Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potencjometr precyzyjny MP21 (przew. plastik, lin.1%) - zwiększenie dokładności

golas17 08 Mar 2011 20:33 2294 15
 • #1
  golas17
  Level 16  
  Witam,

  Zamówiłem sobie potencjometr precyzyjny MP21 (przewodzący plastik, liniowość 1%, jednoobrotowy, kąt elektryczny 320stopni). Ciekawy jestem czy jeżeli zaprojektuję dobrej jakości elektronikę (mikrokontroler, przetwornik ADC, cyfrowa poprawa liniowości) to będę w stanie wycisnąć z tego potencjometru rozdzielczość rzędu 1min kątowa i dokładność 2min kątowe. Teoretycznie przewodzący plastik ma nieskończoną rozdzielczość. Bardziej martwi mnie jednak powtarzalność wyniku i dokładność.
  Proszę o opinię dotyczącą tego czy jest jakaś szansa, że uda mi się wycisnąć tak wiele z tego taniego potencjometru. Fajnie by było gdybyście podzielili się swoimi doświadczeniami w tego typu zadaniach.

  Dziękuję za pomoc
 • #3
  golas17
  Level 16  
  Masz na myśli enkoder czy coś w tym stylu? Pewnie, że o tym myślałem, ale cena odstrasza :) Enkoder, który zapewniłby mi odpowiednią rozdzielczość pomiaru musiałby być conajmniej 14bitowy... Czyli jak zwykle cena powoduje, że szukam rozwiązania tańszego, ale wymagającego pewnego nakładu pracy (elektronika korygująca).
 • #5
  golas17
  Level 16  
  Potencjometr jako sprzężenie od pomiaru kąta.
 • #7
  golas17
  Level 16  
  Niestety takie rozwiązanie mnie nie satysfakcjonuje. Jak już pisałem potrzebuję dużej rozdzielczości i przy tym dużą dokładność. Powiedz, czy twoim zdaniem mam szansę osiągnąć moje wymagania (rozdzielczość 1min kątowa, dokładność 2min kątowe) z wykorzystaniem potencjometru z przewodzącego plastiku i elektroniki, która poprawi liniowość i charakterystykę tego potencjometru?
 • #9
  golas17
  Level 16  
  Oscylował? Masz na myśli przy nieruchomym wale potencjometru, tak? To trochę dziwne...
  Generalnie kiedyś widziałem czujnik zrobiony na potencjometrze precyzyjnym, który spełniał tak ostre wymagania. Niestety nie znam żadnych szczegółów technicznych...
 • #10
  wieswas
  Level 33  
  W ploterach uzyskuje się precyzję lepszą niż 1mm przy długości ruchu pisaka do 500mm przy użyciu potencjometru 10-obrotowego napędzanego linką.
  Przesunięcie karetki o te pół metra obraca potencjometr o 10 obrotów.
  Luzy na łożyskach i rozciągliwość linki jest tu pewnym ograniczeniem uzyskania większej precyzji.
  Dlatego też znacznie łatwiej jest zbudować prosty impulsator optyczny (jak w starych myszkach) i zliczać impulsy.
 • #11
  fantasta
  Level 29  
  Ile to jest dla ciebie kasa? Taki ze stała 10800 czyli w trybie AiB będziesz mial 43200 to więcej niż 15bit, kosztuje koło 160Euro.

  Możemy się dogadać, mam jeden który ma stała 1250 czyli 5000imp na obrót, jak co pisz na PW
 • #12
  golas17
  Level 16  
  Dziękuję za odpowiedzi, ale znalazłem chyba rozwiązanie moich problemów. Wyszukałem czujnik o symbolu wmu-45, który jest czujnikiem magnetorezystancyjnym - brak elementów stykowych jak w klasycznym potencjometrze. Ten czujnik zapewnia bardzo dużą dokładność pomiaru i wysoką rozdzielczość przy korzystnej cenie.
 • #14
  golas17
  Level 16  
  Dokładnie rzecz biorąc to rozmawiamy o pomiarze kąta :)
 • #15
  andrzej55
  Level 36  
  To może przez przekładnie jakiś wieloobrotowy potencjometr.
 • #16
  golas17
  Level 16  
  Przekładnie wprowadzają dodatkowy błąd. Znacie jakieś czujniki magnetorezystancyjne czy czujniki halla o małej histerezie i przystępnej cenie?