Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc - subwoofer

Salata123 27 Paź 2004 18:42 3038 17
  • #1 27 Paź 2004 18:42
    Salata123
    Poziom 9  

Proszę o pomoc :) - subwoofer

Cześć, czytam tematy na forum i niewiele rozumiem, dziwne skróty jak BR itp. (teraz już wiem, co znaczy :D ) i czytam i czytam, szukałem też w sieci, ale niestety chyba nawet nie wiem, czego szukać :P Tak to jest, kiedy się zaczyna przygodę z budową głośników (przynajmniej w moim przypadku :D ). Dobra, ale koniec tego nudnego wstępu. Chciałbym zasięgnąć waszej opinii na temat budowy subwoofer’a.

Więc tak:
    1. Jeśli dysponuje czymś, czego używam jako wzmacniacze mogę napędzać subwoofer o przyzwoitych osiągach :) A jest to, czym z tego:
    Unitra Diora - Amator 2b stereo DSS 201 14001 2x 10W 8omy
    Unitra - Zodiak DSS 402 14702 2 x 15W 8omy
    Unitra Diora - Merkury Hi-Fi DSH 303A 13806 4x 20W 4omy

2. Planuje przeznaczyć na ten cel (zakup głośnika) około 150zł (obudowy, terminale, okablowanie to już oddzielna kwestia ;) ) Czy za taka cenę można kupić coś rozsądnego oczywiście czy można coś rozsądnego podłączyć do któregoś z tych "wzmacniaczy". Jeśli dałoby rade to proszę o odpowiedz, jaki głośnik powinienem kupić. Chciałbym żeby to był konkretny model i firma, bo się na tym nie znam :/ A jeśli podalibyście mi litry obudowy i ewentualne wymiary BR to byłbym super szczęśliwy! Ponieważ tych programików do obliczania nie rozumiem :( po mimo opisów :/.
    Chciałbym, aby subwoofer wydawał niskie dźwięki, ale zarazem żeby nie był taki, że gdy odpalę jakaś szybsza melodyjkę to z podbić basowych zrobi mi się jedna linia ;)
    Czy lepsza będzie obudowa BR czy zamknięta?
    Aha głośnik powinien dać rade na +-15m^2 :)
    Używany będzie w szczególności do słuchania muzyki (raczej mało techno a raczej coś spokojnego, ale z głębokim basem), ale tez czasem do filmów.
    Chciałbym żeby ten bas było nie tylko słychać, ale też czuć :D i żebym mógł nim postraszyć sąsiadów ;)

Prawdopodobnie to nie możliwe, co chce osiągnąć za tą cenę, :( Ale proszę powiedzieć, co można zrobić rozsądnego za takie pieniądze :)

ps. Czy mogę kupić gotową zwrotnicę? Jeśli tak to tez bym prosił o jej parametry...

Dzięki wszystkim ludziom dobrej woli, zrozumcie laika :P

Pozdrawiam Salata123

• #2 27 Paź 2004 19:06
    zeberko
    Poziom 31  

Tu masz przykład sub który został wykonany fak inne forum ale przykład niezły
    http://forum.tweak.pl/viewtopic.php?t=47362&postdays=0&postorder=asc&&start=330
    Co do twego problemu przejrzyj więcej tematów w tym dziale (akustyka) pełno jest tu podobnych problemów.
    Ad1. Szkoda tych konstrukcji na napędzanie subwoofera, większość konstrukcji to suby aktywne (własny wzmacniacz z filtrem) najbardziej popularna końcówka na której robione są wzmacniacze do tanich sabów (nie koniecznie słabych) to TDA7294 (tani, prosta aplikacja, w miarę mocny wykop).
    Zapoznaj się z paroma podobnymi tematami, potem wal z pytaniami jak w dym.

