Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współpraca kotła gazowego z węglowym

Brencik 06 Mar 2011 12:41 17346 21
  • #1 06 Mar 2011 12:41
    Brencik
    Poziom 25  

Witam!
    Zamierzam modernizować instalacje grzewczą.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1929816&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1927046&highlight=
    Oczywiście zamierzam zainstalować kocioł gazowy, jednak pozostawić kocioł węglowy. Prawdopodobnie przez wymiennik ciepła, mimo że nowe przepisy pozwalają włączyć kocioł węglowy do instalacji zamkniętej (po pewnymi rygorami i zastosowaniu określonych rozwiązań).

Powstaje pytanie jak to wszystko zgrać. Oczywiście czytałem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic975858.html jednak nie znalazłem dokładnej odpowiedzi. Bo co w przypadku kiedy kocioł węglowy nie ma żadnego sterownika?
    No i na ostatnim rysunku https://obrazki.elektroda.pl/24_1206871148.jpg kocioł jednofunkcyjny na wyprowadzone 2 zasilania i powroty -też dziwne.

Dodam też że widziałem też instalacje w których wymiennik był podłączony w obiegu powrotnym kotła gazowego, np. tu http://ladnydom.pl/budowa/51,106579,8612349.html?i=1

Proszę o udział w dyskusji fachowców.

0 21
  • #2 06 Mar 2011 13:13
    nikt_ważny
    Poziom 17  

Brencik napisał:
    ...No i na ostatnim rysunku https://obrazki.elektroda.pl/24_1206871148.jpg kocioł jednofunkcyjny na wyprowadzone 2 zasilania i powroty -też dziwne.

Nie ma w tym nic dziwnego.
    Jedna "para" (zasilanie i powrót) to ogrzewanie instalacji C.O. a druga "para" to ogrzewanie C.W.U
    Nie wiemy tylko jakiego kotła to dotyczy.
    Różni producenci stosują różne rozwiązania i tak np. na załączonym rysunku widać fragment przyłączenia kotła który ma jeszcze inne rozwiązanie.
    Konkretne rozwiązanie zależy od konkretnego modelu kotła i jego producenta.

0
  • #3 06 Mar 2011 13:50
    Brencik
    Poziom 25  

No właśnie, to dodatkowo utrudnia współpracę ze zbiornikiem C.W.U. gdy chcemy wykorzystać kocioł węglowy, który ma nie tylko grzać kaloryfery ale i i ciepłą wodę.
    Wynika to z faktu iż kotły z reguły już w sobie posiadają zawór trójdrogowy i wyjścia do zasilania zbiornika C.W.U., a na schematach np. tu http://www.dobregrzanie.com/infr_artykuly.php#02_urWc zawory są instalowane dodatkowo poza kotłem.
    Teraz jak tu znaleźć kocioł bez wbudowanego zaworu trójdrogowego?

0
  • #4 07 Mar 2011 21:11
    nikt_ważny
    Poziom 17  

Brencik napisał:
    ... jak tu znaleźć kocioł bez wbudowanego zaworu trójdrogowego?

Tylko po co ?
    Taki zawór upraszcza sterowanie takim zestawem.
    Dodatkowo powiem że , zdarza się że ten zawór który jest na schemacie na zewnątrz , to tak naprawdę jest wbudowany w kocioł.(narysowany jest w innym miejscu dla lepszej czytelności schematu)
    Ludzie którzy mają kotły jednofunkcyjne bez zaworów trójdrogowych , kombinują żeby taki zawór podłączyć.
    Niektóre firmy oferują zewnętrzne zestawy przyłączeniowe z takimi zaworami.
    Po to właśnie żeby zwiększyć funkcjonalność swoich kotłów.
    Jeszcze niedawno podłączenie kotła dwufunkcyjnego do zasobnika było uważane za niemożliwe lub niebezpieczne.
    Dzisiaj wielu producentów ma takie rozwiązania w swojej ofercie a kocioł gazowy dogrzewa wodę tylko gdy zajdzie taka potrzeba.(nie każdy kocioł nadaje się do takich celów)
    Może prościej będzie jak napiszesz dokładnie , co Ci "chodzi po głowie".
    Łatwiej będzie Ci doradzić.

0
  • #5 07 Mar 2011 21:50
    dual
    Poziom 21  

Jest wiele kotłów gazowych bez zaworów mieszających i n.p. Termet Comfort ma możliwość sterowania zewnętrznym obwodem C.W.U. po założeniu firmowej złączki i wyprowadzeniu pompy obiegowej na zewnątrz oraz dodaniu pompy obiegu C.W.U. (oczywiście z zaworami zwrotnymi) .Taki układ połączony odpowiednio z kotłem węglowym służy mi od wielu lat bezawaryjnie .

1
  • #6 07 Mar 2011 21:51
    Brencik
    Poziom 25  

Nie wiem, ale chyba pisałem dość jasno. Chodzi o to aby zasobnik był także grzany przy pomocy ciepła uzyskanego z kotła węglowego a nie tylko gazowego.

dual napisał:
    Jest wiele kotłów gazowych bez zaworów mieszających i n.p. Termet Comfort ma możliwość sterowania zewnętrznym obwodem C.W.U. po założeniu firmowej złączki i wyprowadzeniu pompy obiegowej na zewnątrz oraz dodaniu pompy obiegu C.W.U. (oczywiście z zaworami zwrotnymi) .Taki układ połączony odpowiednio z kotłem węglowym służy mi od wielu lat bezawaryjnie .

Nie widzę w ofercie Temetu kotła o nazwie Comfort, jest jedynie TermoComfort ale po pierwsze ma za duża minimalna moc jak na moje zastosowanie, po drugie nie jest wiszący, po trzecie jest żeliwny, po czwarte nie jest kondensacyjny, a takowy może będę brał pod uwagę.

0
  • #7 09 Mar 2011 16:51
    Brencik
    Poziom 25  

Trochę pogłówkowałem i doszedłem do pewnych wniosków:
    Oczywiście jest to schemat uproszczony, ideowy, koncepcyjny, nie zawiera wielu ważnych, obowiązkowych w praktycznym wykonaniu elementów.
    ZZ-zawór zwrotny
    ZT-zawór trójdrożny przełączający
    Oczywiście powstaje jak tym sterować.
    Pompy P1 i P2 zakładam temperaturowo, tj. przy osiągnięciu temperatury 45stC na kotle węglowym powinny się załączyć, przy spadku jej do 40stC wyłączają się.

Druga sprawa jak powinien się przełączać zawór trójdrożny (z siłownikiem)?

0
  • #8 17 Mar 2011 23:16
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Brencik napisał:
    Nie wiem, ale chyba pisałem dość jasno. Chodzi o to aby zasobnik był także grzany przy pomocy ciepła uzyskanego z kotła węglowego a nie tylko gazowego.

Obecnie w większości kotłów gazowych nie ma już zaworów trójdrożnych, a woda grzana jest w specjalnym wymienniku, który wymaga obiegu wody CO. W tym celu muszą nawet być robione specjalne bypassy, aby zapewnić obieg CO pomimo wyłączenia grzejników.

W tej sytuacji nie ma najmniejszego problemu z grzaniem wodu CWU kotłem węglowym. Wystarczy tylko, że kocioł ten będzie wpięty szeregowo z kotłem gazowym poprzez wymiennik płytowy. Wymiennik ten musi być wpiety na powrocie kotła gazowego. Trzeba pamiętać, ze kocioł gazowy musi wtedy pracować, a dokłądniej pompa cyrkulacyjna wewnątrz kotła gazowego i musi być ustawiona jako pompa stała. W razie potrzeby jak temperatura wody z kotła węglowego będzie zbyt niska to kocioł gazowy dogrzeje wodę do odpowiedniej temperatury.

0
  • #9 17 Mar 2011 23:33
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Plumpi napisał:
    Obecnie w większości kotłów gazowych nie ma już zaworów trójdrożnych...

A co jest ?

0
  • #10 18 Mar 2011 06:36
    Plumpi

mirrzo napisał:
    Plumpi napisał:
    Obecnie w większości kotłów gazowych nie ma już zaworów trójdrożnych...

A co jest ?

