Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW e46 320d alternator i nierówne obroty

05 Mar 2011 22:11 9633 11
  • Poziom 11  
    W opisanym w temacie BMW występują nie równe obroty podczas pracy silnika na postoju skaczą z ok 800 na 900. Podczas skoków obrotów zmienia się napięcie
    chyba z 14V na 13V przy obrotach 900.
    Mechanik powiedział, że to wina alternatora albo regulatora napięcia. Kiedy obroty skaczą podobno nie ma wtedy ładowania akumulator.
    Kolejnym problem jest podczas jazdy, nieregularnie rozbyłyskują mi światła i co jakiś czas muszę wymienić spalone żarówki.
    Alternator prawdopodobnie się uszkodził przez sprzęt car audio (wzmacniacz 200 W i subwoofer)
    Co dokładnie mogło pójść ? i jak mogę to naprawić ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Bez przesady 200W w car audio to nie tak dużo, alternatory się psują i tyle. Dokładnie pomierzyć napięcia i podjechać do elektryka a nie mechanika.
  • Poziom 11  
    wiem, że 200 Wat to nie tak dużo ale w dwóch autach już alternatory mi poszły przez ten sprzęt. Poprzednim była skoda felicia i tam naprawiane były diody alternatora. Auto ma już 11 lat a dorzucić to, że cały rok jeździmy na światłach jest kolejnym obciążeniem alternatora pod czas jazdy
  • spec od auto-elektro
    wilqlak napisał:
    wiem, że 200 Wat to nie tak dużo ale w dwóch autach już alternatory mi poszły przez ten sprzęt. Poprzednim była skoda felicia i tam naprawiane były diody alternatora.

E-tam w felicjii to normalne bez sprzętu też lecą diody, natomiast jeżeli są skoki napięcia a kontrolka się nie zapala wymienić regulator napięcia i już.P
  • Poziom 11  
    Ok tylko jak wygląda konkretnie ten regulator napięcia ?
    Można to samemu zrobić czy elektronikowi zlecić?
  • Poziom 21  
    Jeżeli nie posiada się podstawowej wiedzy z elektrotechniki i elektroniki to proponuję zlecić komuś kto się na tym zna.
  • Poziom 11  
    chciałbym jeszcze dodać, przed chwilą byłem w aucie i zrobiłem mały test by sprawdzić kiedy obroty skaczą. Podczas gdy włączałem nawiew obroty się zmieniały a posiadam klimatronik. Światła i radio włączone obroty bez zmian. Mam nadzieje, że to pomoże dokładniej określić usterkę
  • Poziom 21  
    Nikt wróżką nie jest, napięcie nie zmierzone dalej, jak załącza się obciążenie elektryczne to zwiększa się obciążenie mechaniczne silnika, to normalne zjawisko że silnik na chwilę zmniejsza obroty gdy rośnie obciążenie elektryczne.
  • Poziom 14  
    najlepeij zlec toelektrykowi wymieni lozyska, pierscienie slizgowe (bo one prawdopodobnie daja oznaki o sobie) szczotki i bedzie smigal. Elektrycy tez ludzie i musza zarobic
  • Poziom 11  
    Problemem nie był alternator tylko za niska temperatura silnika... jest lato silnik jest dogrzany nie mam żadnych problemów z elektroniką. W zimę kiedy silnik jest nie dogrzany auto potrzebowało mocy by dogrzać silnik ... jak?
    elektryk tłumaczył mi, że bmw dogrzewa za pomocą świec żarowych i dlatego jest taki wysoki pobór prądu i skoki obrotów
  • Poziom 13  
    Witam
    Odkopię trochę temat. Mam E46 320D i temat "nierównych obrotów jest mi znany". Nie słyszałem, żeby ten silnik był dogrzewany świecami żarowymi (poza oczywiście odpaleniem auta) bo jest do tego specjalna elektryczna "grzałka" która podgrzewa płyn chłodniczy - a tym samym silnik. Jeżeli auto nie posiada webasto to w jego miejscu pod maską w lewym rogu jest elektryczny "dogrzewacz" który na 100% uruchamia się w chwili włączenia nawiewów na zimnym silniku. Dzieje się tak dlatego, że włączenie nawiewów (w tym przypadku ogrzewania kabiny) dodatkowo zwiększa ilość płynu chłodniczego który silnik musi zagrzać i trudniej jest osiągnąć optymalną temperaturę (silnika). Ponieważ jest to dość prądożerne urządzenie komputer zwiększa obroty silnika, żeby alternator dał sobie radę. Objawy to właśnie skoki o 100-200 obr/s. Na temat tego dogrzewacza jest trochę informacji na różnych forach - i podobno warto do niego zajrzeć po zimie bo czasem wymaga poprawek lutownicą.
    Pozdrawiam