• #3 27 Paź 2004 19:31
    Salata123
    Poziom 9  

Tzn. znaczy, że te wzmacniacze są za dobre czy za słabe? Bo nie zrozumiałem troszkę tego, co napisałeś :)

Wolałbym wolałbym jednak zrobić głośnik bez osobnego wzmacniacza tzn. pasywny, bo chyba nie potrafiłbym tego podpiąć - no chyba, że ktoś dałby jakiś artykuł albo wytłumaczyłby krok po kroku jak dla laika :)

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie :!:

• #4 27 Paź 2004 19:51
    zeberko
    Poziom 31  

Czy za dobre one są jakie są kawał histori za nimi.
    Może zapoznaj się z tą stroną.
    http://www.mdcs.elektroda.net/
    i tą
    http://www.akustyka.tk/
    Oczywiście każdy wzmacniacz może napędzać subwoofera ale trzeba zachować odpowiednie proporcie by kolumny zasadnicze nie miały lepszego basu, większej mocy i lepszego wykopu.
    Ja np. do kompa zrobiłęm zestawik 2.1 (dwie satelitki na końcóce 4W odcięte od 140Hz i subie zamkniętym 20litrów GDN16/20/8 na TDA2030 około 14W) do kompa pięknie się znajduje. Dotam tylko, że z mojej strony koszt to zakup Kitu na tym TDA 14zł.
    Teraz przedemną następne poważniesze konstrukcja, monitorki na ARN150/03/8 i GDWK11/100
    Pozdrawiam

• #5 27 Paź 2004 20:28
    Tremolo
    Poziom 43  

W sumie mozna spróbowac zmostkowac powiedzmy Merkurego. Przez odpowiedni sterownik na wzmacniaczach operacyjnych albo DRV134 i wtedy po prostu go wpiąć dołożyś filter aktywny z kitu i powinno działać. Wzmacniacze po prostu lubią działac na zawężonym pasmie. Jedynym problemem jest fakt iz polksie konstrukcje miały pasma od 40Hz wzwyż. (góra 30Hz) a przy przyzwoitych warunkach

• #6 27 Paź 2004 20:42
    Lukasz62
    Poziom 15  

Mam dla ciebie jeszcze inną propozycje niż moi poprzednicy , a mianowicie: Można się pobawić w konstruktora i zbudować kit avt-493, jest to Samochodowy subwoofer aktywny. Ma wbudowane zwrotnice i podpina się jego pod wyjścia głośnikowe, posiada też regulacje mocy subwoofera. tak że można go oddzielnie dopasować do innego zestawu. W następnym kroku można wybrać głośnik musi być on o mocy min. 35W sinus, jeśli nie chcesz dużo wydać polecam głośniki Alphard, są one dość dobre a i cena nie jest wygórowana. Tum zestawem i głośnikiem w odpowiedniej obudowie możesz troche podenerwować sąsiadów ale nie spodziewaj się nagłej wizyty sąsiada bo to nie aż taki sprzęt. PS. co do obudowy musisz mieć dokładne parametry głośnika i użyć programu do wyliczania objętości skrzyni. w ten sposób uzyskasz najlepszy wynik i niską częstotliwość rezonansu (głęboki, poruszający bass). Kit wysyłam w załączniku, dodatkowo Parametry Głośników Alphard
    Pozdrawiam

Przepraszam - ale kolega nie prosil o ten załacznik, jest dostępny na stronie www.eltaj.pl , skasowano

• #7 27 Paź 2004 21:44
    Salata123
    Poziom 9  

Dobra, więc tak:

Pomysł ze zbudowaniem tego kitu raczej odpada, bo nie znam się na płytkach itp... (pewnie wystarczy wszystko w dobre miejsca polutować? ;) bo nawet nie wiem)

Co do mostkowania Merkurego, no nie wiem czy umiałbym to zrobić i przy okazji nic nie zepsuć.

:arrow: a czy te 40hz nie starczy? Będzie to bardzo odczuwalne?

A jeśli podepnę jakiś głośnik pod Merkurego to, co będzie? Będzie grał zbyt cicho? Czy może polecieć wzmacniacz?

Teraz mam 2 monotorki firmy polk audio seria 2, i są podpięte pod amatora a 2 następne głośniki diory (po 2 głośniki + gwizdki (30l)) w jednym pudle (obudowa zamknięta) i gra to naprawdę fajnie - monitorki ustawiłem tak żeby grały wysokie dźwięki a te unitry robią mi za bas.

