Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonanie przedłużenia instalacji elektrycznej w warsztacie

sonne2 06 Mar 2011 14:30 4573 7
IGE-XAO
    sonne2
    Level 21  
    Witam
    Przedstawię mój problem. Otóż pracuje w warsztacie, który jest nieotynkowany i brakuje tylko w tym 1 pomieszczeniu instalacji elektrycznej. Koszt przewodu, puszek, kontaktów, wtyczek i żarówek oraz samego tynku nie jest ogromny, a pozwoli mi na pracę w komfortowych warunkach.
    Chcę zrobić rozgałęzienie przewodu od włącznika światła, który znajduje się 30-40 cm od "siły". Instalacja wykonana została ok. 1985-1986 roku. Zamierzam kupić ok. 15 metrów przewodu YDYp 3x2,5 450/750V. Raczej nie będę potrzebował mocy większej niż 1-1,5 kW. Aby dostać się do włącznika muszę skuć ok. 30 cm tynku. Przeglądałem film:
    http://www.elektroonline.pl/a/1036,Wymiana_gniazda_sieciowego_pot_kontaktu,baza_wiedzy

Przyznam, że nie rozumiem dokładnie dlaczego tam jest tyle przewodów.
    Moje pytanie dotyczy tego, czy wybrałem dobry rodzaj przewodu? Przypominam o okresie kiedy robiona była instalacja. Ile może kosztować podłączenie 2 włączników światła, 1 kontaktu i 2 lamp? Kabel poprowadzę po ścianie sam, oczywiście wcześniej wykonam odpowiednie rowki.
  • IGE-XAO
    kreslarz
    Level 35  
    Rozgałęzienia od włącznika nie zrobisz, bo jest to niemożliwe. Musisz się dostać do miejsca, gdzie stale jest obecne zasilanie. Będzie to najlepiej główna tablica z bezpiecznikami. Na potrzeby nowego pomieszczenia najlepiej byłoby wydzielić dodatkowy obwód lub 2 obwody z osobnymi bezpiecznikami (gniazdka osobno, oświetlenie osobno) i stamtąd poprowadzić przewody do osprzętu czyli wyłączników, gniazdek itd. Najlepiej poradzi sobie z tym wykwalifikowany elektryk, bo jak coś będzie nie tak to on ponosi odpowiedzialność.
  • IGE-XAO
    Robert Kaminski
    Level 25  
    Przekrój przewodu jest wystarczający. Tyle , że może to być 2× 2,5mm , bo zakładam , że instalacja jest TN-C.
    W gniazdku na filmie jest tyle przewodów bo wszystkie podłączania są właśnie na zaciskach a nie jak to wcześniej było przyjęte w puszkach
    sonne2
    Level 21  
    Rozumiem. A gdy w domu jest wykonana gotowa instalacja elektryczna i zachcę mieć o 1 kontakt więcej lub włącznik to jest to niemożliwe?
    Potrzebuje zwykłego rozgałęzienia sieci elektrycznej. Już rozumiem, że zrobi to wykwalifikowany elektryk. Podłączenie od tablicy z bezpiecznikami jest raczej niemożliwe. Rozumiem, że chodzi Panu o to, że ma być zrobiona jeszcze 1 faza. Tylko po co?
    Ja potrzebuje zwykłego przedłużenia przewodu. W tym warsztacie głównie będzie się paliła 1 żarówka i zasilacz laboratoryjny plus laptop. Nie chce się narażać na sytuację, że wynajmę elektryka i "zaśpiewa" mi on kilkaset złotych, kiedy tutaj pracy jest bardzo mało.
    A czy możliwe jest podłączenie nowego przewodu do żarówki? W sensie, że od żarówki nastąpi nowe rozgałęzienie?
  • Helpful post
    kreslarz
    Level 35  
    Nie, żarówka mo swój wyłącznik i jego przełączenie spowoduje brak zasilania w dodatkowym obwodzie. Poza tym współczesne wyłączniki mają dość słabe styki i obciążenie go nieco większym prądem spowoduje nadpalenie styków, lub nadtopienie wnętrza wyłącznika. Niektóre już przy prądzie kilku A mają takie tendencje.
    Jedyne rozsądne rozwiązanie to wykonanie przedłużenia od najbliższego gniazdka, lub puszki rozgałęźnej, jeżeli w budynku takowe istnieją.
    zbich70
    Level 43  
    sonne2 wrote:
    Nie chce się narażać na sytuację, że wynajmę elektryka i "zaśpiewa" mi on kilkaset złotych, kiedy tutaj pracy jest bardzo mało.

Kolego, bez urazy, ale jeżeli potrafisz oszacować, że "pracy jest bardzo mało", to również powinieneś być w stanie ją sam wykonać. W takim razie porady na forum też są Ci zbędne.
    sonne2
    Level 21  
    Mam marne pojęcie o elektryce to prawda. Zrobić otwory na puszki, rowki pod przewody potrafię zrobić. Gdybym potrafił to zrobić to przypuszczam, że nie zajęłoby mi to więcej niż 2-3h.
    A, więc muszę odnaleźć puszkę. Całe szczęście, że znajduje się ona niedaleko tego włącznika.
    Dziękuję za informacje. Ja nie chciałem tutaj nikogo urazić. Po prostu potrzebowałem informacji jak to zrobić. Przewód zamierzać kupić nad dniach, więc to jest mi bardzo potrzebne. Mogę sobie przygotować rowki pod kabel i "wywiercić" otwory pod puszki, a elektryk wykona całą resztę.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    sonne2 wrote:
    Mogę sobie przygotować rowki pod kabel i "wywiercić" otwory pod puszki, a elektryk wykona całą resztę.

Skoro to elektryk wykona "całą resztę" to najpierw z nim się skonsultuj, żebyś nie wykonywał niepotrzebnych prac. On Ci wszystko podpowie, kiedy obejrzy albo i pomierzy Twoją instalację. Temat zamykam, bo żadne rady na forum nie są Ci potrzebne.