Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to jest dioda Zenera

nelik1987 27 Paź 2004 16:39 3463 3
 • #1 27 Paź 2004 16:39
  nelik1987

  Poziom 31  

  moze mi ktos napisać tak w miarę przystępną definicje diody zenera???

  i mam pytanko miałem kupić diodę zenera na 18 V i nie było ale facet w sklepie powiedział ze mozan zastosować diode zenera na 15 V i tera nie wiem czy mogę ja wlutować moze ktoś mi pomoże???

  dołaczam schemat tego co mam zamiar zbudować dioy zenera to
  D2 - 18 V
  D5 - 12V

  0 3
 • #3 27 Paź 2004 20:27
  Wojtek.zse
  Poziom 31  

  Witam. Dioda zenera jest to dioda której zadaniem jest stabilizacja napiecia. W przeciwienstwie do diody prostowniczej zener pracuje zawsze zaporowo. Spokojnie mozesz wlutowac diode na 15V. Sluzy ona do wyłączania wzmacniacza przy zbyt niskim napieciu zasilania.

  0
 • #4 27 Paź 2004 22:11
  elektrokiler
  Poziom 18  

  [/quote]Witam. Dioda zenera jest to dioda której zadaniem jest stabilizacja napiecia.

  Cytat:


  Dioda Zenera jest elementem elektronicznym której właściwości ( duże zmiany prądu w kierunku zaporowym, przy małych zmianach napięcia) pozwalają na użycie tej diody do stabilizacji napięć. Ale stabilizacja nie jest zadaniem tej diody, czego przykład mamy choćby w tym projekcie. Dawniej budowano zasilacze stabilizowane na tych diodach, dzisiaj sie już tego nie robi, bo są scalone stabilizatory o dużo lepszych parametrach.

  W przeciwienstwie do diody prostowniczej zener pracuje zawsze zaporowo.
  Cytat:


  Dioda Zenera ma taką samą charakterystykę prądowo-napięciową w kierunku przewodzenia co dioda prostownicza i nie zawsze pracuje zaporowo jak to napisałeś. Wszystko zależy od zasatosowania i "wizji" konstruktora. Teoretycznie (i praktycznie zresztą też, tylko, że baardzo żadko sie to robi) DZ może pracować zamiast diody prostowniczej w mostku lub prostowniku jednofalowym. Musi tylko mieć odpowiednią moc i napięcie Zenera.

  Dioda D2 może być 15V ale wtedy wzmacniacz zostanie wyciszony a potem przejdzie w stan czuwania dopiero kiedy napięcie spdanie poniżej 15V.

  Dioda D5 ograniacza napięcie na kolektorze T2 (czyli napięcie które podczas normalnej pracy występuje na nóżkach 9 i 10 układu). Tej diody bym raczej nie zmieniał bo ona chyba jest po to by ochronić nózki 9 i 10 przed zbyt wysokim napięciem.

  0