Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor LG L192WS - zamiana kolejności świetlówek pomaga

08 Mar 2011 12:55 2270 3
  • Poziom 12  
    Trafił się monitor, który podświetlał przez 5 sekund. Po oględzinach układu doszedłem do wniosku że inwerter jest sprawny. Przy jednej parze świetlówek sporo zaniżone napięcie na C510 odzwierciedlające prąd płynący przez świetlówki (C524 na schemacie - moje wykonanie jest nieco inne). Ale co dziwne, po zamianie kolejności świetlówek prąd jest inny i ma właściwą wartość.
    Na drugiej parze świetlówek prąd jest taki sam niezależnie w jakiej kolejności je podepnę.
    Pomiary robiłem na jednej połówce inwertera dla obydwu par świetlówek więc chyba można wykluczyć uszkodzenie inwertera - na drugiej parze jest przecież dobrze.

Jak mam to rozumieć? Czy któraś świetlówka pada? Jakie ma znaczenie w jakiej kolejności podłączamy wtyczkę różową i błękitną - czy są to niezależne lampy czy jakoś połączone wewnętrznie?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Masz uszkodzoną świetlówkę. Żeby stwierdzić która jest słabsza, zastosuj metodę zastąpienia świetlówki kondensatorem (temat wielokrotnie opisywany) Nie ma znaczenia podłączenie kolejności świetlówek pod gniazda, bo to są obwody niezależne.
  • Poziom 12  
    Temat w zasadzie wyczerpany, dziękuję kolegom za potwierdzenie obaw. Póki co zostawiłem zamienione, a potem (gdyby wrócił), pomyśli się co z tym fantem zrobić.