Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 09 Mar 2020 22:15 1318002 4390
Texa Poland
    wiete
    Level 14  
    Myślałem o 750 obrotach.Mam przełożenie i=25.Przy zakładanych 500 obrotach wirnik zrobi 20 obrotów przy odpowiednim wietrze.Myślę na zastosowaniu magnesów neodymowych przykręcanych o wymiarach 40x10x5 mm(8 szt./biegun).Nie jestem pewny czy te magnesy mają fazki otworów od strony N i S.
  • Texa Poland
    JESIOTR1
    Level 33  
    wiete wrote:
    Myślę z niej wykonać prądnicę jednofazową na 230 Volt.

Zapomnij o jednofazowej przy tych gabarytach - zaczepy magnetyczne przy 72 nabiegunnikach będą murować.
    Dodatkowo przełożenie i=25. spotęguje murowanie jednofazowej i nawet łomem tego nie pokręcisz.
    Jedyny ratunek to Trójfazowa.
    Magnesy neodymowe nie są przykręcane - nie mają otworów. Wystarczy klej Kropelka i zatwierdzać żywicą.
    Konstrukcja Twego bieguna pasuje dla prądnicy trójfazowej.24 bieguny x 8 neodymów x 5 zł =~~ 1000 zł same neodymy.
    Pojemność żłobków pozwala na stosowanie grubej miedzi - do napięcia międzyfazowego 400 V przy 500 obr/min potrzeba wsypać jakieś 500 m drutu .
    Przy szerokości 16 cm odcinka aktywnego (pakiet blach) i 72 żłobkach = 120 m pojedynczego drutu, a więc wystarczy wsypać w każdy żłobek 4-ry druty.
    To może być bardzo gruby drut - gdy drut Φ 2 mm (przekrój 3,14) wystarczy dla 10 A.
    Śmiało można wsypać drut (wielożyłowy) 10 razy grubszy co da 100 A lub 10 razy dłuższy co da 10 - krotnie mniejszą wolnobieżność.
    Kalkulując pobieżnie - stojan ma nadmierne możliwości i bez przekładni pozwala na osiągi napięcia i natężenia - oby było czym kręcić.
    Widzę przesadę jakby ktoś chciał w doniczce orać ciągnikiem. :D
    wiete
    Level 14  
    Miałem na myśli takie magnesy neodymowe.Na frezarce powierciłbym otwory do przykręcenia.Chodzi mi po głowie czy jak ta prądnica będzie zamocowana pionowo na swoim starym miejscu ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1249404-2340.html#gallery-9 ) ,czy nie będzie lepiej bezpośrednio na wale prądnicy zamontować wirnik o średnicy paru metrów.Zapytam szanownego Kolegę jakie rozmiary magnesów miał na myśli. Pozdrawiam.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Przyklej kropelką i spróbuj oderwać.
    Wirnik o średnicy paru metrów na wale prądnicy to bardzo małe obroty i duży moment obrotowy.
  • Texa Poland
    partyzancik
    Level 21  
    Witam.Czy ktoś przerabiając alternatory na generatory przełączał cewki w poszczególnych fazach z połączenia równoległego kilku drutów na szeregowe? Da sie to wykorzystać do podniesienia napięcia przy użyciu zewnętrznego mostka prostowniczego?
    JESIOTR1
    Level 33  
    Alternatora nie opłaca się przezwajać a tym bardziej zmieniać połączeń w cewkach faz.
    Cewek 36 i jeszcze jak kilka drutów to lepiej zrobić generator z pralkowca o określonej grubości drutu i napięciu/ obroty.
    wiete
    Level 14  
    przemek51s
    Także jestem ciekaw jej wydajności.Jaka jest średnica tego wirnika.
    przemek51s
    Level 13  
    wiete wrote:
    przemek51s
    Także jestem ciekaw jej wydajności.Jaka jest średnica tego wirnika.

50cm
    przemek51s
    Level 13  
    wiete wrote:
    przemek51s
    Moje "żeberka" do skrzydeł.

Jeszcze inne kombinujesz widzę 😁
    przemek51s
    Level 13  
    Nadszedł czas odpowiedzi po moich testach wyniki są wyśmienite i dla mnie w zupełności wystarczające

JESIOTR1 wrote:

Bez obrotów i bez momentu obrotowego P = n x M pionowa ma wszystko na przekór w porównaniu do poziomej turbiny - oceniam jak 1 : 10.
    Amerykanka to tylko 1/3 tradycyjnej uzwojenia tradycyjnej w pakiecie blach, sam pakiet blach (magnetowód w indukcji) to co gdy go brakuje to najmniej straty jak 1: 10 nawet jak (przy 120 obrotach jest między-fazowo ok 100-110 V cewki po 200 zwoi drut 1.3mm).Tego nie nadrobi się gabarytami miedzi - liczy się tylko odcinek aktywny biorący udział w indukcji.
    Korony waszych cewek są większe niż cały odcinek aktywny w uzwojeniu.
    Reasumując 10 x 10 możecie się spodziewać 100 razy mniej niż inwestując w tradycyjny wiatrak poziomy z tradycyjną prądnicą.

Przy 200-250 obrotach 200-250V akurat volty z obrotami mi się zgrywają turbinę obciążoną miałem trzema grzałkami (dwie 2KW+ jedna 1KW) obciążanie podłączałem manualnie brat mi pomagał wiatr 10-12m/s przez około 10s napięcie 225V i 14,5A = 3260W czyli zakładana moc znamionowa osiągnięta dalej nie ryzykowałem obciążyłem ją bardziej i zatrzymałem. Amerykanka i turbina pionowa to najgorszy typ napisałeś jak dla mnie to rewelacja :). Te linki co wysyłałeś pionowych ozdób to rzeczywiście ozdoby ;) ale nie ten typ co ja zrobiłem.

MadPan wrote:
    Buduj, buduj i nie patrz co piszą inni. To przecież i tak hobby, więc jak się zakręci i zapali żarówkę, to będziesz miał satysfakcję.
    No chyba, że celem jest aby kiedyś koszt tego projektu się zwrócił, to porzuć ten pomysł i sprzedaj graty na złom.

Zbudowałem nie patrzyłem na to co piszą inni chociaż nie powiem że zwątpiłem po waszych postach ale na szczęście się myliliście Żarówki zaświeciły hehe:)

Ale po testach turbina zdjęta z masztu będzie wzmocniona dodane zostaną dodatkowe pręty spinające łopaty, do słupa zrobione odciągi bo troszkę bujało odchyły do 10 cm no i wał turbiny wymieniony na grubszy o 1cm (już zrobiony teraz jest ok) no i inwerter zakupiłem.

Pozdrawiam kolegów
    JESIOTR1
    Level 33  
    przemek51s wrote:
    pomagał wiatr 10-12m/s przez około 10s napięcie 225V i 14,5A = 3260W czyli zakładana moc znamionowa osiągnięta

3 kW - to trzeba mieć Ciut wyobraźni.
    przemek51s
    Level 13  
    Widzę że uciąłeś trochę cytatu (brat pomagał) wiatr 10-12ms w połowie słupa na górze z pewnością był większy, nie wiem dokładnie czy prędkość obrotowa rośnie liniowo przy wyższych obrotach równolegle. Jak pisałem turbina obciążona 225v spadek napięcia pewnie z 50-60V w porównaniu czyli mogło być na jałowo 280 -300V czyli coś około 300 obr /min. Wierz lub nie takie wskazania na Voltomierzu i amperomierzu miałem i jestem zadowolony. Jak będzie inwerter to wrzucę osiągi wtedy będzie wszystko widoczne więc więcej wiary pozdrawiam jeszcze raz oglądnij filmik też nie wierzysz w osiągi tej turbiny ?

https://www.youtube.com/watch?v=CNzUAzRucr8&t=414s

Tutaj moc znamionowa turbiny 2.8KW a w piku miała 4700W , u mnie "tak samo" się kręciła ten sam charakterystyczny dzwięk płynącego prądu ;)
    JESIOTR1
    Level 33  
    Moje gratulacje.
    Na filmie porządna robota i wykonanie.Obroty, napięcie realne.
    Słychać pracę amperów - Ideał.
    Moja amerykanka kiedyś też wyczyniała cuda, turbina 1.1 m i gotowała wodę w czajniku 2 kW.
    Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    piotr_65
    Level 13  
    Kolega niedawno miał do sprzedaży kompletny wiatraczek z amerykanką i śmigłami Swinda fi 2 metry pracował u niego ok. 5 lat a teraz postawił panele słoneczne i mówił że jak by ktoś pytał .... to sprzeda ale musiał bym zapytać czy jeszcze aktualne . Czy kol. mmichał 1981 czymś takim zainteresowany .... ? jeżeli tak to proszę pisać na pw ,żeby nie zaśmiecać kolegom forum
    User removed account
    Level 1  
    mmichal1981
    Level 10  
    tak, zainteresowany. To ma być uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej w off gridzie. Mam napięcie bateri 54v lit ion. Przez zimę nie daje rady nawet 6kwp
    piotr_65
    Level 13  
    Kolego mmichal1981 jest aktualne ale przejdźmy na PW albo na maila bo naprawdę nie wiem czy powinnyśmy tu na forum prowadzić tę korespondencję
    Kiearok
    Level 10  
    A co sądzicie o kwocie 1000 zł za amerykankę samoróbkę, która może osiągnąć moc do 1 kW?
    Mam możliwość kupić taką i nie wiem czy jest sens.
    partyzancik
    Level 21  
    Co sadzicie o przewijaniu takiego stojana? 17,5cm długość rdzenia a 130-132mm średnica w środku ,36 żłobków . Fabrycznie w agregacie prądotwórczym miało to 12kW
    JESIOTR1
    Level 33  
    Po przezwojeniu z 12 kW może być nawet 24 kW na turbinie ponad 10 m średnicy.
    Kręcić z taką mocą to trzeba mieć czym - wiatr czasami odpoczywa i wtedy może być tylko 1 kW.
    Do tego wystarczy mniejszy silnik i turbina do 3 m średnicy.
    Nie mam co zrobić z pakietem blach większego kalibru,
    bo nie mam lokalizacji i ochoty na bicie jednorazowego rekordu.
    krzywy1
    Level 24  
    Mam na sprzedaż amerykankę 1kw plus śmigła SWIND, kupiona kiedyś na elektrodzie od kolegi bodajże o nicku Edek. Jak ktoś zainteresowany zapraszam na priv.
    Kiearok
    Level 10  
    Rzuuf wrote:
    JESIOTR1 wrote:
    Po przezwojeniu z 12 kW może być nawet 24 kW ...
    Jak chcesz "przezwoić" tą prądnicę, aby uzyskać 2 razy większą moc?
    Moc to iloczyn momentu (czyli siły) i obrotów. Co wzrośnie po przezwojeniu 2 razy? Siła, czy obroty?

Ja z wiadomości Jesiotra odczytuję, że po przezwojeniu do uzyskania takich samych obrotów będzie potrzebna 2 razy większa siła.
    JESIOTR1 wrote:
    Kręcić z taką mocą to trzeba mieć czym