Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router do DSL, drukarki LAN i Blokowania internetu.

preket 07 Mar 2011 20:39 2336 7
  • #1 07 Mar 2011 20:39
    preket
    Poziom 15  

Witam potrzebuje namiarów do routera z Wifi. Schemat co mam osiągnąć widoczny na dołaczonym rysunku. 4 PC maja mieć dostęp do drukarki po Lan-ie ale tylko dwa dostęp do internetu(PC1 i PC3). Pozostałe 2 mają działać na zasadzie serwer i klient (PC2 i PC4) bez możliwości dostępu do internetu. Mają dzielić się tylko dostępem do accessa. Najlepiej żeby były nie widoczne dla innych komputerów w sieci jak i przez Wifi.

0 7
  • #2 09 Mar 2011 12:23
    ziemusg
    Poziom 10  

Kolego Przy takiej konfiguracji najlepiej jak będzie router z VLANem czyli będzie mógł wydzielić dwie sieci w jednym routerze Fizycznie na portach lan
    Z Dzieleniem internetu to routery z Brandwich Manager

Ja bawiłem się na Takim
    http://www.draytek.pl/index.php?k=produkty&d=14&n=212
    Polecam trochę cena może wydawać się duża Ale opcji masz jeszcze więcej niż chciałeś
    Można nawet VLAN zastosować do WiFi i stworzyć dla każdej Virtualnej sieci osobny AP

0
  • #4 09 Mar 2011 13:51
    ziemusg
    Poziom 10  

Brak bramy w ustawieniach TCP-ip To rozwiązane Ale takie, że co bardziej inteligentna osoba sobie z nimi poradzi a bezpieczne odizolowanie tych dwóch kompów to już nie załatwi (tak jak VLAN)
    Można też zastosować dwa routery Tanie jeden nawet bez WiFi
    Pierwszy router z WiFI stawiamy do łącza DSL -WAN
    i cztery lany do: Komp1, Komp3, Drukarka, i WAN w drugim routerze
    Drugi router bez WiFi
    Wan podłączamy do Lanu pierwszego Routera
    Lany Do kompa 4,2
    Na routerze bez Wifi nie konfigurujemy w wanie Bramy

W ten sposób mamy dwie izolowane sieci zagnieżdżone z tym, że kompy 2,4 Nie mają dostępu do neta Mają do drukarek i całej pierwszej sieci
    A kompy 1 i 3 nie widzą kompów 2,4 mając neta i drukarki

Cała konfiguracja z dwoma routerami zmieści się w cenie 200zł Chyba, że zależy nam na lepszym WiFi

0
  • #5 09 Mar 2011 14:34
    hermes-80
    Poziom 43  

Po co taka straszna komplikacja ;) i tyle kasy za router wydawać - tu znowu przychodzi nam z pomocą alternatywny soft choć z Vlanami do dobre rozwiązanie tylko, że odseparowane kompy nie będą mieć dostępu do całości sieci wewnętrznej (jak przypuszczam).
    A na przykład w Tomato wystarczy tylko zablokować w firewalu dwiema linijkami iptables forward z określonych IP kompów i te kompy tracą całkowicie dostęp do internetu, a najtańszy router na Tomato za niecałe 100zł. Oczywiście modem DSL TP powinien posiadać tryb bridge w przeciwnym razie będziemy mieć podwójny NAT (co nie przeszkadza w poprawnym funkcjonowaniu sieci).

0
  • #6 09 Mar 2011 15:06
    ziemusg
    Poziom 10  

Tomato to dobre rozwiązanie ale nie łatwe w konfoguracji
    Dla niektórych to tylko dwa wpisy w iptable A niektórzy (WinUser) nie wiedzą co to iptable Więc to nie takie proste rozwiązanie

Ja już po swoich doświadczeniach wiem, że proste rozwiązania są najlepsze A Rozwiązania Typu tomato dobre są ale nikt poza twórcą może nie dość Co i jak i z czym

a mam pytanie na marginesie Jaki router działający z tomato Ma WDS i MiMO z N 300MB/s

Dodano po 2 [minuty]:

Dalej uważam, że przy pomocy Tomato nie odseparujesz dwóch kompów od sieci z pozostawieniem dostępu im do drukarek Tak jak przy pomocy Dwóch tanich routerów

Dodano po 4 [minuty]:

Cena z opcją dwóch routerów to
    router 1 - TP-Link TL-WR340G Wireless 802.11g/54Mbps Router 4xLAN, 1xWAN - 57zł
    router 2 - TP-Link TL-R402M Router 4xLAN, 1xWAN - 40zł

Razem 97zł brutto

Konfiguracja prosta Kilka ustawień przez WWW i każdy się w tym połapie, każdy następca po nas :)
    No i mamy spełnione każde założenie Wymagane przez autora tego tematu

Dodano po 16 [minuty]:

0
  • #7 09 Mar 2011 15:09
    hermes-80
    Poziom 43  

Cytat:
    a mam pytanie na marginesie Jaki router działający z tomato Ma WDS i MiMO z N 300MB/s
    Asus RT-N16, Netgear WL3500L i jakieś z Linksysów tabel routerów: http://tomatousb.org/doc:build-types

Cytat:
    A Rozwiązania Typu tomato dobre są ale nikt poza twórcą może nie dość Co i jak i z czym
    Tutaj poważnie przesadziłeś :) jest tyle stron instruujących krok po kroku, że dla chcącego nic trudnego (sam jestem tego przykładem).

Musze ci przyznać, że nie doczytałem i faktycznie uzyskanie takiego efektu, żeby wszystkie kompy mały mieć dostęp do jednej drukarki, a w tym 2 kompy maja być odseparowane od sieci za pomocą jednego routera z Tomato (alternatywnym softem - opartym na linuxie) jest dość trudne ale nie mogę zakładać, że niemożliwe ze względu na braki w wiedzy dotyczące iptables bo na fabrycznych softach urządzeń SOHO - niemożliwe ;).

Cytat:
    Dalej uważam, że przy pomocy Tomato nie odseparujesz dwóch kompów od sieci z pozostawieniem dostępu im do drukarek Tak jak przy pomocy Dwóch tanich routerów

A gdybym zablokował w frewalu komunikacje miedzy IP odseparowanymi od pozostałych do tego blokada IP odseparowanych w forward (internet) i dopuszczenie tylko komunikacji odseparowanych kompów z IP drukarki??
    Myślę, że jest to osiągalne na tomato tylko trzeba sie zastanowić czy komunikacja switcha w routerze przechodzi przez firewall lub wyciągnąć określone interfejsy z konfiguracji routera.

Czyli stosując 2 routery będzie to chyba najprostsze rozwiązanie ale też nie najłatwiejsze w konfiguracji dla laika.

0
  • #8 16 Mar 2011 18:30
    majkos
    Poziom 13  

Z własnego doświadczenia wiem, że czym mniej urządzeń tym lepiej :). Też nie mam pojęcia jak jest z wycięciem całkowitym neta dla 2 kompów na tomato, za to prostym skryptem można skutecznie ograniczyć szybkość. Z wymienionych routerów z MIMO i WDS to warty uwagi jest WNR3500L, bo ma dobry stosunek cena/możliwości. Widziałem ostatnio ten model za nieco ponad 250 zł.

0