Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 09 Mar 2020 22:15 1285527 4361
    wiete
    Level 14  
    Myślałem o 750 obrotach.Mam przełożenie i=25.Przy zakładanych 500 obrotach wirnik zrobi 20 obrotów przy odpowiednim wietrze.Myślę na zastosowaniu magnesów neodymowych przykręcanych o wymiarach 40x10x5 mm(8 szt./biegun).Nie jestem pewny czy te magnesy mają fazki otworów od strony N i S.
  • Farnell IoTFarnell IoT
    JESIOTR1
    Level 33  
    wiete wrote:
    Myślę z niej wykonać prądnicę jednofazową na 230 Volt.

Zapomnij o jednofazowej przy tych gabarytach - zaczepy magnetyczne przy 72 nabiegunnikach będą murować.
    Dodatkowo przełożenie i=25. spotęguje murowanie jednofazowej i nawet łomem tego nie pokręcisz.
    Jedyny ratunek to Trójfazowa.
    Magnesy neodymowe nie są przykręcane - nie mają otworów. Wystarczy klej Kropelka i zatwierdzać żywicą.
    Konstrukcja Twego bieguna pasuje dla prądnicy trójfazowej.24 bieguny x 8 neodymów x 5 zł =~~ 1000 zł same neodymy.
    Pojemność żłobków pozwala na stosowanie grubej miedzi - do napięcia międzyfazowego 400 V przy 500 obr/min potrzeba wsypać jakieś 500 m drutu .
    Przy szerokości 16 cm odcinka aktywnego (pakiet blach) i 72 żłobkach = 120 m pojedynczego drutu, a więc wystarczy wsypać w każdy żłobek 4-ry druty.
    To może być bardzo gruby drut - gdy drut Φ 2 mm (przekrój 3,14) wystarczy dla 10 A.
    Śmiało można wsypać drut (wielożyłowy) 10 razy grubszy co da 100 A lub 10 razy dłuższy co da 10 - krotnie mniejszą wolnobieżność.
    Kalkulując pobieżnie - stojan ma nadmierne możliwości i bez przekładni pozwala na osiągi napięcia i natężenia - oby było czym kręcić.
    Widzę przesadę jakby ktoś chciał w doniczce orać ciągnikiem. :D
    wiete
    Level 14  
    Miałem na myśli takie magnesy neodymowe.Na frezarce powierciłbym otwory do przykręcenia.Chodzi mi po głowie czy jak ta prądnica będzie zamocowana pionowo na swoim starym miejscu ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1249404-2340.html#gallery-9 ) ,czy nie będzie lepiej bezpośrednio na wale prądnicy zamontować wirnik o średnicy paru metrów.Zapytam szanownego Kolegę jakie rozmiary magnesów miał na myśli. Pozdrawiam.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Przyklej kropelką i spróbuj oderwać.
    Wirnik o średnicy paru metrów na wale prądnicy to bardzo małe obroty i duży moment obrotowy.
    partyzancik
    Level 20  
    Witam.Czy ktoś przerabiając alternatory na generatory przełączał cewki w poszczególnych fazach z połączenia równoległego kilku drutów na szeregowe? Da sie to wykorzystać do podniesienia napięcia przy użyciu zewnętrznego mostka prostowniczego?
    JESIOTR1
    Level 33  
    Alternatora nie opłaca się przezwajać a tym bardziej zmieniać połączeń w cewkach faz.
    Cewek 36 i jeszcze jak kilka drutów to lepiej zrobić generator z pralkowca o określonej grubości drutu i napięciu/ obroty.
  • Farnell IoTFarnell IoT
    wiete
    Level 14  
    przemek51s
    Także jestem ciekaw jej wydajności.Jaka jest średnica tego wirnika.
    przemek51s
    Level 12  
    wiete wrote:
    przemek51s
    Także jestem ciekaw jej wydajności.Jaka jest średnica tego wirnika.

50cm
    przemek51s
    Level 12  
    wiete wrote:
    przemek51s
    Moje "żeberka" do skrzydeł.

