Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[PCB] Eagle - pierwsze kroki w projektowaniu płytki

Adaszeq 07 Mar 2011 12:44 5205 9
Altium Designer Computer Controls
    Adaszeq
    Level 10  
    Jest to pierwszy mój projekt. Starałem się zrobić schemat i potem użyć go zrobienia płytki. Jednak po przejściu na Board program nie umieścił mi wszystkich elementów (rezystory, kondesatory) oraz niektóre połączenia są nie zgodne z moimi oczekiwaniami ;>

Na schemacie w ERC errors występują już jakieś komunikaty odnośnie błędów, jednak z braku doświadczenia z niektórymi nie umiałem sobie poradzić. Gdzieś czytałem na temat INVOKE jednak nigdzie nie umiałem tego zastosować.

Proszę o wskazówki
  • Altium Designer Computer Controls
    Wojtek75
    Level 24  
    Nie korzystaj z biblioteki "docu-dummy" najlepiej to zapomnij że ona wogóle istnieje. Elementy takie jak kondensatory i rezystory znajdziesz w bibliotece "rcl"
  • Altium Designer Computer Controls
    Bonkot
    Level 39  
    Adaszeq wrote:
    Jest to pierwszy mój projekt. Starałem się zrobić schemat i potem użyć go zrobienia płytki. Jednak po przejściu na Board program nie umieścił mi wszystkich elementów (rezystory, kondesatory) oraz niektóre połączenia są nie zgodne z moimi oczekiwaniami ;>

Na schemacie w ERC errors występują już jakieś komunikaty odnośnie błędów, jednak z braku doświadczenia z niektórymi nie umiałem sobie poradzić. Gdzieś czytałem na temat INVOKE jednak nigdzie nie umiałem tego zastosować.

Proszę o wskazówki

Witam
    Przede wszystkim, wyłącz warstwę "Pins" (zaznaczyłem Display > pins), bo to niepotrzebne. Stosuj elementy pasywne z biblioteki "rcl" , bo zobacz, że po zmianie elementu masz w okienku informacyjnym nazwę obudowy i z okienka "ERC" zniknął bład, a kliknij na swoim elemencie...
    I jeżeli stosujesz elementy w technologii SMD, to wszystkie bo mieszanie (SMD i przewlekane) utrudnia późniejsze projektowanie.
    Pozdrawiam.
    Adaszeq
    Level 10  
    Wskazówki pomogły bo już w trybie BOARD mam ładnie elementy przeniesione...
    Teraz rozmieszczanie elementów... od czego najpierw zaczynać? czy od AUTO ustawiania, czy kombinować i samemu ustawiać ;>
    marco47
    Level 41  
    Spróbuj tego i tego a Sam dojdziesz do przekonania co jest lepsze :D
    Adaszeq
    Level 10  
    Tak wyglądają moje pierwsze próby i powiem, że mam problem z kilkoma ścieżkami ;>

Ogólnie planowałem zrobić płytkę jedno warstwową jednak przez procka smd, który ma debilnie poustawiane nóżki kiepsko to widzę :{

Może ktoś pomoże?
    marco47
    Level 41  
    Rezystor przy Reset powinien mieć 10k.
    Ni używasz wejść ADC, to niepotrzebnie stosujesz dławik L2. Wystarczy bezpośrednio podłączyć do VCC.
    Nie można bezpośrednio sterować bazy tranzystorów. Należy szeregowo włączyć rezystory (1k-10k).
    Nie bardzo rozumiem zamysł stosowania tranzystorów PNP w tej konfiguracji. Co mają one włączać lub czym sterować?
    Bonkot
    Level 39  
    Adaszeq wrote:
    Tak wyglądają moje pierwsze próby i powiem, że mam problem z kilkoma ścieżkami ;>
    Ogólnie planowałem zrobić płytkę jedno warstwową jednak przez procka smd, który ma debilnie poustawiane nóżki kiepsko to widzę :{
    Może ktoś pomoże?

Witam
    Ponieważ projekt realizujesz w "Eagle Profesinal" na obszarze projektowym 160x100mm, albo musisz się zwrócić do kogoś kto dysponuje taką wersją (licencja) lub przeprojektować do innego darmowego programu, który nie posiada ograniczonego pola projektowego (Eagle w wersji darmowej posiada ograniczone pole projektowe do 100x80mm). A tu mogę podpowiedzieć ci , że jeśli poprowadzisz ścieżki na warstwie "Top", to będziesz miał kłopoty z przylutowaniem złącz J1, S1 i S3. Ścieżki masy i zasilania powinny być szersze i ścieśnij elementy, to projekt bez problemu zmieści się w darmowej wersji Eagle.
    Pozdrawiam.
    Adaszeq
    Level 10  
    marco47 wrote:
    Rezystor przy Reset powinien mieć 10k.
    Ni używasz wejść ADC, to niepotrzebnie stosujesz dławik L2. Wystarczy bezpośrednio podłączyć do VCC.
    Nie można bezpośrednio sterować bazy tranzystorów. Należy szeregowo włączyć rezystory (1k-10k).
    Nie bardzo rozumiem zamysł stosowania tranzystorów PNP w tej konfiguracji. Co mają one włączać lub czym sterować?

1. Racja dławik nie potrzebny... (czyli rozumiem, że kondensator C7 koło dławika także wywalić?)
    2. Na schemacie tego nie ma, bo nie znalazłem diody RGB z czterema wyprowadzeniami, więc wrzuciłem tam zwykłe piny. A jeśli chodzi o tranzystory sterowane są PWM. Docelowo są dwie diodki ze wspólną anodą. Obecnie układ działa na zestawie uruchomieniowym.

Bonkot wrote:

Witam
    Ponieważ projekt realizujesz w "Eagle Profesinal" na obszarze projektowym 160x100mm, albo musisz się zwrócić do kogoś kto dysponuje taką wersją (licencja) lub przeprojektować do innego darmowego programu, który nie posiada ograniczonego pola projektowego (Eagle w wersji darmowej posiada ograniczone pole projektowe do 100x80mm). A tu mogę podpowiedzieć ci , że jeśli poprowadzisz ścieżki na warstwie "Top", to będziesz miał kłopoty z przylutowaniem złącz J1, S1 i S3. Ścieżki masy i zasilania powinny być szersze i ścieśnij elementy, to projekt bez problemu zmieści się w darmowej wersji Eagle.
    Pozdrawiam.

Docelowo płytkę muszę wpakować na obszarze okręgu o promieniu 3cm, więc i tak muszę zmienić wymiar, dlatego postaram się zmienić go jak najszybciej.

Od razu mam pytanko, czy wymiar płytki mogę ustalić podając konkretne wartości?? Bo liczenie wg. współrzędnych i przesuwanie ramki ręcznie jest mało wygodne.

Kolejna rzecz czy płytki w kształcie okręgu mają rację bytu?? Pewnie będzie trudność w wycięciu... jak to wygląda z doświadczenia, czy może prostokątna jednak o mniejszej powierzchni ;{
    marco47
    Level 41  
    Małe pytanie. Tak duży procek do sterowania diodą RGB, czy to nie rozrzutność?

Jeżeli sterujesz diodę RGB ze wspólną katodą, to tranzystory PNP powinieneś podłączyć odwrotnie. Emiter zamienić z kolektorem.
    W przypadku podłączenia emitera tranzystora PNP do napięcia wyższego niż to które zasila Atmegę, wystąpi niewielkie świecenie diody mimo podania jedynki logicznej (+5V) na wyjściach PWM.
    Aby temu zaradzić zasil tranzystory napięciem +5V, lub zastosuj tranzystory NPN, a diodę ze wspólną anodą.
    Oczywiście musisz wtedy przerobić program, ale to pestka.

Przykładowy schemat masz poniżej.

Co do wymiarowania, to masz tam narzędzie Mark. Zaznacz go a pod myszą będziesz miał dodatkowy zerowy krzyżyk.
    Umieść go gdzie potrzebujesz i od niego możesz robić dodatkowe pomiary.

Okrągłą płytką tak samo wycinasz jak prostokątną czy kwadratową, tylko musisz to robić na okrągło :D
    Wystarczy pilnik do zgrubnego uzyskania kształtu, a później papier ścierny na kostce i dogładzanie do wymaganych wymiarów.