Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Texa PolandTexa Poland
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 18 Dec 2011 15:11 1275942 4360
  • Texa PolandTexa Poland
    Rzuuf
    Level 43  
    Magnesy mają być tak rozmieszczone, żeby 1 magnes był w obrysie 1 cewki.
    Jeżeli magnes wychodzi "poza cewkę", to jego strumień nie jest wykorzystany. Jeżeli w pole cewki wchodzi strumień 2 przeciwnych magnesów, to ich strumienie się odejmują.
    Popatrz na swój rysunek i wyobraź sobie, że masz tylko "czerwone" cewki. Nad jedną (jakąkolwiek) "czerwoną" cewką powinien być magnes np. "N", a nad sąsiednią "czerwoną" musi być "S". Po dokonaniu obrotu o 1 "ząbek" te same magnesy będą pracować dla innych cewek (zielonej, żółtej i znów czerwonej).
    Maksimum napięcia indukuje się w momencie zmiany kierunku strumienia, np. z N na S, lub odwrotnie. Wtedy też występuje maksymalna siła pochodząca od wyindukowanego prądu (F=B*I*L). W chwili, gdy magnes jest dokładnie nad cewką występuje "moment zaczepowy" (nazywany przez niektórych kolegów "zaskokiem"), ale ta siła jest kilkadziesiąt razy mniejsza od tej "właściwej", pochodzącej z indukcji.
    lamer1
    Level 21  
    Bumcys Nie mam pojęcia na jakie obroty ma być ta prądnica, jak byś podał byłoby prościej. Przy okazji napisz jakie śmigiełka mają być na tej prądnicy? Coś mi się zdaje że mylisz przekrój drutu ze średnicą, chociaż przy tych wielkościach które podałeś przekrój drutu jest podobny do średnicy.
    No i jeszcze to mnie zastanawia:
    Bumcys wrote:
    ... Wirnik średnica 52 mm Prądnica ma ładować zespół aku 12V...
    Bumcys
    Level 13  
    Do: Rzuuf, dziękuje za podpowiedź. Tak też myślałem, i tak mam zamiar zrobić jak napisałeś, utwierdziłeś mnie we właściwym przekonaniu. Jeszcze jedno, jeśli nie będę mógł rozmieścić 12 biegunów NS z uwagi na szerokość magnesów (mam magnesy 18 mm), czy będę mógł zastosować 10 biegunów w tym układzie (jak w chińskich wirnikach)?

Do; lamer1, dokładnie wirnik ma 104mm średnicy a nie 52- to promień, po stoczeniu wirnik będzie miał dokładnie 360 mm obwodu, a magnesy zajmą 216 mm. Teraz ma śmigła 2,2 m średnicy (czterołopatowe z blachy), w dyspozycji mam jeszcze 2,7 m trójłopatowe drewniane (wykonane przeze mnie), a w zanadrzu jeszcze 2,0m pięciołopatowe wykonane z PCV na profilach aluminiowych. Obecnie mam aku 2x 100Ah połączone na 12V.

https://obrazki.elektroda.pl/5565237300_1324226362.jpg
    Pozdrawiam!
    lamer1
    Level 21  
    Bumcys wrote:
    ... po stoczeniu wirnik będzie miał dokładnie 360 mm obwodu..
    Kolejna pomyłka.

