Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Hotpoint Ariston AQSF 109 po przepięciu

tommek 09 Mar 2011 07:24 5303 5
    tommek
    Level 9  
    Witam wszystkich. Mam problem z pralką Ariston AQSF 109, a mianowicie jest spalony warystor RV1 w module sterującym, jest on wpięty pomiędzy styki zasilania więc podejrzewam że w sieci było przepięcie. Jest też spalona jedna ścieżka od spodu, łącząca warystor ze stykami zasilania. Moje pytanie brzmi jaki jest symbol tego warystora (zostały z niego tylko strzępy), czy prawdopodobne jest w tych modułach że oprócz warystora mogą być jeszcze jakieś inne uszkodzenia po przepięciu?
    And41x1
    Level 26  
    Przepalona ścieżka i zwarty warystor, dają nadzieję że przepięcie nie poszło dalej. Jeśli warystor się rozpadł, przepięcie trwało długo i mogą być dalsze uszkodzenia. Warystory jakie można zastosować to 275V AC, lub 431V DC, o mocy równej lub najlepiej większej. Warystory o większej mocy mają większe rozmiary. Ja dla estetyki, wstawiam warystor maksymalnej mocy, z takim jak trzeba rozstawem nóżek.
    User removed account
    User removed account  
    tommek
    Level 9  
    Kolega ma dobry nos, kupiłem ją z ciekawości bo była tuż koło mnie. Jakiś wysokiej klasy specjalista obciął kable od filtra przeciwzakłóceniowego i poskręcał je na krótko bo myślał że to filtr, tym samym unieważnił gwarancję. Poza tym pralka nowa. Jak mi się nie uda naprawić to mogę odsprzedać. Jutro kupię warystor i polutuję ścieżkę, zobaczymy czy zadziała.
    tommek
    Level 9  
    Po wymianie warystora i polutowaniu ścieżki pralka działa bez zarzutu.