Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Servo i kontroler na NE555

Escapadro 05 Mar 2011 17:15 2556 11
 • #1 05 Mar 2011 17:15
  Escapadro
  Poziom 14  

  Witajcie!

  Stało się to, czego się bałem, bowiem układ który zrobiłem na bazie tego schematu -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic871257.html nie działa.

  Dlaczego? Otóż, to chciałbym sprawdzić, mam pewne hipotezy:

  1. Źle podłączony potencjometr - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic437734.html - bazowałem na tym ponieważ sam w sumie nie wiedziałem.

  2. Źle podłączona dioda prostownicza? Sprawdzałem ją przed lutowaniem, dokładnie zapamiętując anodę i katodę.

  Jak mogę sprawdzić, gdzie kryje się usterka? Dodam, że na nóżkach 1 i 8 NE555 jest 6V, a na zasilaniu i masie od serwa napięcie spada i wzrasta, co sugerowałoby poprawne działanie kondensatorów....

  Przepraszam, jeśli zaśmiecam, ale sam nie do końca wiem, co mam zrobić?
  DZIĘKUJĘ. ;)


  edit: dioda odpada, sprawdzałem, poprawnie zlutowana. Problem prawdopodobnie leży w potencjometrze, ponieważ jest logarytmiczny (B), a powinien być liniowy, tak przynajmniej słyszałem. Czy ktoś mi wyjaśni, czy to robi różnicę?

  0 11
 • Megger
 • #2 05 Mar 2011 23:44
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Escapadro napisał:
  Problem prawdopodobnie leży w potencjometrze, ponieważ jest logarytmiczny (B), a powinien być liniowy, tak przynajmniej słyszałem. Czy ktoś mi wyjaśni, czy to robi różnicę?


  Nie to - zastosowanie niewłaściwej charakterystyki potencjometru zaowocuje co najwyżej "dziką" charakterystyką regulacji (wrodzaju 90% zakresu regulacji na 10% zakresu obrotu osi).

  0
 • #3 06 Mar 2011 00:26
  Escapadro
  Poziom 14  

  Tak, o tym też już zdążyłem przeczytać... Tylko teraz sprawa się komplikuje, bo nie wiem, co się dzieje, może to zasilanie? 6V? Z drugiej strony, ma być od 4.8V-6V.

  Może sprawdzę jeszcze ile pobiera taki układ, miało być max. 500mA....

  edit: Chyba wiem.... Na moim schemacie i płytce:

  Servo i kontroler na NE555 Servo i kontroler na NE555 Servo i kontroler na NE555 Servo i kontroler na NE555

  Wychodzi na to, że sygnał (przewód żółty), wcale nie łączy się z nóżką numer 3 w NE555.... Tylko jakim cudem tak wyszło?!

  Edit 2: Już wszystko wiadome.... Zamiast użyć pinów (terminali) w programie, użyłem tranzystora do wywiercenia trzech otworów na płytce (tranzystor też ma trzy nóżki) - i dlatego baza na schemacie, owszem, była podłączona do nóżki numer 3, ale w rzeczywistości nóżka jest pierwsza od lewej.... Ale ze mnie idiota... Jeśli to w rzeczywistości to, będę musiał lutować nową płytkę.... :D

  0
 • Megger
 • #4 06 Mar 2011 21:53
  Escapadro
  Poziom 14  

  Serwo drgnęło (okazało się, że było zwarcie przy zasilaniu...) ale nie reaguje na potencjometr. Zasilam 6V, z tymże przyłożyłem 9V baterię do tego zasilania - (zrobiło się 15V :D). Czy mogłem 'przesterować układ', albo zaburzyć działanie NE555?

  edit: Haha! Kiedy dotykam palcem wszystkich trzech pinów - serwo ruszy o milimetr w jedną czy w drugą stronę, i tak potrafi zrobić cały obrót.... :D Ale cholera co jest nie tak? :D

  Kolejny edit: Teraz wystarczy, że dotknę przewodu Serwa Hitec to robi 180 stopni....

  0
 • #5 09 Mar 2011 21:52
  Logi
  Poziom 19  

  Zacznij od rzeczy które możesz zrobić czyli sprawdź powoli schemat i Twoją płytkę czy nie masz gdzieś błędu. Podłącz 5V a nie 6 czy 9 bo być może przy innym napięciu zasilania generator generuje trochę inną częstotliwość która nie jest już zrozumiała dla serwa. Spr też podłączenie serwa do testera.

  0
 • #6 10 Mar 2011 11:58
  Escapadro
  Poziom 14  

  Dzięki za odpowiedź - mam jeszcze jedno pytanie - niekiedy widzi się schematy do testerów zasilanych z 9V baterii, z tym że jest tam dwa, a nawet trzy scalaki 555. Od czego zależy (w tym przypadku) napięcie zasilania na wejściu układów?