Odpowiednia konstrukcja wymiennika.
    Wiele firm odeszło od stosowania zaworów trójdrogowych, ponieważ stanowiły one najbardziej zawodny element kotła.
    Tutaj można pooglądać animacje jak taki kocioł jest zbudowany i jak on działa.
    http://www.acv.com/pl-pl/02_01/technology/app.rvb

P.S.
    Przy okazji polecam kotły firmy ACV jako jedne z lepszych na rynku.
    Zwłaszcza dwufunkcyjne kotły Kombi Kompakt, które można podłączyć jako kocioł dwufunkcyjny, jako kocioł jednofunkcyjny z oddzielnym obiegiem wody ładującej zasobnik CWU, a przy tym podłączenie kotła węglowego czy kominka z płaszczem jest banalnie proste, ponieważ nie trzeba żadnych kombinacji, tylko wpinamy się wymiennikiem płytowym na powrocie wody CO do kotła gazowego - w szereg z kotłem gazowym.
    Układ banalnie prosty i skuteczny.

0
  • #11 18 Mar 2011 08:17
    mirrzo

Plumpi napisał:
    Obecnie w większości kotłów gazowych nie ma już zaworów trójdrożnych

Pytałem o "większość" kotłów gazowych, a nie o jeden : acv
    ACV nie jest jedynym słusznym kierunkiem technologii grzewczej i co by nie powiedzieć, to te rozwiązania mają wielką wadę - GABARYTY

0
  • #12 18 Mar 2011 11:26
    Plumpi

mirrzo napisał:
    Plumpi napisał:
    Obecnie w większości kotłów gazowych nie ma już zaworów trójdrożnych

Pytałem o "większość" kotłów gazowych, a nie o jeden : acv
    ACV nie jest jedynym słusznym kierunkiem technologii grzewczej i co by nie powiedzieć, to te rozwiązania mają wielką wadę - GABARYTY

Skąd czerpiesz takie rewelacje ? :)

W jednym z wątków polecasz kotły Termet.
    Proszę bardzo porównaj wymiary zbliżonych funkjonalnością kotłów Termet i ACV.
    Może myślisz o kotłach AVC serii Prestige ?
    Niestety są to kotły innego rodzaju, które mają wewnątrz wbudowany zasobnik CWU, ale i tak ich wymiary nie są jakieś monstrualne 1000x632x635

A teraz porównajmy podobne konstrukcyjnie i funkcjonalnie kotły:
    ACV Kombi Kompakt HRE28/24 - 650x450x240
    Dla porównania Termet serii TEKA - 760x400x300

Jak więc widać wymiary są bardzo zbliżone.
    Fakt, że ACV nie ma wewnątrz naczynia przeponowego.

0
  • #13 18 Mar 2011 14:03
    Brencik
    Poziom 25  

Oczywiście że stosuje się zawory trójdrożna, wynalazków typu ACV (pierwsze słyszę taki skrót czy nazwę) nie będę stosował u siebie tylko kocioł JUNKERS.
    Wpinanie kotła węglowego w powrót gazowego też nie jest szczęśliwym rozwiązaniem. Jak już to daje się wymiennik w układzie równoległym.
    U mnie hydraulik zasugerował żeby kocioł gazowy włączyć od strony "pierwotnej" wymiennika. Odchodzi wiele problemów, np. problem gdy zabraknie prądu i przestanie pracować pompka w obiegu... także nie będę musiał przerabiać istniejącej instalacji, tj. mogę pozostawić zbiornik wyrównawczy.

0
  • #14 18 Mar 2011 15:57
    kabee84

Poziom 24  

Brencik napisał:
    (...) wynalazków typu ACV (pierwsze słyszę taki skrót czy nazwę) (...)

Firma na polskim jest od wielu lat, bardzo dobre kotły, choć mało popularne.
    Nie wszystko dobre, co ma w nazwie "junkers".......

0
  • #15 18 Mar 2011 16:12
    Plumpi

Brencik napisał:
    Oczywiście że stosuje się zawory trójdrożna, wynalazków typu ACV (pierwsze słyszę taki skrót czy nazwę) nie będę stosował u siebie tylko kocioł JUNKERS.
    Wpinanie kotła węglowego w powrót gazowego też nie jest szczęśliwym rozwiązaniem. Jak już to daje się wymiennik w układzie równoległym.
    U mnie hydraulik zasugerował żeby kocioł gazowy włączyć od strony "pierwotnej" wymiennika. Odchodzi wiele problemów, np. problem gdy zabraknie prądu i przestanie pracować pompka w obiegu... także nie będę musiał przerabiać istniejącej instalacji, tj. mogę pozostawić zbiornik wyrównawczy.

Oczywiście, że firmy jeszcze stosują zawory 3-drogowe, ale się od nich odchodzi, gdyż są bardzo zawodne.

To, że nie słyszałeś o ACV świadczy tylko o jednym - po prostu ludzie wybierają najczęściej najtańsze, a zarazem najgorsze produkty.
    Co się tyczy ACV to firma istnieje od 1922 roku i od tego roku zajmuje się systemami grzewczymi rozwijając specjalizację w stalach nierdzewnych.
    Obecnie cała produkcja europejska ACV pochodzi z Belgii, a nie z Chin jak w przypadku produktów Bosch (Junkers) oraz wielu innych producentów :)
    Druga fabryka ACV znajduje się w USA.

Nie chcę Cię namawiać lub odwodzić od Boscha, ale warto zainteresować się tą firmą, bo jest tego warta. Nie twierdzę, że mają tanie produkty, ale jakościowo naprawdę na bardzo wysokim poziomie, który przebija wiele firm na rynku.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że wpięcie wymiennika szeregowo z kotłem gazowym jest złe?

Pomyśl tylko jakie musisz spełnić wymagania, aby wpiąć wymiennik równolegle:
    Musisz mieć dodatkową pompę oraz zawór 3-drożny, którym będziesz przełączał kotły.

W przypadku wpięcia szeregowego pracuje tylko jedna pompa po stronie CO - pompa kotła gazowego. Automatyka decyduje, kiedy dogrzewać wodę kotłem gazowym i co najciekawsze w takim układzie to to, że przełączenie pracy z kotła węglowego po jego wygaśnieciu na pracę kotła gazowego odbywa się samoczynnie i nie trzeba o tym myśleć. Po prostu zawsze masz ciepło w domu i zawsze masz ciepłą wodę z kranu.

Co zaś wpięcia kotła gazowego po stronie pierwotnej to zapytaj instalatora jak zapewni, że wymiennik płytowy nie zasyfi się w przeciągu jednego sezonu grzewczego. Taki wymiennik jest zbudowany z wielu warstw blachy, pomiędzy którymi są bardzo małe szczelinki. Wymienniki takie są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, z tego powodu, że prędkość wody dopływającej do wymiennika wody jest bardzo duża i porywa ona wszelkie syfy, zaś prędkość tej wody wewnątrz wymiennika jest bardzo mała, dlatego ten syf tam osiada i woda nie jest w stanie go zabrać dalej. W efekcie tego cały szlam z instalacji CO wędruje do wymiennika.
    Aby zabezpieczyć się przed zapchaniem wymiennika musiał byś zainwestować w droższy wymiennik rurowy, który niestety ma mniejszą wydajność i sprawność od wymienników płytowych.
    Pamiętaj jeszcze, że wszelkie wymienniki mają określoną wydajność i sprawność, czyli mówiąc najprościej temperatura po stronie wtórnej nigdy nie będzie równa temperaturze po stronie pierwotnej. W efekcie tego będziesz musiał grzać kocioł gazowy do wyższej temperatury niż potrzeba, a tym samym będziesz miał większe straty mocy, czyli mówiąc kolokwialnie "bedziesz pieniądze wywalał w błoto".
    W drugą stonę tzn. kocioł węglowy po stronie pierwotnej wymiennika jest dokładnie to samo, tyle, że paliwo o wiele tańsze, a sam kocioł i tak musi pracować z wyższą temperaturą i dlatego będzie mniej bolało w kieszeni.

Masz trochę do poczytania na temat firmy Bosch (Junkers)
    http://www.junkers.com/pl/pl/onas/historia/historia_1.html

A tutaj na temat ACV
    http://www.acv.com/pl-pl/04_04/history/app.rvb

Osobiście jeżeli miałbym kupić kocioł Boscha (Junkers) to wolałbym kupić Termeta.

Możesz jeszcze zdradzić który kocioł Boscha chcesz kupić i za ile ?

0
  • #16 18 Mar 2011 20:13
    Brencik
    Poziom 25  

Nie interesuję się specjalnie historią firm i producentów, zagłębiając się bardziej nikt nie jeździłby dziś Volkswagenami i nie kupował produktów GE, BASF itp. :)

Jeśli chodzi o teorię z osadzaniem się zanieczyszczeń w wymienniku to jest absurdalna, trudno skomentować to co napisałeś. Niby w innej konfiguracji jest lepiej? Wręcz przeciwnie!

