Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Touchpad wariuje klawiatura działa w połowie - myli przycisk

hadzi26 08 Mar 2011 09:47 4769 6
  • #1 08 Mar 2011 09:47
    hadzi26
    Poziom 2  

Witam!

Na dzień dobry z góry informuję, że jestem laikiem jednak szybko uczącym się majsterkowiczem komputerów - tzn. dużo już grzebałem w moim laptopie pod względem fizycznym jak i w systemie.
    Tym razem jednak mnie zamurowało bo czegoś takiego jeszcze nie widziałem :shock:

Dlatego bardzo proszę o pomoc, będę bardzo wdzięczny może razem coś zdziałamy i nauczymy się czegoś nowego?

więc mój przypadek jest następujący:

Laptop Compaq A900 - ma 3 lata
    T2330 Intel Pentium Dual Core 1.60GHz (1MB Cache, 533MHz FSB) 3GB DDR2 667MHz 250GB Serial (SATA) 5400 RPM
    System operacyjny Vista Home Premium 32 bit

Ponad miesiąc temu (jakoś w styczniu) lapek wyłączał się po 5 minutach działania - kompletnie się zagrzewał. Zainstalowałem program do pomiaru temperatury i okazało się, że procek dochodzi do 90, 93 stopni C.
    Uznałem, że laptop ma 3 lata nigdy nie był konserwowany więc czas rozebrać i przeczyścić wiatraki :lol:
    Tak oczywiście zrobiłem, mase syfu z wiatraka usunąłem i kurzu z wnętrza komputera. Po tym zabiegu chodził jak przecinak.
    Chłodzenie miał takie, w sensie wiatrak dawał taki wiaterek, że spokojnie włosy mógłbym, sobie wysuszyć!
    Do tego zrobiłem formacik i zajarany, że mam jak nowego świetnie po formacie działającego lapka rozpocząłem użytkowanie
    W między czasie laptopa nosiłem do pracy i sporo ściągałem filmów, pierduł itp. - w końcu dysk czysty trzeba zapełnić

Wszystko ok do wczoraj
    Włączam laptopa i pierwsze: klawiatura myli litery a właściwie kompletnie wariuje tzn. wciskam h wyskakuje ht5, wciskam a wyskakuje aq1 jakaś paranoja. Dalej patrze nie działa Num lock i cała część klawiatury numerycznej poza enterem znajdującym się na niej. W pierwszej chwili myślałem, że padła klawiatura bo część przycisków muli swoje prawdziwe znaki, część nie działa.

Założyłem jeszcze że to wirus, sru więc format i po nim to samo :o i nic nie rozumiem - tyle, że format zrobiłem tylko systemu czyli dysku C pozostałe partycje nie ruszone D, E gdzie ma właśnie moje media czyli filmy i inne pierdoły
    przeskanowałem po formacie te dyski Nodem 32 i Immunetem i nic nie znalazło

Kolejna opcja myślę sobie, że jak go rozbierałem to kiepsko taśmę od klawiatury podpiołem i na szybko rozkręciłem klawiaturę i poprawiłem też nic nie dało.

Po ty zabiegu zaczął wariować jeszcze touchpad tzn. mruga i lata sam po pulpicie jak szalony
    co mnie martwi zauważyłem, że jak przycisnę lekko obudowę laptopa po lewej stronie na dole tuż obok touchpada to przestaje on szaleć, klawiatura jednak dalej swoje, do tego zaczęło go od czasu do czasu ostro wieszać

Proszę o pomoc, może ktoś z was miał z czymś takim do czynienia?

Czy to może być wirus, który po prostu siedział nie tylko na partycji systemowej którą sformatowałem ale i na D i E i po formacie od razu przeszedł na świeży system i dalej swoje? czyli czy wirusy chodzą po partycjach i jest sens abym wszystko sformatował

Czy siadła klawiatura i touchpad na raz?

a może to wina jakiegoś mostka południowego, który niby odpowiada za funkcjonowanie takich urzadzeń bo się gdzieś o tym naczytałem, chociaż z góry mówię że USB, DVD i inne wejścia działają bez zarzutu

wpadlem jeszcze na pomysl ze moze wirus cos w biosie po przestawial i dlatego klawiatura z touchpadem tak wariuje
    wszedlem do biosu ale nie wiele zobaczylem bo jest mega uproszczony

moze rozebrac i wyjac baterie od plyty zeby zrobic restart biosu i przywrocic ustawienia domyslne?

z góry wielkie dzięki

0 6
  • #2 08 Mar 2011 15:58
    mrsebolo
    Poziom 25  

Ten sam objaw występuje po odpięciu zasilacza i dzialaniu na baterii ?

0
  • #3 09 Mar 2011 12:43
    hadzi26
    Poziom 2  

tak, po wyjęciu zasilacza również wariuje

najgorsze jest to, że nie działa cała klawiatura tylko jej część i ta część która działa kompletnie myli swoje przeznaczenie np. delete działa jako caps lock

touchpad po uruchomieniu działa prawidłowo przez 2 minuty, wystarczy, że uruchomię Mozillę lub spróbuję dostać się do jakiegoś folderu i cały pulpit zaczyna szaleć i wariować - wszystkie ikony ruszają się jakby zostały na raz milion razy kliknięte

nie wiem co robić??? to nie wygląda na uszkodzenie fizyczne żadnego podzespołu tylko na wielkiego złośliwego wirusa, który namieszał w biosie!!!

dokonałem dzisiaj rano kompletnego formatu wszystkich dysków, wyczyściłem wszystko!!! format format i jeszcze raz format

po południu mam zamiar rozebrać lapa, dostać się do płyty wyjąć baterię na 30 sekund w celu przywrócenia ustawień domyślnych biosu tzw. restartu

czy robiąc taki zabieg mogę coś zepsuć?????????????

a może przychodzi komuś do głowy co jeszcze mogę zrobić????????

0
  • #4 09 Mar 2011 13:59
    mipix
    Poziom 30  

Kolega uruchomi sobie Linuxa w wersji LiveCD i oceni sytuację.

0
  • #5 10 Mar 2011 10:29
    hadzi85
    Poziom 8  

dałem Mandrive LiveCd i bez zmian nadal to samo tyle że na Mandrivie ikony same nie latają, ale klawiatura i touchpad dalej to samo

0
  • #6 10 Mar 2011 12:10
    mipix
    Poziom 30  

Odepnij kolejno taśmę klawiatury i sprawdź działanie touchpad-a
    Następnie odepnij taśmę touchpad-a i sprawdź działanie klawiatury.

0
  • #7 15 Mar 2011 08:28
    hadzi85
    Poziom 8  

Zrobiłem tak jak doradził kolega mipix i wszystko się wyjaśniło - na szczęście to klawiatura, a nie mostek południowy :)

Uruchomiłem laptopa mając go rozkręconego na tyle aby w każdej chwili móc odłączyć klawiaturę lub touchpad. Po uruchomieniu jak zwykle klawiatura nie funkcjonowała poprawnie, a po kilku minutach ikony i cały pulpit zaczął standardowo wariować. Odłączyłem zatem najpierw klawiaturę i nagle wszystko wróciło do normy. Przy odłączonej klawiaturze laptopa podłączyłem tą na USB i wszystko ok !!!

Temat zamknięty.
    Problemem była klawiatura, która sama nie działała poprawnie i do tego powodowała wieszanie, brak odpowiedzi laptopa.

1