Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Serwomechanizmu i podwozie g±sienicowe.

08 Mar 2011 19:11 2936 9
 • Poziom 13  
  Witam serdecznie.
  Na codzień nie zajmuję się za bardzo Serwomechanizmami ani robotyk± a naszła mnie chęć zbudowania na pocz±tek podwozia g±sienicowego do manipulatora i mam kilka pytań.

  dane podwozia.
  Wymiary Szeroko¶ć i długo¶ć taka jak kartki A4.
  Wysoko¶ć jako¶ 5-8cm
  Napęd 2 serwomechanizmy po jednym na g±sienice
  Cało¶ć zrobiona będzie z laminatu
  Sterowanie serwomechanizmu Opiszę niżej.

  To tak Sterownik
  http://www.elportal.pl/pdf/k13/16_11.pdf
  Wpadł mi w rece ten artykuł i mam kilka pytań.
  Czy nadaje się do podwozia? Sterowanie chiał bym tak aby wychylam potencjometr to obraca sie serwo i je¶li ten sterownik to potrafi To im bardziej wychylam potencjometr tym szybciej serwomechanizm i to jest wł±snie 1 pytanie
  Oczywi¶cie po przerobieniu serwomechanizmu. (zdięciu potencjometru i zast±pieniu go rezystorem o tej samej rezystancji.)
  2 pytanie to czy ma kto¶ do tego sterownika pcb? To-znaczy ¶cieżki w eagle albo pdf? bo jak nie to sam będę projektował.
  Kolejne pytanie to czy na takie podwozie 2 serwa wystarcz± czy lepiej zastosować 4 po 2 na g±sienice Przy tym że g±sienica będzie z dwóch łancuchów poł±czonych do siebie blaszkami z naklejonymi gumami
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 27  
  Polecam stronkę Dioda.com.pl tam znajdziesz wszystko na temat robotyki. Co do ilo¶ci serw to najpierw podaj wagę całej konstrukcji i model serwomechanizmów.
 • Poziom 13  
  O Przepraszam zapomniałem o wadze ok.5-7 kg.
  ale tutaj chciał bym porozmawiać przynajmniej o sterowniku
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 23  
  Serwa po przerobieniu - staj± się tylko i wył±cznie zespołem: silnik+przekładnia.
  Po "przerobieniu" nie można ich sterować wspomnianym sterownikiem.

  Do napędu robota o wadze powyżej 1kg, serwa takie będ± stanowczo za słabe, a nawet je¶li jakim¶ cudem "dadz± radę" to ich żywot będzie bardzo krótki.
 • Poziom 13  
  Tutaj się nie zgodzę Serwomechanizm w którym wszystko jest tak samo jak było Tyko potencjometr jest zmieniony na rezystor To dla mnie tak samo serwo Tyle że będzie się cały czas obracało A nie hamowalo po doj¶ciu do Bolca A gdy usune bolec to serwo będzie się cały czas obracało ;D Co mi jest na rękę

  Co do obci±żenia to my¶le że Gdy na razie robot będzie sterowany kablem to nie muszę pakować zasilania do ¶rodka więc waga leci w dół

  A Możecie Napisać co¶ o sterowniku???? Dużo szukałem i nic ciekawego o nim nie znalazłem!
 • Computer ControlsComputer Controls
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Obudowa serw nie wytrzyma takiego obci±żenia, jedynym rozwi±zaniem jest tutaj zastosowanie napędu po¶redniego gdzie serwa stanowi± tylko napęd i wał nie jest poddawany siłom ¶cinaj±cym.

  Co do proporcjonalnego sterowania - to nie musi działać tak jak zakładasz. Wszystko byłoby ok, je¶li serwomechanizm byłby wyposażony w regulator proporcjonalny. Nie wiem dokładnie jaki jest w serwach, ale raczej nie proporcjonalny gdyż żeby nie występował bł±d konieczny jest układ całkuj±cy. Na pewno nie uzyskasz pełnego zakresu na dr±żku - może jakim¶ cudem delikatne sterowanie proporcjonalne w okolicach neutrum.

  Radzę zastosować silniki i przekładnie od wkrętarek i normalne regulatory modelarskie. Oszczędzisz czasu i nie zniszczysz kilku serwomechanizmów.
  Zamiast cudować ze sterownikiem - zastosuj najzwyklejsz± aparaturę modelarsk±. S± tanie jak barszcz, więc po co odkrywać Amerykę na nowo?
 • Poziom 23  
  Radzę Ci jednak skorzystać z dobrej rady McRancor'a i użyć wkrętarek zamiast serwomechanizmów.
  Jaki¶ czas temu kupiłem 6 sztuk w NOMI - w cenie 12zł/sztuka - wszystkie sprawne, zasilanie 3V, wyposażone w przekładanię planetarn± mog±c± przenie¶ć naprawdę duże obci±żenia - słowem: idealny napęd do robota.
  Warto poszperać po sklepach typu Castorama, NOMI, OBI itp.
 • Poziom 13  
  :D po zastanowieniu tak wła¶nie zrobię ;] A Teraz pytanie o sterownik
  Bo mogę sterować kablem Wtedy mostek H.
  Ale gdy bym chciał zrobić zdalnie to jest to możliwe ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Kupujesz wyposażenie modelarskie i wtedy to zaczyna przypominać lego - wystarczy poł±czyć. Co prawda nie obejdzie się bez lutowania, ale mimo wszystko polecam ten sposób gdyż pomimo że wydaje się droższy - przynajmniej to będzie działać.
 • Poziom 10  
  merolPL napisał:
  Polecam stronkę Dioda.com.pl tam znajdziesz wszystko na temat robotyki. Co do ilo¶ci serw to najpierw podaj wagę całej konstrukcji i model serwomechanizmów.


  Przez okres ponad dwóch lat nie została ta strona zbudowana, a więc co¶ chyba nie tak. Nie mówi±c już o znalezieniu tam czego¶ pomocnego. Po co pisać na wyrost, że co¶ będzie ?

  Po dwóch latach odkopujemy temat? Zamykam.