Na 99% kocioł węglowy pójdzie raus, jakby powiedział Niemiec (z Junkersa) :)
    Proponując Termeta proponujesz także zawory trójdrożne które wg Ciebie są samym złem.

0
  • #17 18 Mar 2011 23:08
    mirrzo

Plumpi napisał:

Właśnie stąd, ale nie rewelacje
    Plumpi napisał:
    Tutaj można pooglądać animacje jak taki kocioł jest zbudowany i jak on działa.
    http://www.acv.com/pl-pl/02_01/technology/app.rvb
    Czyż nie są wielkie? Chodzi mi te właśnie konkretne, podane przez Ciebie rozwiązania.
    Podaj jeszcze, jakie firmy odstąpiły od zaworów 3 drogowych w swoich kotłach. Rozpatrujemy to grzanie wody i CO.
    Podpowiem może nieco: Termet, w kotle z pompą ze zmiennym kierunkiem obrotów. Proszę dalej :)

0
  • #18 19 Mar 2011 11:58
    Plumpi

mirrzo napisał:
    Plumpi napisał:

Właśnie stąd, ale nie rewelacje

Gdybyś czerpał stąd to nie byłyby to takie "rewelacje" jakie piszesz :)

mirrzo napisał:
    Czyż nie są wielkie? Chodzi mi te właśnie konkretne, podane przez Ciebie rozwiązania.

Wybacz, ale śmieszy mnie Twoje podejście.
    Dostałeś konkretne dane, z których wynika, że są podobne gabarytowo, a nawet ACV jest nieco mniejszy od tych, którymi Ty się zachwycasz.
    Albo czegoś nie rozumiesz, albo nie chcesz zrozumieć :)

mirrzo napisał:

Podaj jeszcze, jakie firmy odstąpiły od zaworów 3 drogowych w swoich kotłach. Rozpatrujemy to grzanie wody i CO.
    Podpowiem może nieco: Termet, w kotle z pompą ze zmiennym kierunkiem obrotów. Proszę dalej :)

Wiele firm. Rozwiązanie polegające na umieszczeniu wymiennika CWU wewnątrz wymiennika CO jest tylko jednym z wielu przykładów. Byłeś zdziwiony moją informacją, że odchodzi się od stosowania zaworów 3-drogowych to dostałeś jeden z przykładów. Dlatego przestań wymyślać kolejne warunki, żeby tylko udowodnić, że tylko i wyłącznie Ty masz rację, bo sam przed chwilą udowodniłeś podając przykład Termeta, że to co napisałem jest prawdą :)

Firmy to rozwiązują na różne sposoby m.in. porzez zastosowanie dodatkowych wymienników przpływowych, poprzez zastosowanie oddzielnego zasobnika i dwóch pomp czy też tak jak piszesz zmiennym kierunku pracy pompy.
    Co zaś się tyczy kotłów bez zaworu 3-drożnego to pierwsza z brzegu firma
    Saunier Duval dla przykładu kocioł THEMA CONDENS F 24E z wymiennikiem przepływowym.

Wybacz, ale nie chce mi się szukać konkretnych modeli. Dostałeś informację to spróbuj nieco włożyć pracy i samemu znaleźć.

Dodano po 28 [minuty]:

Brencik napisał:
    Nie interesuję się specjalnie historią firm i producentów, zagłębiając się bardziej nikt nie jeździłby dziś Volkswagenami i nie kupował produktów GE, BASF itp. :)

Wybacz, że to powiem wprost.
    Montuję i serwisuję kotły CO. Jedno co mam do powiedzenia to to, że Junkers już dawno przestał być Junkersem. Dwadzieścia czy trzydziesci lat temu można było mówić o wysokiej jakości produktów firmy Bosch - Junkers. Obecnie firma Bosch produkuje typową masówkę, która nie wyróżnia się niczym od innej masówki produkowanej w Chinach, ale za to cały czas czerpiąc korzyści z dawnych nazw.

Jak myślisz co to jest za firma Neckar ?
    Kto to produkuje i dlaczego produkty Neckar (kotły, podgrzewacze wody) są nierzadko o połowę tańsze od wyrobów z napisem Junkers, choć poza napisem niczym się nie różnią ? :)

Brencik napisał:

Jeśli chodzi o teorię z osadzaniem się zanieczyszczeń w wymienniku to jest absurdalna, trudno skomentować to co napisałeś. Niby w innej konfiguracji jest lepiej? Wręcz przeciwnie!

Oczywiście, że jest Ci trudno to skomentować skoro nie miałeś z tym żadnych doświadczeń.

Brencik napisał:

Na 99% kocioł węglowy pójdzie raus, jakby powiedział Niemiec (z Junkersa) :)

"Twoje, małpy, Twój cyrk, nic mi do tego".
    Ja tylko próbuję Ci zwrócić uwagę na problemy, z którymi możesz się spotkać, a poźniej żałować, że nie zrobiłeś tego w inny sposób.

Brencik napisał:

Proponując Termeta proponujesz także zawory trójdrożne które wg Ciebie są samym złem.

Tyle, że Termet też się pozbył tych zaworów.
    Ja natomiast próbuję Cię przekonać do kotłów, które mają zasobnik CWU w zasobniku CO lub CWU grzeją przepływowo w oddzielnym zasobniku.
    Przecież jeden z priorytetów jaki sobie postawiłeś to, że chciałbyś, aby kocioł węglowy mógł także grzać CWU. W przypadku tego typu kotłów gazowych nie ma z tym najmniejszych problemów, a podłączenie kotła węglowego staje się dziecinnie proste i są skuteczne. W innych przypadkach będzie to bardziej skomplikowane.
    Jeszcze raz powtarzam, że wybór należy do Ciebie. Wszak z tego co piszesz to Ty i tak wszystko wiesz najlepiej i już dawno podjąłeś jedynie słuszny wybór :) Po co zatem zadajesz pytania na forum ?

0
  • #19 31 Mar 2011 20:13
    Brencik
    Poziom 25  

Termet stosuje zawory trójdrogowe namiętnie wręcz, chwaląc się tym nawet w reklamówkach (że ich kotły są super hiper i można do nich bez problemu podłączyć zasobnik c.w.wu. bo mają WBUDOWANY zawór trójdrogowy.

Jeśli Junkers jest szajsem to co nim nie jest? Tylko firmy o nazwach znanych garstce instalatorów lub może Viessman bo taki przecież dobry...?

0
  • #20 31 Mar 2011 20:24
    wawrzeczko_t

W Viessmannie montaż czujnika sprzegła (więc montaż sprzęgła) pozwala na wyłączenie na stałe wbudowanego w kotle zaworu przełączającego i skorzystanie z zewnętrznej pompy ładującej podgrzewacz. Da się. Tylko że idziecie okrężną drogą i po porostu nie wiecie wszystkiego. Wystarczy zgłosić się do kumatego instalatora, wydać odpowiednią kasę i schemat bedzie grał. Jednakże, za 2 stówki wszystkiego zrobić się nie da.

0
  • #21 01 Kwi 2011 06:46
    Plumpi

Brencik napisał:
    Termet stosuje zawory trójdrogowe namiętnie wręcz, chwaląc się tym nawet w reklamówkach (że ich kotły są super hiper i można do nich bez problemu podłączyć zasobnik c.w.wu. bo mają WBUDOWANY zawór trójdrogowy.

Zwróć uwagę na to co napisałem wczesniej, że firmy odchodzą od zaworów 3-drożnych i także dotyczy to firmy Termet.

Brencik napisał:
    Jeśli Junkers jest szajsem to co nim nie jest? Tylko firmy o nazwach znanych garstce instalatorów lub może Viessman bo taki przecież dobry...?

Nie naisałem, że jest "szajsem", lecz napisałem, że nie jest to już ta jakość, do której zostaliśmy kiedyś przyzwyczajeni.
    Co wybrać ?
    Pisałem wielokrotnie. Wybierz taki, który będzie miał możliwość prostego podłączenia z kotłem węglowym, bo to był Twój priorytet oraz taki, który posiada dobry serwis blisko Twojego miejsca zamieszkania.

0
  • #22 01 Kwi 2011 08:03
    Brencik
    Poziom 25  

Kocioł węglowy prawdopodobnie jedna wyleci, temat założyłem rozpoznawczo.
    Oczywiście Junkers ma u mnie dobry serwis, dlatego m.in. go wybrałem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo