Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik? zmiana obrótów w silniku elektrycznym w tokarce

BartekWol 05 Mar 2011 18:47 7965 17
 • #1
  BartekWol
  Level 10  
  Witam! Od razu mówię ze nie jestem pewny czy piszę w dobrym Dziale. Otóż jestem posiadaczem tokarki tsa-16, malutka poręczna idealna do moich celów. Ale jest pewien problem a mianowicie chciałbym mieć regulację obrotów, na razie mam zrobioną dzięki zmianie pasków na inną szajbkę ale do gwintowania wciąż za szybko. Znajomy mówił że trzeba by użyć jakiegoś falownika? nie mam pojęcia jak to zrobić silnik jest od jakiejś małej pralki POZDRAWIAM! i liczę na pomoc!
 • #2
  ciuqu
  Level 37  
  Napisz konkretnie jaki to silnik, typ model, tokarka na 230 czy 400V?
 • #3
  bonanza
  Power inverters specialist
  Małe pralki są z reguły na 230V 1 faza. Regulować obroty takiego silniczka nie jest prosto, zwłaszcza, gdy zależy nam na zachowaniu momentu obrotowego. Inwestycja w specjalny falownik okaże się zapewne nieopłacalna.
 • #4
  ciuqu
  Level 37  
  Zależy ile lat ma ta tokarka, za komuny silniki nie leżały na półce obok kiełbasy bo jej nie było ;) i ludzie kombinowali jak mogli. Ojciec ma w betoniarce przezwojony na 3 fazy silnik od pralki, więc niech kolega się wypowie na temat silnika.
 • #5
  BartekWol
  Level 10  
  silnik 230V jedno fazowy to w takim razie jak najlepiej to zrobić ? są jakieś sposoby ? jaki musiał by być silnik zeby bym koniecznie na jedną faze ?
 • #7
  :
  Level 20  
  BartekWol wrote:
  silnik 230V jedno fazowy to w takim razie jak najlepiej to zrobić ? są jakieś sposoby ? jaki musiał by być silnik zeby bym koniecznie na jedną faze ?


  Wywalić ten silnik, kupić trójfazowy z uzwojeniami 230/400V i dopiero można zastosować najtańszy falownik - czyli zasilany z jednej fazy.
 • #8
  BartekWol
  Level 10  
  Gdzie taki kupić ? alle. ? jaki koszt mniej wiecej silnika i falownika oraz jak to podłączyć
 • #11
  :
  Level 20  
  Normalnie podobno jest silnik 0.8kW, ja bym zastosował 1.1 albo 1.5kW w zależności ile masz miejsca do dyspozycji.
 • #14
  wojtek_wl
  Level 1  
  Proszę o pomoc. Mam w tokarce silnik o,55kW, 220/360V. Jaki byłby najlepszy regulator obrotów (falownik), gdyż zmiana obrotów w tej tokarce to masakra.
 • #16
  clipper7
  Level 14  
  Zapraszam na Forum CNC, do działu Tokarki i Tokarka Nutool MC550, tam są wątki poświęcone zastosowaniu falownika do tokarek. Ja mam tokarkę trochę większą od TSA 16, oryginalny silnik był AC 1f 550W, dałem 3f 750W z falownikiem zasilanym jednofazowo i jest b. dobrze. Silnik powyżej 1 kW do takiej tokarki jest za duży, w razie kolizji narobi dużych szkód. Cena falownika tez idzie mocno w górę wraz z mocą. Generalnie, moc falownika powinna być taka jak moc silnika, nie ma potrzeby "zapasu" mocy falownika. Pamiętać należy o zapewnieniu chłodzenia silnika na małych obrotach (dod. wentylator). Przy forsowaniu obrotów pow. nominalnych należy sprawdzić max. dopuszczalne obroty elementów tokarki, np. uchwytu.
  Resztę znajdziesz na Forum CNC.
 • #17
  TomekTrzciel
  Level 2  
  A ja ze swojej strony proponuję jeszcze zwrócić uwagę na stały moment przy doborze falownika dla tokarki. Niektóre napędy wraz z niższą prędkością obrotową zmniejszają też moment i w rezultacie np. gwintowanie na niskich obrotach jest niemożliwe. Pozdrawiam
 • #18
  miki-poland
  Level 9  
  Z doświadczenia - silnik trójfazowy 0,75 KW 2800 obrotów, zasilony z falownika również 0,75 KW przez przekładnię pasową o stosunku obwodów kół pasowych 1 do 6 napędza mi bez problemu tokarkę - samoróbkę z uchwytem fi 160 mm, pozwalając na pracę nawet dwumilimetrowym wiórem w stali automatowej. Realny zakres obrotów wrzeciona od kilku na minutę do ok 1000.

  Momentu obrotowego starcza, by na małych obrotach np gwintować, ale idzie zatrzymać obrót uchwytu trzymając pokrętło narzynki czy gwintownika rękoma.