Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Curtis 2102 VT co wymienić?

26 Paź 2004 20:02 1644 10
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich, mam taki (jak w temacie) dość już wiekowy telewizor i niedawno coś zaczęło szwankować. Mianowicie po wyłączeniu z pilota słychać buczenie w okolicy zasilacza. natomiast po wyłączeniu z sieci i ponownym włączeniu nie ma fonii przez kilka minut.
    Na koniec najbardziej wkurzająca usterka, ekran jest z lewej strony troche ciemniejszy i rozjaśnia się do środka ekranu i co jakiś czas przyciemnia się i rozjaśnia (efekt jakby zjechać z jasnością do minimum a po chwili znowu rozjaśnić ma maxa). pozatym wszystko gra.
    Przejrzałem już podobne posty na forum, czy wymiana elektrolitów pomoże? Jakieś doświadczenia z takimi usterkami?
  • Poziom 24  
    Wymiana elektrolitów to podstawa, od tego powinieneś zacząć. Pomoże napewno. I nie ma co oszczędzać na elektrolitach, wymieniaj wszystkie zwłaszcza w przetwornicy i jej okolicy.
  • Poziom 13  
    Witaj !!!
    Na początek (i to bedzie prawdopodobnie główna przyczyna ) powymieniaj elektrolity w samej przetworniczy.Jeśli ona już buczy lub piszczy to niepracuje stabilnie. :?Moze sie sypnąć bardziej.... Nastepnie po stronie wyjsciowej przetwornicy też sa elektrolity filtrujące w poszczególnych gałeziach napięć - tez do wymiany. Bedzie tam chyba 100uF/160V ,470/25V , 1000uF/16V ewentualnie jakieś podobne.Szczególnie sprawdz i wymień tego w gałezi + 115V (ten 100uF/160V albo podobny bedzie )Nie mam teraz akurat schematu przed oczyma ale cos koło tego. :) Powinno to pomóc. Po paru latch eksploatacji elka są suche tam jak pieprz. :D Jakby co to bedziemy mysleć dalej....narazie powodzenia..
    8)
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam.
    Wymieniłem już prawie wszystkie elki ale natrafiłem na mały problem mianowicie w schemacie mam 33uF/160 (c807s) a na płycie wlutowane jest 47pF/160 schemat pozatym sie zgadza
  • Poziom 23  
    Witam.
    Na schemacie jest C807S o wartości 4,7 mikroF/160V, ale chyba powinien być 47 mikroF/160V i taki zamontuj, nawet możesz założyć 100 mikroF/160V, oczywiście elektrolity przy odchylaniu pionowym wymieniłeś.
    Powodzenia.
  • Poziom 10  
    Wymieniłem już wszystkie elektrolity.No i supper obraz normalnie żyleta, gdyby nie to że dźwiek gdzieś posiało
  • Poziom 10  
    Sorki dźwiek załączył sie po 10 min. No i jeszcze chyba trafopowielacz? szwankuje bo rozjaśnia i zciemnia obraz nadal ale jak sie delikatnie puknie w potencjometr to wraca do normy. Da sie to jakoś obejść żeby nie wymieniać całego trafo?
  • Poziom 13  
    Jesli to potencjometr w trafie to raczej obejscie jest wykluczone. :? Możesz spróbować go trochę rozruszać i z powrotem ustawić prawidłową wartość aby obraz był O.K. Możesz spróbować delikatnie zapuscić ( jesli się da jakiśm preparatem np. Kontaktem)przez szczeline ewentualnnie delikatnie zrobić otworek i wpuścić trochę kontaktu (np igłą i strzykawką). Póżniej delikatnie rozruszac , jeśli to zabrudzenie lub zaśniedzenie powinno pomóc. :D.Raz już stosowałem taki manewr i do dziś trafko śmiga a było dokladnie to samo. :) Jesli zas potencjometr jest już popękany wymiana trafa będzie nieunikniona. :cry:
  • Poziom 11  
    problemy z fonią to dość typowa usterka w tych typach wymień TBA120
    powinno pomódz powodzenia :D
  • Poziom 10  
    W końcu znalazłem chwile żeby zajżeć do telewizora. No i przyjżałem się trafo a obudowa potencjometrów popękana i to tak mi jasność rypie. Narazie nie będe go wymieniał (chyba że razem z telewizorem) ustawiłem tylko potencjometry tak jak mają być i założyłem takie plastiowe opaski samozaciskające do kabli, He He to taki mój patent na wszystko i pomogło. Została już tylko sprawa dzwięku po włączeniu TV pojawia sie po ok 20-30 sekundach, nigdzie nie moge znaleźć elek 0,22 mikro może spróbuje jakiś stały kondensator władować ?? Co o tym myślicie??
  • Poziom 13  
    Za brzęczenie napewno winien był c801p 10u/15V po stronie pierwotnej sprawdź jeszcze c804S po wtórnej może masz zamołe napięcie na przekażniku i dlatego masz ciemniejszy ekran. Takie były usterki w moim curtisie. Wymiana pomogła. Co do dźwięku sprawdź napięcia na TBA120 (IC601). Sprawdź C616,C611,C608.Powodzenia