Dobra, więc tak: Czy ktoś może mi jasno napisać:

1. Dobry głośnik do 150zł
    2. Wzmacniacz do niego (taki do środka ze zwrotnicą itp...) (jaki tego koszt?)
    3. Wymiary obudowy, strojenie na b. niski bas

Przepraszam, że Tylko wymagam ciągle, ale chyba się do tego nie nadaje :/

• #8 27 Paź 2004 22:14
    wowka
    Poziom 28  

co do glosnika to proponuje tesle arn312 z tym ze za 150zl to musisz na jakiejs gieldzie kupic bo na allegro najtanszy byl za 190zl

• #9 27 Paź 2004 22:27
    Salata123
    Poziom 9  

A jaki do tego wzmacniacz itp? prosze pomocy bo się na tym nie znam :cry:

• #10 27 Paź 2004 22:28
    Tremolo
    Poziom 43  

Niestey nie dopisałem... trzeba by było wymienić kondensatory elektrolityczne w zasilaczu na takie o większej pojemności. I byc może wepchnąć się za preamp prosto pod końcowke.. żeby wyeliminować możliwość nierównomiernego balansowania kanałów (niedokładność elementów) przy okazji zredukowac do minimum elementy a których może obcinac się pasmo poniżej 30-40Hz. Może tez wymiana kilku elektrolitów. I kilka pomiarów na oscyloskopie.

2. generalnie mógłbys zrobić zwrotnice pasywną, jest prostsza w konstrukcji za to większa i bardziej stratna - nie zapewni takiej kontroli jak filtr aktywny.

Najprościej bedzie tak uwzgledniajac Twoj stopień wtajemniczenia: Pomijając mostkowanie, dwa glośniki w jednej obudowie ewentualnie dzielonej - TESLA TVM ARN 226 ( i cała rodzina) podpięte osobno pod kanały i na wyjściu zwrotice. Tak w ten sposób bedziesz mógł w miare wykorzystac te wzmanicacze (chocby jeden). Oczywiście możesz zakupic dwa filtry aktywne i je wpiąć zwrotnica praktycznie nie bedzie potrzebna.

Myśle tu także o dwóch LW 800 (Alphard) wbudowanych w jedną obudowe zasilane z dwóch wzmanciaczy (niestety nie stosowałem takiego rozwiązania więc nie moge za bardzo powiedziec o szczegołach). Obudowa by wyszła około 50-60 litrów Bas Reflex 11 cm średnicy długi na 19 cm wgląb. Wielkość skrzyni 50cm głęb x 50cm szer x 25cm wys (wnętrze) możliwe bezie wrzucenie 14 cm otworu br długiego na 33 cm. Front 50cm x 25cm. BR z tyłu.

W przypadku ARN226(05/8) dałbym pod oba bude 80-100litrów koniecznie zamkniętą. (pewnie się zaraz zapytasz czemu nie z BR)

W obu przypadkach za oba głośniki zapłacisz mniej niż 150zł i nie bedzie najgorzej. Ale zawsze lepiej jeden dobry głośnik niż dwa ciutke gorsze. Jednak u Ciebie mamy nietypową sytuacje.

po za tym nie warto niskiego basu - nie dasz rady z tych wzmacniaczy tego wyciągnąć możesz liczyc tylko na szybki bas. -> tesle. 8,3 ms jak na taką klase to nie jest źle . Dwie tesle powinny zejść około 35 Hz (-3dB) i 31 Hz (-6dB). W dodatku kiedyś tam w przyszłości bedziesz mógł je czyms lepszym zasilić -> moga wytrzymać 70W(sztuka)

A czy ten merkury jest Quadro czy po prostu 2 kanały na 4 głośniki?

Tudzież zastanowiłbym się bardziej nad stworzeniem dobrych kolumn stereofonicznych.

• #11 27 Paź 2004 23:47
    Logan
    Poziom 30  

zeberko napisał:

Ja np. do kompa zrobiłęm zestawik 2.1 (dwie satelitki na końcóce 4W odcięte od 140W i subie zamkniętym 20litrów GDN16/20/8 na TDA2030 około 14W) do kompa pięknie się znajduje.

Chyba chciales napisac "od 140 Hz" ??

• #12 28 Paź 2004 00:50
    Salata123
    Poziom 9  

Dobra dzięki wszytkim za odpowiedzi ale sytułacjia się diametralnie zmieniła. Po konsultacjiach z sponsorem ;) fundusz powiększyłem do około 500zł (ze wszystkim, obudowa itp) (ale to dopiero realna kwota pewnie na koniec grudnia... :/ jak nie stycznia)

I tak na szybko wybrałem:
    Tonsil GDN 20/80/2 - 8 Ohm w obudowie BR

I tak: na tych wzmacniachzach które posiadam nie warto nic robić... znam kolesia który moglby mi zrobić wzmacniacz lampowy do 20hz... za 1200zł - cena troszke kosmiczna jak dla kogos bez zarobków :D Więc powiedcie czy to się opłaca :)

140w rms przy 8 ohm wraz z układem auto dołączenia obciazenia + funkcja clipp + automatyczne wyłączanie + wejscia niskopoziomowe i wysokopoziomowe z gwarancja 12 miesiecy 420zł czy 70w rms (reszta to samo) za 300zł????

Oczekuje pomocy :) - a jeśli ktos podioł by się zrobienia wzmacniacza za konkurencyjną cene to... :D

Aha i czy do tego Tonsila będzie lepiej pasowało 70 czy 140? pewnie lepiej 140 ale czy na 70 też będzie ok grało??

No to chyba narazie tyle (zbieram kase :D )

• #13 28 Paź 2004 20:04
    zeberko
    Poziom 31  

Logan napisał:
    zeberko napisał:

Ja np. do kompa zrobiłęm zestawik 2.1 (dwie satelitki na końcóce 4W odcięte od 140W i subie zamkniętym 20litrów GDN16/20/8 na TDA2030 około 14W) do kompa pięknie się znajduje.

Chyba chciales napisac "od 140 Hz" ??

Tak się palnołem :oops:

• #14 28 Paź 2004 20:17
    Salata123
    Poziom 9  

Cytat:
    A czy ten merkury jest Quadro czy po prostu 2 kanały na 4 głośniki?

to jest Quadro z regulacjia ambiofoni czy jakoś tak ale nie wiem czemu tylne kanały nie działają.

A czy możecie mi odp. na posta wyżej? :?: :roll:

• #15 28 Paź 2004 22:23
    zeberko
    Poziom 31  

Sub ma się komponować do głównych przednich kolumn, powinien je ewentualnie niezauważalnie uzupełniać (muzyka), inaczej to się ma jak subwoofer ma być tylko do kina tu można iść na bardzo mocny i niski bas.
    Może masz możliwość posłuchania jakiś zestawów z subem i wyrobić sobie opinii co się podoba Tobie i czego oczekujesz.
    Bo z dźwiękiem jest tak, zasadniczo podlega on ocenie subiektywnej a nie obiektywnej znaczy się jak w powiedzeniu "Jednemu smakują ogrodnika ogórki a innemu ogrodnika córki"
    Pozdrawiam

• #16 28 Paź 2004 23:38
    Salata123
    Poziom 9  

Sub ma być i do muzyki i do filmów (więcej muzy), więc chciałbym żeby potrafił zejść nisko i miękko, ale żeby z muzyka też dawał rade.

Obliczyłem taka obudowę - z głowy (z podglądu starych topików na forum)

35x35x30 = 36.7L (wymiary beż grubości ścianek)

BR = średnica: 7 długość 15 (?)

Głośnik Tonsil GDN 20/80/2 chyba wszyscy znają jego parametry.

Proszę, jeśli ktoś może o obliczenie, co z tego wyjdzie i co trzeba zmienić!
    :twisted:

• #17 29 Paź 2004 10:17
    zeberko
    Poziom 31  

Zasadniczo podane przez ciebie parametry ładnie się znajdują w WinISD ta wielkość BR to jak by strojenie dla 39Hz, na -3bB ma 41,3Hz, a -6dB jest 36Hz.
    Co do impulsu
    na 36Hz jest 13,37 ms
    na 38Hz jest 13,40 ms
    a teraz to już z górki
    na 40Hz jest 13,15 ms
    na 50Hz jest 9,56 ms
    W sumie jest OK! jak na moje oko (ale moje doświadczenie jest jeszcze w swerze bardziej nauki jak praktyki :) )
    Dla BR fi 8cm jest dla tego układu 20,7cm
    Pozdrawiam

• #18 29 Paź 2004 12:55
    Salata123
    Poziom 9  

Wielkie dzięki za zainteresowanie, ale jak sam piszesz nie masz doświadczenia praktycznego ;) (ja nie mam żadnego :D ) dlatego jeśli mógłbym prosić kogoś z doświadczeniem żeby coś doradził? Czy takie strojenie nie jest za niskie i czy impuls nie jest zbyt długi?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME