Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co lepsze termostat czy PID?

lukerix 08 Mar 2011 11:24 2752 12
  • #1 08 Mar 2011 11:24
    lukerix
    Poziom 10  

Witam!
    Zabieram się za przerobienie zwykłego przepływowego podgrzewacza wody. Chce wzbogacić go o układ, który będzie utrzymywał stałą temperaturę wody na wyjściu niezależnie od strumienia wody.
    Do sterowania mocą grzałek posłużą mi triaki, sterowane z atmega8.
    No i w końcu sedno sprawy :-) jaki sposób sterowania byłby skuteczniejszy zwykły termostat (woda za zimna grzałki grzeją, za ciepła nie grzeją), czy algorytm PID i sterowanie grupowe?

• Fibaro
  • #3 08 Mar 2011 13:59
    lukerix
    Poziom 10  

albertb napisał:
    Jakie triaki zastosujesz?

Triaki wykonawcze jakie planuje to BTA41 a optotriaki to albo MOC3021 albo MOC3041

Dodam jeszcze że podgrzewacz ma 21kW i podłączony jest do "siły".

• Fibaro
  • #4 08 Mar 2011 20:29
    Moyshaa
    Poziom 13  

Oczywiście, że lepszy byłby PID, lub logika rozmyta w tym zastosowaniu. Zwłaszcza, że wkładasz tam atmege. Ale ja na twoim miejscu zastanowił bym się nad SSR'ami, w roli kluczy.

• Fibaro
  • #5 09 Mar 2011 12:50
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Moyshaa napisał:
    Oczywiście, że lepszy byłby PID, lub logika rozmyta w tym zastosowaniu. Zwłaszcza, że wkładasz tam atmege.

Albo od razu z grubej rury - MPC.
    W wypadku termostatu dwustanowego zastosowanie mikrokontrolera raczej mija się z celem.

• #6 09 Mar 2011 13:49
    Ryszard49
    Poziom 32  

Witam.
    Po co kombinować z elektroniką skoro są sprawdzone urządzenia do utrzymania stałej temperatury wody.
    Link
    Pozdrawiam.

• #7 09 Mar 2011 22:42
    lukerix
    Poziom 10  

Moyshaa napisał:
    Ale ja na twoim miejscu zastanowił bym się nad SSR'ami, w roli kluczy.

Rozejrzałem się i wychodzi na to że taki SSR to też optotriak + triak (lub inny element) w jednej obudowie. Tylko że za zestaw optotriak i triak zapłacę ok 12zł a najtańszy SSR na "serwisie aukcyjnym" 35zł. Jeżeli jest jakaś wyraźna przyczyna dla której lepiej byłoby zastosować SSR'y to proszę mi to wyjaśnić.

shg napisał:
    Moyshaa napisał:
    Oczywiście, że lepszy byłby PID, lub logika rozmyta w tym zastosowaniu. Zwłaszcza, że wkładasz tam atmege.

Albo od razu z grubej rury - MPC.
    W wypadku termostatu dwustanowego zastosowanie mikrokontrolera raczej mija się z celem.

A o co chodzi z tym MPC? Czy to jakaś ironia?

Ryszard49 napisał:
    Witam.
    Po co kombinować z elektroniką skoro są sprawdzone urządzenia do utrzymania stałej temperatury wody.

Nie miałem osobiście do czynienia z bateriami termostatycznymi ale orientuje się jak działają. Ich działanie jest dobre gdy ma się doprowadzenie ciepłej wody użytkowej z sieci lub z bojlera, a w przypadku wszelkiego rodzaju podgrzewaczy przepływowych gdzie temperatura silnie zależy od strumienia wody to rozwiązanie się nie sprawdza. W moim przypadku sprawa jest jeszcze gorsza bo piec wraz ze zmianą strumienia zmienia ilość załączonych grzałek (OFF - 1 - 2 - 3).

• #8 09 Mar 2011 22:58
    Ryszard49
    Poziom 32  

lukerix mam taką baterię podłączoną do przepływowego podgrzewacza o mocy 21kW. Jest to wspaniała rzecz. Działa niezawodnie.

• #9 10 Mar 2011 01:00
    shg

lukerix napisał:
    A o co chodzi z tym MPC? Czy to jakaś ironia?

Wbrew pozorom nie.
    Przepływowy ogrzewacz wody jest dość wrednym obiektem do regulacji, zwłaszcza przez małą stałą czasową i znaczne, w porównaniu do niej, opóźnienie między włączeniem grzałki a wzrostem temperatury.
    Dobrze działałby też feed-forward, ale wymaga przepływomierza. Przepływomierz można zrobić samemu, bez elementów ruchomych - grzałka o znanej mocy i pomiar temperatury wody przed i za grzałką. Można by nawet wykorzystać w tym celu właściwą grzałkę, ale robi się to trochę bardziej skomplikowane.

• #10 10 Mar 2011 16:52
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Osobiście miałem do czynienia z produktem Kospel EPVE Focus electronic 24kW, wewnątrz jest przepływomierz impulsowy (moc należy dobierać zgodnie z przepływem, bo inaczej albo woda będzie za zimna, albo spuchną grzałki), dwa czujniki temperatury i układ sterujący triakami załączanymi w zerze, czyli sterowanie grupowe.

• #11 10 Mar 2011 20:24
    Moyshaa
    Poziom 13  

lukerix napisał:
    Jeżeli jest jakaś wyraźna przyczyna dla której lepiej byłoby zastosować SSR'y to proszę mi to wyjaśnić.

Po pierwsze całkowicie pozbywasz się wysokoprądowych elementów na płytce drukowanej. Co upraszcza jej projektowanie. Dajesz złącze sterujące i z niego przewodami do SSR'a. Możesz zastosować 3-fazowego więc 2 przewody tylko. Dostaniesz takiego za 81zł brutto tu. Albo 2 SSR'y w układzie niepełnej gwiazdy to wyrobisz się jeszcze taniej. Po drugie z SSR'a łatwo odprowadzić ciepło. Przykręcasz go do obudowy i już.

Generalnie wydaje mi się, że 21kW to nie ścieżki tylko przewody i nie obudowa typu TOP3 a coś większego.

• #12 16 Mar 2011 00:38
    lukerix
    Poziom 10  

OK no to postanowione sterowanie to algorytm PID i sterowanie grupowe. Implementacja algorytmu PID jaką zrobiłem wygląda następująco:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Taki algorytm pozwoli na sterowanie grupą 255 okresów w zakresie od 0 do 255 okresów co daje czas jednego okresu 255*0,02=5,1s czy to nie będzie za długi czas? Czy warto by zrezygnować z rozdzielczości i zmniejszyć grupę do np 100 okresów (2s)?
    No i jeszcze jedna sprawa czy warto robić układ synchronizacji (detekcja przejścia przez 0) czy wystarczy zastosować element sterujący (SSR) z detekcją przejścia przez 0?

• #13 16 Mar 2011 02:12
    shg

Trochę długo, ale i różne ogrzewacze są. Policz sobie czas przebywania wody w ogrzewaczu (objętość martwa / natężenie przepływu), ma być więcej niż okres regulacji.
    Bez synchronizacji też będzie działać, ale mniej dokładnie.
    Sterowanie można też zrobić trochę bardziej inteligentne. Dla wypełnienia 50% nie robić cyklu 128/256, tylko 1/2, podobnie 3/4 zamiast 192/256 itd. Wymaga to liczenia największego wspólnego dzielnika i rekonfiguracji timera w locie, ale to akurat banał. Taka zmienna długość cyklu może być trudniejsza do opanowania przez układ regulacji, ale w najgorszym przypadku trzeba założyć stałą czasową taką jak dla 256 okresów i powinno śmigać.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo