Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus A6KM - inwenter, Naprawa

08 Mar 2011 14:37 3179 24
  • Poziom 15  
    Witam Serdecznie.
    Mam problem z laptopem, Dziś z niewiaodmyc przyczyn ekran LCD zaczynał przygasać po 3 seukndach. W tej chwili pracuje na podpiętym CRT i jest OK. Prawdopodobnie uszkodził Mi się w Nim inwenter co uniemożliwia Mi prace a jest Mi potrzebny do celow edukacyjnych. Czytałem dość dużo na ten temat lecz jak narazie bez rezultatów, dlatego Prosze doświadocznych użytkownikow o Pomoc. Jak można zbadać przyczyne uszkodzenia Chciałbym Prosić o pokierowanie na jakich elementach skupić uwage. Dodaję podglądowe zdjęcia
    . Dziekuje za pomoc
    Asus A6KM - inwenter, Naprawa Asus A6KM - inwenter, Naprawa
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 29  
    Pierwsza rzecz to sprawdź na innym komputerze czy ci podświetlenie w matrycy nie poszło , bo to niekoniecznie wina inwertera .

Na co zwracać uwagę przy naprawach - na zakup używanego inwertera ,
    koszt maksymalnie 20 zł . I nie warto się z tym męczyć PISZĘ POWAŻNIE .

Jak już kolega chce to największy układ steruje inwerterem , są tranzystory kluczujące , diody , odklejone połączenia cewek , pęknięte luty na gniazdach łączeniowych .
  • Poziom 15  
    Nie mam mozliwości sprawdzenia matrycy...Posiadam tylko 1 laptop w domu. Jak zauważyłem, troszke jasność dam Mniejszą mozna jako tako pracowac ale też widze zakłocenia na ekranie... takie jakby mruganie...Nie mam pojęcia od czego zaczac badania, na Nowy układ zdecyduje sie w ostatecznosci, trzeba Najpierw poprobowac...
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 29  
    Najpierw sobie popróbujesz ? Najwyżej posprawdzaj czy nie masz zimnych lutów , jak masz miernik to posprawdzaj sobie elementy na inwerterze .

Jak nie umiesz to wrzuć foto .

Kolejną sprawą z migotaniem matrycy w twoim komputerze możesz mieć wadliwą kartę graficzną NVIDIA GForce 7300 , bo zdaje się takową masz ,
    i wyobraź sobie że przez nią to się z komputerem mogą dziać najprzeróżniejsze rzeczy .
  • Poziom 15  
    Nie strasz Mnie. Karta graficzna? Rozumiem że sygnał z k.graficznej idzie do inwentera a potem z inwentera do świetlówek...Cóz, miernik posiadam i jakies tam minimalne pojęcie o elektronice mam, jeśli będzie trzeba wymienie inwenter badz swietlowki na nowe ale w ciemno nie ma sensu... Jak moge zacząć pomiary? Jak mozna sprawdzić czy świetlówki są dobre? W tej chwili mam ustawioną jasność na prawie minimum i jest Ok...Gdy wyjme wtyczke od zasilacza i dam jasność na mimimum to z lewej strony LCD mam czarno a im bliżej prawej tym jasniej oczywiście deilkatnie jasniej ale widać roznice...Co na początek proponujesz?
  • Poziom 29  
    Opis uszkodzenia wskazuje na uszkodzoną świetlówkę , lub matrycę . W matrycy , pierwsza rzecz to wymiana matrycy , koszt około 150 zł - używaną .
    Tutaj za bardzo nic nie da się sprawdzić , jak ktoś ma takową matrycę to przełóż na początek moim zdaniem 100% pomoże , no oczywiście mogę się mylić , ale jakoś widzi mi się ze to , po sposobie opisu .
    Natomiast straszyć cię nie straszę , jak masz takową kartę grafiki GF7300 , to poczytaj na internecie .
  • Poziom 15  
    Rozumiem więc to 1 rzecz, Wyświetlacz. A czy mogłbys Mnie pokierowac aby sprawdzić ten nieszczęsny inwenter? O ile jeszcze nic nie kupiłem o tyle mam mozliwośc sprawdzenia na cacy co gdzie i jak. Czas mam. Zależy Mi na 100% pewności a inwenter w wielu przypadkach załatwia sprawe na cacy. 150zł a 20zł robi spora roznice. Wartaposwiecenia paru chwil. Jest jakaś żelazna zasada kiedy to inwenter działa poprawnie a kiedy jest do wymiany? Co mam pomierzyć? Nie wiem czy dobrze zrozumiałes Mnie, ale róznice w jasności mam tylko w przypadku takim gdy odlacze zasilacz i dam opcje Jasnosci na Minimum. Natomiast gdy włacze zasilacz i dam również na minium, "jasność" jest rownomierna na calej powierzchni matrycy. W tej chwili mam prawie na środku ustawioną jasność i jest Ok. Gdy dam Max lub prawie Max Jasnosc minuta trzy i ciach przyciemnia.
  • Poziom 29  
    Inwertera nie sprawdzaj wrzuć najpierw zdjęcie matrycy zaglądnę na zdjęcie i ci powiem .
  • Poziom 15  
    Co konkretnie potrzebujesz widziec na tym zdjeciu?
  • Poziom 29  
    " Gdy wyjme wtyczke od zasilacza i dam jasność na mimimum to z lewej strony LCD mam czarno a im bliżej prawej tym jasniej oczywiście deilkatnie jasniej ale widać roznice... "