  0
 • #7 10 Mar 2011 20:57
  Logi
  Poziom 19  

  Trudno mi odpowiedzieć nie widząc tych schematów. Serwo będzie dobrze działało jeśli co 20ms tester będzie wysyłał impuls o długości od 1ms do 2ms. Czas 20ms powinien być stały a impuls regulowany, jeśli ma 1ms to serwo jest w położeniu lewym skrajnym , przy 1.5ms na środku a przy 2ms w położeniu prawym skrajnym. Cała sztuka polega na tym aby dobrze dobrać elementy testera aby generował sygnał o właściwych parametrach. Gdybyś miał dostęp do oscyloskopu to mógłbyś sprawdzić jaki przebieg generuje Ci tester w tej chwili. Jeśli serwo nie działa to na pewno sygnał ma złe parametry.

  0
 • #8 11 Mar 2011 17:07
  sloy8
  Poziom 16  

  Witam,

  nie chcę tworzyć nowego problemu więc podepnę się tutaj.


  ostanowiłem zbudować sterownik (tester) na podstawie tego schematu : http://www.elportal.pl/pdf/k13/16_11.pdf

  Zbudowałem 1 tor dla 1 serwa, zastosowałem filtrowanie 100nF oraz 100uF/16V dla sekcji zasilania. Wszystkie elementy są takie same jak na schemacie, tak samo podłączone itd.

  Problem jest taki, że serwo odchyla się tylko w jedną stronę po czym blokuje się na trybach i buczy. Jak podłącze zasilanie z akumulatorków (~5,8V) to nie buczy i nie serwo nie próbuje się przebić przez blokadę mechaniczną. Pod zasilaczem ewidentnie wyczuwalne jest drganie trybów.

  Podłączając osobno zasilanie pod serwo i osobno pod układ jest dokładnie tak samo.

  Żadne regulacje potencjometrami montażowymi czy normalnym nic nie daje... :/... zauważyłem, że gdy są podłączone osobne zasilania to gdy serwo jest pod zasilaniem to odłączając układ od zasilania mija jakaś sekunda i buczenie ustępuje (tak jakby impuls się skończył).

  Ktoś ma pomysł co może być nie tak ? Dlaczego akurat serwo kręci się w jedną stronę ? Gdy nie ma zasilania na serwie i przekręcając ręcznie orczyk to po podłączeniu napięcia i tak odchyla się w jedną stronę do samego końca.

  Regulacje potencjometrów na sucho (bez podłączonego zasilania) nic nie daje...

  Opadam z sił, bo już nie wiem co może być problemem...

  Sytuacja powtarza się pod 2 różnymi serwami..


  Pozdrawiam i proszę o jakąkolwiek pomoc w sprawie rozwiązania tego problemu.

  0
 • #9 11 Mar 2011 21:43
  Escapadro
  Poziom 14  

  Ja w swoim problem odkryłem i będę wycinał nową płytkę, ponieważ w tej co jest teraz są zwarcia przy złączach od serwa.

  Co do Twojego problemu sloy to jest możliwe, że miałeś straszliwego pecha i kupiłeś lipne serwa z wadliwymi potencjometrami w środku - tak miałem z serwem do modelu, trzeba było się bawić w zmianę potka.

  0
 • #10 12 Mar 2011 21:19
  Logi
  Poziom 19  

  sloy8 -> Czy jeżeli podepniesz układ do akumulatora to działa poprawnie w obydwie strony? Być może zasilacz ma za małą wydajność prądową lub napięcie nie jest stałe.

  0
 • #11 13 Mar 2011 00:41
  Escapadro
  Poziom 14  

  Logi - nie, niestety nie mam oscyloskopu (tak, wiem że jest to podstawowe urządzenie, ale niestety, jest na liście zakupów) jednak nie będę się z tym bawił - piny i tak nie pasują, jak głupek podłączyłem sygnał pod bazę tranzystora, która w rzeczywistości jest po lewej stronie, dla większości tranzystorów, takich jak BC547, czy TIP121.... Zrobię od nowa. ;)

  0
 • #12 13 Mar 2011 09:09
  sloy8
  Poziom 16  

  Logi niestety jest tak samo... podłączałem różne zasilacze jak i zestawy akumulatorowe.. jest tak samo... tylko w jedną stronę idzie.

  Dostałem od znajomego w prezencie 2 płytki złożonego układu, mianowicie : http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2285.pdf

  Mam tylko problem z podłączeniem płytki kodera z dekoderem. Nie jest jasno objaśnione z jakich styków kodera ma iść do dekodera... Próbowałem różnych kombinacji, ale coś mi nie wychodzi.

  Może ktoś już robił ten układ i wie jak to podpiąć.

  Dzięki wielkie za pomoc.

  0