Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączanie tuby

uves 26 Paź 2004 19:53 4223 10
  • #1 26 Paź 2004 19:53
    uves
    Poziom 10  

Witaj

Chciałem się popytać w sprawie tuby http://allegro.pl/show_item.php?item=32966471 , bo chciałbym sobie zakupić ale nie wiem co i jak, dlatego prosze o pomoc !

Posiadam radio-odtwarzacz CD Sony CDX-L380X, posiada moc 4x45Watt.
    Mam podlączone głosniki PIONEER 2 na kanał tylny oraz dwa glowniki mniej znanej firmy na przód.

Moje pytanie jest następujące, jesli zakupie tube to
    jak ją bede musiał ją podłończyć. Czy bede musiał zastosować
    zwrtonice ? Radijko te nie mam osobnego wyjscia na tube dlatego
    chce sie popytac bo zbytnio nie siedze w tym temacie.

Czy wtedy bede musial wpierw sygnał na kanały tylne puscic na
    zwrotnice i z nich osobno do głosników Pioneera i osobno to tuby ? Jak to będzie wyglądać w przypadku zastosowania wzmacniacza luc bez wzmachola ...

Byłbym wdzięczy za jakies wyjaśnienie podłączania :)

0 10
  • #2 27 Paź 2004 09:31
    Retron
    Poziom 19  

Wersja1:
    Tube, a raczej subwoofer, poczepiasz bezposrednio do radia przez zwrotnice pasywna (zwykla cewka celem odciecia srednich i wysokich tonow), a PIONEER'y podlaczasz przez kondensatory np 4.7 uF (odcinamy basy). Taka konfiguracja, to zwykle podlaczenie przez zwrotnice.
    Wersja2:
    Podczepiasz jeszcze jeden wzmacniacz. Wtedy sygnal z radia zostaje rozprowadzany jak do tej pory, a subwoofer jest napedzany przez ten wzmacniacz.
    Wersja3 (modyfikacja 1):
    Demontujesz Pioneer'y, sprzedajesz, kupujesz tylko wysokotonowe i montujesz w miejsce Pioneer'ow. Reszta konfiguracji jak wczesniej (w wersji 1).
    W razie pytan pisz...
    Pozdrawiam.

0
  • #3 27 Paź 2004 11:46
    uves
    Poziom 10  

Dzieki za info :)

A teraz inne pytanko, bo jestem zainteresowany kupnem http://www.elektroland.com.pl/product_info.php?cPath=53_57_60&products_id=50

No i tak: tuba ma wejście nisko i wysoko poziomowe - o co w tym chodzi ? Czy bede musiał tak jak pisałem wczesniej mostkowac dwa głosniki na jeden kanał, a z drugiego wolnego kanału puszcze go wejście aktywnej tuby ? (Nie wiem wlasnie o co biega z tymy wysoko i niskopoziomowymi wjesciami)

Bo radio ma jeszcze wyjscie na tzw. czinczach do wzmachola, czy jesli podepne w taki sposób tube bez rozpinania aktualnych głosników czy bedzie wszystko ok ? Po prostu z wyjscia radia podloncze dodatkowy przewod prosto na wejscie wzmacniacha tuby.... no i wlasnie wtedy do jakiego wejscia to mam podpiąć (nisko czy wysokiepoziomowe).

0
  • #4 27 Paź 2004 12:12
    Retron
    Poziom 19  

uves napisał:

Po prostu z wyjscia radia podloncze dodatkowy przewod prosto na wejscie wzmacniacha tuby....

Tak jak mowisz. Wyjscie z radia podczepiasz pod wejscie niskopoziomowe. Wysokopoziomowe, to (patrzac na suba samego w sobie) wejscie bezposrednio na glosnik, lub z istniejacej instalacji glosnikowej. Ostatnie zdanie, to przypuszczenia na bazie znanej mi nomenklatury. Ja polecam: radio -> kabelek -> wejscie niskopoziomowe.
    Pytania -> pisz...
    Pozdrawiam!

