Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D

05 Mar 2011 19:21 2038 19
  • Poziom 10  
    witam,

Od jakiegoś czasu zacząłem grać w różne gry, jednak czasami zdarzają się momenty w którym komputer się zawiesza i pojawia się blue-screen zazwyczaj przed pojawieniem się blue-screena wysypują się tekstury w grach. Wyczerpałem już swoje możliwości jeśli chodzi o rozwiązanie tego problemu. Błędy potrafią się pojawiać w różnych momentach gry (Np czasami w tym samym miejscu) a czasami losowo. Do tej pory myślałem że to może być wina gier ale jak efekt pojawia się ten sam non stop w różnych grach to uznałem że tak po prostu nie może być.

W poniższych linkach przesyłam przykładowe błędy tekstur jakie mi się pojawiają, gra poniżej to BulletStorm.

Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D

Rozdzielczość specjalnie zmniejszyłem na 800x600 + minimalne wymagania graficzne aby zdążyć zrobić print-screena, inaczej by mi się komputer zresetował.

Chciałbym zaznaczyć że identyczne błędy tekstur pojawiały mi się w różnych grach takich jak np:

Need for Speed Hot Pursuit 2 (niestety nie pograłem sobie)

Call of Duty Black Ops (praktycznie na każdej misji potrafiło mi właśnie tak wywalić zrobiłem z 5 misji i odpuściłem sobie).

Mafia 2 ( też nie pograłem)

Tom Clancy Splinter Cell Conviction (da się pograć jednak potrafi też wyrzucić błedy tekstur).

Nie wydaje mi się aby mój komputer był za słaby na te gry gdyż osiągam około 20-30 fpsów praktycznie w każdej w/w grze zanim mi się wysypywały.

natomiast udało mi się pograć bez problemu w takie gry jak:

Assasin's Creed 2 ( bez problemu, ani razu nie miałem błędów tekstur w tej grze).

BioShock 2

Star Wars The Force Unleashed i Unleashed 2 ( działały bez problemu i nie miałem błędów tekstur).

Devil May Cry 4

Fallout 3

itp

Poniżej przedstawiam Podsumowanie komputera z Everest:

System operacyjny Microsoft Windows XP Home Edition
    Dodatek service pack systemu operacyjnego Dodatek Service Pack 3
    DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Płyta główna
    Typ procesora Unknown, 2000 MHz (8 x 250) <- Procesor Intel Dual Core E2180
    Nazwa płyty głównej Nieznane <- Gigabyte nie pamiętam dokładnej nazwy
    Mikroukład płyty głównej Intel Lakeport-G i945G
    Pamięć fizyczna 2816 MB (DDR2 SDRAM) (2x2GB Patriot)
    Typ BIOS'u Award Modular (12/27/07)
    Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)
    Port komunikacyjny Port drukarki (LPT1)

Ekran
    Karta wideo NVIDIA GeForce GT 240 (1024 MB)
    Monitor LG E2380(Digital) [NoDB] (009MABT94069)

Multimedia
    Karta dźwiękowa Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Magazyn
    Kontroler IDE Intel(R) 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller - 27C0
    Kontroler SCSI/RAID AAT7FAXB IDE Controller
    Kontroler SCSI/RAID ASRR6IK9 IDE Controller
    Napęd dyskietek Stacja dyskietek
    Dysk fizyczny MAXTOR STM3160215AS (149 GB, IDE)
    Dysk fizyczny Generic STORAGE DEVICE USB Device
    Napęd dysków optycznych DID RGLAZKPYN4P SCSI CdRom Device
    Napęd dysków optycznych HL-DT-ST DVD-RAM GH22NS30
    Napęd dysków optycznych KDOFIN 4T6NWPUN SCSI CdRom Device
    Status dysków SMART OK

Partycje
    C: (NTFS) 60000 MB (23372 MB wolne)
    E: (NTFS) 92616 MB (55838 MB wolne)
    Rozmiar całkowity 149.0 GB (77.4 GB wolne)

