Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowa brama skrzydłowa - luźny słupek?

07 Mar 2011 23:30 27192 50
 • Poziom 35  
  Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z bramą uchylną.
  Jeśli nie ten dział to proszę o przesunięcie do prawidłowego.
  Problem jest tej natury iż do mojej posesji prowadzi wjazd o szerokości ok 2,5m
  Dokładnie musiał bym zmierzyć, szeroko w każdym bądź razie nie jest.
  Za wąsko jest na furtkę + skrzydło i za szeroko na samo skrzydło.
  Może nie za szeroko jeśli wjazd miał by być tylko dla samochodu lecz tu chodzi też o ruch pieszy.
  Trochę to dziwnie by wyglądało gdy ktoś będzie wchodził na posesję a całe skrzydło by się uchylało - długi czas działania takiego rozwiązania.
  Fachowcy od bram którzy oglądali to wejście nie potrafią sobie z tym poradzić, proponując takie rozwiązania:
  - dwa skrzydła gdzie jedno jest uchylne dla ruchu pieszego a oba dla samochodu, takie rozwiązanie zaadaptowane jest w większości automatyki bram
  - jedno wielkie skrzydło otwierane za każdym razem czy to samochód czy ruch pieszy.W tym przypadku nie ma problemu z automatyką tylko zostanie jeden siłownik w zapasie.
  - furtka + skrzydło ale bez możliwości instalowania automatyki i domofonu co raczej z góry jest już nie do przyjęcia.

  Spotkał się ktoś z was z rozwiązaniem luźny słupek na domykaczu :?


  Chętnie ujrzę zdjęcia rozwiązania podobnego problemu.
  Jeśli ktoś jest z okolic Szczecina chętnie zapraszam na posesję w celu skonsultowania i ewentualnego zlecenia na bramę i całą automatykę
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 20  
  Ja bym zrobił bramę dwu-skrzydłową.Pierwsze skrzydło ok. 1 m będzie służyło jako furtka, drugie 1,5 m. Do tego 2 siłowniki z programatorem który będzie posiadał tak zwaną funkcje furtki. Jeden przycisk w pilocie otwiera obydwa skrzydła a drugi tylko to mniejsze.
 • Poziom 35  
  Też myślałem nad takim rozwiązaniem, a sterowanie elektrozaczepu domofonu wykorzystać jako sterowanie funkcją furtka w sterowniku bramu.
  Tyle że jak nie będzie prądu to nikt nie wejdzie, z drugiej strony i tak domofon by nie działał więc nie będę wiedział że ktoś chce wejść.
  Jak w takim przypadku wygląda wyjście gościa z domu, mam lecieć za nim do bramy aby mu otworzyć ? Od budynku do furtki jest dość spory kawałek i z okien nie ma bezpośrednio kontaktu wzrokowego.
  Mam jeszcze jeden problem tej natury że w budynku mieszkają dwie rodziny a tylko ja finansuje zakup bramy, więc będę musiał się podzielić pilotem, myślałem nad czymś w formie klucza i niech sobie otwierają.
 • Poziom 20  
  Można zastosować przełącznik kluczykowy i drugiej rodzinie udostępnić tylko klucz do przełącznika. Jeżeli chodzi o wysprzęglanie to zawsze można w skrzydle zrobić "rewizje" tak by można było wysprzęglić napęd z zewnątrz.
  Można też zautomatyzować bramę np. http://came.pl/?produkty&sekcja=49&produkt=304 takimi siłownikami. Należy wtedy zastosować elektrozamek i rygiel dolny samoczynny http://www.bramar.pl/index.php?go=produkt&dz=1&kat=3&pkat=6. Przy braku prądu wystarczy zwolnić bramę z elektrozaczepu jak furtkę i popchnąć.
 • Poziom 43  
  A co sądzicie, Koledzy o bramie przesuwnej na rolkach z listwą zębatą na dole (sam mam taką ) + trzy wyłączniki krańcowe - otwarcie na 1 m (np.) lub na całą szerokość (wjazd samochodu). Sterowanie z domofonu to mały problem. :D Dodatkowo, mój napęd (Craftsman USA) ma wbudowany akumulator 24V / 12Ah i silnik DC czyli działa przy zaniku zasilania w sieci 115V.
 • Poziom 35  
  Nad bramą przesuwną też myślałem lecz musiał bym umieścić w głębi działki, co powodowało by że czołowa część działki była by ogólnie dostępna. Nie bardzo mi to odpowiada gdyż sąsiedzi (a bardziej ich psy) upodobali sobie te miejsce i załatwiają tam swoje potrzeby :(
  Bramę w głębi działki mam na tę chwilę lecz jej czas już dobiega końca.
  Brama przesuwna na froncie działki musiała by się nasuwać na któregoś z sąsiadów.
  Dotychczasowo to wygląda tak jak na rysunku poniżej.
  A brama w górnej części ma być bramą domyślną.

