    MadPan
    Level 14  
    przemek51s wrote:
    Zaświeci żarówkę hehe 2 KW będzie spokojnie
    Kwestia żarówki ;P
    Quote:
    Farelkę podłączyłem i ręką dałem radę ukręcić trochę ciepła więc będzie ok. Na tokarkę chciałem założyć i ustawić na 200 obrotów i obciążyć ale za duża średnica prądnicy 60cm
    Pytanie brzmi nie czy generator da radę, tylko czy wiatrak nim zakręci dostatecznie mocno.
    przemek51s
    Level 12  
    Pytanie brzmi nie czy generator da radę, tylko czy wiatrak nim zakręci dostatecznie mocno.[/quote]

Zakręci bez problemu powierzchnia napędzająca to 9,6 m2
    przemek51s
    Level 12  
    MAŁSZYK wrote:
    Temat stary jak świat a ma uwaga jeszcze starsza sprawdź jak tam u Ciebie w regionie z wiatrami i czy aby na pewno zastartuje chociaż przy V wiatru 2-3 m/s a na przykład to jest już u mnie wichura.

Mieszkam nad morzem a tu zawsze wieje średnia roczna dla mojej lokalizacji 4,5-5m/s wg. mapy wietrzności, teren otwarty dookoła farmy wiatrowe więc z tym nie ma problemu będzie startowała od 2m/s
    przemek_a1
    Level 16  
    przemek51s wrote:
    Do falownika będzie podłączony rezystor hamujący np jakaś grzałka a w samym falowniku można będzie ustawić krzywą mocy i tam będę to ustawiał. Przy 120 obrotach mam między-fazowo ok 100-110 v cewki po 200 zwoi drut 1.3mm

A jaki falownik chcesz założyć? Victrona?
    przemek_a1
    Level 16  
    przemek51s wrote:
    Coś z elnixsa najtańszy tylko of grid

Ło dżizas - 3 koła za sam falownik..? Toż to Ci się chłopie nie zwróci... ;-p
    moja turbina ma się zamknąć w połowie tej kwoty...
    przemek51s
    Level 12  
    przemek_a1 wrote:
    przemek51s wrote:

A jaki falownik chcesz założyć? Victrona?

Coś z elnixsa najtańszy tylko of grid chyba że jakiś tańszy znajdę
    https://allegro.pl/oferta/5kw-inwerter-falownik-1f-wiatrowy-siec-elnix-9006656577

Dodano po 3 [godziny] 42 [minuty]:

przemek_a1 wrote:
    przemek51s wrote:
    Coś z elnixsa najtańszy tylko of grid

Ło dżizas - 3 koła za sam falownik..? Toż to Ci się chłopie nie zwróci... ;-p
    moja turbina ma się zamknąć w połowie tej kwoty...

Nic tańszego nie znalazłem a Ty coś znalazłeś? Narazie nie planuję invertera grzałka i wodę będę grzał 😉

Dodano po 1 [minuty]:

JESIOTR1 wrote:
    przemek51s wrote:
    Tu to nawet obrotów nie ma

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14088166#14088166
    To może coś mocniejszego.

Zbyt skąplikowane 😉
    wiete
    Level 14  
    Ja wczoraj w obudowę po starej prądnicy wpasowałem stojan i zabezpieczyłem wspawanymi pierścieniami.Myślę z niej wykonać prądnicę jednofazową na 230 Volt. Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    JESIOTR1
    Level 33  
    Taki Stojan to minimum 20 - 30 kW (3 fazy) na 500 obr/min - na mniejsze moce szkoda tego i wbudowanych materiałów.
    Podobny mam z 90 żłobkami - będę jego szerokość Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 dzielił na 4 sekcje - każda po 10 kW. :D