Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy wzrok zastąpi mysz i klawiaturę?

exti 06 Mar 2011 19:48 1732 4
 • Czy wzrok zastąpi mysz i klawiaturę?Lijun Yin, naukowiec z uniwersytetu Binghamton pragnie stworzyć system, który umożliwiałby komunikację człowieka z komputerem w sposób bardziej naturalny i intuicyjny, niż za pomocą myszy i klawiatury. Niejako przy okazji taki system byłby pomocny także dla osób niepełnosprawnych.

  Zespół Yina opracował metody wprowadzania informacji do komputera bazujące na śledzeniu punktu, na który patrzy użytkownik, a także na jego mowie i gestach. Jednym z podstawowych wyzwań jest "komputerowy wzrok", tzn. jak sprawić, żeby zwykła kamera internetowa bardziej w sposób podobny do ludzkiego oka. Powstaje pytanie, czy dane przechwycone przez kamerę mogą dostatecznie szczegółowo zobrazować rzeczywisty obiekt?

  Okazuje się, że do pewnego stopnia jest to możliwe. Już rok temu Yin zaprezentował swoje dzieło ekspertom z sił powietrznych USA na przykładzie prezentacji w PowerPoincie, na której można było zaznaczać i podświetlać treść na różnych slajdach za pomocą wzroku. Jedynym urządzeniem wejściowym była kamerka internetowa podpięta do laptopa. Naukowiec mówi, że kolejnym krokiem będzie wyposażenie komputera w możliwość rozpoznawania stanów emocjonalnych użytkownika. Aktualnie pracuje nad sześcioma podstawowymi emocjami, są to: złość, wstręt, strach, radość, smutek i zaskoczenie.

  Źródło:
  http://www.sciencedaily.com/releases/2011/03/110304151016.htm
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 116, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #3
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Niech kombinują, byle to nie miało nic wspólnego z reklamami reagującymi na nastrój użytkownika.
 • #4
  narkoholik
  Poziom 30  
  Ciekawe bo np. Hindusi machają głową w inną stronę na zaprzeczenie ale to już sprawa lokalizacji produktu :)
 • #5
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto