Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrywanie gitary - gitara>wzmacniacz>komputer

BlackSoul 08 Mar 2011 14:15 17929 15
 • #1
  BlackSoul
  Level 9  
  Witam. Jestem nowy na forum, proszę o wyrozumiałość.

  Otóż mam pewien problem z rejestrowaniem dźwięku gitary na komputerze stacjonarnym. Gram kilka lat na gitarze elektrycznej i zachciało mi się nagrywania. A więc dokupiłem dodatkowy kabelek i przejściówkę z jack na mini-jack i podłączam gitarę do komputera w schemacie gitara>wzmacniacz>komputer. Słyszałem że najlepszy do nagrywania dźwięku jest program Audacity a więc go wypróbowałem. I tu pojawia się problem.

  Gdy zaczynam nagrywać przez jakieś kilka sekund jest w porządku niby. Potem dźwięk zaczyna się zniekształcać, przyciszać i brzmi jakby dochodził ze studni, że tak powiem. Od razu mówię że pytałem już na forum gitarzystów i nikt nie znał na to odpowiedzi. Zmieniałem programy, używałem nawet zwykłego rejestratora dźwięku na Windowsie XP. Wszędzie jest tak samo. Słyszałem że problemem może być moja zintegrowana karta dźwiękowa na komputerze, ale kolega również ma zintegrowaną i nagrywa bez problemu. Bardzo bym prosił o pomoc z waszej strony. Wspomnę również że chodzę do gimnazjum jeszcze i nie znam się zbytnio na elektronice a więc prosiłbym o używania dość prostych terminów, ale bez przesady ^ ^. Z góry Wam dziękuję
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Skąd dokładnie pobierasz sygnał? Na jakie wejście je podajesz? Nie masz ustawionego za dużego wzmocnienia na wejściu?
 • #3
  BlackSoul
  Level 9  
  hmm... gitarę podłączam do jackiem do wejścia we wzmacniaczu ,,Input''. Z kolej ze wzmacniacza ( z wyjścia CD/Line IN) idzie do komputera, na końcu mam przejściówkę na mini jack i wpinam do wejścia mikrofonowego, jeśli o to chodzi.


  Jeśli to będzie konieczne to mogę nagrać te szumy i zniekształcenia i w jakiś sposób tu wkleić. Chyba że uda wam się mi pomóc bez tego.
 • #4
  huluk
  Level 32  
  CD/Line IN - to wejście (Input) a nie wyjście - musisz użyć wyjścia - np. Tape Rec, REC-Out lub podobnie opisanego. Jaki to wzmacniacz?

  Aha - i w komputerze użyj wejścia Line In a nie mikrofonowego (na mikrofonowym prawie na bank sygnał będzie przesterowany)
 • #5
  BlackSoul
  Level 9  
  Teraz mam nowy piec - Vox Valvetronix AD50VT i jeszcze na nim nie nagrywał bo po pierwsze doszedł wczoraj, a po drugie kabel mi się uszkodził.

  Nagrywałem na Laneyu LX12.

  Co do wejścia w PC to próbowałem to i to i brzmią tak samo także chyba nie tu leży problem.

  I tak dla uzupełnienia powiem że gitara to Epiphone Korina Explorer EB. Tylko dla uzupełnienia bo na pewno z nią wszystko w porządku bo nagrywałem na niej u kolegi.
 • #6
  huluk
  Level 32  
  Aha, czyli to normalny mały piecyk. Na pewno nie możesz nagrywać z WEJŚCIA Line-In w piecyku, bo to jest wejście, żeby na piecyk wmiksować sygnał z odtwarzacza CD lub innego źródła (np. w celu ćwiczenia frazy z utworem w tle). W tym piecu musisz wpiąć się w gniazdo słuchawkowe i z niego wyciągnąć sygnał do komputera. W tym nowych chyba nie ma żadnego wyjścia, bez przerobienia elektroniki (wpięcie się w sygnał przed wzmacniaczem mocy) nie wyciągniesz dźwięku do nagrania, pozostaje mikrofon.
 • #7
  BlackSoul
  Level 9  
  Ah, przepraszam, mój błąd. Kabel z pieca do komputera był podłączony w PHONES.
 • #8
  huluk
  Level 32  
  A jakie poziomy ustawione (głośność słuchawek w piecyku, czułość wejścia karty)? Czy w przypadku odsłuchu w komputerze (słuchawki lub głośniki) i włączeniu w wejściach w mikserze systemowym odtwarzania z Line-in też ten sam problem? Czy działa regulacja czułości wejścia? Zaznaczam - testować tylko na Line-in w komputerze, gniazda mikrofonowego nie używaj. Ewentualnie jakaś próbka dźwięku?
 • #9
  BlackSoul
  Level 9  
  Postaram się załatwić próbkę dźwięku. Ogólnie chodzi o to, że gdy nagrywam to z piecyka dochodzi dźwięk, a nagrywa się na PC. Dopiero gdy odtwarzam pojawiają się te zniekształcenia.

  Z głośnością piecyka próbowałem wielu rzeczy. Czułość wejścia karty też. Szukałem na google tego typu tematów i znajdywałem ludzi z identycznym problemem.

  TUTAJ mam link do brzmienia tych zniekształceń. Co prawda nie mój, znaleziony na innym forum, a więc nie muszę sam nagrywać. U mnie jest to samo tylko więcej tych zniekształceń ale efekt ten sam. Proszę:

  http://w20.wrzuta.pl/audio/6RYh8UOnXpJ/test

  Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:

  No więc? Jakieś propozycje ?
 • Helpful post
  #10
  huluk
  Level 32  
  Rozumiem, że jest to plik który się nagrał w komputerze? Ta próbka to ewidentny test efektów - w tym przypadków różnych wersji flangera. Jeśli u Ciebie jest tak samo to znaczy, że gdzieś w torze nagrywania lub odtwarzania masz włączony efekt. Czy jak podłączasz się do wyjścia słuchawkowego w piecyku to odłącza się głośnik? Powinien sygnał iść tylko na słuchawki czyli do komputera. Jeśli wepniesz się słuchawkami w komputer powinieneś mieć możliwość podsłuchania tego, co się nagrywa (ustaw w mikserze audio włączone wejście line-in). Wtedy będziesz słyszał dźwięk który "dostaje" karta muzyczna z piecyka. Aby się przekonać, czy zniekształcenia pojawiają się przy odtwarzaniu skopiuj nagraną przez siebie próbkę na jakieś urządzenie typu mp3, telefon itp i tam odtwórz. Dobrze by było jednak, abyś przesłał nagraną przez siebie próbkę bo może to być inny efekt niż te flangery w podesłanym przez Ciebie pliku, słuchem można dużo zdiagnozować wstępnie :)
 • #12
  huluk
  Level 32  
  Przed połową nagrania słychać spadek poziomu sygnału i szum z przydźwiękiem. Sprawdź po kolei: Czy jeśli w trakcie nagrywania spada poziom i pojawiają się te zniekształcenia, jeśli wypniesz z piecyka (nie przestając grać) kabel do komputera a wepniesz słuchawki - czy na słuchawkach będzie normalnie czy zniekształcone i czy po ponownym przełączeniu na komputer będzie zniekształcone; sprawdź sam kabel - przygotuje jakieś urządzenie odtwarzające dźwięk i w momencie kiedy komputer zacznie rejestrować zniekształcony dźwięk przełącza kabel z piecyka na to urządzenie (odtwarzacz MP3, CD player - cokolwiek). Sprawdź też, czy karta połączona innym kablem, np. mały jack-mały jack z radiem albo mp3 będzie z niego prawidłowo nagrywać. Tutaj może być jakiś problem z masą lub współpracą wzmacniacza słuchawkowego w piecyku z kartą. Ewentualnie uszkodzenie samej karty (przedwzmacniacza) ale to wstępnie odrzucam.
 • #13
  BlackSoul
  Level 9  
  Zastosuję się do twoich rad. Jutro powinienem to wszystko posprawdzać, dzięki serdecznie za dobre chęci.
 • #14
  huluk
  Level 32  
  Powodzenia! Mogą tu być jakieś szkodliwe pojemności np. we wzmacniaczu słuchawkowym - wejście w karcie muzycznej ma wysoką rezystancję (powinno mieć kilkadziesiąt kiloomów), słuchawki - kilkadziesiąt omów. Jeśli wzmacniacz w piecyku jest jakoś dziwnie skonstruowany może nie współpracować prawidłowo z wysokoopornościowym wejściem w karcie.
 • #15
  BlackSoul
  Level 9  
  No to zacznijmy od tego że w jakiś sposób gdy gram nie słychać mnie, mogę to potem tylko odtworzyć i widzę co nagrałem. Wypróbowałem wszystko, nie wiem gdzie leży problem niestety... sprawa chyba przegrana zatem. Gdybyś jeszcze na coś wpadł huluk to pisz. Moje gg 12451446 jakby co. Albo w tym temacie, gdyby komuś mogło to pomóc.

  A najgorsze jest to że centralnie nikt nie może mi pomóc i nikt nie wie w czym problem :D. Popatrzę, pożyczę najpierw od kolegi kartę dźwiękową, potem pożyczę kable, nie wiem, wszystko. Będę dalej próbował
 • #16
  maxior0001
  Level 1  
  miałem taki sam problem, gdy nagrywałem gitare na mikrofon z laptopa, ale zamieniłem na mikrofon z kamerki i nagrało normalnie. Myśle, że karta zintegrowanan może być przyczyną, ale pewny nie jestem.