Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak skonfigurować dwa routery

grzechoo1 05 Mar 2011 21:38 4208 12
  • #1 05 Mar 2011 21:38
    grzechoo1
    Poziom 9  

Witam,
    Mam duży problem z routerem MiFi jaki dostałem z Orange (ZTE MF612). Ma zdecydowanie za mały zasięg jak na moje potrzeby.
    Pomyślałem, że mogę wykożystać mój stary router WiFi (BR 604G) i na jego podstawie zbudować sieć WiFi, a router z Orange pracował by de facto jako modem.

Jednak to nie takie proste jak sądziłem, bo nie potrafię tego skonfigurować. Czytałem trochę o podobnych problemach w sieci, ale niestety nie pomogło. Potrzebuję pomocy łopatologicznej.

Do tej pory:
    Wyłaczyłem siec WiFi w ZTE.
    Port WAN BR połączyłem z LAN1 ZTE.
    W ZTE ustawiłem IP 192.168.aaa.1
    Na ZTE ustawiłem DHCP serwer (192.168.aaa.100-200)
    W BR w konfiguracji WAN wpisałem IP 192.168.aaa.200 (na stałe żeby ułatwić forwardowanie portów z ZTE) + bramka 192.168.aaa.1
    W BR w konfiguracji LAN IP routera ustawiłem na 192.168.bbb.1, a DHCP serwer na 192.168.bbb.100-200

W efekcie sieć WiFi działa (mogę się do niej podłączyć), natoniast netu nie ma. Co robię źle?

Kilka dodatkowych pytań:
    Jak ustawić forwardowanie portów, aby cała komunikacja WAN z ZTE kierowana była bezpośrednio do BR?
    Czy tego typu sieć całkowicie nie zablokuje komunikacji torrent (podwójny NAT)?

Pozdrawiam
    Grzechoo1

0 12
  • #2 05 Mar 2011 22:12
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Jeśli TYLKO WIFI chcesz zastąpic to przerób BR na AP-eka.

BR:
    - wyłącz DHCP server
    - zmień LAN IP na 192.168.aaa.203

podłącz
    [zte] ==== (LAN)[BR]

port WAN w BR PUSTY !
    WAN konfiguracja ustaw na Dynamic IP.

w ten sposób BR działa jak switch, i przekierowania portów tylko w zte robisz.

0
  • #3 05 Mar 2011 22:23
    grzechoo1
    Poziom 9  

Czy do przełączenia na AP-eka może służyć funkcja:

Cytat:
    Wireless ISP:
    In this mode, all ethernet ports are bridged together and the wireless client will connect to ISP access point. The NAT is enabled and PCs in ethernet ports share the same IP to ISP through wireless LAN. You must set the wireless to client mode first and connect to the ISP AP in Site-Survey page. The connection type can be setup in WAN page by using PPPOE, DHCP client, PPTP client or static IP.

Pozdrawiam
    Grzechoo1

0
  • #4 05 Mar 2011 22:45
    bogiebog

nie może, to jest tryb WISP
    a ty potrzebujesz radiow WIFI w trybie AP, nie w trybe Client.

0
  • #5 05 Mar 2011 23:25
    grzechoo1
    Poziom 9  

Chyba znalazłem tą opcję o której mówisz. Jest ona w "WiFi Basic Settings -> Mode" Mam do wyboru: AP; Client; WDS; AP+WDS. Rozumiem iż mam tu wybrać "AP".

Pomógłbyś mi dalej? Co mam wpisać w:
    ZTE [WAN] -> nic do edycji, wszystko na stałe
    ZTE [LAN]:
    ___Adres IP: ???
    ___DHCP: wł/wył?

BR [WAN]
    ___Access type: StaticIP; DHCP client
    ___IP: ???
    ___Bramka: ???
    BR [LAN]
    ___IP: ???
    ___Bramka: ???
    ___DHCP: wł./wył.?

Routery łączę LAN do LAN?

Wiem że to już aż nadto łopatologicznie, ale o 23 mój mózg już nie pracuje :cry:

Pozdrawiam
    Grzechoo1

0
  • Pomocny post
    #6 06 Mar 2011 10:24
    bogiebog

ZTE nie dotykaj, zostaw tak jak było,
    BR WAN: DHCP
    BR LAN: 192.168.aaa.203 brama=IP_ZTE, DHCP wył

>< Routery łączę LAN do LAN?
    tak

0
  • #7 06 Mar 2011 20:25
    grzechoo1
    Poziom 9  

Dzięki kolego. Działa.
    Wcześniej zmylały mnie 2 sprawy.
    Myślałem że routery łączy się LAN<=>WAN i że wyłączenie DHCP na drugim routerku spowoduje konieczność ręcznej konfiguracji klientów, a tu się okazuje że tę rolę przejmuje pierwszy. No cóż, człowiek uczy się całe życie...

Powiedział byś mi jeszcze dlaczego ustawiamy drugi router poza zakresem DHCP pierwszego? Tylko po to aby uniknąć ewentualnego konfliktu IP, czy stoi za tym jakaś głębsza ideologia?
    Idąc tym tropem, jeżeli chcę aby jeden z kompów klienckich miał stały IP, to też lepiej ustawić go poza zakresem DHCP?

Pozdrawiam
    Grzechoo1

0
  • #8 06 Mar 2011 21:03
    bogiebog

> Myślałem że routery łączy się LAN<=>WAN
    i tak się robi normalnie, ale ty nie masz normalnie bo już masz jeden router który robi co trzeba, ale drugi router w domu potrzeba ci jak druga buda psu.

statyczne IP zawsze ustawiamy poza zakresem DHCP, nie wazne czy to komputer czy inna bestia.

0
  • #9 06 Mar 2011 21:46
    grzechoo1
    Poziom 9  

Jeszcze tylko dwa pytania.
    Pogrzebałem przy okazji tych wszystkich konfiguracji w opcjach BR604g i znalazłem tam ciekawą rzecz zwaną WDS. Poczytałem trochę w necie na ten temat i to chyba bardziej rozwiązuje mój problem niż to co zrobiliśmy teraz.

Odnośnie konfiguracji nie będę cię męczył, bo nie trudno coś na ten temat znaleźć, ale daj mi znać czy dobrze rozumuję iż router postawiony w trybie WDS+AP odbiera sygnał z nadrzędnego AP i jest w stanie dalej rozdystrybuować go bezprzewodowo?
    Może głupie pytanie, ale mam sąsiada (domorosłego) informatyka i wg niego router potrzebuje dwu anten aby pracować w ten sposób. Jedna odbiera sygnał z AP. Druga komunikuje się z klientami. Ewnwtualnie pod drugi router mogę podłączyć coś przewodowo po LAN.

No i ostatnie. Jaka jest różnica w pracy pomiędzy trybami Client, WDS i AP+WDS?

Pozdrawiam
    Grzechoo1

0
  • #10 06 Mar 2011 23:05
    bogiebog

> wg niego router potrzebuje dwu anten aby pracować w ten sposób. Jedna odbiera sygnał z AP. Druga komunikuje się z klientami.

Tak powinno być poprawnie

Możesz zrobić to jedną (WDS + AP) ale może być kicha i niestabilnie

WDS służy do łączenia AP-eków

Client to tryb z jakim karta WIFI łączy się do APeka.

AP + WDS - router jednocześnie łączy się z innymi APekami i jednoczesnie obsluguje zdalne komputery (clienty)

0
  • #11 12 Mar 2011 22:56
    grzechoo1
    Poziom 9  

Cześć,
    Zrobiłem WDS i biega, jednakże tylko przy braku szyfrowania pomiędzy WDS.

Co to za sobą niesie? Jest to mocno niebezpieczne? W sumie zauważyłem iż komunikacji WDS nie widać w liście sieci w Windowsie. Czy łatwo coś takiego można wyryć?
    Czy założony filtr na MAC na WLAN działa także na WDS? Tzn. czy jeżeli jakiś AP'ek nie jest na liście "allow MAC" w konfiguracji WLAN, to przez WDS tez się nie podłączy?

Pozdrawiam
    Grzechoo1

0
  • Pomocny post
    #12 13 Mar 2011 08:09
    gkmaster
    Poziom 17  

WDS-a nie będzie widać w rozgłaszanych sieciach na WIN, ponieważ jest to tryb MOST-u bezprzewodowego. Aby podłaczyć sie do AP który pracuje jako WDS trzeba znać jego MAC-a, nazwę sieci itp. dla tego przy prostych rozwiązaniach nie trzeba ustawiać szyfrowania bo laik i tak się do tego nie podłączy bo nawet nie będzie widział nazwy sieci WDS. Oczywiście jeśli ktoś się uprze to taką sieć może z hakować pytanie tylko po co :). Do hakowania sieci WiFi trzeba mieć narzędzi i sporo wiedzy - osoby posiadające jedno i drugi nie bawią się w hakowanie sieci domowych tylko po to by mieć darmowy internet :)

0
  • #13 23 Cze 2011 08:07
    grzechoo1
    Poziom 9  

Panowie,
    Dzięki za pomoc. Wszystko pięknie śmiga.

pozdr.
    Grzechoo1

0