Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukiwania sprzętu do domu. Budżet: 11tyś zł

DJ Kunix 08 Mar 2011 22:22 1312 9
  • #1 08 Mar 2011 22:22
    DJ Kunix
    Poziom 15  

Witam Was forumowicze!
    Problem jaki mnie tyczy to wybór sprzętu muzycznego. Budżet jest dość wysoki - 11tyś zł, więc Macie duże pole manewru. Poszukuję amplitunera, odtwarzacza DVD/CD , equalizera i kolumn. Sprzętu poszukuje mój ojciec,więc postanowiłem ułatwić mu trochę sprawe, zwracając się do Was. Salon jest prostokątny, ma 42m^2 i ma bezpośrednie połączenie z jadalnią i kuchnią co daje ok 70m^2 powierzchni całkowitej. Muzyki jaką będzie słuchać to jazz, smoth-jazz, lekki rock typu U2 i czasem radio. Na kolumny mamy przeznaczone 5,5-6tyś, na amplituner 3,5-4 do tego odtwarzacz i eq. Czasem będzie służył jako kino domowe. Oczekiwania:
    Klarowna,czysta i nie piskliwa góra
    Bas ciepły, z mocnym kopnięciem ale pod kontrolą.
    Zależy nam na jak najczystrzym brzmieniu i niskim poziomie zniekształceń.
    Mile widziane zestawy stereo z subwooferem jako dopełnienie dołu.

Aukcja na oku:
    Kolumny Dali-Ikon 7 mk2

Ampli Onkyo Tx nr 1007

0 9
  • Pomocny post
    #2 09 Mar 2011 12:52
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprzęt nowy, czy w grę wchodzi używany?
    Czy tak, czy siak, proponuję Twojemu tacie, aby mocno zastanowił się nad system stereo.
    Na początek może posłuchać usher v604 (5 500). Jeśli spodoba mu się ten zestaw głośnikowy, warto było by zastanowić się nad Xindak XA-6950 (3 400). Jeśli chodzi o dvd to z czystym sumieniem mogę polecić Yamaha s-1800 (używam) jednak nie wiem, czy można ją kupić jako nową. Więc może warto było by odsłuchać też Yamaha BD-S1900 (2300).

*Ceny proszę samemu poszukać. Podałem ceny szacunkowe.

P.s.
    Bono, Miller czy Możdżer powinni być zadowoleni z takiego systemu. :D

0
  • #3 09 Mar 2011 16:32
    DJ Kunix
    Poziom 15  

Bardzo dziękuję za propozycję. Odnośnie sprzętu, w grę niestety wchodzą nowe zestawy, spróbuję namówić ale nie będzie łatwo. Byliśmy w różnych sklepach audiofilskich we Wrocławiu, ja niestety nie mogę mu doradzać bo nie mam zbyt dużego doświadczenia. (Sam posiadam altony 110 i wzmacniacz technics su-vx700[niezbyt dobrej jakości sprzęt ale zawsze;)]) Oglądaliśmy Denony i Onkyo i ten w linku najbardziej mu podpadł do gustu. Ceny kosmiczne no ale cóż, wkońcu jak zrezygnował z budowy basenu na ogrodzie dla sprzętu po moich namowach to zakup musi być celny. Podam mu Twoją propozycję ;)

0
  • Pomocny post
    #4 10 Mar 2011 00:21
    zukzukzuk
    Poziom 20  

DJ Kunix napisał:
    Witam Was forumowicze!
    Problem jaki mnie tyczy to wybór sprzętu muzycznego. Budżet jest dość wysoki - 11tyś zł, więc Macie duże pole manewru. Poszukuję amplitunera, odtwarzacza DVD/CD , equalizera i kolumn. Sprzętu poszukuje mój ojciec,więc postanowiłem ułatwić mu trochę sprawe, zwracając się do Was. Salon jest prostokątny, ma 42m^2 i ma bezpośrednie połączenie z jadalnią i kuchnią co daje ok 70m^2 powierzchni całkowitej. Muzyki jaką będzie słuchać to jazz, smoth-jazz, lekki rock typu U2 i czasem radio. Na kolumny mamy przeznaczone 5,5-6tyś, na amplituner 3,5-4 do tego odtwarzacz i eq. Czasem będzie służył jako kino domowe. Oczekiwania:
    Klarowna,czysta i nie piskliwa góra
    Bas ciepły, z mocnym kopnięciem ale pod kontrolą.
    Zależy nam na jak najczystrzym brzmieniu i niskim poziomie zniekształceń.
    Mile widziane zestawy stereo z subwooferem jako dopełnienie dołu.

Aukcja na oku:
    Kolumny Dali-Ikon 7 mk2

Ampli Onkyo Tx nr 1007

Prawdopodobnie mam wiele wspólnego z Twoim ojcem:)
    Muzyka, wiek i gusta brzmieniowe. Aktualnie posiadam też zestawienie w podobnym, poszukiwanym budżecie.
    Jedynie powierzchnię pokoju odsłuchowego (póki co) mam sporo mniejszą.
    Szczerze zazdroszczę!

Jako miłośnik uzyskania lepszego brzmienia, kosztem połysku i gwarancji - niezmiennie odradzam zakup nowego sprzętu, co jest niezmiernie trudne z uwagi na liczne głosy sprzeciwu, tudzież namolną reklamę nowych produktów o stosunkowo niskiej cenie i rzekomo wyższej jakości, niż kosztujące relatywnie sporo więcej, wytwory z poprzedniej epoki.
    Jaka jest prawda? Kilku już zdążyło się przekonać...
    Myślę, że Twemu ojcu nie trzeba specjalnie tłumaczyć.