Urządzenia wejściowe
    Klawiatura Urządzenie klawiatury HID
    Mysz Mysz zgodna z HID

Sieć
    Karta sieciowa Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) PCI-E Gigabit Ethernet NIC (192.168.1.10)

Urządzenia zewnętrzne
    Drukarka hp psc 1310 series
    Drukarka Microsoft XPS Document Writer
    Kontroler USB1 Intel 82801GB ICH7 - USB Universal Host Controller [A-1]
    Kontroler USB2 Intel 82801GB ICH7 - Enhanced USB2 Controller [A-1]
    Urządzenie USB Masowe urządzenie magazynujące USB
    Urządzenie USB Urządzenie kompozytowe USB
    Urządzenie USB Urządzenie USB interfejsu HID

----

Dodatkowo zasilacz mam 350W, nie pamiętam dokładnie marki.

Dodam na koniec że kartę graficzną GF240 mam od 3 miesięcy, jest to karta Palit GF240 1GB DDR2 (stary GeForce 8600 niestety po 3 latach odmówił współpracy). Pamięć RAM w komputerze też ostatnio wymieniałem z 2 na 4GB.(gdyż myślałem że to wina RAM).

Bardzo będę wdzięczny za każdą pomoc.
  • BotlandBotland
  • Poziom 10  
    Poniżej dołączam test z OCCT GPU:

Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D

Poniżej zdjęcia Zasilacza oraz nazwa płyty głównej:

Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D

Niestety nie umiem powiedzieć co wynika z tych wykresów, natomiast jeśli chodzi o zasilacz to czy on faktycznie może powodować tego typu błędy w grach?.

Dziękuje za pomoc.
  • BotlandBotland
  • Poziom 43  
    Temperatury OK.
    Zainstaluj najnowsze sterowniki - wcześniej usuwając te które masz.

Zasilacz jest do wymiany.
  • Poziom 10  
    Sterowniki mam najnowsze z stycznia tego roku (266.58), testowałem również starsze sterowniki (260.99) problem ten sam jest.
  • Poziom 24  
    Saian napisał:
    ... jeśli chodzi o zasilacz to czy on faktycznie może powodować tego typu błędy w grach?

Ten fakt jest niepodważalny. Wymień go.

PS. Przy okazji wyczyść chłodzenie CPU - będzie cichsze, a widzę na jego fragmencie, że już należałoby to zrobić.
  • Poziom 10  
    Mam w takim razie jeszcze jedno pytanie... czy jeżeli wymienię zasilacz na mocniejszy załóżmy 500W, to nie uszkodzi przypadkiem płyty głównej?

Sorki ale nie znam się dobrze na elektronice.. W notebookach jak się zmieni zasilacz z 65W na 90W czy nawet 120W to notebook nie odpala..
  • Poziom 43  
    Nie, nie uszkodzi płyty.

Napisz jakim budżetem dysponujesz na zasilacz!

Nie sama ilość "W" napisana na tabliczce znamionowej świadczy o zasilaczu.
  • Poziom 43  
    Saian napisał:
    Niepoprawne teksturowanie w aplikacjach 3D

Wyczyść ten kurz z radiatora bo aż razi w oczy... Zasilacz też do wymiany jak napisano wyżej. Do 150/160 kupisz Amacroxa, Delte, Fortrona, Chiefteca, Cooler Mastera, Tacens Radix
  • Poziom 10  
    Jeśli to by rozwiązało faktycznie problem, to mogę wydać z 200-300zł. Przynajmniej będę miał z głowy problem na następne kilka lat Bo lubię ten komputer i nie zamierzam go na razie wymieniać :)