Nie widzę żadnych przeciw skazań dla zastosowania 12 biegunów. Przy zastosowaniu 10 biegunów uzyskach mniejszą moc.
    Rzuuf wrote:
    Magnesy mają być tak rozmieszczone, żeby 1 magnes był w obrysie 1 cewki.
    Jeżeli magnes wychodzi "poza cewkę", to jego strumień nie jest wykorzystany. Jeżeli w pole cewki wchodzi strumień 2 przeciwnych magnesów, to ich strumienie się odejmują.
    Popatrz na swój rysunek i wyobraź sobie, że masz tylko "czerwone" cewki. Nad jedną (jakąkolwiek) "czerwoną" cewką powinien być magnes np. "N", a nad sąsiednią "czerwoną" musi być "S". Po dokonaniu obrotu o 1 "ząbek" te same magnesy będą pracować dla innych cewek (zielonej, żółtej i znów czerwonej).
    Maksimum napięcia indukuje się w momencie zmiany kierunku strumienia, np. z N na S, lub odwrotnie. Wtedy też występuje maksymalna siła pochodząca od wyindukowanego prądu (F=B*I*L). W chwili, gdy magnes jest dokładnie nad cewką występuje "moment zaczepowy" (nazywany przez niektórych kolegów "zaskokiem"), ale ta siła jest kilkadziesiąt razy mniejsza od tej "właściwej", pochodzącej z indukcji.

Coś chyba źle kombinujesz, to wytłumacz czemu przy szerszych biegunach wyjdzie większa moc.
    Rzuuf
    Level 43  
    Bumcys !
    Zakładam, że robisz prądnicę 3-fazową. Ilość magnesów MUSI BYĆ równa ilości cewek podzielonej przez 3.
    Jeśli rozmieścisz magnesy inaczej, to Ci wyjdzie prądnica z przesunięciami fazowymi nie do opanowania!
    Czy wiesz, jak łączyć prądnicę 5-fazową? Albo - co gorsza - kilkunasto-fazową?
    Bumcys
    Level 13  
    lamer1, nie mylę średnicy drutu, moim założeniem jest zbudowanie prądnicy w przedziale 250-300 obr/min, nie chce uzyskiwać napięć ponad 100V, ale interesują mnie ampery, bo chce jeszcze dać dwa aku po 100Ah czyli łącznie chce ładować baterię aku 12V 400Ah,( mam regulator ładowania na 12 V), dlatego zakładam dać drut DNE1,25 mm ew. 1,30 mm po 20 zwojów na cewkę, 12 cewek na fazę i tu pytanie dla doświadczonego kolegi, jakich osiągów będę mógł się spodziewać z takiej prądnicy? Co do śmigieł, to mam wybór tak jak pisałem wcześniej, trójpłatowe, które miałem przy prądnicy amerykance są bardzo szybkie, ale dość hałaśliwe przy dużych obrotach, czteropłatowe nieco wolniejsze, ale cichutkie. Teraz mój maszt wygląda tak jak na tym drugim zdjęciu z amerykanką u góry. A co do amerykanki, to konstrukcja okazała się wielkim niewypałem, zrobiona z tarcz i piast od Forda Mondeo, na stator składało się 9 cewek po 3 na fazę nawiniętych drutem 2x1mm2, 50 zwojów na cewkę, na tarczach po 12 magnesów ułożonych naprzeciw siebie SN. Miała być wolnobieżna, a nie była (900 obr/min), teraz to wiem po zrozumieniu pewnych zasad. Dlatego teraz chce zrobić prądnicę 250-300 obr/min, a przy 12 cewkach na fazę ułożonych systemem ( żłobki 1-3, 4-6 itd.) myślę, że mi się to uda wykonać. Co na to powie bardziej doświadczony kolega?

Dodano po 11 [minuty]:

Do:Ruuf, tak robię prądnicę trójfazową! Rzuuf coś Ty i lamer1 nie możecie się zgodzić w swoich wypowiedziach, mam mętlik w głowie i nie wiem kogo słuchać!! Czy Twoja wiedza jest czysto teoretyczna, czy zrobiłeś już jakąś prądnicę, bo z tego co czytałem, to kolega lamer1 jest praktykiem jeśli chodzi o budowę prądnic. Ja zbudowałem już trzy, ale chce, aby ta 4 była jak najbardziej perfekcyjna, a nie jakiś bubel nie do opanowania!
    lamer1
    Level 21  
    Bumcys wrote:
    lamer1, nie mylę średnicy drutu, moim założeniem jest zbudowanie prądnicy w przedziale 250-300 obr/min, nie chce uzyskiwać napięć ponad 100V, ale interesują mnie ampery, bo chce jeszcze dać dwa aku po 100Ah czyli łącznie chce ładować baterię aku 12V 400Ah,( mam regulator ładowania na 12 V), dlatego zakładam dać drut DNE1,25 mm ew. 1,30 mm po 20 zwojów na cewkę, 12 cewek na fazę i tu pytanie dla doświadczonego kolegi, jakich osiągów będę mógł się spodziewać z takiej prądnicy?

