Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 28 Jan 2021 09:01 1318068 4390
Texa Poland
    Rzuuf
    Level 43  
    Zależności fizyczne są takie (pomijam współczynniki proporcjonalności):
    napięcie U=dφ/dt (dφ= zmiana strumienia, dt= czas 1 zmiany strumienia), a prąd I=F/B (F= siła, B= indukcja).
    Ograniczeniami konstrukcyjnymi są:
    dla napięcia - indukcja magnetowodu B, dla prądu - gęstość prądu w uzwojeniu.
    W "maszynie" indukcja wynika z własności materiału użytego na magnetowód i zwykle wynosi ok. 1/3 indukcji nasycenia (powyżej "kolana" szybko rosną straty i
    "maszyna" się przegrzewa).
    Gęstość prądu w uzwojeniu zależy od materiału uzwojenia (Cu czy Al?) i znów sposobu chłodzenia, Duże generatory w elektrowniach są chłodzone np. przedmuchem wodoru …
    Ponieważ w zależnościach fizycznych brak parametru wynikającego ze sposobu nawinięcia uzwojeń, więc przewijanie uzwojeń prądnicy nie zmienia jej mocy: jeśli damy więcej zwojów (wyższe napięcie), to musimy użyć cieńszego drutu (zatem będzie dopuszczalny niższy prąd). Zarówno 100V x 1A, jak i 10V x 10A dają ten sam wynik: 100W.
    Jedyny parametr, który ma wpływ na moc - to obroty!
    Tu zależność jest prosta: moc jest proporcjonalna do obrotów.
    Dla obrotów 2 razy wyższych prądnica przetworzy 2 razy wyższą moc mechaniczną na elektryczną, a dla obrotów równych ZERO, przetworzona moc też jest równa ZERO.
    To wszystko …
  • Texa Poland
    wiete
    Level 14  
    pxxmo wrote:
    Wiete, dokładnie takiego pakietu, jak ten pokazany przez Ciebie poszukuję. Z czego to jest wydłubane? Może masz tego więcej?
    Na obecną chwilę nie,może będą jeśli wirnik zrobię inny.Część mam z czarnej blachy a część z blachy nierdzewnej.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Rzuuf wrote:
    Co wzrośnie po przezwojeniu 2 razy? Siła, czy obroty?

Zmieni się bardzo wiele parametrów - Trzeba wiedzieć jakie !!!!
    Obroty to są tylko zmiany w czasie dla indukcji - jak zamiast jednej pary biegunów wsypię uzwojenie z ośmioma parami biegunów.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_indukcji_elektromagnetycznej_Faradaya.
    Zmieni się zasada pracy maszyny elektrycznej (silnika) asynchronicznej indukcyjnej na prądnicę synchroniczną.
    Zmieni się wzbudzenie elektromagnetyczne na magnetyczne - na wirniku pracować będzie stały magnetyzm neodymowy bez zmian jego kierunku.
    Neodymy potrafią byś silniejsze od indukcyjności wirnika z ramkami które wymyślił Tesla prawie 200 lat temu.
    Nie będzie dużego grzania w ramkach indukcyjnych na wirniku.
    Może być mniejsza szczelina powietrzna - zależy od precyzji wykonania.
    Poślizg prawie niemożliwy.
    Parametry napięcie V, prąd A , opór Ω, obroty ulegną zmianom gdy wykonawca będzie świadomy jak to się robi dla swoich upodobań i odbiornika.
    Prawo Ohma i inne trzeba znać nie podręcznikowo, a z praktyki i je wykorzystywać.
    Czym i jak kręcić - najpierw prądnica musi być skuteczna - jak najmniejszy opór własny by nie być głównym odbiornikiem siły wiatru.
    Jeżeli będzie 4 x sprawniejsza od silnika to by miała taką samą moc jak silnik o 3000 obr/min to (na skróty) wystarczy kręcić 1500 obr/min.

Nie zmieni się wytrzymałość mechaniczna konstrukcji.

Dodano po 1 [minuty]:

wiete wrote:
    wirnik zrobię inny.

Możesz zrobić tylko z dobrej jakości stali krzemowej.

Dodano po 10 [minuty]:

Rzuuf wrote:

Bez wzrostu jednego czy drugiego (momentu, czy obrotów) nie będzie wzrostu mocy.

Dodano po 13 [minuty]:

Rzuuf wrote:
    Dla obrotów 2 razy wyższych prądnica przetworzy 2 razy wyższą moc mechaniczną na elektryczną, a dla obrotów równych ZERO, przetworzona moc też jest równa ZERO.
    To wszystko …

W silniku jest inaczej:
    - jak podamy 2 x wyższą moc to jej połowa szybko zamieni się na ciepło, a dla obrotów równych zero silnik będzie tylko GRZAŁKĄ.
    w prądnicy jest inaczej:
    - dla obrotów równych zero prądnica będzie ZIMNA.
    Trzeba znać różnicę budowy i zależność częstotliwości zasilania, zbierania mocy przy pracy odwróconej obu maszyn.
    Rzuuf
    Level 43  
    Sprawność współczesnych silników osiąga wartości ok. 85%.
    JESIOTR1 wrote:
    Jeżeli będzie 4 x sprawniejsza od silnika ...
    Nie spotkałem jeszcze urządzenia o sprawności 4 razy większej (4x85%=340%!)!

JESIOTR1 wrote:
    Rzuuf napisał:
    Bez wzrostu jednego czy drugiego (momentu, czy obrotów) nie będzie wzrostu mocy.
    Oczekuję odpowiedzi na pytanie: " Co wzrośnie po PRZEZWOJENIU 2 razy? Siła, czy obroty?

Ponadto nie jest jasne, jak
    JESIOTR1 wrote:
    zrobić tylko z dobrej jakości stali krzemowej.
    w warunkach domowych (zgodnie z tytułem wątku: "... domowym sposobem").

JESIOTR1 wrote:
    W silniku jest inaczej:
    - jak podamy 2 x wyższą moc to jej połowa szybko zamieni się na ciepło, a dla obrotów równych zero silnik będzie tylko GRZAŁKĄ.
    - Nie zgadza mi się bilans: z 2 razy wyższej mocy (podanej na silnik) połowa zamieni się na ciepło, a co się stanie z drugą połową? Zniknie?

Nie rozumiem też "częstotliwości zasilania" w przypadku prądnicy.
    A ""zbieranie mocy" to moc mechaniczna (w przypadku silnika) i moc elektryczna (w przypadku prądnicy)? Czy możemy dyskutować TYLKO o pracy prądnicy, nie "wplątując" wątku o pracy silnika?
    JESIOTR1
    Level 33  
    Rzuuf wrote:
    Nie spotkałem jeszcze urządzenia o sprawności 4 razy większej (4x85%=340%!)!

To kiedyś może jeszcze spotkasz? Np: jak będzie miała mniejszą wagę, wyższe obroty, większą indukcję.
    Silnik nie zmienia się na życzenie - ma stałą moc znamionową zależną od obciążenia. a prądnica synchroniczna nie ma takich ograniczeń mocy.
    Rzuuf wrote:
    Co wzrośnie po PRZEZWOJENIU

Zmieni się indukcja jak we wzorze Faradaya - gdzie nie ma obrotów i siły.
    Sam napisałeś ale czy zrozumiałeś Co?
    Rzuuf wrote:
    napięcie U=dφ/dt (dφ= zmiana strumienia, dt= czas 1 zmiany strumienia), a prąd I=F/B (F= siła, B= indukcja).

Rzuuf wrote:
    w warunkach domowych

Możesz już posługiwać się dobrymi materiałami i narzędziami.
    Rzuuf wrote:
    Czy możemy dyskutować TYLKO o pracy prądnicy, nie "wplątując" wątku o pracy silnika?

Nie bo to są dwie inne konstrukcje i dwie inne zasady pracy.
    Kolego Rzuff - Pytania tendencyjne zadajesz specjalnie.???
    Rzuuf wrote:
    - Nie zgadza mi się bilans: z 2 razy wyższej mocy (podanej na silnik) połowa zamieni się na ciepło, a co się stanie z drugą połową? Zniknie?

