Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Akrzy74 09 Sty 2012 20:29 1221648 4253
 • #931
  Bumcys
  Poziom 13  
  Rzuuf Witaj! Jeśli już mowa o eksperymentach, to mój wirnik ciągle nie daje mi spokoju. Dzisiaj ponownie poszedł w stojan i dopiero dzisiaj zauważyłem, że wcześniej pomyliłem obudowy, (na pozór wyglądają identycznie) ta co była z przodu dałem na tył i wirnik nie był w dokładnej "osi". Po poprawnym złożeniu okazało się że wirnik można zakręcić jedną ręką, a po założeniu klucza długości 25 cm na oś wirnika można go zakręcić jednym palcem, ale kręcąc po obwodzie wyczułem dokładnie 36 zaczepów, tyle samo ile jest nabiegunników w stojanie. Te zaczepy są "na sucho" w pustym stojanie. Myślę, że po włożeniu drutu w rowki będzie to wyglądało inaczej, bo skoro w jednym rowku będą dwa boki sąsiednich cewek, to siły powstałem w momencie indukowania prądu w cewkach powinny ten opór rozłożyć bardziej równomiernie, a ruch wirnika będzie wtedy bardziej płynny? Wiem, że zawracam głowę, ale wcześniej budując prądnice robiłem to na zasadzie "co mi wyjdzie to będzie", nie robiłem żadnych prób przed złożeniem prądnicy. Teraz nie chce zbudować bubla, który będzie się kręcił "na złość sąsiadowi", tylko chcę mieć z tego jakieś korzyści, tym bardziej, że zainwestowałem już sporo grosza w MEW.
 • Zasilacze UPS
 • #932
  stev-an
  Poziom 17  
  fest napisał:
  warto jednak skupić się na niższych wiatrach niż 10 m/s w końcu 4m/s to wartość średnia dla Polski i zredukować nieco moment zaczepowy, strata na mocy myślę że jest tego warta dla częstszej satysfakcji z produkcji "drogiej-darmowej" energii.
  Ja też tak myślę i od dwóch lat dopracowuję skosy i momenty zaczepowe, które bardziej są szkodliwe gdy wzrasta obciążenie. Sprawdziłem to na prądnicy autosan ze szczeliną 6 mm, bez skosu i 16 biegunami. Prądnica startowała bez żadnych oporów /zero ''zaskoków''/, ale gdy zaczęła ładować to było ją słychać w całym domu i maszt pięknie wibrował. Wiemy że wibracje są w technice niepożądane /oprócz wibratorów/i wszyscy z tym walczą. Dziś już wiem dlaczego bracia Chińczycy tak budują swoje wiatraczki.
 • #933
  Rzuuf
  Poziom 43  
  Po włożeniu drutu nic się nie zmieni, bo drut nie zmienia własności magnetycznych rdzenia, a moment zaczepowy "czuje się" tylko wtedy, gdy jeszcze prąd nie płynie. Zmiana będzie dopiero po obciążeniu prądnicy prądem - moment wynika z odbieranej mocy i obrotów (masz wzór!), ten moment będzie znaaaacznie większy (nic za darmo: Moc = Moment x Obroty (w radianach na sekundę)).
  Zmierz "moment zaczepowy" w tym stanie, jaki jest w tej chwili i porównaj go z momentem, który trzeba będzie pokonać dla wygenerowania zaplanowanej mocy, będziesz wiedział, czy warto robić skosy. Wiesz, jak zmierzyć moment? Zamocuj silnik i na końcu ramienia mocowanego do wałka wieszasz odważniki. Jak ruszy, to odczytasz ciężar (w kg). Ciężar x 9,81 = niutony. Mnożysz przez długość ramienia (w m) i masz wynik.
  I skorzystaj z okazji do pomiarów: zrób 1 cewkę i zmierz jakie daje napięcie przy jakichś tam (znanych!) obrotach.
 • Zasilacze UPS
 • #934
  pawlusekczeslaw
  Poziom 13  
  Witam. Poczytałem sobie trochę o tych skosach a teraz chciałbym uzyskać trochę informacji o żłobkach. Mianowicie ,czy w prądnicy z silnika który ma np 36 żłobków przy tym samym uzwojeniu i np przy 72 żłobki będą podobne osiągi, chodzi mi o wolnoobrotowość. Mam do wyboru kilka silników z których mogę zbudować prądnice .Zależy mi na prądnicy około 3-5kw przy 300obr|min. Jaki przeznaczyć na to silnik czy taki który ma np 900obr czy ten który ma 1400 obr. Pytanie jest bardzo ogólne ale myślę że w trakcie rozwijania tematu chociaż on cały czas jest poruszany, ukażą się szczegóły.
 • #935
  stev-an
  Poziom 17  
  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Jeżeli wymiary rdzeni będą takie same to moce przy jednakowych obrotach będą podobne. Ja budowałbym 72 żłobki z 16 biegunami i minimalnym skosie.
 • #936
  pawlusekczeslaw
  Poziom 13  
  Mam rozumieć że przy podobnej średnicy stojana , osiągi będą podobne .A co się będzie działo jeśli długość stojana będzie różna , tz . stojan 15cm długości albo stojan długości 25cm który z nich będzie korzystniejszy na wolnoobrotowość.
 • #937
  Bumcys
  Poziom 13  
  palusekczesław Witaj! Na wolnoobrotowość nie będzie miał wpływ długość stojana. Poczytaj wypowiedzi kolegi Rzuuf, to mądry kolega i zna się na rzeczy. Dłuższy stojan= większa moc prądnicy, w większy stojan włożysz więcej miedzi , a na wirnik więcej magnesów. Ja dopiero teraz zaczynam pojmować, że im wolniejsza prądnica, to niższa jest jej moc. Zero obrotów to zero mocy. Aby uzyskać prąd o częstotliwości 50 Hz, dla jednej cewki potrzeba blisko 3000 obr/min, im więcej cewek dasz na fazę, tym mniej będziesz potrzebował obrotów , aby uzyskać prąd ≈50Hz, dla 12 cewek na fazę jest to około 250 obr/min. Natomiast moc Twojej prądnicy będzie zależała od wielkości stojana, jak go przezwoisz , jaki dasz drut (grubość), ilości zwojów na cewkę, magnesów, wielkości szczeliny. Przede wszystkim musisz zdecydować do czego ma służyć ta prądnica.
 • #938
  Rzuuf
  Poziom 43  
  A teraz KAWA NA ŁAWĘ:
  Wyobraź cobie tylko 1 cewkę, nawiniętą na nabiegunniku, i magnesy, które przesuwają się nad tą cewką, powodując zmiany strumienia objętego cewką.
  Jeżeli cewka ma 10 zwoi, powierzchnia nabiegunnika objęta cewką ma 10cm2, magnes daje w cewce indukcję 1 Tesli a pełna zmiana strumienia (0-N-0-S-0) odbywa się 1 raz na sekundę, to wyindukowane napięcie na cewce będzie miało około 6V.
  Jeśli zwiększysz nabiegunnik (pole cewki) to napięcie proporcjonalnie wzrośnie.
  Jeśli zwiększysz ilość zwojów, to napięcie proporcjonalnie wzrośnie.
  Jeśli zwiększysz szybkość ruchu magnesów (czyli obroty), to napięcie proporcjonalnie wzrośnie.
  Jeśli zwiększysz szczelinę między magnesami a nabiegunnikiem, to napięcie zmaleje (nieproporcjonalnie).
  Jeśli dasz skosy, że w pole cewki wchodzą 2 magnesy o przeciwnych biegunach, to napięcie zmaleje (nieproporcjonalnie).
  W prądnicy napięcie zależy od obrotów i ilości zwojów, a prąd od przekroju drutu.
  Chcesz prądnicę niskoobrotową? Musisz dać więcej zwojów, ale wtedy zmieścisz cieńszy drut, więc prąd będzie niższy.