0
  • #5 27 Paź 2004 20:18
    uves
    Poziom 10  

a jesli chodzi o srednice tuby to czy 20cm (moc znam. wzmacn. : 100 Watt ) starczy do fiata cinquecento, czy lepiej zainwestowac juz w 25cm... (Moc znam. wzmacn. : 150 Watt ) ??

a po drugie chciałbym wygłyszuć pasmo niskim czestotliwosci dla tych tylnych glosników, jak to mam zrobic.... pewnie mam zastosowac kondensator ale jakiej pojemnosci i jak polączyć go ?

dziekuje z gory

0
  • #6 28 Paź 2004 07:52
    Retron
    Poziom 19  

Najprosciej (co do tych tylów) to zamontuj np 4.7 uF w szereg z glosnikiem (to razem dwa, po sztuce na kanal).
    Co do srednicy glosnika to zawsze jest tak, ze glosnik o wiekszej srednicy (porownywalnej klasy) bedzie gral lepiej, poniewaz do wytwozenia tego samego cisnienia (a raczej jego zmiany) potrzebuje sie mniej wychylic -> powierzchnia membrany jest wieksza -> co za tym idzie pracuje pewniej, bez ryzyka wysuwania sie cewki z nabiegunnikow.
    Zatem, jezeli masz kase, to idz w ten 25cm. Co do mocy, to i tak to nie ma znaczenia (100 czy 150) bo i tak watpie, czy tyle maja. Najmocniejsze wzmacniacze zasilane z 12V (a raczej 14.4V) moga z siebie wydusic max (klasa H) 55W przy THD=0,5% (kostka TDA1562Q). Podobno nawet ta kostka ma problemy z odtwarzaniem niskich tonow. Jezeli chcemy uzyskac wieksza moc to w gra wchodza tylko przetwornice, co w Twoim przypadku (patrzac na cene tych subwooferow) to czysty surrealizm :)
    Zatem jak juz wspomnialem nie ma sie co patrzec na moc tylko na srednice.
    Napisz jak to poskladasz (jak jestes z Wrocka to chetnie bym tego posluchal).
    Pozdrawiam.

0
  • #7 28 Paź 2004 08:15
    andrzej55
    Poziom 34  

Witam !
    Moim skromnym zdaniem 4,7uF wszereg z istniejącymi głośnikami to troszkę za mało.Ja bym tam zaaplikował dwa szeregowo połączone minusami do siebie 220uF/40V->trochę więcej średnich tonów...

0
  • #8 28 Paź 2004 10:03
    uves
    Poziom 10  

Niestety nie jestem z Wrocławia... jestem z okolic Wodzisławia Śl.

Co do tych kondensatorów, czy to jest obojętne jak to podłończe, chodzi mi o polaryzacje (nie chce żebym to podłończył na odwrót).... Czy to ma jakieś znaczenie ?

0
  • #9 28 Paź 2004 13:37
    Retron
    Poziom 19  

To bez znaczenia... Wystarczy, ze przetniesz jedna zyle w kazdym z przewodow (L i P) i tam wsadzisz kondensatory.
    Kondensatory wsadz takie jak sie wklada do zwrotnic (w sklepie beda wiedziec)
    Pozdrawiam.

0
  • #10 04 Wrz 2008 17:58
    komarziomek
    Poziom 9  

Siemanko, mam pytanie...
    wiem ze juz było ono tutaj zadawane ale mi nie chodzi o podłączenie do akumulatora czy chinch, mi chodzi o to...

kupiłem takie okablowanie do tuby aktywnej http://www.allegro.pl/item421020846_03_pro_zestaw_kabli_do_wzmacniacza.html
    tam jest mowa o jakims bezpieczniku co i jak sie z nim robi itd, i jeszcze 1 , o PRZEWOD STEROWANIA ON/OFF WZMACNIACZA PRZEZ RADIO KOLORU NIEBIESKIEGO, gdzie go mam dokładnie, ale tak jak tłumaczy sie osobie tempej, gdzie go mam podłączyc??,

z góry dzieki

0
  • #11 04 Wrz 2008 18:15
    tadeusz scisło
    Poziom 10  

bezpiecznik (to czarne) sie daje jako zapezbieczenie przewodu pradowego zeby sie np nie spalil samochod w przypadku przetarcia w ktoryms miejscu przewodu, kabel pradowy najlepiej podpiac bezposrednio do plusowej klemy akumulatora, najlepiej zakuc na koniec przewodu zasick oczkowy i polutowac i przykrecic do klemy,
    na przewod niebieski po wlaczeniu radia pokazuje sie prad ktory wykorzystasz do zalaczenia wzmacniacza, we wzmacniaczu podepnij go pod remote (zazwyczaj tak jest to nwzywane) W radiu powinnes miec niebieski przewod i do niego go podepnij

0