Takie pytanie - to profanacja Praw Ohma
    2 razy moc = 2 x np 5 A (nominalnie) i dalej = 10 A
    Prawo Jouele,a bo: Q = I² x R x t = 10² A x 1 x 1 = 100 A
    10 A² = 100 A to się ma 4 x więcej niż dopuszczalny prąd znamionowy 5² A w silniku bo 25 x 4 = 100.
    Moc nie zniknie- zamieniona na ciepło w czasie t zniszczy uzwojenie lub zabezpieczenia.
    Moderated By krzysiek7:

Proszę jeszcze raz przemyśleć swoje obliczenia, bo w życiu nie widziałem Q=RI²t wyrażonego w Amperach.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Texa Poland
    Rzuuf
    Level 43  
    JESIOTR1 wrote:
    W silniku jest inaczej:
    - jak podamy 2 x wyższą moc to jej połowa szybko zamieni się na ciepło,
    -w dalszym ciągu nie wyjaśniłeś, dlaczego tylko połowa podanej mocy zamieni się na ciepło, ani co to tutaj znaczy "szybko"? W ciągu sekund - czy godzin?
    A co z tą drugą połową, która na ciepło się nie zamieni?
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Rzuuf wrote:
    prąd I=F/B (F= siła, B= indukcja).

Aby było sprawiedliwie, to w cytowanym wzorze zapomniał chyba kolega o długości?
    Dalszą dyskusję proszę prowadzić bez emocji.
    JESIOTR1
    Level 33  
    krzysiek7 wrote:
    prąd I=F/B (F= siła, B= indukcja).

Ten wzór to akcja i reakcja - nie tyczy prawa Faradaya.
    Po przemyśleniu swoich obliczeń znak równości we wzorze pomiędzy ciepłem i natężeniem poprawiam (na słownie):
    "Takie ciepło powstanie przy 100 A" --- Przepraszam za skrót myślowy.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    JESIOTR1 wrote:
    Po przemyśleniu swoich obliczeń znak równości we wzorze pomiędzy ciepłem i natężeniem poprawiam (na słownie):
    "Takie ciepło powstanie przy 100 A" --- Przepraszam za skrót myślowy.

Fizyka jest nauką ścisłą, więc proszę nie stosować skrótów myślowych.
    Rzuuf
    Level 43  
    krzysiek7 wrote:
    ... w cytowanym wzorze zapomniał chyba kolega o długości ?
    Nie, nie zapomniałem!
    Ale długość jest tu parametrem geometrycznym, który jest narzucony przez konstrukcję prądnicy (lub silnika) i który nie zmienia się podczas pracy (lub postoju) silnika/prądnicy.
    Na tej samej zasadzie pomijam "ilość zwojów" w wzorze E=n*d(fi)/dt ...
    Jeśli przewijam silnik, robiąc z niego prądnicę, to bez "psucia" magnetowodu (w sumie: drogi strumienia magnetycznego w żelazie i szczelinach) mogę liczyć na zbliżone parametry silnika i prądnicy zbudowanych z takich samych (materiałowo i geometrycznie) zespołów (stojan i wirnik) i pracujących na tych samych obrotach.
    Wspominam "psucie" magnetowodu, gdyż naklejenie magnesów wymaga zwiększenia szczeliny między wirnikiem a stojanem, na skutek tego strumień magnetyczny objęty cewkami będzie mniejszy.
    W dostępnych handlowo silnikach/prądnicach o tej samej geometrii, silniki o wyższych obrotach mogą korzystać z "handikapu" wyższej wydajności wentylatora umieszczonego na wale wirnika, a służącego do chłodzenia silnika.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Rzuuf napisał:
    Wspominam "psucie" magnetowodu, gdyż naklejenie magnesów wymaga zwiększenia szczeliny między wirnikiem a stojanem, na skutek tego strumień magnetyczny objęty cewkami będzie mniejszy.
    Trzeba mieć talent by popsuć szczelinę i magnetowód w taki sposób lub osłabić strumień magnetyczny.Może komuś to się udało - Przyznajcie się.
    Jeden Neodym MPŁ 40x20x5 N38 to udźwig 20 kg. Łączna siła takich 54 neodymów = ponad tonę nawet na postoju.
    Jak to porównać z strumieniem elektromagnetycznym w ramce wirnika silnika indukcyjnego gdzie jest napięcie kilku woltów i duży amperaż w pojedynczej ramce tylko podczas reakcji na obciążenie.
    AZUKS
    Level 16  
    Witam kolegów, chcę się podłączyć z tematem zaprogramowania inwertera wiatrowego firmy SIEB&MEYER , może spośród Was ktoś będzie umiał ogarnąć ten inwerter. Mam do niego oprogramowanie niestety nie mogę zastąpić ustawień które ktoś wcześniej wprowadził. Gdy wgrywam nowe ustawienia, wyskakuje taka informacja.
    Z poziomu ekranu można tylko obserwować parametry i ustawić godzinę z datą.
    Na obecną chwilę wyświetla się błąd 21 który w/g instrukcji sugeruje przepełnienie pamięci, niestety próbowałem na wszystkie sposoby i nie mogę wyczyścić pamięci, ani przywrócić ustawień fabrycznych. Czy ktoś z Was miał do czynienia z takim inwerterem i może pomóc?
    R41
    Level 19  
    Witam .Do Edek 45 Wykonałem prądnice na 54 kanałach stojana uzwojenie dwu warstwowe jedna cewka fazy zajmuje trzy rowki.Prądnica bardzo hałasuje na metalowym maszcie, jaki skos magnesów zastosować na wirniku,obecnie magnesy są na wprost bez skosu.Nie tylko głośno chodzi ale i luzuje wszystkie śruby
    Mispluszak01
    Level 6  
    Witam wszystkich zainteresowanych projektami darmowej energii elektrycznej.

