Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzy dyski Samsunga padły i dwa dni póżniej powstały

skibijabadibi 08 Mar 2011 21:32 1833 3
  • #1 08 Mar 2011 21:32
    skibijabadibi
    Poziom 2  

Mam wielki problem mianowicie padły mi trzy dyski Samsunga:
    2 x HD502HJ - były jako RAID 0
    1 x HD103SJ

Najpierw wprowadzę szybko w temat. Jak co parę lat przyszedł czas na upgrade komputera. Padło na wymianę płyty głównej dlatego iż chciałem zakupić pendrive na USB3.0. Pomyślałem że wymienię płytę zamiast kupować karty rozszerzeń gdyż będzie to rozwiązanie bardziej przyszłościowe. Stara była z AM2+ i obsługą DDR2.
    Padło na ASUS M4A88TD-V EVO/USB3/SATA6.0. Po zakupie zmontowałem wszystko do kupy podłączone wszędzie zasilanie ale dysków jeszcze nie podłączałem do gniazd SATA. Najpierw flash najnowszego BIOSu z USB. Zmieniłem w biosie ustawienia taktowania RAM i timingi ustawiłem Sata w tryb RAID no i wyłączyłem kompa. Podpiąłem kabelki Sata do dysków, start kompa, wejście do firmware Raid aby skonfigurować dyski i tu nic nie ma. Nie wykryło żadnego. No to zaglądam w obudowę a tu dyski tańczą breka. Dokładnie mówiąc mam podwieszony na gumach w obudowie kosz na dyski własnej produkcji w celu wyeliminowania przechodzenia wibracji na obudowę (dla ciekawych link >>koszyk na dyski<<) no i te dyski tak zaczęły napiep….konkretnie głowice że cały kosz z dyskami aż się bujał. Nic tylko stukanie. Szybko wszystko wyłączyłem. Sprawdzam kable, zasilanie i wszystko ok. Zmierzyłem napięcia na zasiłce i OK.
    Wziąłem dyski do drugiego kompa dupa blada. Żaden nie śmiga. Dwie pięćsetki są wykrywane w Biosie ale Samsung ESTool pokazuje błąd, nie przechodzą ostatniego testu czyli skan powierzchni. MHDD też nie może odpalić testu powierzchni. A trzeci dysk nawet w Biosie nie jest widoczny. Oczywiście dyski się kręcą no i w przypadku tych dwóch co są widoczne w Bios'ie spin up także działa.
    Dyski podłączyłem kablami Sata które używałem dotychczas. Nie nowymi. Ale jak dotąd spisywały się bardzo dobrze. Był także podłączony napęd DVD ale kablem IDE. Jemu się nic nie stało. Czy ktoś się może spotkał z podobnym przypadkiem? Czy to możliwe że gniazda Sata na nowej płycie głównej są uszkodzone? Czy można uwalić dysk przez gniazdo Sata? Czy może to mieć związek z tym że ta płyta obsługuje SATA6.0?

Jeśli chodzi o zasilanie to mam całkiem niezłe a mianowicie Cooler Master iGreen Power 430 W (RS-430-ASAA) z aktywnym PFC i dwoma liniami 12V i przed zasiłką UPS Eaton PW 5115 500VA. Zasiłkę mam już od paru lat ale wcześniej żadnych problemów nie było. Bios pokazywał stabilne napięcia. O d czasu do czasu włączałem logowanie napięć na speedfanie w celach poglądowych i zawsze było stabilnie.
    Jeśli chodzi o składanie kompów to mogę stwierdzić że mam duże doświadczenie gdyż od czasu pierwszego Intel 80286 sam złożyłem już dla siebie kilkanaście zestawów nie wspominając o zestawach dla znajomych. Więc tu fuszerka nie wchodzi w grę.

Boje się podłączyć kolejnego dysku do tej płyty gdyż można uwalić kolejne.

UPDATE:
    Dyski poleżały dwa dni. Przed chwilą podłączyłem w drugim kompie żeby sprawdzić i wszystkie ruszyły. Testy ESTool także przeszły. Dziwne i jeszcze raz dziwne. Czy ktoś ma jakieś pomysły? I co robić z tą płytą Asusa? Napisze do ich tech supportu i zobaczymy co odpowiedzą.

Zamieszczam cały post pomimo ustąpienia usterki aby zachować pogląd na całość.

Czekam na komentarze.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

0 3
  • #3 09 Mar 2011 01:29
    rafix25
    Poziom 24  

Ciekawie podwieszony ten HDD-Box, nie powiem. Z boku też ma poduszkę (i) i od spodu?

0
  • #4 09 Mar 2011 14:05
    skibijabadibi
    Poziom 2  

Poszperałem wczoraj po necie parę godzin i natrafiłem na wątki o problemie związanym z dyskami Samsunga F3 i mostkiem południowym płyty głównej AMD SB850. I wygląda na to że w tym przypadku to było powodem takiego a nie innego zachowania tych dysków.

Link dla zainteresowanych: >>> Link <<<

We wszystkich opisywanych przypadkach występowało stukanie głowic w dyskach. Niektóre padły kompletnie a niektórym nic się nie stało oprócz tego że dana płyta z tym chipem nie widziała dysku. I podobno jest firmware update dla dysków F3 który ma usunąć te dolegliwości i zapewnić normalną współprace.

Moje dyski które dostały po pupie to:
    2 x HD502HJ - made in China, produkcja 11.2009, firmware 1AJ100E4
    1 x HD103SJ - made in Korea, produkcja 11.2010, firmware 1AJ10001

Link do firmware update: >>> Link <<<

I teraz pytanie. Czy ktoś już wrzucał to firmware? Jeśli tak to jaka jest jego wersja? Nie mogę nigdzie znaleźć.

qasq napisał:
    Co powie nam SMART?

SMART'y w moich są w porządku. Na jednym 500 G-sense error rate jest 50. Może po tych wstrząsach jak głowice szalały. I Raw Read Error Rate na 3. Więc jak zrobie backup to go dokładniej przeskanuje. A na pozostałych jest wszystko OK.

rafix25 napisał:
    Ciekawie podwieszony ten HDD-Box, nie powiem. Z boku też ma poduszkę (i) i od spodu?

Kombinowałem jak odizolować te dyski no i wykombinowałem. Żadnych poduszek nie ma. Wisi sobie podwieszony na dwóch amortyzatorach do tłumików samochodowych. Są sztywne więc się nie buja. A wystarczy żeby drgania odizolować. Na dole to czarne to mata bitumiczna. Jak się ma tanią obudowę to trzeba pokombinować. Ta obudowa już jest ze mną z 8 lat :D

0