Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linearyzacja charakterystyki z wykorzystaniem uC

golas17 06 Mar 2011 18:09 676 0
 • #1
  golas17
  Poziom 16  
  Witam,

  Chciałbym cyfrowo poprawić charakterystykę:
  1) inklinometru (wyjście prądowe 4-20mA, rozdzielczość 0.01stopnia, zakres +/-10st, nieliniowość +/-0.2st)
  2) potencjometru precyzyjnego (plastik przewodzący, liniowość 1%).
  Po pierwsze prosiłbym o odpowiedź na pytanie: czy charakterystyka konkretnego egzemplarza inklinometru lub potencjometru będzie zawsze taka sama przy założeniu stałości warunków pracy, temperatury, stabilności napięcia zasilania etc.? Innymi słowy, czy jeżeli zdejmę charakterystykę z konkretnego egzemplarza czujnika, to zawsze mogę liczyć na to, że danej wartości zmierzonej przez ADC będzie odpowiadał tylko jeden kąt?

  Po drugie proszę o wprowadzenie poprawek do poniższego algorytmu pokazującego jak poprawić liniowość charakterystyki z wykorzystaniems uC:
  1) zdjąć rzeczywistą charakterystykę czujnika - np. co 1min kątową robić pomiar wartości wyjściowej czujnika i wartości rzeczywistej mierzonego kąta dla interesującego nas zakresu pomiarowego
  2) zapisać zdjętą charakterystykę w pamięci uC - rozwiązanie bardzo pamięciożerne
  3) alternatywą do punktu 2) jest wyznaczenie matematycznego równania (wielomianu) opisującego zdjętą charakterystykę - pytanie tylko jak można to zrobić?

  Proszę o odpowiedzi na powyższe pytania. Bardzo przydatne będą też wszelkiego rodzaju linki, schematy ogólne, szczegółowe etc.

  Dziękuję :)