Mam pytanie, gdybym mial naped, zbudowany prostymi metodami, z buforem kondensatorowym, który naped jest napędzany falownikiem i sterowany napięciem jedno fazowym 230V dostosowanym do silnika 1,5kW dający moment obrotowy 1700rpm. To mógłbym zamknąć obieg przez prądnice 3 fazowym.

Tu jest moje pytanie jaką najlepiej zastosować prądnice z silnika wysokobrotowego np 2900rpm gdzie zwojów jest najwięcej czy wolnoobrotowej. Chcialbym zastosować 5,5 kW silnik do tego projektu.

Ps.
    Przeprowadziłem eksperyment, który dowiódł teorii Nikołaja Tesli i to dziala.
    Wiąże sie to że mam naped 1,5 kW zasilany napięciem 12V (16V) 37A, jest do tego stuningowana prądnica o bardzo poteznej mocy by zasilic falownik 2,2 kW z silnikiem 1,5kW. Maszyna będzie ważyć 120kg.
    Koszt takiego napędu to minimum 5000zl caly budżet jaki mam to jeszcze 3000zl
    Rzuuf
    Level 43  
    Mispluszak01 wrote:
    Koszt takiego napędu to minimum 5000zl caly budżet jaki mam to jeszcze 3000zl
    Brakującą kwotę powinieneś uzyskać od Twojej Uczelni, jako odszkodowanie za spędzone tam bezużytecznie lata. Tym bardziej, że możesz zademonstrować eksperyment, który działa (Youtube?).
    Konkurencyjnym pomysłem może być założenie fundacji.
    W Polsce jest ostatnio "trend".
    Mispluszak01
    Level 6  
    By nie być gołosłowny. Przesyłam zdjęcie napędu do prądnic.
    Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

PS. Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Dodano po 10 [minuty]:

Przepraszam za przestawienie słów, te telefony z androidem, miał być silnik 3 fazowy, przestawia mi słowa. :/ 5,5kW
    Rzuuf właśnie mam zamiar fundacje założyć, technologiczną. Faktycznie marnotrawię swój potencjał. Jestem wyuczonym elektrykiem, do tego sporo czasu spędziłem nad tym projektem aż 15 lat, do czasu realizacji 50% jego działania. Na uczelnię poszedłem w innym kierunku.
    Mogę więcej opisać na temat tego projekt napędowego.
    Mogę poinformować że jest to prototyp maszyny. Dzięki niemu dużo się nauczyłem. Mam nadzieje ze za kilka tygodni skończę program automatyczny do sterowania tego typu maszyn. Program nazywa się Node-red, i będzie działać na systemie operacyjnym Linux Ubuntu i jego odpowiednikach.
    Przedstawiam panel, który mniej więcej jest sprzedaży na Alibabie. Ten panel kosztuje koło 700zł, jest do agregatów prądotwórczych spalinowych.

Napęd ustabilizowałem, nic się nie grzeje. Nie robi rządnych zwarć.

A więc tak.
    Napęd jest zasilany 12V jak napisałem od akumulatora samochodowego gdzie przez specjalny bufor kondensatorów uruchamia przerobioną przetwornice sinusoidalna, z wydłużonym czasem działania dużej mocy. Uruchamia przez falownik z silnikiem. Falownik jest firmy Omron MX2 2.2 jednofazowy i silnik maszynowy 1,5 kW 3 fazowy.
    Przy całym rozruchu zasilaniu uruchamia się na 28,7 % dając 1724 rpm na wale silnika i napięcie z bufora nie spada, rozwiązałem problem spadku napięć. Jest to poziom jałowości silnika. W obecnym czasie to działa jako manual.

Linkiem mógłbym się podzielić na priv wideo ale nie na youtubie. Ta technologia jest blokowana. Jeśli ma ktoś jeszcze jakąś metodę rejestracji tego projektu. Posłucham dobrych rad. Już mi powiedziano na temat rejestracji projektów jako "open source technology".
    Mispluszak01
    Level 6  
    MichałS wrote:
    Straty w takim obwodzie to minimum 30%. Póki uzupełniane będą z akumulatora układ będzie działać a co potem?

Akumukator kwasowy jest tylko do rozruchu maszyny. Całość przejmuje bufor kondensatorowy poskładany w trzy pkiety. Jeden pakiet ma 6 kondensatorów 500F 2.7V, Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Taki bufor ma maksymalne napięcie 16V, zamiennik za akumulator kwasowy.

Jest zamontowany regulator pwm 30A, wystarczający do szybkiego ładowania. Polecam do paneli fotowoltaiczny.
    Koszt takiego bufora jaki mnie wyniósł to 500zl. Teraz obecnie takie kondensatory da sprzedawane najczęściej w pakiety.

A regulator pwm 30A Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Radzę zabezpieczyć bezpiecznikami 40A samochodowymi. Osiągają moc ~37/39A zwykle bezpieczniki 30A będą sie palic jeden za drugim.

Polecam taki bufor zasilania przed przetwornica zamontować czy to turbina wiatrowa czy solarna. Reguluje to moc i natężenie w sieci.

Taki akumukator mozna wykorzystać np przy rozruchu samochodu.
    stachu_l
    Level 30  
    Czy poczynając od posta #4364 to nie jest OT i to kwalifikujący się "pogranicza nauki"
    Nie ma nic o elektrowni wiatrowej.
    Brak jest choćby blokowego schematu co jest z czym połączone.
    Mispluszak01 wrote:
    Osiągają moc ~37/39A zwykle bezpieczniki 30A będą sie palic jeden za drugim.
    Mocy nie mierzymy w Amperach tylko w Watach.
    Mispluszak01 wrote:
    Radzę zabezpieczyć bezpiecznikami 40A samochodowymi.
    Dla regulatora 30A to już nie jest bezpieczne. Gdzie się w takim regulatorze pojawi 37-39A? Jaka jest gwarancje, że się nie spali przy takim prądzie?
    To bezpiecznik ma zabezpieczać urządzenie a nie odwrotnie.
    Mispluszak01 wrote:
    Akumukator kwasowy jest tylko do rozruchu maszyny. Całość przejmuje bufor kondensatorowy poskladany w trzy mapkiety.
    Jak to jest robione - czym jest odłączany akumulator? Wiara, że sam się odłączy bo wy tak uważamy jest raczej słabą podstawą.
    MichałS
    Level 29  
    Mispluszak01 wrote:

Polecam taki bufor zasilania przed przetwornica zamontować czy to turbina wiatrowa czy solarna. Reguluje to moc i natężenie w sieci.

Taki akumulator można wykorzystać np przy rozruchu samochodu.

Jak ze sprawnością przy przechowywaniu energii w super-kondensatorach? Nie od dzisiaj wiadomo że aku. kwasowe to zaledwie 35%. Z litowymi trochę lepiej ale i tak max. 50%.
    Mispluszak01
    Level 6  
    MichałS wrote:
    Mispluszak01 wrote:

Taki akumulator można wykorzystać np przy rozruchu samochodu.

