Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 28 Jan 2021 09:01 1287702 4361
    Rzuuf
    Level 43  
    Zależności fizyczne są takie (pomijam współczynniki proporcjonalności):
    napięcie U=dφ/dt (dφ= zmiana strumienia, dt= czas 1 zmiany strumienia), a prąd I=F/B (F= siła, B= indukcja).
    Ograniczeniami konstrukcyjnymi są:
    dla napięcia - indukcja magnetowodu B, dla prądu - gęstość prądu w uzwojeniu.
    W "maszynie" indukcja wynika z własności materiału użytego na magnetowód i zwykle wynosi ok. 1/3 indukcji nasycenia (powyżej "kolana" szybko rosną straty i
    "maszyna" się przegrzewa).
    Gęstość prądu w uzwojeniu zależy od materiału uzwojenia (Cu czy Al?) i znów sposobu chłodzenia, Duże generatory w elektrowniach są chłodzone np. przedmuchem wodoru …
    Ponieważ w zależnościach fizycznych brak parametru wynikającego ze sposobu nawinięcia uzwojeń, więc przewijanie uzwojeń prądnicy nie zmienia jej mocy: jeśli damy więcej zwojów (wyższe napięcie), to musimy użyć cieńszego drutu (zatem będzie dopuszczalny niższy prąd). Zarówno 100V x 1A, jak i 10V x 10A dają ten sam wynik: 100W.
    Jedyny parametr, który ma wpływ na moc - to obroty!
    Tu zależność jest prosta: moc jest proporcjonalna do obrotów.
    Dla obrotów 2 razy wyższych prądnica przetworzy 2 razy wyższą moc mechaniczną na elektryczną, a dla obrotów równych ZERO, przetworzona moc też jest równa ZERO.
    To wszystko …
  • IGE-XAOIGE-XAO
    wiete
    Level 14  
    pxxmo wrote:
    Wiete, dokładnie takiego pakietu, jak ten pokazany przez Ciebie poszukuję. Z czego to jest wydłubane? Może masz tego więcej?
    Na obecną chwilę nie,może będą jeśli wirnik zrobię inny.Część mam z czarnej blachy a część z blachy nierdzewnej.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Rzuuf wrote:
    Co wzrośnie po przezwojeniu 2 razy? Siła, czy obroty?

Zmieni się bardzo wiele parametrów - Trzeba wiedzieć jakie !!!!
    Obroty to są tylko zmiany w czasie dla indukcji - jak zamiast jednej pary biegunów wsypię uzwojenie z ośmioma parami biegunów.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_indukcji_elektromagnetycznej_Faradaya.
    Zmieni się zasada pracy maszyny elektrycznej (silnika) asynchronicznej indukcyjnej na prądnicę synchroniczną.
    Zmieni się wzbudzenie elektromagnetyczne na magnetyczne - na wirniku pracować będzie stały magnetyzm neodymowy bez zmian jego kierunku.
    Neodymy potrafią byś silniejsze od indukcyjności wirnika z ramkami które wymyślił Tesla prawie 200 lat temu.
    Nie będzie dużego grzania w ramkach indukcyjnych na wirniku.
    Może być mniejsza szczelina powietrzna - zależy od precyzji wykonania.
    Poślizg prawie niemożliwy.
    Parametry napięcie V, prąd A , opór Ω, obroty ulegną zmianom gdy wykonawca będzie świadomy jak to się robi dla swoich upodobań i odbiornika.
    Prawo Ohma i inne trzeba znać nie podręcznikowo, a z praktyki i je wykorzystywać.
    Czym i jak kręcić - najpierw prądnica musi być skuteczna - jak najmniejszy opór własny by nie być głównym odbiornikiem siły wiatru.
    Jeżeli będzie 4 x sprawniejsza od silnika to by miała taką samą moc jak silnik o 3000 obr/min to (na skróty) wystarczy kręcić 1500 obr/min.

Nie zmieni się wytrzymałość mechaniczna konstrukcji.

Dodano po 1 [minuty]:

wiete wrote:
    wirnik zrobię inny.

Możesz zrobić tylko z dobrej jakości stali krzemowej.

Dodano po 10 [minuty]:

Rzuuf wrote:

Bez wzrostu jednego czy drugiego (momentu, czy obrotów) nie będzie wzrostu mocy.

Dodano po 13 [minuty]:

Rzuuf wrote:
    Dla obrotów 2 razy wyższych prądnica przetworzy 2 razy wyższą moc mechaniczną na elektryczną, a dla obrotów równych ZERO, przetworzona moc też jest równa ZERO.
    To wszystko …

W silniku jest inaczej:
    - jak podamy 2 x wyższą moc to jej połowa szybko zamieni się na ciepło, a dla obrotów równych zero silnik będzie tylko GRZAŁKĄ.
    w prądnicy jest inaczej:
    - dla obrotów równych zero prądnica będzie ZIMNA.
    Trzeba znać różnicę budowy i zależność częstotliwości zasilania, zbierania mocy przy pracy odwróconej obu maszyn.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Rzuuf
    Level 43  
    Sprawność współczesnych silników osiąga wartości ok. 85%.
    JESIOTR1 wrote:
    Jeżeli będzie 4 x sprawniejsza od silnika ...
    Nie spotkałem jeszcze urządzenia o sprawności 4 razy większej (4x85%=340%!)!

JESIOTR1 wrote:
    Rzuuf napisał:
    Bez wzrostu jednego czy drugiego (momentu, czy obrotów) nie będzie wzrostu mocy.
    Oczekuję odpowiedzi na pytanie: " Co wzrośnie po PRZEZWOJENIU 2 razy? Siła, czy obroty?

Ponadto nie jest jasne, jak
    JESIOTR1 wrote:
    zrobić tylko z dobrej jakości stali krzemowej.
    w warunkach domowych (zgodnie z tytułem wątku: "... domowym sposobem").

JESIOTR1 wrote:
    W silniku jest inaczej:
    - jak podamy 2 x wyższą moc to jej połowa szybko zamieni się na ciepło, a dla obrotów równych zero silnik będzie tylko GRZAŁKĄ.
    - Nie zgadza mi się bilans: z 2 razy wyższej mocy (podanej na silnik) połowa zamieni się na ciepło, a co się stanie z drugą połową? Zniknie?

Nie rozumiem też "częstotliwości zasilania" w przypadku prądnicy.
    A ""zbieranie mocy" to moc mechaniczna (w przypadku silnika) i moc elektryczna (w przypadku prądnicy)? Czy możemy dyskutować TYLKO o pracy prądnicy, nie "wplątując" wątku o pracy silnika?
    JESIOTR1
    Level 33  
    Rzuuf wrote:
    Nie spotkałem jeszcze urządzenia o sprawności 4 razy większej (4x85%=340%!)!

To kiedyś może jeszcze spotkasz? Np: jak będzie miała mniejszą wagę, wyższe obroty, większą indukcję.
    Silnik nie zmienia się na życzenie - ma stałą moc znamionową zależną od obciążenia. a prądnica synchroniczna nie ma takich ograniczeń mocy.
    Rzuuf wrote:
    Co wzrośnie po PRZEZWOJENIU

Zmieni się indukcja jak we wzorze Faradaya - gdzie nie ma obrotów i siły.
    Sam napisałeś ale czy zrozumiałeś Co?
    Rzuuf wrote:
    napięcie U=dφ/dt (dφ= zmiana strumienia, dt= czas 1 zmiany strumienia), a prąd I=F/B (F= siła, B= indukcja).

Rzuuf wrote:
    w warunkach domowych

Możesz już posługiwać się dobrymi materiałami i narzędziami.
    Rzuuf wrote:
    Czy możemy dyskutować TYLKO o pracy prądnicy, nie "wplątując" wątku o pracy silnika?

Nie bo to są dwie inne konstrukcje i dwie inne zasady pracy.
    Kolego Rzuff - Pytania tendencyjne zadajesz specjalnie.???
    Rzuuf wrote:
    - Nie zgadza mi się bilans: z 2 razy wyższej mocy (podanej na silnik) połowa zamieni się na ciepło, a co się stanie z drugą połową? Zniknie?

Takie pytanie - to profanacja Praw Ohma
    2 razy moc = 2 x np 5 A (nominalnie) i dalej = 10 A
    Prawo Jouele,a bo: Q = I² x R x t = 10² A x 1 x 1 = 100 A
    10 A² = 100 A to się ma 4 x więcej niż dopuszczalny prąd znamionowy 5² A w silniku bo 25 x 4 = 100.
    Moc nie zniknie- zamieniona na ciepło w czasie t zniszczy uzwojenie lub zabezpieczenia.
    Moderated By krzysiek7:

Proszę jeszcze raz przemyśleć swoje obliczenia, bo w życiu nie widziałem Q=RI²t wyrażonego w Amperach.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Rzuuf
    Level 43  
    JESIOTR1 wrote:
    W silniku jest inaczej:
    - jak podamy 2 x wyższą moc to jej połowa szybko zamieni się na ciepło,
    -w dalszym ciągu nie wyjaśniłeś, dlaczego tylko połowa podanej mocy zamieni się na ciepło, ani co to tutaj znaczy "szybko"? W ciągu sekund - czy godzin?
    A co z tą drugą połową, która na ciepło się nie zamieni?
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Rzuuf wrote:
    prąd I=F/B (F= siła, B= indukcja).

Aby było sprawiedliwie, to w cytowanym wzorze zapomniał chyba kolega o długości?
    Dalszą dyskusję proszę prowadzić bez emocji.
    JESIOTR1
    Level 33  
    krzysiek7 wrote:
    prąd I=F/B (F= siła, B= indukcja).

Ten wzór to akcja i reakcja - nie tyczy prawa Faradaya.
    Po przemyśleniu swoich obliczeń znak równości we wzorze pomiędzy ciepłem i natężeniem poprawiam (na słownie):
    "Takie ciepło powstanie przy 100 A" --- Przepraszam za skrót myślowy.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    JESIOTR1 wrote:
    Po przemyśleniu swoich obliczeń znak równości we wzorze pomiędzy ciepłem i natężeniem poprawiam (na słownie):
    "Takie ciepło powstanie przy 100 A" --- Przepraszam za skrót myślowy.

Fizyka jest nauką ścisłą, więc proszę nie stosować skrótów myślowych.
    Rzuuf
    Level 43  
    krzysiek7 wrote:
    ... w cytowanym wzorze zapomniał chyba kolega o długości ?
    Nie, nie zapomniałem!
    Ale długość jest tu parametrem geometrycznym, który jest narzucony przez konstrukcję prądnicy (lub silnika) i który nie zmienia się podczas pracy (lub postoju) silnika/prądnicy.
    Na tej samej zasadzie pomijam "ilość zwojów" w wzorze E=n*d(fi)/dt ...
    Jeśli przewijam silnik, robiąc z niego prądnicę, to bez "psucia" magnetowodu (w sumie: drogi strumienia magnetycznego w żelazie i szczelinach) mogę liczyć na zbliżone parametry silnika i prądnicy zbudowanych z takich samych (materiałowo i geometrycznie) zespołów (stojan i wirnik) i pracujących na tych samych obrotach.
    Wspominam "psucie" magnetowodu, gdyż naklejenie magnesów wymaga zwiększenia szczeliny między wirnikiem a stojanem, na skutek tego strumień magnetyczny objęty cewkami będzie mniejszy.
    W dostępnych handlowo silnikach/prądnicach o tej samej geometrii, silniki o wyższych obrotach mogą korzystać z "handikapu" wyższej wydajności wentylatora umieszczonego na wale wirnika, a służącego do chłodzenia silnika.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Rzuuf napisał:
    Wspominam "psucie" magnetowodu, gdyż naklejenie magnesów wymaga zwiększenia szczeliny między wirnikiem a stojanem, na skutek tego strumień magnetyczny objęty cewkami będzie mniejszy.
    Trzeba mieć talent by popsuć szczelinę i magnetowód w taki sposób lub osłabić strumień magnetyczny.Może komuś to się udało - Przyznajcie się.
    Jeden Neodym MPŁ 40x20x5 N38 to udźwig 20 kg. Łączna siła takich 54 neodymów = ponad tonę nawet na postoju.
    Jak to porównać z strumieniem elektromagnetycznym w ramce wirnika silnika indukcyjnego gdzie jest napięcie kilku woltów i duży amperaż w pojedynczej ramce tylko podczas reakcji na obciążenie.
    AZUKS
    Level 16  
    Witam kolegów, chcę się podłączyć z tematem zaprogramowania inwertera wiatrowego firmy SIEB&MEYER , może spośród Was ktoś będzie umiał ogarnąć ten inwerter. Mam do niego oprogramowanie niestety nie mogę zastąpić ustawień które ktoś wcześniej wprowadził. Gdy wgrywam nowe ustawienia, wyskakuje taka informacja.
    Z poziomu ekranu można tylko obserwować parametry i ustawić godzinę z datą.
    Na obecną chwilę wyświetla się błąd 21 który w/g instrukcji sugeruje przepełnienie pamięci, niestety próbowałem na wszystkie sposoby i nie mogę wyczyścić pamięci, ani przywrócić ustawień fabrycznych. Czy ktoś z Was miał do czynienia z takim inwerterem i może pomóc?