Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa i przegląd techniczny

as1200 06 Mar 2011 20:00 3276 7
 • #1
  as1200
  Level 12  
  Mam pytanie związane z naprawą urządzeń medycznych.

  Jeżeli urządzenie uległo awarii i zostało naprawione przez serwisanta,
  który po naprawie dokonuje wpisu do paszportu technicznego,
  że urządzenie jest sprawne technicznie to:

  - czy po naprawie można traktować urządzenie jak po przeglądzie technicznym?
  - czy kolejny przegląd techniczny będzie liczony dnia naprawy?
 • #2
  druniu25
  Level 20  
  Witam.

  Według obowiązujących kanonów napraw - sama naprawa powinna być sprawdzeniem technicznym sprzętu - ale jeśli o ścisłość chodzi - polecam telefon do tego strikte serwisu z pytaniem czy oni wykonują standardowy przegląd i czy to tak można traktować.

  Pozdrawiam
 • #3
  ja-kenaj
  Level 26  
  W zależności jakie to jest urządzenie, jego złożoność. Naprawa może polegać np. na wymianie bezpiecznika, co wcale nie oznacza, że sprzęt został poddany przeglądowi. Tak więc naprawy nie należy zaliczać do przeglądu. Urządzenia medyczne mają oznaczony czasookres przeglądów i tych terminów należy bezwzględnie przestrzegać.
 • #4
  fortronik
  Admin of Medical Equipment
  Tak jak wcześniej napisał Kolega ja-kenaj przegląd techniczny jest odrębną czynnością, powtarzaną cyklicznie, jednak może również być połączony z naprawą urządzenia. Przegląd techniczny jest procesem wykonania pewnych czynności sprawdzających (testów) urządzenia zgodnie z zalecaną procedurą producenta urządzenia, potwierdzeniem jest odpowiedni protokół, oraz stosowny wpis do paszportu technicznego. Naprawa jest to usunięcie usterki i doprowadzenie urządzenia do pełnej sprawności (co niekoniecznie wiąże się z wykonaniem wszystkich czynności zalecanych przez producenta przy przeglądzie okresowym).
 • #5
  marcin.b
  Level 11  
  Podczas przeglądów wymieniane są czasem materiały zużywalne (filtry, wężyki itp.) a podczas naprawy już niekoniecznie, czynności serwisanta ograniczają się wówczas do wymiany uszkodzonego elementu, ewentualnie naprawy oraz przeprowadzenia testu funkcjonalnego ewentualnie testu bezpieczeństwa.
 • #6
  jag61
  Radiation protection specialist
  Dodam jeszcze, że aparatura rtg ma jeszcze bardziej zaostrzone podejście - po naprawie tzw "znaczącej" (tzn - naprawiany/wymieniany był element w znaczący sposób wpływający na jakość promieniowania rtg czy wykonanie procedury medycznej), winny zostać wykonane testy (przez jednostkę certyfikowaną lub akredytowaną - no chyba, że to się zmieniło w nowym przepisie - oficjalnie jeszcze go nie znam) potwierdzające, że parametry pracy aparatu po naprawie mieszczą się w dopuszczalnych granicach (zakres testów specjalistycznych). Jednocześnie nie zwalnia to właściciela aparatu od wykonania corocznych pełnych testów specjalistycznych. Protokół naprawy nie jest podstawą prawną do uznania aparatu rtg za sprawny.
  Przepis o którym pisałem to DzU.nr 194 poz 1625 z 2005r a teraz ma się ukazać nowy (bo chyba jeszcze się nie ukazał - na razie jest dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia
 • #7
  Lisek64
  Level 28  
  Czasami sam producent wymaga po otwarciu obudowy, takiego przeglądu. Dla mnie rzeczą oczywistą , jest wykonanie pomiarów bezpieczeństwa po naprawie zasilacza, bariery i układu zabezpieczenia pacjenta
 • #8
  as1200
  Level 12  
  Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.