Jak faktycznie zależy Ci na amperach i ma być napięcie 12V to nie 20 zwojów tylko 6! w jednym żłobku, a że w jednym żłobku będą 2 boki cewki, czyli 1 cewka = 3 zwoje. Jeden zwój powinien mieć łączny przekrój 6mm^2. Przy 300 obr. powinieneś uzyskać 800 W. Przy zastosowaniu uzwojenia z Twojego rysunku uzyskasz 600W przy 300 obr.
    Rzuuf
    Level 43  
    Narysuj sobie Twój układ cewek i magnesów.
    Jeśli nad cewką "czerwoną" w każdym "zespole" 3 cewek magnes jest w innym położeniu (zaznacz "środek magnesu" i "środek cewki"), to znaczy, że tych cewek nie możesz łączyć razem, bo mają wyidukowane różne napięcia i do tego w innej fazie.
    Cewki, w których magnes jest dokładnie nad cewką można łączyć szeregowo (uwzględniając tylko kierunek "N", lub "S").

Różnica miedzy "praktykiem" a "teoretykiem" jest taka, ze praktyk zna to, co sam zrobił, a teoretyk zna to, co zrobili inni (w tym WSZYSCY praktycy też!).
    Mendelejew nie odkrył żadnego pierwiastka, ale pokazał, gdzie odkrycia są możliwe.
  • Texa PolandTexa Poland
    lamer1
    Level 21  
    Rzuuf wrote:
    Bumcys !
    Zakładam, że robisz prądnicę 3-fazową. Ilość magnesów MUSI BYĆ równa ilości cewek podzielonej przez 3.
    Jeśli rozmieścisz magnesy inaczej, to Ci wyjdzie prądnica z przesunięciami fazowymi nie do opanowania!
    Czy wiesz, jak łączyć prądnicę 5-fazową? Albo - co gorsza - kilkunasto-fazową?

Ilość magnesów wcale NIE MUSI BYĆ równa ilości cewek podzielonej przez 3.

Prądnica z przesunięciami fazowymi nie do opanowania? Co za problem, przecież i tak wszystko pójdzie na mostek prostowniczy.
    Rzuuf
    Level 43  
    2 razy 2 jest teoretycznie równe 4.
    A w "praktyce" może być 5, 6, a nawet 3 i pół, prawda? Zależy od "praktyka"?

Co za problem rozrysować na papierze wzajemne położenia cewek i magnesów?
    Łączyć można te cewki, które mają identyczne wzajemne położenie osi cewki i osi magnesu.

Czekam na rysunek, który pokaże inną możliwość - oczywiście z uzasadnieniem!.

Prądnica ileś-tam fazowa oczywiście każda faza ze swoim mostkiem - rzeczywiście nie problem ...
    Bumcys
    Level 13  
    lamer1 wrote:
    Bumcys wrote:
    lamer1, nie mylę średnicy drutu, moim założeniem jest zbudowanie prądnicy w przedziale 250-300 obr/min, nie chce uzyskiwać napięć ponad 100V, ale interesują mnie ampery, bo chce jeszcze dać dwa aku po 100Ah czyli łącznie chce ładować baterię aku 12V 400Ah,( mam regulator ładowania na 12 V), dlatego zakładam dać drut DNE1,25 mm ew. 1,30 mm po 20 zwojów na cewkę, 12 cewek na fazę i tu pytanie dla doświadczonego kolegi, jakich osiągów będę mógł się spodziewać z takiej prądnicy?

