Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

panasonic KX-TC1451B, uszkodzona słuchawka

05 Mar 2011 19:40 1719 1
  • Poziom 2  
    Witam!
    Dostałem telefon panasonic KX-TC1451B 'do naprawy'. Nie jestem żadnym serwisantem, na elektronice sie nie znam, mam nadzieje ze to kwestia programowa, typu jakis restart słuchawki czy cos...?
    Do tej pory zestaw działał prawidłowo. Pewnego dnia sam z siebie przestał działać. Akumlator na pewno sprawny, naładowany, przełożony z innego, podobnego działającego telefonu. Baza działa w 100%. Normalnie można przez nią rozmawiać. Słuchawka ewidentnie jest padnięta. Objawy:
    -brak głosowej komunikacji pomiędzy bazą a słuchawką,
    -gdy ktoś próbuje sie dodzwonic słuchawka milczy, 0 reakcji
    -po naciśnięciu przycisku 'talk' w słuchawce nie ma sygnału (kompletna cisza, 0 szumów), zielona dioda nie zapala sie. podświetla się za to klawiatura, i po ok. 5 sekundach słuchawka pika 3 razy
    -opcja intercom nie działa
    -ŁĄCZNOŚĆ MIEDZY BAZĄ A SŁUCHAWKA JEST, wywnioskowałem to w ten sposob:
    na bazie naciskam przycisk locator, słuchawka nie daje żadnego dźwięku, baza cały czas szuka (w trakcie szukania wydaje charakterystyczny dźwięk), po naciśnięciu przycisku 'talk' na słuchawce baza milknie - przestaje szukac - znalazła słuchawke, ale na tym komunikacja się konczy

W słuchawce działają za to:
    -opcje programowania (w trakcie programowania zielona dioda mruga się),
    -przycisk 'ringer' (po naciśnieciu ktorego słuchawka wydaje z siebie normalny dźwięk dzwonka')

Po położeniu słuchawki na bazie zapala sie dioda 'charge' (nie zapala się ona jednak przy jakicholwiek operacjach na słuchawce)

To by chyba było na tyle jeśli chodzi o opis problemu...
    Z góry dzięki wielkie za jakąkolwiek pomoc
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    w6667812 napisał:
    Nie jestem żadnym serwisantem, na elektronice sie nie znam, mam nadzieje ze to kwestia programowa, ...

Zastanawiam się co Ci doradzić...
    Uszkodzenie dość proste i typowe dla tej serii (niestety nie programowe). Wymaga lutownicy i odrobiny zdolności manualnych. Także paru podstawowch narzędzi.
    Zakładam zatem że sobie poradzisz.
    Musisz rozebrać część bazową aparatu i wyjąć zespół styków ładowania.
    Poprzyglądaj mu się dokładnie zanim połamiesz zaczepy łączące części obudowy w całość. Zapamiętaj także sekwencję kolorów przewodów.
    Rozbierz całość i podlutuj końce przewodów (rozwijając i ucinając sprężynki) do blaszek stanowiących element styku.
    Powyższa czynność ma wyeliminować (wątpliwej jakości) styki utrudniające i ładowanie akumulatora w słuchawce, i ładowanie losowo generowanego kodu (z bazy do słuchawki), którym posługuje się słuchawka i baza podczas próby nawiązania kontaktu.
    Warto także przeczyścić (np spirytusem) blaszki styków w obudowie słuchawki, zwłaszcza środkowy (kod).