Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Euroline ZW/ZS 23KE wyłącza po kilku minutach pracy

rachitis 08 Mar 2011 10:52 9333 22
    rachitis
    Level 9  
    Witam,
    Posiadam kocioł dwufunkcyjny Junkers Euroline ZW/ZS 23KE, piec od kilku dni ma problemy z podgrzewaniem c.w.u., c.o. działa bez zastrzeżeń. Po odkręceniu wody piec startuje normalnie, woda nagrzewa się, ale jej temperatura cały czas rośnie. Po 2-3 minutach woda osiąga temperaturę 90 stopni lub więcej, zapala się ostatnia kontrolka na wskaźniku temperatury, słychać jak woda szumi z powodu wysokiej temperatury po czym nagle piec się wyłącza by po 2 sekundach, jak tylko temperatura spadnie, włączyć się ponownie. Potem już wszystko przebiega bez zakłóceń tzn piec daje stałą temperaturę wody i pracuje stabilnie. Pokrętło temperatury jest ustawione na 1/3. Proszę o sugestie pozwalające na usunięcie usterki.
    pozdrawiam
    wentyl100
    Level 12  
    masz zakamieniony wymiennik płytowy
    rachitis
    Level 9  
    dzięki za odpowiedź, można go jakoś wyczyścić czy trzeba wymienić?
    wentyl100
    Level 12  
    możesz go wyczyścić, najlepiej jakimś roztworem kwasu
    rachitis
    Level 9  
    czy w celu wyczyszczenia wymiennika muszę go rozkręcić, czy może rozkręcić go się nie da i trzeba go zalać roztworem kwasu? Ma ktoś jakiś zdjęcie/rysunek tego wymiennika? Znalazłem tylko plik "EUROLINE ZW_ZS 23 KE dla serwisanta.pdf" w którym wymiennik widać na schemacie budowy kotła
    wentyl100
    Level 12  
    musisz go niestety wyjąć, poznasz go bo jest srebrny , aby go wykręcić musisz odkręcić dwie aluminiowe śrubki od spodu wymiennika
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    wentyl100 wrote:
    ... musisz odkręcić dwie aluminiowe śrubki ...

ALUMINIOWE ??? Chyba takich nie stosuje się do niczego :(
    omnixwp
    Level 18  
    rachitis wrote:
    czy w celu wyczyszczenia wymiennika muszę go rozkręcić, czy może rozkręcić go się nie da i trzeba go zalać roztworem kwasu? Ma ktoś jakiś zdjęcie/rysunek tego wymiennika? Znalazłem tylko plik "EUROLINE ZW_ZS 23 KE dla serwisanta.pdf" w którym wymiennik widać na schemacie budowy kotła

Wymiennik płytowy do ZW23KE złącza na oring 87054062640
    Junkers Euroline ZW/ZS 23KE wyłącza po kilku minutach pracy
    Do odkamieniania wymienników, nagrzewnic, czy instalacji grzewczych używa się chemii przemysłowej, zmiękczaczy i pomp do odkamieniania. Na instalacji montuje się magnetyzery inhibitorowe, specjalne filtry itp. Prosty sposób na oszczędności - wymiany zakamienionych podzespołów.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    piracik
    Moderator of Heating systems
    stratos37 wrote:
    A dlaczego nie, wizualnie to samo, mogę wiedzieć na czym polega różnica,

Wszystkie wyglądają podobnie. Różnią się wymiarami i mocowaniem.
    stratos37 wrote:
    a może wiesz gdzie można tanio kupić.

W najbliższym serwisie.
    kowal001
    User under supervision
    piracik wrote:
    stratos37 wrote:
    a może wiesz gdzie można tanio kupić.

W najbliższym serwisie.

W serwisie razem z usługą. Ewentuanie pozostaje Ci niezależny dystrybutor części zamiennych w Warszawie - gwarancja i ceny katalogowe z cennika producenta. Jakie ma ceny serwis autoryzowany na części trudno powiedzieć..różne...
    kowal001
    User under supervision
    Nie gwarantowałbym bankiem, które ostatnio maja złą reputację.
    1tropek
    Level 23  
    kowal001 wrote:
    Nie gwarantowałbym bankiem, które ostatnio maja złą reputację.

Leją wodę?
    adamz666
    Level 10  
    Czy ma znaczenie którą stroną zakłada się wymiennik?
    Mocowanie jest symetryczne, ale blacha ma różne wypukłości.
    Ja odkamieniam octem, wlewam w otwory i czekam parę dni.
    Płuczę i tak kilka razy. Oczywiście mam drugi na zamianę.

Proszę poprawić błędy pisowni.
    mod- mirrzo
    kowal001
    User under supervision
    Stosujesz nie te środki i nie te metody. Skutkiem jest "prowizorka". Kup sobie nowy wymiennik, a potem zastanów się jak zapobiegać zakamienianiu instalacji. Są inhhibitory magentyczne, płyny do instalacji i czyszczenia na przykład firmy Sotin. Moim zdaniem lepiej zapobiegać niż wydawać kasę na wymianę podzespołów.
    adamz666
    Level 10  
    Prowizorka?Kupiłem razem z serwisantem za około 300.
    Co pół roku sobie wymieniam. Koszt octu 2pln.
    Nie odpowiadasz na pytanie czy jest różnica w montażu.
    Jak kogoś stać na to to nie zadaje pytań.
    Jakie płyny.Wytłumacz mi jak zastosowac płyn do bieżącej wody,
    gdzie wymiennik jest najbardziej zakamieniony.
    Dodam jeszcze że pierwszy raz wymiennik został wymieniony po
    niecałym roku użytkowania(nie objęty gwarancją)
    Piec mam 6 lat.
    I jeszcze 3 presostaty w koncu się wku....
    stary rozebrałem, poznałem budowę(bardzo prosta 160pln)
    drugi (niby niesprawny) podkręciłem 0,5 obrotu.Działa juz pół roku.
    rachitis
    Level 9  
    W moim przypadku efekt jest taki, że pomimo czystego wymiennika płytowego, piec startuje jakby bez modulacji płomienia, na pełnej mocy. Po kilkudziesięciu sekundach, gdy woda zrobi się gorąca i kocioł zaczyna lekko szumieć, płomień zmniejsza się i od tego czasu jest dobrze. Gdy znowu odkręcę kran, nawet po kilku minutach bezczynności, płomień jest modulowany od samego początku i temperatura jest stabilna. Czy spotkał się ktoś z podobnymi objawami?
    kowal001
    User under supervision
    Jak znajdę trochę czasu potłumaczę opis metod i urządzeń do odkamieniania instalacji, oraz zapobieganiu procesom powstawania kamienia kotłowego.
    rachitis
    Level 9  
    Czy dobrze zrozumiałem, że problemy z kotłem wynikają z jego zakamienienia? Zauważyłem dodatkowo, że pokrętło od regulacji temperatury muszę coraz bardziej kręcić w prawo, bo płomień ledwo się pali, przez co leci letnia woda. W 2/3 zakresu regulacji temperatury, płomień jest constans i bardzo mały (minimalny), niezależnie od położenia regulatora. Dopiero pod koniec skali zwiększa się i woda leci ciepła.
    rachitis
    Level 9  
    Napiszę co zozwiązało mój problem ;)
    Przyczyną usterki był czujnik temperatury wody użytkowej. Po jego wymianie kocioł śmiga aż miło.
    Na szczęście naprawa była bardzo tania, okazało się, że identyczny czujnik jest stosowany w Termecie :P