Jak faktycznie zależy Ci na amperach i ma być napięcie 12V to nie 20 zwojów tylko 6! w jednym żłobku, a że w jednym żłobku będą 2 boki cewki, czyli 1 cewka = 3 zwoje. Jeden zwój powinien mieć łączny przekrój 6mm^2. Przy 300 obr. powinieneś uzyskać 800 W. Przy zastosowaniu uzwojenia z Twojego rysunku uzyskasz 600W przy 300 obr.

No tak, ale rozumiem, że te 12V będzie dopiero przy 300 obr/min, a przy mniejszych obrotach 12 v, czy też potrzebnych 14V do ładowania aku nie będzie i przy mniejszym wiaterku będzie lipa z ładowania. Żeby było jasne, zakładam, aby ta prądnica przy tych 300 obr/min dawała ≈50V, jak to obliczasz kolego lamer1, zdradzisz mi ta tajemnicę, to nie będę Ci głowy zawracał :D
    lamer1
    Level 21  
    Rzuuf wrote:
    2 razy 2 jest teoretycznie równe 4.
    A w "praktyce" może być 5, 6, a nawet 3 i pół, prawda? Zależy od "praktyka"?

Co za problem rozrysować na papierze wzajemne położenia cewek i magnesów?
    Łączyć można te cewki, które mają identyczne wzajemne położenie osi cewki i osi magnesu.

Czekam na rysunek, który pokaże inną możliwość - oczywiście z uzasadnieniem!.

Prądnica ileś-tam fazowa oczywiście każda faza ze swoim mostkiem - rzeczywiście nie problem ...

Skoro to nie problem to czemu sam nie narysujesz i uzasadnisz?
    Moja wiedza praktyczna pokrywa się z teoretyczną.
    Oczywiście prądnica 3 fazowa, jeden mostek 3 fazowy.

Bumcys Przy 300 obr przy pełnym obciążeniu będzie ok. 14V. Nawiń to tak jak piszę, a będziesz na pewno zadowolony i nie będziesz musiał się martwić że przy większych wiatrach prądnica się usmaży.
    Kolega Rzuuf na pewno Ci wytłumaczy jak to policzyć.
    Bumcys
    Level 13  
    Do Rzuuf i lamer1: Rozrysowałem stojan z cewkami oraz z rozmieszczenie magnesów, mniemam, że uczyniłem to poprawnie, poddaje to kolegów ocenie.Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Dodano po 35 [minuty]:

Kolego Rzuuf!, uchylisz rąbka tajemnicy i napiszesz jak lamer1 to wyliczył, jest na to jakiś wzór? Tak mało zwojów na cewkę? aż szkoda miejsca marnować w stojanie, a gdybym dał drut DNE 2x1,25mm po 10 zwojów na cewkę, to przy 300 obr/min, czego mogę się spodziewać po takiej prądnicy, chodzi mi o volty i amperki przy pełnym obciążeniu?

Dodano po 15 [minuty]:

Kolego lamer1, czy mam rozumieć tak: łączny przekrój zwoju ma być 6mm, czyli np. na jeden zwój cewki dać 6 drutów DNE 1,0mm x 3, czyli razem w jednym boku cewki =18 drutów ?
    R41
    Level 19  
    Bumcys, powiem tak mam prądnicę na maszcie wirnik z magnesami ma fi 115mm dł stojana 110mm cewka ma około 20zw drut fi 1,2mm stojan ma 36 rowków,śmigło ma fi 3,15metra trzy łopaty i ta prądnica najlepiej zachowuje sie przy ładowaniu aku o napięciu 20V w porywach daje około 15A
    kotuniunia
    Level 29  
    pawelec5 wrote:
    A jakie masz zdanie na moje pytanie odnośnie grzałek???

Odpowiedż:
    pawelec5 wrote:
    ) Obciążać go stopniowo w zależności od obrotów.
    Rzuuf
    Level 43  
    Bumcys !
    Rysunek magnesów i uzwojeń wygląda prawidłowo, będziesz mógł cewki tej samej fazy łączyć szeregowo dla podwyższenia napięcie (będzie się normalnie dodawać). Zwróć uwagę na to, że cewki pod "N" są łączone odwrotnie, niż cewki pod "S" (p-p, k-k).

Jak lamer1 liczy swoje prądnice - nie wiem, on jest "praktykiem", on pewnie "wie bez liczenia". Prawdziwy praktyk liczy prądnice na sztuki: jedna prądnica, dwie prądnice, trzy prądnice ...

Średnica drutów jest parametrem ograniczającym prąd, przy dobrym chłodzeniu możesz liczyć na 5A/mm2 - zatem drut fi 1,2mm można obciążyć do ok. 5,5A/fazę.

Wyindukowane napięcie jest funkcją wielu parametrów: ->siły magnesów, ->szczeliny między stojanem a wirnikiem, ->przekroju nabiegunnika objętego cewką, ->indukcji w żelazie, ->ilości zwojów w cewce, ->ilości cewek połączonych szeregowo i ->prędkości obrotowej wirnika.
    Jak mi podasz te wszystkie parametry, to mogę spróbować wyliczyć napięcie, OK?
    Jeśli któregoś z tych parametrów nie znasz, to zrób pomiar: nawiń tylko jedną cewkę odliczoną ilością zwojów (np. 100) cienkim drutem i zmontuj prądnicę z kompletnie "uzbrojonym" wirnikiem. Zakręć wirnikiem na jakichś ustalonych obrotach (np. 100/min) i zmierz napięcie.
    Uzyskany wynik da Ci odpowiedź, czego możesz oczekiwać od swojej prądnicy (ile Volt, przy jakich obrotach).
    lamer1
    Level 21  
    Rzuuf Wszystkie dane masz podane, pozostaje policzyć.
    Widzę że masz problem z ogarnięciem wszystkich danych, więc pomogę:
    - siły magnesów - N38 40x18x10 (2 magnesy na jeden biegun),
    - szczeliny między stojanem a wirnikiem - średnica wewnętrzna stojana 105 mm, średnica wirnika po przetoczeniu 82 mm, wymiary magnesów są znane więc nie problem policzyć szczelinę powietrzną,
    - przekroju nabiegunnika objętego cewką - "żłobek ma dokładnie na dnie 8 mm szerokości, a 16 mm wysokości, u góry wychodzi mi szerokość żłobka 5mm", Stojan szerokości 100mm.
    - indukcji w żelazie - jak wyżej,
    - ilości zwojów w cewce - Oryginalne uzwojenie to 35 zwoi na cewkę drutem 1,1 mm2
    - ilości cewek połączonych szeregowo - jak na rysunku,
    - prędkości obrotowej wirnika - weźmy np. 300 obr/min

Czegoś jeszcze brakuje?
    A praktykę zostaw praktykom.
    Rzuuf
    Level 43  
    1. Siła magnesów nie jest mierzona w milimetrach, tylko w Amperach na metr (to są "dane materiałowe"). Nie istnieje przelicznik z mm na A/m, tak, jak nie ma przelicznika z koloru drutu na jego średnicę.
    2. Szczelinę trzeba zmierzyć, a nie liczyć. Jeżeli uważasz, że należy policzyć - to policz, Twoje dane przyjmę do obliczeń. Szczelina nie jest "płaska"!.
    3. Przekrój poprzeczny nabiegunnika w miejscu umieszczenia cewki nie ma związku z jego wysokością, ale ma związek z ilością "zębów" objętych cewką.
    4. Nie widzę danych n/t indukcji, powinno być "...kGs" (kilogausów), lub T (Tesli).