Amplituner (i to jeszcze KD), to mocno średni pomysł do słuchania jazzu na wysokim poziomie. Zamiast tego proponuję zestaw pre+amp - zwłaszcza do znacznej powierzchni. Subwofer nie jest konieczny przy zastosowaniu niektórych kolumn.
    Idąc drogą zakupu, jaką proponujesz, czyli tylko nowe (co na to tata?), tak naprawdę i w stereo, i w KD będzie tylko średnio. Za 10-11 tys. można dziś nabyć kilku, kilkunastoletni sprzęt o ówczesnej wartości 40-50 tys. zł. To jakościowa PRZEPAŚĆ.

Odpowiedz proszę.
    Czy ojcu zależy na latających wokoło głowy sztyletach lub huku bomb za plecami, kosztem MUZYKI? Czy raczej Tobie (będzie na przyszłość jak znalazł!).

Zapewniam, że filmy prezentowane przez solidny zestaw stereo wypadają dźwiękowo LEPIEJ niż z zestawu niższej jakości KD (oprócz latających sztyletów - choć i tu efekty z dobrych, pełnopasmowych kolumn stereo są nieraz zadziwiające).

Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że reprezentacyjny (?) salon wymaga odpowiednich "mebli". Ale nie wszystkie, kilkunastoletnie sprzęty wyglądają jak "psu z gardła" wyjęte. Wiele z nich, przez lata straciło niewiele ze swojego pierwotnego blasku i świetności.

To na razie tyle...

Pozdrawiam!

0
  • Pomocny post
    #5 10 Mar 2011 12:32
    przemo-lukas

zukzukzuk napisał:

Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że reprezentacyjny (?) salon wymaga odpowiednich "mebli". Ale nie wszystkie, kilkunastoletnie sprzęty wyglądają jak "psu z gardła" wyjęte.

Powiem więcej. Jak ktoś decydował się na zakup tak drogich komponentów własnego systemu, to z całą pewnością dbał o nie.

Jeśli ma to być sprzęt nowy, to warto posłuchać zestawu, który podałem wyżej. W przyszłości, będzie można zastanowić się jeszcze nad zakupem zewnętrznego przetwornika cyfrowo/analogowego.

Jeśli Twój tata zdecyduje się na zakup sprzętu używanego, to postaramy wskazać na co należy zwrócić uwagę.

Ale najważniejsze. Satysfakcję gwarantuje zakup, po uprzednim odsłuchu (najlepiej we własnym pomieszczeniu).

0
  • Pomocny post
    #6 10 Mar 2011 13:27
    exik
    Poziom 25  

Podpisuję się pod tym co napisał zuk.
    Dodam od siebie jeszcze, że WARTO przeznaczyć część budżetu na dostosowanie pomieszczenia do odsłuchu. Bez tego ani rusz. Można kupić najdroższe sprzęty, a nędzna akustyka i tak porobi z dźwięku góry i doliny.
    Jako, że pomieszczenie jest na prawdę duże - tym bardziej polecam taki zabieg, bo może być nieciekawie..

0
  • Pomocny post
    #7 10 Mar 2011 13:35
    zukzukzuk
    Poziom 20  

Prawda:)

Lecz optymalny wybór, nie jest taki prosty.
    Więcej. W zasadzie niemożliwy!
    Czy to wśród nowych, czy to używek.
    Doradzanie - tym bardziej...

Nawet jeśli brać pod uwagę tylko sprzęt uznanych firm - to są najmniej setki, tysiące konfiguracji, których nijak nie da się dobrze poznać.

Słuchanie danego zestawienia u siebie - to optymalny sposób.
    Tylko musimy brać pod uwagę, że nasze "poznanie" sprzętu odbywa się w bardzo ograniczonym czasie. Tak na mój gust w parę godzin, a nawet kilka dni - nie da się określić w 100% jego muzycznej jakości. Tym bardziej, że jest nam zupełnie nieznane, albo nowe, tyle co zdjęte z półki.

Dalej.
    Słuchając jednego zestawu (i np. zachwycając się nim od razu) - rezygnujemy z dalszych porównań, a tym samym nie mamy punktu odniesienia.
    Złośliwi mówią nawet, że to co podoba się nam na początku, za jakiś czas - irytuje! I jest w tym jakaś prawda.

No, ale najlepiej, jakby sam zainteresowany odezwał się w rzeczonej sprawie...

Pozdr.

0
  • #8 10 Mar 2011 17:33
    DJ Kunix
    Poziom 15  

Dziękuję za odpowiedzi. Pokój jest w trakcie wygłuszania, okna drzwi są dźwiękoszczelne. Zapytam się, na razie nie mam kontaktu, gdyż tato dziś jest na delegacji w sopocie a jutro jedzie do Berlina. Dam znać w sobote ;)

0
  • #9 11 Mar 2011 13:47
    przemo-lukas

"Wygłuszanie" a adaptacja pomieszczenia pod względem akustycznym to dwa odrębne zagadnienia. Warto poczytać o przygotowaniu pomieszczenia odsłuchowego. Jednak na razie proponuję trzymać się tematu.

0
  • #10 17 Mar 2011 16:12
    DJ Kunix
    Poziom 15  

Temat proszę zamknąć. Ojciec się rozmyślił bo musimy dokończyć kanalizację do domu ;] Ale i tak jeszcze kiedyś wrócimy do tego tematu.
    Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

0