Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o instalację abonencką kablówki

07 Mar 2011 22:43 6319 8
  • Poziom 2  
    Witam!
    Na początek się przywitam bo mimo, że konto mam od kilku lat zawsze znalazłem co mi potrzeba bez zakładania wątku (wielkie dzięki tym którzy dzielą się swą wiedzą). Teraz mimo że przeczytałem wiele wątków to przez instalatora kablówki zostałem zakręcony maksymalnie więc się poradzę.
    Na rysuneczku 1 mamy instalację jaką poskręcał instalator (kabel mi zostawił i sam kładłem bo mu się nie chciało ryzykować z położeniem go w mój peszel).
    Na początek opisze oznaczenia rysuneczku
    A- zwrotnica TRATEC TRIS 210EEN
    ?-zagadkowy rozgałęźnik instalatora
    B- rozgałęźnik małostratny (co polecacie)
    Na rysunku drugim przedstawiłem koncepcję instalatora, że po dopłaceniu za "dwójnik" 50PLN będę miał przy modemie możliwość podłączenia drugiego TV. Czy to jest oki i czy to zwykły pasywny załatwi sprawę tak jak pisał franek psinatra w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1664740.html???
    Ja myślałem zrobić to jak w wersji 3 ale jak by wersja instalatora była dopuszczalna to zaoszczędził bym na kablu (a propos Satlan S660WVCU jak oceniacie?) a szczególnie na pchaniu w peszel podwójnych przewodów...

Dodatkowe pytanko: mam sano włączniki i gniazda w całym domu i przygotowane do inst. TV miejsce na gniazda RTV (ramki wielopuszkowe) - oczywiście instalator kręcił na nie nosem(bo nie od niego) i poskręcał kablami na F (puszka pod telewizorem na ścianie więc zbytnio nie przeszkadza) ale czy faktycznie straty będą tak duże że nie warto?

Jak do tego wszystkiego będzie się miało gdy za jakiś czas główny tv który jest teraz będę chciał ogłądać w jakości cyfrowej DTV?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Zwrotnicę możesz połączyć z rozgałęźnikiem kablem lub przejściówką jak na obrazku.
    Wyjścia zwrotnicy nie są zamienne!
    Rozgałęźnik: Signal R-2 lub Telmor RM-2F.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Jak na pierwszym rysunku to wszystkie rozwiązania 1 i 3 są poprawne.

Z jednym małym "ale". W myśl rozumowania, że dobrze mieć jak "największy sygnał" do modemu internetowego - to rozwiązanie nr 2 jest najmniej korzystne.

Urządzenia na rysunku jako " ? ", to jak pokazał zetdeel są jedynym i słusznym rozwiązaniem. :D

Jeżeli mogę wyrazić swoją opinię, to również wybrałbym rozwiązanie jak mój znakomity przedmówca zetdeel, który wie co robi.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    SP5ANJ napisał:
    Jak na pierwszym rysunku to wszystkie rozwiązania 1, 2 i 3 są poprawne.
    no nie. Jeśli mówimy o dodaniu dodatkowych telewizorów to rozwiązanie nr.2 jest niepoprawne. Poprawny jest tylko sposób pokazany na rys. zetdeela. Zwrotnica chroniąca kanał zwrotny (tu TRIS 210EEN) powinna znajdować się zawsze na wejściu do mieszkania chroniąc kanał zwrotny sieci kablowej. Dopiero po niej można rozdzielać sygnały TV i modemu, ale nie wolno ich mieszać. Rozwiązanie nr 2 powoduje możliwość potencjalnego zakłócania kanału zwrotnego sieci kablowej.

Cytat:
    Dodatkowe pytanko: mam sano włączniki i gniazda w całym domu i przygotowane do inst. TV miejsce na gniazda RTV (ramki wielopuszkowe) - oczywiście instalator kręcił na nie nosem(bo nie od niego) i poskręcał kablami na F (puszka pod telewizorem na ścianie więc zbytnio nie przeszkadza) ale czy faktycznie straty będą tak duże że nie warto?

1. Klasyczne gniazdo końcowe RTV oczywiście wprowadza straty na sygnale, typowo około 3,5dB czyli dwa razy. Połączenie z wykorzystaniem złącz 'F' oraz przjścia "FF" (czyli popularnej 'beczki') również wprowadza niewielkie tłumienie (powiedzmy do 1... 1,5dB na wysokich kanałach). Więc zawsze jakaś strata będzie - mniejsza czy większa.

2. Normalnie sieć kablowa powinna dostarczyć sygnał zapewniający poprawną pracę TV podłączonego do końcowego gniazda abonenckiego. Więc gniazdo mógłbyś sobie spokojnie założyć. Gdyby był problem z pogorszeniem się jakości sygnału na odbiorniku po założeniu gniazda abonenckiego należałoby wtedy złożyć reklamację do kablówki.

3. Zdarza się często, że największe straty sygnału są na kablu przyłączenowym od gniazda antenowego do TV. Tak, że ważny jest taki kabel dobrej jakości (jeśli jest kupny) lub dobrze wykonany (jeśli jest robiony).

Cytat:
    Jak do tego wszystkiego będzie się miało gdy za jakiś czas główny tv który jest teraz będę chciał oglądać w jakości cyfrowej DTV?
    powinno działać bez problemu, zarówno w układzie pierwotnym wykonanym przez kablówkę, jak i po modernizacji w układzie z postu zetdeela.
  • Poziom 2  
    Witam ponownie!
    Wielkie dzieki za odpowiedź - zedtel właśnie to miałem na myśli pisząc o 3 wersji, co do wyjść to mam świadomość że data i RTV są ściśle określone. Natomiast cały czas frapuje mnie rozwiązanie 2 ...
    Gdyby rozgałęzienie na tv z ? było zabezpieczone dodatkowo?
    Macie jakieś pomysły?

PS. Czy można się jakoś odwdzięczyć za pomoc na tym forum?Pytanie o instalację abonencką kablówki
    aaa już mam (czytając byłem niezalogowany i nie widziałem wszystkich opcji)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    _cheetah_ napisał:
    Zwrotnica chroniąca kanał zwrotny (tu TRIS 210EEN) powinna znajdować się zawsze na wejściu do mieszkania chroniąc kanał zwrotny sieci kablowej.

Zaznaczając, że schemat nr 2 jest niekorzystny - muszę potwierdzić co napisałeś.

Chyba troszeczkę się "rozpędziłem" z tą poprawnością .

Poprzedni wpis poprawiłem. :D

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Rozwiązanie nr 2 też będzie poprawne pod warunkiem że w torze do tv założymy filtr kanału zwrotnego (RPS).
    Przypominam, że na rozgałęźnikach świat się nie kończy, są także odgałęźniki np tu: http://intra.technetix.com/Portals/4/Poland/katalog.pdf (strona 4).
    Sygnał do modemu nie musi być "najmocniejszy" - modem pracuje poprawnie przy poziomach ±15dBmV (w dosyle). Oczywiście najlepiej byłoby posłużyć się miernikiem sygnału, ale przy tak prostym schemacie (i niewielkich odległościach) da się to zrobić "na oko".

Generalnie dziwi mnie podejście instalatora - moje chłopaki "polują" na takie okazje - zawsze im jakiś grosz wpadnie.

P.S.
    "Rozgałęźnik małostratny" to taki chłyt makełkingowy.
    Jak dzielimy sygnał na pół to nie ma bata - minimum 3dB zmniejszy się jego poziom.
    Dokładając straty na f'kach wychodzi nam (średnio) 3,7dB - chyba, że kupimy jakąś popierdułkę. Trafiłem kiedyś u klienta badziewie, które w jednej gałęzi tłumiło ponad 6dB, a w drugiej coś koło 9dB :twisted:
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    forestx napisał:
    ..."Rozgałęźnik małostratny" to taki chłyt makełkingowy.
    Jak dzielimy sygnał na pół to nie ma bata - minimum 3dB zmniejszy się jego poziom.
    Dokładając straty na f'kach wychodzi nam (średnio) 3,7dB - chyba, że kupimy jakąś popierdułkę. Trafiłem kiedyś u klienta badziewie, które w jednej gałęzi tłumiło ponad 6dB, a w drugiej coś koło 9dB :twisted:

"Chłyt makełkingowy" to większość rozgałęźników na rynku. Taniej chyba nie da się zrobić. Jakie tu jest dopasowanie impedancji, oceń sam. Właśnie z niedopasowania biorą się duże straty sygnału.
  • Poziom 2  
    Witam!
    Zrobione tak jak radziliście (z rozgałężnikiem za zwrotnicą)więc temat zamykam!
    jak będzie potrzebne inne rozwiązanie na dodatkowe tv to pokombinuje...