@up,

dobra, wyczyszczę chociaż czyściłem go z 2 miesiące temu i znów jest brudny :P (robie to zazwyczaj raz na pół roku).
  • Poziom 43  
    Dodam że Twój procesor ma spore możliwości OC.
  • Spec od komputerów
    Oczywiście nie wiadomo czy zasilacz to jest problem, ale na tym forum jest to porada i rozwiązanie każdej usterki. Czy to wolny internet, czy zła tapeta, czy brzydka grafika - zmień zasilacz.
  • Moderator Projektowanie
    Platon napisał:
    Oczywiście nie wiadomo czy zasilacz to jest problem, ale na tym forum jest to porada i rozwiązanie każdej usterki. Czy to wolny internet, czy zła tapeta, czy brzydka grafika - zmień zasilacz.

zbędna ironia, Kolega ma starego 350W Feela jedynkę do tego w miarę współczesną (czyli prądożerną) grafikę. Ten zasilacz to potencjalne źródło problemów i bluescreen jest tu najmniej szkodliwym...
  • Poziom 10  
    Raczej całkiem możliwe że jest to wina zasilacza, gdyż na starej karcie graficznej GF8600 układ chłodzenia był pasywny, a na tej jest aktywny.. więc pobór mocy od wymiany karty graficznej na pewno jakoś wzrósł.

Natomiast mam jeszcze jedno pytanie, gdyż od jakiegoś czasu się nad tym zastanawiałem czy to tak może być...

Jak wcześniej pisałem ostatnio wymieniłem kości RAM z 2 na 4GB RAM. Wiem o tym ze XP-ek obsługuje do 3GB i wiedziałem o tym przed zakupem. Ale zastanawia mnie dlaczego w systemie Bios również mi nie pokazuje że mam 4GB? tylko 2.75? Jak na ironie w Everest pokazuje obie kości że są po 2GB ale kiedy ich liczy pamięć fizyczną pokazuje 2815MB? Z tego co się orientuje to systemy 32-bitowe przydzielają do 3.2 bądź 3.5GB RAM a tutaj pokazuje mi dziwną liczbę 2.75... może ktoś ma jakiś pomysł?
  • Poziom 41  
    Po prostu pożycz od kogoś lepszy zasilacz i sprawdź przed zakupem.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie,

Byłem dzisiaj w serwisie z komputerem, sprawdzono komputer na markowym zasilaczu 450W i problem był taki sam.

Informatyk powiedział że prawdopodobnie problem jest przez płytę główną (chociaż nie znalazł wybrzuszeń na kondensatorach) gdyż jest ona około 4-5 letnia a karta graficzna jest praktycznie z zeszłego roku i może być zbyt wymagająca na ten komputer.

Serwisantowi przy okazji pokazałem te wykresy z OCCT powiedział że na karcie graficznej są duże skoki napięć więc całkiem możliwe że to przez płytę główną.

Na razie pozostawiłem sprzęt w sklepie aby go sprawdzili na innej płycie głównej.
  • Poziom 10  
    Witam,

po sprawdzeniu na innej płycie głównej objawy były te same, ostatecznie wyszło że jest to (po prostu) wina karty graficznej. Na innej (Radeon 5770) nie było żadnych błedów.

Postanowiłem więc wymienić kartę graficzną.

Pozdrawiam.
  • Spec od komputerów
    Kuniarz - to nie zbędna ironia, tylko opinia o żenującej praktyce na tym forum. Trzech bohaterów poleca wymianę zasilacza, przy efektach które zupełnie nie wyglądają na problem z zasilaczem. Całe szczęście autor miał możliwość sprawdzić to w serwisie, inaczej mógłby dołączyć do powiększającego się grona ludzi z nowym zasilaczem, debetem 200zł, i starymi problemami.
  • Poziom 10  
    @Platon

Powiem tak, może i nie okazał się to zasilacz, ale sam serwisant jak zobaczył zasilacz przyznał że na przyszłość zalecił mi jego wymianę na lepszy gdyż po wymianie karty graficznej na mocniejszą mogą być właśnie z nim problemy.