Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows 7 po dołożeniu ramu wyrzuca BSOD 116

pudryssek 07 Mar 2011 14:22 3162 13
    pudryssek
    Level 21  
    Witam,

zmieniłem wczoraj pamięci z OCZ 2x1GB na Patriot 2x2GB.

W chwili kiedy zainstalowane jest 4GB komputer wyrzuca BSOD z kodem 116 (świeży system). Po wyjęciu jednej kostki ramu komputer działa w pełni normalnie. Raz czy dwa razy udało się go uruchomi z 4GB ramu.

W trybie awaryjnym wszystko działa normalnie.

Pamięć i karta graficzna zostały przetestowane. Sterowniki instalowane po kilka razy i kilka wersji.

Błąd wyskakuje już przy drugiej części instalacji windowsa.

Na windowsie XP wszystko działa normalnie.

Konfiguracja zestawu:
    Płyta: Gigabyte GA-MA69G-S3H
    Grafika: Sapphire Radeon HD 2600 XT
    RAM: Patriot dual kit 2x2GB
    Zasilacz: Chieftec 450 GPS-AA
    Win XP Home Edition

Z góry dziękuje za pomoc.
    d3zynh
    Level 21  
    Jakie taktowanie jest tych pamięci i czy włączasz dual? Mógłbyś precyzyjniej przedstawiać sprzęt.
    Sprawdzałeś dostępność pamięci pod XP? Wykrywa wszystko w systemie - całe 4GB? Działa normalnie to też mało precyzyjne określenie.
    pudryssek
    Level 21  
    d3zynh:

800MHz. Z dualem czy bez duala, brak efektu.

Pod XP wykrywa tylko 3GB (system 32 bitowy).

Działa normalnie tzn, że pomimo zainstalowanych dwóch kości komputer uruchamia się normalnie i nie wyskakuje żaden BSOD.

jankolo:

Że błąd jest w jakiś sposób związany z kartą to zdążyłem odgrzebać (bez tego nie pisałbym na forum).

Pytanie czy możliwe jest, że karta ma problem z współpracą z taką ilością ramu? Dodam, że sterowniki są oczywiście pod 64 bitową wersję systemu.
    Matuzalem
    Level 43  
    BIOS, m. in. pod kątem ustawień typu memory remap, sprawdzony?
    pudryssek
    Level 21  
    artaa:

Nowych, starych... brak.

Bios zaktualizowany już dawno do wersji F5.

Matuzalem:
    Po stokroć zmieniana konfiguracja, resety i ustawianie od nowa.

W nocy zrobiłem mały eksperyment, mianowicie dorwałem inną grafikę (R HD 4670). Nowa grafika przy 4GB ramu całkowicie położyła system! Wyświetlił się tylko komunikat, że "system odzyskał sprawność po uszkodzeniu sterownika karty graficznej" czy jakoś tak, dokładnie nie pamiętam.

Teraz przy ograniczeniu od 3700mb ramu przy uruchamianiu system działa, ale widzi tylko 3,25GB.
    witoj
    Level 30  
    Podniosłeś napięcie pamięci do takich jak pisze na nich?
    Windows 7 po dołożeniu ramu wyrzuca BSOD 116
    pudryssek
    Level 21  
    witoj:

Napięcie chyba leci z automatu, sprawdzę po pracy i dam znać.
    pudryssek
    Level 21  
    Po ustawieniu napięcia i cykli ręcznie wywala za każdym razem inny BSOD i za każdym razem po innym czasie. Błąd 116 też się przy tym pojawia.

Wygląda mi na to, że system ma problem z zaadresowaniem pamięci która jest już obsługiwana przez 64 bity... tzn. powyżej 3,25GB.
    Tylko czym to może być spowodowane i jak to usunąć...
    witoj
    Level 30  
    pudryssek wrote:
    Po ustawieniu napięcia i cykli ręcznie wywala za każdym razem inny BSOD i za każdym razem po innym czasie. Błąd 116 też się przy tym pojawia.

Wygląda mi na to, że system ma problem z zaadresowaniem pamięci która jest już obsługiwana przez 64 bity... tzn. powyżej 3,25GB.
    Tylko czym to może być spowodowane i jak to usunąć...

Sprawdzałeś to na uszkodzonym systemie albo na nowo postawionym ?
    Przed instalacją przywróć domyślne ustawienia biosu zapisz je i następnie podnieś napięcie dla ramu i zapisz.
    pudryssek
    Level 21  
    Sprawdzałem na świeżym systemie.

Panowie, dziękuje za pomoc ale olałem system. Włożyłem inna płytę główną i komputer śmiga aż miło.

Prawdopodobnie płyta miała problem z obsługą tego ramu...
    wlw_wl
    Level 38  
    Ja na tych pamięciach też miałem problem.
    Okazało się, że 1 (I, słownie jeden) bit był uszkodzony powyżej pierwszych 2GB a znalazłem to dopiero programem GoldMem. Pamięci wymienione na gwarancji i problem się skończył.