  2 razy wyższe obroty -> 2 razy wyższa moc z tej samej prądnicy.
 • #939
  stev-an
  Poziom 17  
  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Oto stojan, w którym zmieniałem skosy dwa razy, aż mnie zadowolił. To typowy układ 54/18 z falistym uzwojeniem /24 zwoje, 1mm śr. /, do ładowania akumulatora 125 Ah 12 V . Śmigiełko sześciołopatowe śr.140 cm zaczyna ładowanie od 120 obr./min. Teraz przechodzę na uzwojenia ułamkowe ponieważ mniej hałasują.
 • #940
  pawlusekczeslaw
  Poziom 13  
  Dwa razy wyższe obroty tak ,dwa razy wyższa moc ,tak ale do tego jest potrzebna siła napędowa,. czyli wiatr który przez śmigło rozkręci prądnice dwa razy prędzej. Do uzyskania wysokich obrotów na prądnicy jest potrzebny wiatr ponad 5m|sek, a w naszym rejonie występuje najczęściej około 3m\sek.Można stosować przekładnie zwiększającą obroty ale też trzeba użyć 2razy większej siły, plus do tego dochodzą straty około 15% na przekładniach .
 • #941
  Rzuuf
  Poziom 43  
  pawlusekczeslaw !
  A jak Ty sobie wyobrażasz większą moc bez większej siły i/lub obrotów?
  Moc = Moment (czyli siła razy ramię) x Obroty.
  Obroty dają napięcie, a siła daje prąd (znasz wzór: F=B*I*L ?).

  Tylko Perpetuum Mobile nie wymaga żadnej siły ...

  A straty? No cóż, przekładnia łańcuchowa 1:2 ma sprawność >96%, więc z przekładnią tracisz 4%, a bez przekładni tracisz 50% mocy.
  Przekładnia łańcuchowa 1:3 ma sprawność >94%, więc tracisz 6%, a na 3 razy niższych obrotach tracisz 67% mocy
  Gratuluję dobrego pomyślunku.
 • #942
  stev-an
  Poziom 17  
  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3Jeżeli chcemy korzystać z wiatru 3-4 m/s i uzyskiwać moc 80-100 W ze śmigła np. 4 m śr. to po co nam przekładnia z hałasującym łańcuchem, jeśli to załatwi prądnica z pralki. Chcę pokazać elementy prądnicy, która powstała ze złomu łącznie z drutem, który łatwo odwiniemy z cewek wzbudzenia prądnicy Ursus, Żuk.
 • #944
  06061947
  Poziom 28  
  Szanowni Państwo!
  Wystarczy poczytać, te nasze wspólne "wypociny".
  Tu na Forum, zostało już wszystko napisane i "rozwałkowane", nawet te "skosy" i "zaczepy" .
  Taka rada; czytać , czytać, ze zrozumieniem i jeszcze raz czytać, a potem, ewentualnie pisać.
  PS. ale może się mylę??
  A nie w koło "Macieju". D..ę, zawracać.

  Coś nowego, trzeba wnieść!
  Pozdrawiam
  gmv
 • #945
  Kwazor
  Poziom 30  
  Totalny offtop :
  Grzesiu tylko co ? Wszystko zostało przewałkowane ... od A do Z... Ja po przeczytaniu 2 czesci nie miałem prawie żadnego problemu z zbudowaniem generatora...

  Teraz możemy tylko poprawiać sprawność naszych wyrobów...

  Jak widze młodzika wyskakującego z textem typu : mam pralke i jak z niej zrobić pradnicę to mi witki opadaja...

  Offtop mode OFF ...
 • #946
  leonada
  Poziom 14  
  mam silnik 15KW / 380V , model ASI160L42-4 , 1440 obrotów , 36 żłobków , chciałbym go przerobić na prądnicę , która by miała max. około 400 obrotów (do śmigła swinda 3,5m) . Żłobki mają głębokość około 15mm i szerokie około 5mm , długości 210mm . Dzwoniłem do firmy Eurotrafik aby się dowiedzieć jak z tego silnika zrobić prądnicę i dowiedziałem się tylko tyle , że należy je nawinąć drutem o średnicy 3mm i na napięcie 70V . Mam baterie aku 48V , podłączoną pod UPS i z tego prąd na dom . Czy mógł by mi ktoś powiedzieć jak to nawinąć , to co czytałem na forum to przeważnie są ćwiczone silniki od pralek , z takim silnikiem się nie spotkałem . Proszę o pomoc .
  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3 Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
 • #947
  06061947
  Poziom 28  
  .....Myślę, że ktoś z Administracji, "Elki " ,mógłby, postarać się o wydanie, książki.
  na ten temat.
  To by była , doskonała publikacja!
  gmv
 • #948
  Akrzy74
  Poziom 39  
  06061947 napisał:
  .....Myślę, że ktoś z Administracji, "Elki " ,mógłby, postarać się o wydanie, książki.
  na ten temat.
  To by była , doskonała publikacja!
  gmv