Do obliczeń można przyjąć jakieś dane domyślne - wówczas wynik też będzie jakiś domyślny.
    Proponuję skierować pytanie do kolegi Wojtek32, który używa odpowiedniego programu do obliczenia takiej "domyślnej" prądnicy.

Na Elektrodzie problem obliczeń prądnicy był już wielokrotnie rozważany: http://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,obliczenia-pr%C4%85dnica.html .
    lamer1
    Level 21  
    Rzuuf Znowu problem z ogarnięciem danych.
    Proszę bardzo, tutaj są dane których Ci brakuje:
    http://www.magnesy.eu/images/obrazki/orginal/4391_479.jpg

Ja myślałem że "praktyk" mierzy a "teoretyk" liczy.
    Zrobiłem wyjątek i policzyłem szczelinę powietrzną, wynosi zaledwie 0,37 mm, proponował bym zwiększyć tą szczelinę.

Rzuuf Ja będzie brakowało danych to musisz sobie wyliczyć te dane na podstawie dostępnych już danych. Czasami trzeba się wykazać umiejętnością logicznego myślenia, nie czekać na gotowca.
    zenon1967
    Level 14  
    Witam
    Lamer[dzięki za pw] i Wojtek -mam podobny silnik do przerobienia.[3kW-1400 obr/sf 100 l4]
    Długość wirnika 130mm-szer 100mm.
    Podane obliczenia są dla mnie jako laika w prądnicach czytelne.
    Chciałem tylko dopytać.
    1.w moim projekcje-przy aku 24 v mam zamontować 4x 1,1 -8zw x 6 cewek na fazę?
    2,mam wirnik fi-100mm więc magnesy 40x18x10 w moim wypadku mogą się nie zmieścić-tak więc myślałem o magnesach 40 x 15 x5 lub 40 x 10 x5-czy błędne rozumowanie??
    3.aku-24V-trakcja mam w trakcje załatwiania -jaką proponujecie sprawdzoną przetwornicę [myślałem o 1000VA sinus]-jaki model?
    Wojtek32
    Level 27  
    zenon1967 Gwoli ścisłości, programik liczy napięcie bez obciążenia, tak że dla poprawnego zobrazowania należałoby napięcie pomniejszyć przynajmniej o 20% dla minimalnego obciążenia .
    Po drugie jakbyś przyjął średnią wiatru dla polski - 4m/s to jest szansa że będzie ładował akumulator częściej niż tylko kilka razy w roku .
    Co do magnesów to moim zdaniem ładowanie grubych sztab niema sensu, rdzeń jesteśmy wstanie namagnesować o ściśle określona wartość, reszta to tylko koszty i dodatkowe opory .
    Za radą kolegi lamer1 też bym nie przesadzał z szczeliną .

Powodzenia Wojtek ,,,
    zenon1967
    Level 14  
    Wojtek dziękuje.
    Czyli szykuje magnesy gr.5mm.[gdzie kupujecie magnesy?40x15x5mm-3x12 szt/36szt/-jaki najlepszy klej.]
    Szczelina 0.8mm.[czyli 1.6mm na obie strony?]
    A słynne skosy-dawać?

Pozdrawiam Zenon
    leonada
    Level 15  
    kupiłem na złomie prądnicę obcowzbudną , ma 168 żłobków , 20mm głębokie i 4mm szerokie , średnica w środku to 520mm , mam śmigła swinda 9 metrowe . Ta prądnica pracowała na 1400 obrotów i dawała 400V i około 100A . Oryginalnie ma w każdym żłobku dwa zwoje tylko , że te zwoje to grube płaskowniki miedziane . Chcę ją przezwoić aby współpracowała z tymi śmigłami , które są na 90-110 obrotów . Czytałem wcześniejsze wypowiedzi "wiatraczek78" oraz innych ale nie wiem jak ją przezwoić by dawała 400V ale przy zdecydowanie niższych obrotach . Wirnik który jest obcowzbudny ma 16 magnesów N i 16 S . Czy da się z niej wyciągnąć 400V i około 20KW . Może nie trzeba tyle żłobków i można np. co drugi wypiłować , wtedy by były większe żłobki i można więcej zwoi włożyć ???