Mniej więcej to .
    Można oczywiście wymienić samą świetlówkę ( lampa CCFL )
    ale do tego naprawdę potrzeba zdolności , warunków itd... .
  • Poziom 15  
    Niestety Moj telefon nie uchwyci tego, to jest zbyt delikatna roznica ...Lewa strona ciemna widac tylko ikony itd pod swiatlem, prawa naprawde delikatnie jasniejsza ale tez z ciemniejszego segmentu. Nie ma szans aby to pokazać.
  • Poziom 29  
    No niestety tutaj musiał bym widzieć , ale na mój gust świetlówka się nieco nadpaliła i taki jest efekt .

Jak chcesz sprawdzić inwerter , to nie ma za bardzo co , jeśli działa , to moim zdaniem jest jak najbardziej ok.
    Inwerter można sprawdzić na oscyloskopie , na mierniku nie ma co za bardzo sprawdzać .
    Napięcie wyjściowe rzędu kilkuset volt o dużej częstotliwości ( jak dla kogo ) kilkaset kiloherc , na mierniku tego nie wyłapiesz .
    Napięcie wejściowe właściwie nie musisz sprawdzać , inwerter na małej jasności pracuje prawidłowo .

Nic tylko podmiana matrycy .
  • Poziom 15  
    Nie tak do końca prawidłowo gdyżekran czasami migocze teraz jest Ok ale jakąś godzinke temu migotałco jakis czas. Nie mylic z mruganiem. Wiec jak wytlumaczysz fakt ze na Max jasnosc wywala Mi w oczy czarnym kolorem? To nie jest wina przetwornicy nie wyrabia? Do wczoraj wszystko grało. Tak nagle wyszło w praniu. Druga sprawa, dlaczego np . pod zasilaniem gdy dam na minimum Kolor jest rozlozowny rownomiernie. Jesli to naprawde wina Matrycy to nie dobrze.
  • Poziom 29  
    W porządku nic nie wykluczam .

Natomiast jedna rzecz , jeśli jedna strona jest delikatnie jaśniejsza od drugiej to znaczy że podświetlenie jest nierównomierne , ma tendencje do gaszenia , lub migotania .
    I w tym przypadku dopatruje się winy świetlówki .

Owszem możliwe iż inwerter się z przegrzania wyłącza , lub działa w sposób przerywany , natomiast nieregularne oświetlenie to raczej nie jego sprawka .
  • Poziom 15  
    Rozumiem, Hmmm no tak, ale jesli prawa jest niedoswietlona to powinno tak byc w kazdym stopniu jasności, a tak sie tylko dzieje na minimum bez zasilania. Gdy dam na Max, kolor jest rownomierny, Zawsze był. Niestety dlugo nie potrzyma . Choć musze powiedzieć że teraz dałem jasnosć odpowiednią i narazie śladu nie ma o zgaszeniu zobaczymy na jak długo. A Jasność jest teraz wszedzie równa... Hmmm Nie mam pojęcia na czym sie skupic, Moge zakupic te swietlowki owszem ale jesli to nie to to będzie kibel...
  • Poziom 29  
    Przeczytaj całość .

Pierwsza rzecz sama świetlówka nie jest droga , jeśli podświetlenie jest nierównomierne to wymiana świetlówki i tak cię czeka wcześniej lub później , nie ważne tutaj jest jasność świecenia świetlówki na największej jasności tego może nie być widać na największej jasności , albo i na odwrót .

Druga rzecz niejednokrotnie walnięty inwerter pociąga za sobą świtówkę
    coś jak w normalnej świetlówce w lampie , uszkodzony starter powoduje migotanie świetlówki , a po wymianie startera okazuje się że do wymiany jest tak samo sama świetlówka .

Jeśli po wymianie świetlówki ekran przygasa - ma tendencje do migotania to winny w tym przypadku jest inwerter ( inwerter po zagrzaniu wyłącza się ) a to nie jest tak łatwo stwierdzić miernikiem a nawet praktycznie niemożliwe .

Trzecia rzecz , pisałem idź do jakiegoś serwisu gdzie podmienią ci matrycę i zobaczysz na własne oczy co dolega , to nie jest trudne .
  • Poziom 15  
    Dobrze, Wporzadku, Rozumiem, i zrobie tak jak Piszesz. Napewno zdam relacje. A jeszcze jedno pytanie,czy do matrycy WXGA nalezy szukac rowniez tego typu świetlowek? Czy mozebyc każda inna na daną przekątną matrycy?Oczywiscie najlepiej wyjac starą i dopiero kupowac nową, Dlugosc i srednica jest ważna.To jasne ale chodzi o typ są jakieś roznice?
  • Poziom 29  
    Nie raczej do takich matryc są świetlówki są jednakowe .
    Najważniejsza jest średnica , aby się zmieściła ( choć nie spotkałem się z jakimikolwiek , aby się średnica różniła , nawet przy nietypowych matrycach ) , długość nawet jest nieistotna , tak samo rozdzielczość matrycy nie ma znaczenia , ważne jest natomiast - pod przekątną matrycy 15,4 cala panoramiczna .
  • Poziom 15  
    Dlugosc jest nieistotna? Rozumiem że mozna sobie dowolnie skracać? Ok, wporządku, bede dobierał. 1 świetlowke kupie. Wychodze z załozenia, skoro matryca i tak do wymiany to sporobuje ją naprawić tanim kosztem, będe stratny najwyżej 30zł. Jesli sie nie uda trudno...Dziekuje za poprowadzenie...Jakiś tutorial poszukam jak tosie Robi. Jeszcze raz Wielkie Dzieki, Napewno sie odezwe.
  • Poziom 29  
    Długość jest nieistotna dla matryc panoramicznych 15,4 cala , skracać nie da się , wszystkie praktycznie są jednakowe .
  • Poziom 15  
    Chyba w tej chwilidoszedl koniec monitora, podczas uruchamiania tylko mrygnie na cwierc sekundy i zgasnie. Gdy wcisnefn+f8 rowniez tylko pomaga odzyskac obraz na sekundeczke. Jak sie dobrze podpatrzy albo poswieci latarką w ekran to widac wszystko, jakby za przyciemniona szybą. Coz pojde po najprostrzej lini opory inajpierwwymienie inwenter...
  • Poziom 20  
    Nie zakładam nowego tematu

Mam problem bo dziś sie o tym przekonałem że padła mi świetlówka - podmienilem inwerter i nadal to samo - wygasza sie podświetlanie.

Pytanko - Gdzie kupię taką świetlówke do matrycy 15,4 mam Asusa A6M wiec ten sam co kolega w poście i jaki to koszt no i czy sprawa wymiany jest skomplikowana

Dzięki
    Grzesiek
  • Poziom 29  
    Świetlówkę kupisz na allegro nową koszt maksymalnie 35 zł z wysyłką .
  • Poziom 15  
    Problemem okazała się uszkodzona świetlówka, po wymianie na nowa problem ustąpił. Pozdrawiam
    Temat Zamykam