  A ja myślę, że Ty jesteś odpowiedniejszą osobą. :) :wink:
  Cytat:
  Taka rada; czytać , czytać, ze zrozumieniem i jeszcze raz czytać, a potem, ewentualnie pisać.
  PS. ale może się mylę??

  Oczywiście, że się nie mylisz.

  Kwazor napisał:
  Jak widze młodzika wyskakującego z textem typu : mam pralke i jak z niej zrobić pradnicę to mi witki opadaja...


  Nie odpowiadać, raportować, odsyłać do tego co już zostało napisane.
 • #949
  06061947
  Poziom 28  
  Akrzy74
  Witaj
  Trzeba by coś "spłodzić", mam troszkę czasu, ale bez Waszej pomocy to trudno by było, /Adminów/.
  Sam wiesz , prześledzić parę tysięcy postów i linków do nich, "odsiewać " merytoryczne sprawy, od spamu i złośliwości.
  To praca ogromna, ale warta "zachodu".
  Zostało, tu jeszcze kilku Ludzi i może się uda!
  WARTO !!!
  Może tak; kto z Kolegów, zdecydował by się na pomoc?

  Celowo piszę otwarcie.

  Jest to praca, na parę lat, a ewentualne profity niepewne.

  Krzysiu przepraszam za OT, ale tak chyba trzeba.
  Pozdrawiam
  Grzesiek

  Nie widzę powodu do niepokoju z mojej strony. Masz moje poparcie.
  [Akrzy]
 • #950
  06061947
  Poziom 28  
  Akrzy74
  Jak to widzę technicznie, to na PW.
  Sprawa trudna , ale do zrobienia.
  GW
 • #951
  fest
  Poziom 22  
  Więc chcecie coś nowego to może ktoś posłucha takiej koncepcji uniwersalnej bardziej ze względu na dostępność grzałek i prądy płynące w kablach od siłowni do sterowni.

  Prądnica trójfazowa zaprojektowana i wykonana pod wyższe napięcia powiedzmy 230v.

  Do tego trzy grzałki odbierające nadmiar mocy załączane od napięcia z prądnicy po zwykłym prostowniku.

  Do łądowania aku prostownik sterowany tyrystorowy trójfazowy podpięty pod transformator trójfazowy - za prostownikiem. Sterowanie prostownikiem za pomocą mikrokontrolera tak żeby aku było zadowolone.

  Widziałem nawet podobny kit avt do ładowania akumulatorów max 30A tyle że jednofazowy.

  Czy taka koncepcja ma rację bytu - pomijam ewentualne straty w trafo jestem w stanie to strawić?
 • #952
  Smoku74
  Poziom 13  
  Bumcys napisał:
  Koledzy mam do Was pytanie, czy testował ktoś z Was taką przetwornicę 12V/230V 1000W mocy znamionowej,......
  Mam zamiar nabyć taką przetwornicę z zamiarem zasilania pompki i dmuchawy kotła CO, (Akumulatory12v , 2x 100ah), (łączny pobór prądu dmuchawy i pompki to 70 Wat) i kilku halogenów led w domu. Prąd będzie przesyłany od tej przetwornicy z garażu do domu kablem 2,5 mm, na odległość 30 metrów. Czy to urządzenie sprosta takiemu zadaniu?
  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3


  Często mam do czynienia z przetwornicą (jako część małego UPS`a) która jest opisana jako "modyfikowana sinusoida". Jeżeli się nie mylę to jest prostokąt o amplitudzie 310V, oraz wypełnienienim "jakimś tam", trochę przy bardzo przymrużonym oku przypomina sinus. Gdyby to był sinus to by napisali dużymi literami, bo jest się czym chwalić. Skoro piszą modyfikowany to pewnie mam rację w tej kwestii.
  Wykonane jest to na przetwornicy impulsowej z 12V na około 310V, potem pełny mostek kluczy mosfet dla uzyskania zmiennego napięcia.