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
    Rzuuf
    Level 43  
    Indukowane napięcie jest proporcjonalne do obrotów, przypomnę "słynny" szkolny wzór na wyindukowane napięcie:
    U=n*dΦ/dt,
    gdzie n=ilość zwojów, a dΦ/dt to szybkość zmiany strumienia magnetycznego.
    Chcesz obniżyć obroty i mieć to samo napięcie? To musisz proporcjonalnie zwiększyć ilość zwojów: obroty 1400/100 = 14 razy niższe, więc zwojów 14 razy więcej (czyli 14 x 2 = 28).
    Oczywiście uzwojenie musi być cieńsze, bo inne się nie zmieści - przekrój 14 razy mniejszy pozwala na przepływ 14 razy mniejszego prądu, więc zamiast 100A będzie 7A, czyli moc będzie 400V x 7A = 2,8kW.
    Korzystniejsze jest zastosowanie przekładni (x14), wówczas prądnica ma swoje "oryginalne" parametry. Lepiej stracić kilkanaście % na przekładni, niż kilkanaście razy na obrotach prądnicy.

Własności prądnicy są tym gorsze, im niższe jej obroty.
    elim
    Level 17  
    leonada wrote:
    ... . Czy da się z niej wyciągnąć 400V i około 20KW . Może nie trzeba tyle żłobków i można np. co drugi wypiłować , wtedy by były większe żłobki i można więcej zwoi włożyć ???

Ja poszedł bym w stronę cieńszego drutu i np 6 faz. Wtedy uzyskasz te 400V a z racji 6 faz prąd w cewkach (w fazie) będzie niższy niż przy tylko 3 fazach. Wycinanie żłobków zmniejszy częstotliwość (sprawność) ja bym tego nie robił. Oczywiście odradzam też przekładnie - ale to akurat moje przekonania.

Jakie przeznaczenie przewidujesz dla niej? Grzanie wody? Jeżeli tak to może warto pójść w jeszcze wyższe napięcie, żeby prądy były małe. Grzałki na pewno Ci zrobią na wyższe napięcie.
    leonada
    Level 15  
    mam 19 akumulatorów co daje około 250V i przetwornicę do tego , miałem amerykankę ale już dwa razy się spaliła przy długotrwałym obciążeniu - średnio statory wytrzymywały 2 miesiące , złe odprowadzanie ciepła , bardzo grube cewki wychodziły ( było 18 cewek po 500 zwoi , drut 1,2 do śmigieł swinda 4,8 a magnesy 3,5x4,5) , która daje prąd na dom ( na dom idzie około 1KW ) a nadmiar w grzałki . Fajnie to chodziło tyle , że to trochę krótkotrwałe i kosztowne ciągłe przerabianie i nawijanie od nowa statorów . Znalazłem tą prądnice i chciałbym coś z niej zrobić , przekładnia jak najbardziej możliwa tylko jak to nawinąć i czym ?? Napięcie żeby nie przekraczało tych 400V
    kotuniunia
    Level 29  
    leonada wrote:
    która daje prąd na dom ( na dom idzie około 1KW ) a nadmiar w grzałki .

Ty w tym Swarzewie to masz wiatry!
    leonada
    Level 15  
    nad samym morzem prawie zawsze wieje a z tak dużych (swind 4.8) śmigieł 1KW to nie jest jakaś zawrotna moc . Ale nie o to tu chodzi . Moja prośba jest o pomoc ja tę prądnice przewinąć aby nie trzeba takiej przekladni dużej stosować. Ta prądnica ma być do śmigieł swinda 9 metrów