Jak ze sprawnością przy przechowywaniu energii w super-kondensatorach? Nie od dzisiaj wiadomo że aku. kwasowe to zaledwie 35%. Z litowymi trochę lepiej ale i tak max. 50%.

Producent przewidział maja określony czas pracy i tak dużo lepiej wychodzą od akumulatorów kwasowych! Dowiedzialem sie czytając zagraniczne fora z ciekawymi rozwiązaniami praktycznymi do użytku domowego, o tych kondesatorach w normalnej kwocie dostępne do eksperymentu jak i paneli fotowoltaicznych jak i turbin.

Nie wiem czy słyszeliście o super kondensatorach np firmy Maxwell tu koszt baterii zaczyna się od 800$ . Po dedukcji zacząłem szukać zamienników, firma green cup specjalizuje się w różnych odpowiednikach kondesatorach. Uważam i też przestrzegam, maja ogromne zwarcia w trakcie pracy. Po testach przetwornicy z falownikiem 2.2kW (230V) i silnikiem 1,5kW, w zupełności dają radę.

Nie wiem czy słyszeliście o kondensatorach zagęszczających natężenie w trakcie pracy. Kendeil. Wymagane sa np w aplitunerach. Ciekawy opis producent podaje. Polecam poczytac. Tez zastosowałem w projekcie.
    wnoto
    Level 34  
    Mispluszak01 wrote:
    Jeden pakiet ma 6 kondensatorów 500F 2.7V,
    Gdzie to kupić ? Ile to kosztuje ?

Dodano po 2 [minuty]:

Swoją drogą był fajny konkurs z nagrodami ... 1 mln zł dla najlepszej elektrowni wiatrowej.
    Szkoda że nie ma dokładnych informacji nt. sprawności poszczególnych rozwiązań. :(

https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/
    Mispluszak01
    Level 6  
    wnoto wrote:
    Mispluszak01 wrote:
    Jeden pakiet ma 6 kondensatorów 500F 2.7V,
    Gdzie to kupić ? Ile to kosztuje ?

Dodano po 2 [minuty]:

Swoją drogą był fajny konkurs z nagrodami ... 1 mln zł dla najlepszej elektrowni wiatrowej.
    Szkoda że nie ma dokładnych informacji nt. sprawności poszczególnych rozwiązań. :(

https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/

Na Aliexpress-ie kupowałem te kondensatory.

"176,82 zł 33%OFF | Super Farad kondensator 16V 83F 6 sztuk 2.7V 500F kąt płaski kondensator elektrolityczny z płyta ochronna jeden rząd Ultracapacitor
    https://a.aliexpress.com/_mrPTx4S" taki jest opis.
    Powiem tak, po zabawie z tymi kondensatorami, testowałem je do 1000W , i ładowałem je prostownikiem, parę sekund szybko sie naładowały. Potrafią spore obciążenie wytrzymać. Obecnie mam specialny zasilacz serwerowy firmy dell, który ma zasilanie 750W o 12.85V, przeprowadzałem symulacje.
    stachu_l
    Level 30  
    Mispluszak01 wrote:
    Potrafią spore obciążenie wytrzymać.
    Jak długo je wytrzymują?
    Energia zgromadzona w kondensatorze to 1/2*Q*U².
    Przyjmując, że naładujesz kondensator do 16V (i przetwornica to zaakceptuje) oraz, że wyłączy się przy 10V (normalnie dla ochrony akumulatora wyłącza się przy 10,5-11V) to masz użyteczną energię:
    1/2*83F*(16V)² - 1/2*83F*(10V)² = 6474J. Przy mocy 1000W pochłaniasz 1000J na sekundę czyli popracujesz ok 6,5 sekundy.
    Jak jest rola tego kondensatora w tym urządzeniu?
    Gdzie jest podłączony?
    Czemu nie wystarczy akumulator?
    Mispluszak01
    Level 6  
    stachu_l wrote:
    Mispluszak01 wrote:
    Potrafią spore obciążenie wytrzymać.
    Jak długo je wytrzymują?
    Energia zgromadzona w kondensatorze to 1/2*Q*U².
    Przyjmując, że naładujesz kondensator do 16V (i przetwornica to zaakceptuje) oraz, że wyłączy się przy 10V (normalnie dla ochrony akumulatora wyłącza się przy 10,5-11V) to masz użyteczną energię:
    1/2*83F*(16V)² - 1/2*83F*(10V)² = 6474J. Przy mocy 1000W pochłaniasz 1000J na sekundę czyli popracujesz ok 6,5 sekundy.
    Jak jest rola tego kondensatora w tym urządzeniu?
    Gdzie jest podłączony?
    Czemu nie wystarczy akumulator?