  Ale zakładając, że to takie właśnie cudo to:

  1. Pompka i dmuchawa będą się kręciły wolniej (sprawdziłem u siebie), będą głośno pracowały i podobno wpłynie to na trwałość łożysk.
  2. Do oświetlenia LED i wogóle oświetlenia jest OK.
  3. Podana sprawność jest możliwa, jeżeli to taka konstrukcja jak opisałem.

  Pozdrawiam
 • #953
  greenpeace
  Poziom 23  
  Cytat:
  1. Pompka i dmuchawa będą się kręciły wolniej (sprawdziłem u siebie), będą głośno pracowały i podobno wpłynie to na trwałość łożysk.

  Ja czegoś takiego nie zauważyłem a mam podpięte w układ wentylację i pompy c.o. już 6 lat. Jedynie pompy c.o. troszkę buczą.
  Jeśli obroty dla prądu z ZE są inne niż z EW to raczej parametrów nie trzyma przetwornica.
 • #954
  Smoku74
  Poziom 13  
  Chodzi o to, że silnik indukcyjny zasilany trapezem, zamiast sinusoidy ma inne narosty prądu, a to prąd decyduje o momencie, a co za tym idzie o obrotach pod obciążeniem.
  Tyle z teorii, oczywiście do obalenia, a praktyki doświadczam na codzień.
  Pompka Grundfoss do CO na pewno kręci się wolniej.

  I nie będę się licytował ile lat to u mnie.
 • #955
  ganttu
  Poziom 10  
  Witam wszystkich,
  może i moje pytanie nie dotyczy konkretnie elektrowni wiatrowej robionej domowym sposobem, ale jak najbardziej spraw elektrycznych w gotowej elektrowni sprowadzonej z Chin. I może moje zdjęcia i problem zainteresują kogoś kto buduje elektrownie i boryka się z różnymi problemami.

  Jestem w posiadaniu elektrowni wiatrowej (gotowej) o mocy 3KW.
  Wieża z obrotnicą sterowaną kontrolerem i właśnie z tym kontrolerem mam problem.

  Mianowicie z ciągle przepalającym się tranzystorem fda 50n50 500v n-channel mosfet.http://www.fairchildsemi.com/ds/FD/FDA50N50.pdf
  Steruje on zabezpieczeniem przed przeładowaniem akumulatorów w kontrolerze.
  Tranzystor załącza grzałki stało-prądowe o mocy 3KW gdy generator za bardzo wkręca się na obroty i podaje za duże napięcie przekraczające 300V lub za duży amperaż przekraczający 14A, załączone grzałki wyhamowują generator. Gdy napięcie spadnie poniżej wartości 300V lub 14A tranzystor rozłącza grzałki i dalej odbywa się ładowanie akumulatorów.
  Problem w tym, że dość często się przepala (a jest dość drogi) tzn. gdy ulegnie awarii nie rozłącza się i prąd cały czas podawany jest na grzałki. Najczęściej przy bardzo silnych wiatrach gdy silne podmuchy wiatru rozkręcają wiatrak dość konkretnie, że hamowanie grzałkami już nie wiele daje jak się rozgrzeją do czerwoności.
  Myślałem żeby przerobić ten kontroler, stosując dość potężny stycznik którym by sterował MOSFET (ten który się przepala), by zapobiec uszkadzaniu owego tranzystora.
  Czy taka przeróbka pomoże?
  Może zastosować mocniejszy MOSFET?

  Poniżej podaje specyfikacje kontrolera i generatora oraz zdjęcia.
  Specyfikacja kontrolera:
  Moc znamionowa 3 kW
  Maksymalny prąd ładowania 14A
  Prąd rozładowania ≤500 mA
  Napięcie znamionowe DC 240 V
  Napięcie zabezpieczenia przed
  rozładowaniem
  (Over-discharge protection voltage)
  210V
  Napięcie powrotne przed rozładowaniem
  (Over-discharge recovery voltage)
  235V
  Napięcie zabezpieczenia przed
  przeładowaniem
  (Over-charged protection voltage)
  300V
  Napięcie powrotne przed przeładowaniem
  (Over-charged recovery voltage)
  290V
  Napięcie regulacyjne 280V

  Rodzaj chłodzenia automatyczne i wentylator
  Dopuszczalna temperatura otoczenia -10~+50

  Montaż i użytkowanie wewnętrzny
  Zabezpieczenia przed przeładowaniem, przed
  rozładowaniem, rozładowanie, ręczne i
  elektroniczne hamowanie

  Specyfikacja Generatora
  Moc znamionowa: 3 kW
  Napięcie znamionowe: 240V DC
  Średnica wirnika: 4 m
  Startowa prędkość wiatru: 3 m / s
  Znamionowa prędkość wiatru: 10 m / s
  Graniczna prędkość wiatru: 60 m / s
  Rodzaj odchylania: elektroniczne
  Znamionowa ilość obrotów: 220 R / m
  Typ generatora: magnetic-saturation
  Obudowa generatora: stal
  Materiał śmigieł: włókno szklane
  Ilość śmigieł: 3 sztuki
  Wysokość wieży: 9 m

  Widok kontrolera z góry.
  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
  To winowajca.
  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
  i widok tranzystora na radiatorze
  Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
 • #956
  kotuniunia
  Poziom 29  
  Masz pełno miejsca koło niego na tym radiatorku, podłącz równolegle jeszcze ze dwie szt. i może wystarczy, tylko na bramki trzeba dać po takim r. jak tamten ma.Niby wytrzymuje 48A ciągłego prądu przy t. 25C, ale już przy 100C tylko 30A. Do jakiej t. rozgrzewa się radiatorek?
 • #957
  MadPan
  Poziom 14  
  Patrząc na absurdalne wartości dopuszczalnych prądów tranzystorów, odnoszę wrażenie (ipewnie się nie mylę), że te wartości odnoszą się wyłącznie do struktury półprzewodnikowej (i to w idealnych warunkach). Cienkie wyprowadzenia powodują silne grzanie przy dużych prądach, co pociąga za sobą przegrzewanie półprzewodnika i w konsekwencji awarię. Na tę zastanawiającą sprawę natknąłem się już dawno, gdy potrzebowałem tranzystora o możliwie niskiej rezystancji w stanie otwartym. Otóż tranzystor w obudowie TO220 miał dopuszczalny prąd coś koło 100A. Absurd.
  Dobierz większy tranzystor (w innej obudowie, z grubszymi wyprowadzeniami), porządnie go przylutuj i powinno być dobrze. Jak nie znajdziesz dobrego mosfeta (w co wątpię), to IGBT też zwykle powinien pasować. Kilka Tranzystorów - Jak proponuje kotuniunia - też da efekt zadowalający, ale najpierw przekalkuluj koszty.

  Pozdrawiam
  Arek
 • #958
  maxhurt
  Poziom 14  
  witam!
  Dawno nic nie pisałem,ale czytam od czasu do czasu i właśnie jest temat,który mnie również daje popalić.Mam trochę inny sterownik,ale ten sam problem plus jeszcze dziwne zjawisko.Tranzystor czasami daje na pierwszą grzałkę ok.1/3 napięcia ze wskazań regulatora,a sądząc po spadku obrotów obciąża jakby wszystko szło w grzałkę.
  Mam drugi sterownik na prąd zmienny.Chciałbym puścić wiatrak na większe obroty,ale nie mam pojęcia,jak obniżyć napięcie pomiarowe ewentualnie jak mierzyć napięcie tylko z jednej fazy.Może ktoś mi coś doradzi.
  Pozdrawiam.
 • #960
  ganttu
  Poziom 10  
  Witam,
  dlaczego właściwie Chińczycy w swoich konstrukcjach stosują MOSFETy zamiast styczników, ze względu na brak łuku elektrycznego,szybkość przełączania, czy coś zupełnie innego?