  Nietypowa brama skrzydłowa - luźny słupek?
 • Poziom 20  
  Nie wiem jak dokładnie wygląda wjazd, ale widziałem już takie wąskie wjazdy gdzie było nad drogą zrobione coś w rodzaju wiaty i zamontowana brama segmentowa z drzwiami przejściowymi.
  Osobiście skłaniałbym się ku bramie dzielonej 1-1,5 m i siłownikom Flex
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 13  
  Montowałem jakieś pół roku temu naped BOB do identycznej bramy 1 skrzydło 1m drugie ok 2,5 może mniej
  większe skrzydło posiada wewnętrzną furtkę jest to ciekawe rozwiązanie i praktyczne a sam napęd radzi sobie bez zastrzeżeń
  może spróbuj rozważyć taką bramke
 • Poziom 35  
  Masz może zdjęcia takiego rozwiązania :?: Rozumiem iż furtka wycięta jest w środku większego skrzydła. Może być nawet szkic.
  Dziś dokładnie mierzyłem i wychodzi na to że od słupka do słupka jest 2,9m

  snopek ciekawe to siłowniki Flexa gdyż jest możliwość montowania przy ścianie albo w narożniku działki (pracują w świetle słupka) a dodatkowo nie są grube - tylko 8 cm. U mnie każdy centymetr się liczy gdyż wiadomo nie ma gdzie się rozpychać.
  Aby nie było tak słodko cena przeraża. Montowałem kiedyś znajomemu automatykę bramy dwuskrzydłowej i z tego co pamiętam nie wydał więcej jak 2000 za komplet. Napęd i automatyka była NICE. Lecz tam z tego co pamiętam był problem z wymierzeniem - źle odczytałem rysunek aby prawidłowo pracował siłownik. Źle pospawałem i okazało się że przy pierwszym zamykaniu wchodził w skrzydło bramy, za drugim razem było już lepiej ale na słupku pozostały otwory po kołkach rozporowych :) Tyle że tam były grube słupki klinkierowe. Mam w pracy jeszcze gdzieś instrukcję, muszę zobaczyć jak tam się liczyło miejsce montażu na słupku i bramie - czy takie wąskie słupki mogą być przy takich siłownikach.Pracuje to już ponad 5 lat i nic tam się nie dzieje.
  A przy Flexe wychodzi że 3k to może być mało :(
  Proszę o więcej siłowników pracujących w świetle słupka, mogą być linki na priva co by nie pogonił admin że robimy komuś reklamę sklepu.


  Oglądałem dziś elementy w markecie budowlanym i chyba sam się wezmę za tę bramę. Wiem że nie są kute a puste w środku ale 20 lat powisi.
  Mam dostęp do cynkowni a z pospawaniem nie będzie problemu.
  Przebudowałem sam cały dom, przekopałem całą działkę, zrobiłem elektrykę, kanalizę, wodę i ogrzewanie, wstawiałem drzwi i okna, to i z bramą nie będzie chyba problemu :)
 • Poziom 13  
  spróbuje podjechać i strzelić fotkę jak będzie to zamieszczę
  montaż 2 skrz. nie jest prosty trzeba na wiele elementów zwracać uwagę :) a zanim zacznie się spawać należy zrobić otwarcie i zamknięcie żeby sprawdzić jak wysuwają sie tłoki (lub przesuw na śrubie) i odległości od skrzydła
 • Poziom 15  
  Krótko na ten temat .Zestaw Wingo 2024 silowniki w sam raz do tej bramy i jedno skrzydlo metr a drugie 1,5metra tak jak mowia porzednicy.jesli trzeba zamontuje to panu ja nieraz takie tematy przerabialem i przerabiam.Pozdrawiam.
 • Poziom 35  
  Z Łodzi nie będę brał fachowca od bramy :) lecz mimo wszystko dziękuje za podjęcie tematu.
  Pod koniec miesiąca (jak skończę salon) zabiorę się za bramę. Kupię kute elementy oraz automatykę i pospawam wszystko razem. Wynik pracy zapewne zaprezentuje tu na forum. Aktualnie jestem na etapie szukania łuków do górnej części. Z pozostałymi elementami takimi jakimi jak groty, wsporniki, elementy ozdobne czy zawiasy widziałem że nie ma problemu w lokalnych marketach budowlanych. Nie wiedzieć czemu łuków nie ma :(
  Do wingo 2024 musiał bym dokupić barierę podczerwieni gdyż w zestawie tego nie ma. Miałem okazję widzieć efekt pracy bramy nie zabezpieczonej barierą.

  Za Nice przemawia fakt że zestaw Wingo 2024 można już kupić od 1400 zł a dodatkowo mam już do tego jednego pilota smilo.
 • Poziom 35  
  Wracam do tematu.
  Musiałem odłożyć montaż bramy do czasu przygotowania podjazdu, położenia kostki itp.
  Szerokość wjazdu do posesji to 2,94, szału nie ma ale daje radę wjechać transitem.
  Z racji aby jak najmniej zmniejszyć światło bramy chcę zastosować słupki 7x7
  Jaki automat do bramy można montować na takim wąskim słupku przy kącie otwarcia 90 stopni. Przeglądałem już parę zestawów opisanych jako "montaż na wąskim słupku" lecz dla producentów wąski to min 15 cm.

  Nietypowa brama skrzydłowa - luźny słupek?
 • Użytkownik obserwowany
  Nice Wingo 2024 lub Aprimatic Raider 2000 24V DC.
 • Poziom 35  
  Czy jesteście pewni iż Wingo 2024 będzie pracował w takiej konfiguracji (szerokość siłownika według dokumentacji to 10cm to jak on ma się zmieścić za słupkiem 7cm ?.
  Nietypowa brama skrzydłowa - luźny słupek?

  Materiał do bramy leży w piwnicy i mam dylemat czy spawać czy nie. Zaznaczam iż słupek będzie miał szerokość 7x7 cm.
  Dla pewności zaprosiłem paru lokalnych instalatorów automatyki i kto nie przyszedł to mówił coś innego. Tylko jeden powiedział iż nie ma problemów lecz nie zdradził marki ani sposobu w jaki sposób chce to rozwiązać.
  W dniu dzisiejszym kolejny z instalatorów (chyba najbardziej konkretny) dobitnie mi to wytłumaczył iż o ile nie ma problemu z otwarciem to zamknięcie będzie problemem. Przy równoległej pracy siłownika z bramą w momencie zamknięcia siłownik zamiast zamykać po łuku bramę będzie się ją starać wypychać. Taka praca nie dobrze służy siłownikom. Skrzydło w końcu się zamknie ale tlko dlatego że tu coś się nagnie, tam napręży i jakoś to będzie. Z lewej strony jak i z prawej nie ma miejsca. Siłowniki muszą się zmieścić z tyłu za słupkiem. Ponoć minimum to 15 cm do osi zawiasu bramy od zewnętrznej krawędzi słupka, co przy słupku 7cm musiał bym dać albo długie ramie zawiasu albo ramie siłownika przyspawać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi. Nie mogę sobie pozwolić na zabranie kolejnych 30cm. Od słupka sąsiada do słupka sąsiada jest 2,94 a wjazd do posesji na wprost jest możliwy lecz nie zawsze. Po drugiej stronie ulicy mieszkają ludzie i czasami pozostawiają samochód przed posesją. Trzeba wjeżdżać po skosie.
  Poniżej rysunek z proponowanego Aprimatic Raider 2000 24V DC.

  Jak widać jak wół napisane jest 15cm
  Nietypowa brama skrzydłowa - luźny słupek?
 • Poziom 23  
  Kolego do tak wąskich słupków to chyba tylko napęd NICE WALKY 2024,montowałem taki napęd na słupki 80x80 mm.
  Więc słupki zamontuj 80x80 i problem będziesz miał rozwiązany.
 • Poziom 35  
  Też myślałem nad takimi lecz z tego co gdzieś widziałem po złożeniu wystaje ramie.

  Tutaj przykład:

  Link

  Zaznaczam nie mam miejsca przy słupku. Wszystko musi się zmieści za słupkiem.
  A jak widać na załączonym rysunku potrzeba aż 34-8=26cm, u mnie jest 0

  Nietypowa brama skrzydłowa - luźny słupek?
 • Poziom 23  
  A nie możesz zamontować siłowników u góry tak żeby ramię było nad ogrodzeniem sąsiadów?
  Jeśli nie to chyba pozostają napędy montowane pod bramą tak zwane podziemne,tylko ceny nie są niskie.
 • Poziom 35  
  Też już ktoś tak mi sugerował lecz:
  1) Trzeba by się dogadać z sąsiadami, z jednym to może by nie było problemu ale z dwojgiem, no i nigdy nie wiadomo czy któremuś kiedyś się poglądy nie zmienią i będę musiał wszystko demontować.
  2) U jednego jest płot wyżej jak u drugiego.

  Doziemne siłowniki to musiał bym 5 tysi szykować :( liczyłem że 2 - 2,5 za całość a tu wychodzi że x2.
 • Poziom 23  
  Ewentualnie można by zrobić bramę jedno skrzydłową ,czyli skrzydło np 2 m na końcu skrzydła 90 cm furtka, tylko trzeba by pokombinować z zamykaniem tej furtki.
 • Poziom 35  
  Też już myślałem o takiej konfiguracji. Jeden siłownik doziemny i na końcu skrzydła furtka (jeden to nie dwa). Lecz nigdy nie miałem kontaktu z takim siłownikiem i nie wiem jaka jest sztywność takiej konstrukcji. Na końcu trzeba by zamontować jakiś samozamykacz i elektromagnes.
 • Poziom 12  
  Siłownik podziemny jest drogi. Proponuję dwa skrzydła równe do tego siłowniki CAME
  FLEX montowane na słupki 80x80 z ramieniem prostym.Centrala sterująca ma opcję
  otwarcia drugiego skrzydła bramy.
 • Poziom 35  
  Widać na to iż ramie proste dało by tu radę.
  Ma ktoś z was zdjęcia z instalacji takich siłowników. Jak ze sztywnością takiej konstrukcji, brama nie będzie chodzić na tej szynie ? Nie chciał bym aby siłownik był montowany tylko dlatego iż nie chce mi się ręcznie otwierać bramy lecz ma stanowić jakieś zabezpieczenie przed wejściem na posesję. Jeśli brama się otworzy gdy zadziałamy na nią siłą to nie widzę sensu montowania takich siłowników.

  Co oznacza opis iż siłowniki są niesamoblokujące ?
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Do tego typu śiłowników trzeba zastosować elektrozaczep. Jak chcesz to mogę przedstawić
  pełny zestaw z awaryjnym zasilaniem lub możemy się spotkać .
 • specjalista -automatyka bramowa
  Kolego, wymiar miedzy osią zawiasu a zaczepieniem siłownika 10 cm (jak wynika z rysunku) jest na siłę akceptowalny dla wiekszości siłowniów liniowych (przeważnie optymalny wymiar montażowy to 12,5 cm) - przy takich miniaturowych wymiarach brama będzie może nieco żabkować przy otwieraniu ale będzie działać.

  Najwęższe siłowniki coby ci się zmieściły między murem i bramą (i jednocześnie mocne) to chyba tylko Nice Moby.

  Pewne zamknięcie gwarantuje tylko elektrozaczep. Sam siłownik z racji sporej dźwigni - albo jego zaczepy albo jego śrubę pociągową albo mocowanie silnika - przy dobrym kopie w bramę - zawsze można zlamać. Każdy duży producent ma w ofercie modele centralki obsługujące elektrozaczep.

  PS - wszystkie popularne siłowniki są samoblokujące - są oparte na przekłani ślimakowej która z natury konstrukcji jest samoblokująca od strony zębatki odbiorczej (ale wytrzymałość kilku mosiężnych malutkich zębatek w napędzie na pijaka, leżącego na Twojej bramie, też ma swoje granice....)
 • Poziom 35  
  Ale o to chodzi iż ja nie mam tych 10cm. Nawet jeśli dam słupek 8 i umieszczę wspornik siłownika w połowie grubości słupka + zawias (wymiar A) to mam 7cm więc do 10 brakuje a brakuje. Sam siłownik ma 11 więc nie wiem jak by miał się zmieści za słupkiem 7.
  Dzięki za tyle, sądziłem że da się coś wykombinować. Wychodzi na to iż Came Flex albo doziemne, lub zamontować pierwszy lepszy i cieszyć się z kąta 85m wąskiego wjazdu i pracy jako tako (żabki itp).
 • Poziom 35  
  Mam ofertę na X-Metro
  - dwa napędy i dwie obudowy
  - lampa
  - przełącznik na klucz
  - jedna linia fotokomórek
  - centralka
  - dwa piloty do wyboru
  Za 3200 + ewentualny montaż, więc nie wiem czy to aż taka astronomiczna kwota. Może i nie mało ale wiem że będzie działać bez kombinacji i wymiarów na styk. Zobaczę jeszcze ofertę tych FLEX'ów i wtedy wybiorę.

  Jak zaznaczyłem powyżej liczyłem na kwotę 2k - 2,5k więc do 3.2k już nie jest daleko.
 • Użytkownik obserwowany
  Aprimatica strone zobacz.