Te super kondensatory firmy green cup 500f 16V, 83F które zakupiłem, u mnie służą tylko do bufora zasilania głównego rozruchu przetwornicy Firmy volt sinus 4000W. Czas rozładowania całkowitego kondensatorów jak sprawdziłem z 3 pakietów zajmuje kolo 18 godzin bez jakiej kolwiek pracy. Jeśli chodzi o pracę tych kondensatorów (buforu z czasowym prądem) wspomaga przy rozruchu np silników maszynowych. Jaki ja mam.
    Ciekawą rzeczą jest to że taki bufor wspomaga ładowanie akumulatorów żelowych kwasowych od fotowoltaiki lub turbin wiatrowych.
    Taki bufor mam połączony równolegle z pakietami, dla sprawności obciążenia.

Ps. Szukając jakiej kolwiek pomocy na elektrodzie. :/ Myślałem że się tu trochę cokolwiek dowiem.

Nie mam miernika mocniejszego bym mógł sprawdzi.

Do czego służy, taki bufor jest starterem rozruchowym przetwornicy jak podałem volt sinus 4000W 12/230V, gdzie jest podłączony falownik omron mx2 1000hz 2.2 dla silnika1.5kW. taki bufor wystarczy do uruchomienia 28.5% prędkości maszyny dając 32A, mocy 1210W, 230V, obrotów 1724 rpm.

Silnik z falownikiem są w stanie w szybki sposób zepsuć, który kolwiek akumukator kwasowy, w ciągłej pracy! Zwykle akumulatory przy tym eksperymecie nie sa w stanie długo wytrzymać.

Po podłączeniu silnika z falownikiem omron mx2 który jest jedno fazowy na 230V, prędkość silnika przy 150%, silnik osiąga obrotów 8500rpm, są podlączone wtyczka do sieci.

Tak jak napisałem na pierwszym poście, potrzebuję przerobić silnik , maszynowy 5,5kW. Tylko który najlepiej zastosować na przetwornicę, wysoko obrotowy co ma 3000rpm czy wolno obrotowy 1400-1700rpm? Jeden ma więcej drutu miedzianego czy ten co ma mniej?

Obecnie przerobiłem przetwornicę cos rodzaju HenderShot. Dając dłuższą sprawność pracy falownika z silnikiem.

Dlatego potrzebna jest dobra prądnica do ciągłej pracy, minimum 5,5kW na 3 fazy. Dlatego że jedna faza ma pójść na obieg zamknięty dla pracy napedu i komputera sterującego w programie node-red.

Obecnie teraz się ucze Node-red by przygotować, jak wczesniej pisalem, program darmowy do zarządzania w automacie i manualu napędu agregatu prądotwórczego, cos rodzaju PLC.

Moje założenia były dość proste, przy takim projekcje. Ten projekt:
    - musi byc tani,
    - musi być w miarę mały by zmieścić w domu, a najlepiej w mieszkniu,
    - muszą być czesci dostepne z zamiennikami,
    - musi być łatwy w naprawie, nawet dla laika,
    - od jakiego progu napięcia mozna bylyo by próbować wystartować z tym projektem. Wpadłem na szalony pomysł, spróbować przy parametrach akumulatora samochodowego 12V do 600-1000W,
    - ile moglbym wyciągnąć Watów i Voltów, Dalem założenie spróbować osiągnąć cel 7,5kW do 10kW, tak jak mocy w mieszkaniu: by zasilić lodówkę, piec elektryczny dwufunkcyjny/boiler, telewizory dwa, radio, odkurzacz, a nawet wiertarkę udarową makity, i światło żarówki ledowe energo-oszczedne (tu bym polemizował o jakość wykonania, dwa lata i do wymiany jakies żarówki).
    Deklarowałem sie pomyslem agregatu pradotworczego soalinowego gdyby siknik spalinowy zamienić na silnik z ukladem elektroniczym. Można byylo by w szafie trzymać.

To są moje założenia na temat projektu.

Przyznam się, że dużo się nauczyłem, dzieki tej zabawi :) i czas poswiecony tego typu hobby jest dość fajnie, zabawy w naukowca.

Jest jeszcze ciekawa opcja by w silniku i pradnicy wymienić. Łożyska kulkowe na łożyska oparte w polu magnetycznym. By bylo jak najmniej problemów z wymianą łożysk, o smakrwania, w zamoan ze wał jest oparty o nagnesy i w polu magnetycznym stabilizuje caly wal, ze nie da sie calkiem ruszyc ; to jezt szalona koncepcja.

Ciekawe jest to jak pradnica zachow się w prędkości 8500rpm? Czy zostanie rozwalony stojan, czy się to przegrzeje od inducjji.

Bardzo dziekuje za jaka kolwiek dobra odpowiedź.
    Rzuuf
    Level 43  
    Mispluszak01 wrote:
    ... zastosować na przetwornicę, wysoko obrotowy co ma 3000rpm czy wolno obrotowy 1400-1700rpm ...
    Teoria na temat maszyn elektromagnetycznych mówi, że:
    U=n*dφ/dt,
    gdzie U= napięcie urządzenia, dφ/dt - szybkość zmiany strumienia magnetycznego objętego uzwojeniami, n = ilość zwojów.
    Zwiększenie obrotów maszyny powoduje zwiększenie napięcia, ale maszyna o ZEROwych obrotach daje też ZERO napięcia, niezależnie od jej wielkości.
    Związek między parametrami fizycznymi maszyny, a przetwarzaną mocą jest prosty: MOC = OBROTY * gabaryty.
    Tak więc (w uproszczeniu) dla uzyskania 2 razy większej mocy trzeba się zdecydować, czy zbudować 2 razy maszynę, czy zwiększyć 2 razy obroty.

Doceniam Twój zapał do zrobienia "czegoś wielkiego", tym bardziej że "konkurencja" - czyli działający już na świecie producenci maszyn elektrycznych, mają wykształconych fachowców, laboratoria, dostęp do wszelkich materiałów i technologii, ale to właśnie "Twoja" konstrukcja ma wygrać ten wyścig.
    Hmmmm, czyżby istniał jeszcze jakiś zakamarek rzeczywistości, niepodlegający prawom Fizyki?
    lamer1
    Level 21  
    Mispluszak01 Tak czytam i nie za bardzo nie rozumiem co chcesz osiągnąć? Chcesz napędzać prądnicę 5,5 kW silnikiem o mocy 1,5 kW?
    Mispluszak01
    Level 6  
    lamer1 wrote:
    Mispluszak01 Tak czytam i na za bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć? Chcesz napędzać prądnicę 5,5 kW silnikiem o mocy 1,5 kW?

Lepiej bedzie jak to pokaże.
    https://mega.nz/file/JYZBHYZI#0buekFlmRfw2csRAyh1yGDhO8CxkO3l1RjKQJGk3odE
    Link do serwera. Byście mogli to oglądnąć . Jak na razie udalo mi sie ustabilizować spadek napięcia aku bufora. Max ,jest 28,60% na falowniku co przekłada sie na prędkość obrotową 1724 rpm.
    MadPan
    Level 14  
    Mispluszak01 wrote:
    Lepiej bedzie jak to pokaże.

Obawiam się, że nie jest lepiej :/
    Quote:
    Max ,jest 28,60% na falowniku

Ale co to za procenty?
    Temat jest tak intrygujący, że podłączam się do pytań:
    lamer1 wrote:
    Tak czytam i na za bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć? Chcesz napędzać prądnicę 5,5 kW silnikiem o mocy 1,5 kW?

A może chodzi po prostu o zakręcenie silnikiem klatkowym z zasilania 12VDC?