Jeszcze inne kombinujesz widzę 😁
    przemek51s
    Level 12  
    Nadszedł czas odpowiedzi po moich testach wyniki są wyśmienite i dla mnie w zupełności wystarczające

JESIOTR1 wrote:

Bez obrotów i bez momentu obrotowego P = n x M pionowa ma wszystko na przekór w porównaniu do poziomej turbiny - oceniam jak 1 : 10.
    Amerykanka to tylko 1/3 tradycyjnej uzwojenia tradycyjnej w pakiecie blach, sam pakiet blach (magnetowód w indukcji) to co gdy go brakuje to najmniej straty jak 1: 10 nawet jak (przy 120 obrotach jest między-fazowo ok 100-110 V cewki po 200 zwoi drut 1.3mm).Tego nie nadrobi się gabarytami miedzi - liczy się tylko odcinek aktywny biorący udział w indukcji.
    Korony waszych cewek są większe niż cały odcinek aktywny w uzwojeniu.
    Reasumując 10 x 10 możecie się spodziewać 100 razy mniej niż inwestując w tradycyjny wiatrak poziomy z tradycyjną prądnicą.

Przy 200-250 obrotach 200-250V akurat volty z obrotami mi się zgrywają turbinę obciążoną miałem trzema grzałkami (dwie 2KW+ jedna 1KW) obciążanie podłączałem manualnie brat mi pomagał wiatr 10-12m/s przez około 10s napięcie 225V i 14,5A = 3260W czyli zakładana moc znamionowa osiągnięta dalej nie ryzykowałem obciążyłem ją bardziej i zatrzymałem. Amerykanka i turbina pionowa to najgorszy typ napisałeś jak dla mnie to rewelacja :). Te linki co wysyłałeś pionowych ozdób to rzeczywiście ozdoby ;) ale nie ten typ co ja zrobiłem.

MadPan wrote:
    Buduj, buduj i nie patrz co piszą inni. To przecież i tak hobby, więc jak się zakręci i zapali żarówkę, to będziesz miał satysfakcję.
    No chyba, że celem jest aby kiedyś koszt tego projektu się zwrócił, to porzuć ten pomysł i sprzedaj graty na złom.

Zbudowałem nie patrzyłem na to co piszą inni chociaż nie powiem że zwątpiłem po waszych postach ale na szczęście się myliliście Żarówki zaświeciły hehe:)

Ale po testach turbina zdjęta z masztu będzie wzmocniona dodane zostaną dodatkowe pręty spinające łopaty, do słupa zrobione odciągi bo troszkę bujało odchyły do 10 cm no i wał turbiny wymieniony na grubszy o 1cm (już zrobiony teraz jest ok) no i inwerter zakupiłem.

Pozdrawiam kolegów
    JESIOTR1
    Level 33  
    przemek51s wrote:
    pomagał wiatr 10-12m/s przez około 10s napięcie 225V i 14,5A = 3260W czyli zakładana moc znamionowa osiągnięta

3 kW - to trzeba mieć Ciut wyobraźni.
    przemek51s
    Level 12  
    Widzę że uciąłeś trochę cytatu (brat pomagał) wiatr 10-12ms w połowie słupa na górze z pewnością był większy, nie wiem dokładnie czy prędkość obrotowa rośnie liniowo przy wyższych obrotach równolegle. Jak pisałem turbina obciążona 225v spadek napięcia pewnie z 50-60V w porównaniu czyli mogło być na jałowo 280 -300V czyli coś około 300 obr /min. Wierz lub nie takie wskazania na Voltomierzu i amperomierzu miałem i jestem zadowolony. Jak będzie inwerter to wrzucę osiągi wtedy będzie wszystko widoczne więc więcej wiary pozdrawiam jeszcze raz oglądnij filmik też nie wierzysz w osiągi tej turbiny ?

https://www.youtube.com/watch?v=CNzUAzRucr8&t=414s

Tutaj moc znamionowa turbiny 2.8KW a w piku miała 4700W , u mnie "tak samo" się kręciła ten sam charakterystyczny dzwięk płynącego prądu ;)
    JESIOTR1
    Level 33  
    Moje gratulacje.
    Na filmie porządna robota i wykonanie.Obroty, napięcie realne.
    Słychać pracę amperów - Ideał.
    Moja amerykanka kiedyś też wyczyniała cuda, turbina 1.1 m i gotowała wodę w czajniku 2 kW.
    Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    pxxmo
    Level 10  
    Wiete, dokładnie takiego pakietu, jak ten pokazany przez Ciebie poszukuję. Z czego to jest wydłubane? Może masz tego więcej?
    piotr_65
    Level 13  
    Kolega niedawno miał do sprzedaży kompletny wiatraczek z amerykanką i śmigłami Swinda fi 2 metry pracował u niego ok. 5 lat a teraz postawił panele słoneczne i mówił że jak by ktoś pytał .... to sprzeda ale musiał bym zapytać czy jeszcze aktualne . Czy kol. mmichał 1981 czymś takim zainteresowany .... ? jeżeli tak to proszę pisać na pw ,żeby nie zaśmiecać kolegom forum
    mmichal1981
    Level 10  
    tak, zainteresowany. To ma być uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej w off gridzie. Mam napięcie bateri 54v lit ion. Przez zimę nie daje rady nawet 6kwp
    piotr_65
    Level 13  
    Kolego mmichal1981 jest aktualne ale przejdźmy na PW albo na maila bo naprawdę nie wiem czy powinnyśmy tu na forum prowadzić tę korespondencję
    Kiearok
    Level 8  
    A co sądzicie o kwocie 1000 zł za amerykankę samoróbkę, która może osiągnąć moc do 1 kW?
    Mam możliwość kupić taką i nie wiem czy jest sens.
    partyzancik
    Level 20  
    Co sadzicie o przewijaniu takiego stojana? 17,5cm długość rdzenia a 130-132mm średnica w środku ,36 żłobków . Fabrycznie w agregacie prądotwórczym miało to 12kW
    JESIOTR1
    Level 33  
    Po przezwojeniu z 12 kW może być nawet 24 kW na turbinie ponad 10 m średnicy.
    Kręcić z taką mocą to trzeba mieć czym - wiatr czasami odpoczywa i wtedy może być tylko 1 kW.
    Do tego wystarczy mniejszy silnik i turbina do 3 m średnicy.
    Nie mam co zrobić z pakietem blach większego kalibru,
    bo nie mam lokalizacji i ochoty na bicie jednorazowego rekordu.
    krzywy1
    Level 19  
    Mam na sprzedaż amerykankę 1kw plus śmigła SWIND, kupiona kiedyś na elektrodzie od kolegi bodajże o nicku Edek. Jak ktoś zainteresowany zapraszam na priv.
    Rzuuf
    Level 43  
    JESIOTR1 wrote:
    Po przezwojeniu z 12 kW może być nawet 24 kW ...
    Jak chcesz "przezwoić" tą prądnicę, aby uzyskać 2 razy większą moc?
    Moc to iloczyn momentu (czyli siły) i obrotów. Co wzrośnie po przezwojeniu 2 razy? Siła, czy obroty?
    Kiearok
    Level 8  
    Rzuuf wrote:
    JESIOTR1 wrote:
    Po przezwojeniu z 12 kW może być nawet 24 kW ...
    Jak chcesz "przezwoić" tą prądnicę, aby uzyskać 2 razy większą moc?
    Moc to iloczyn momentu (czyli siły) i obrotów. Co wzrośnie po przezwojeniu 2 razy? Siła, czy obroty?

Ja z wiadomości Jesiotra odczytuję, że po przezwojeniu do uzyskania takich samych obrotów będzie potrzebna 2 razy większa siła.
    JESIOTR1 wrote:
    Kręcić z taką mocą to trzeba mieć czym