Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop DP4321 + zaniżone napięcia przetwornicy wn

09 Mar 2011 19:01 1924 7
  • Level 13  
    Witam.
    Posiadam oscyloskop jak w temacie. Uszkodzeniu uległa przetwornica wn. Napięcia zasilacza +120V, +8V, +14V -13V sprawdzone i zgodne ze schematem. Wymieniony został V1001, V1002, V1006 oraz Dioda V1012. Po tych zabiegach przetwornica ruszyła ale napięcie -1900V jest zaniżone do -560V. Tranzystor V1006 dosyć mocno się grzeje. Przy takim napięciu plamka jest ledwo widoczna. Nie mam doświadczenia w naprawie tego typu przetwornic dlatego proszę o poradę o dalszy tok postępowania.

PS. Schemat pożyczam z tego wątku :| może ktoś posiada całość w lepszej jakości?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic959805.html
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 37  
    Czy elementy zostały wymienione na takie same, czy też zastępcze?

Jeżeli jesteś pewny tych podzespołów, to sprawdź przetwornicę " na luzie"- czyli odłącz wysoką stronę od reszty układu, i wyjście obciąż rezystorem 4M7 ( dwa rezystory 2M2/1W połączone w szereg z uwagi na zbyt wysokie napięcie).
  • Level 39  
    Sprawdziłeś C1021? Czy przetwornica wydaje jakieś dźwięki - piszczy wysoko/nisko?
    Ten układ działa mniej więcej tak. Tranzystor V1001 to regulator napięcia wyjściowego. V1002 i V1006 to stopień wykonawczy przetwornicy zaporowej i z naszego punktu widzenia jest nudny bo w sumie przewidywalny. Za częstotliwość drgań przetwornicy zaporowej samowzbudnej odpowieda kondenstator C1005. Wracając do V1001 to napięcie na bramce tranzystora będzie odpowiadało za dławienie generatora na V1006. A napięcie to jest odkładane po miedzy +120V, R1001, R1016, R1017, -1900V. Rezystory trzeba sprawdzić podobnie C1001,C1016! Jeśli napięcie ujemne przyjmie jeszcze większą wartość ujemną to tranzystor V1001 zostanie zatkany co spowoduje zatkanie V1002 a co za tym idzie zablokuje generator na V1006. Na bramce V1001 powinno być w przypadku wartości ustalonej około -50V. Warto sprawdzić prąd podany na schemacie czyli 84.2mA. Tylko przed uruchomieniem miernik powinien być solidnie wpięty w obwód bo przetwornica zaporowa bez sprzężenia zwrotnego to nie najlepszy pomysł.
    Zmierz napięcia na V1001.
    To na początek. Potem jak nie pomoże trzeba będzie pogrzebać trochę bardziej.
    Może koledzy, którzy mają ten typ oscyloskopu wesprą choćby poprawnymi wartościami napięć na V1001.
    Przyczyn może być kilka. Uszkodzenie w obrębie przetwornicy, przeciążenie przetwornicy np. zwartym kondensatorem lub innym elementem, uszkodzenie lampy, uszkodzenie transformatora przetwornicy,... Na tej przetwornicy wisi nie tylko sama lampa ale i powielacz V102x i inne na około elementy. Jeśli odlutujesz R1020 to odciążysz w ten sposób przetwornicę od powielacza.
    Aby sprawdzić czy to nie lampa przeciąża trzeba by odlutować z jednej strony:V1024,R1024,V1026 i odpiąć złączkę.
  • Level 13  
    Po odłączeniu powielacza (R1020), elementów V1024, R1024, V1026 i lampy przetwornica nie startuje. Elementy sprzężenia zwrotnego sprawdzone R1014, R1016, R1017, kondensatory na wypadek zwarć również.
    Za V1002 wstawiony 2N5401 za V1006 ST13007a V1001 oryginał.
    Dioda V1012 to BY299 (czy potrzebna tu aż 2A może dać na wyższe napięcie i mniejszy prąd?).
    Układ wydaje się prosty ale już mnie trafia. Zastanawiam się czy nie jest uszkodzone trafo albo zamienniki nie takie jak potrzeba.

Czy nie obciążona przetwornica tego typu masz szansę działać czy trzeba ją obciążyć tak jak sugerował "serwis"?
  • Helpful post
    Level 39  
    Powinna być obciążona.
    Czyli jak zwykle będzie z tym pod górę.
    Kolega Serwis nie wiem skąd wziął 4.7MR co nie oznacza, że nie ma racji. Po prostu może wiedzieć jaka jest wartość dopuszczalna prądu anodowego w twojej lampie. Z pobieżnych obliczeń na wynika, że prąd będzie rzędu ~0.4mA co ma sens. Warto sprawdzić jeśli możesz parametry swojej lampy. Jak bym miał coś zalecić to rezystory 2W a nie 1W. Ale to szczegół.
    Nie mniej trzeba podążyć w tym kierunku czyli odpiąć anodowe od lampy i podłączyć w to miejsce sztuczne obciążenie 4.7MR.
    Gdybyś wstawił w miejsce uszkodzonych popularnych BC327-16 i BD243B to przetwornica też by działała. To generator samodławny jaki można spotkać choćby w zasialczu świetlówek turystycznych na 12V.
    Najbardziej interesuje mnie napięcie na bramce V1001 bo jeśli on jest uszkodzony to będziesz miał zaniżoną wartość na wyjściu przetwornicy.
    Jak już się uporasz ze sztucznym obciążeniem powinieneś popracować nad R1017. Jeśli zmniejszysz jego wartość powinieneś uzyskać wzrost napięcia na wyjąciu. Test zrób zmniejszając go o 20...30%. Jeśli napięcie podskoczy to znaczy, że V1001 może być w nienajlepszej kondycji lub coś koło niego.
    Prąd tu ma mniejsze znaczenie jak napięcie. Ja bym nie dał w tym miejscu diody na 800V! BY299 to jakiś żart w miejscu V1012! Skoro kondensatory są na 2kV to dioda też taka powinna być! Zacznij od wyprostowania tego problemu. Od biedy można w jej miejsce dać 3...4 połaczone szeregowo np.BA159 lub coś podobnego. Nie ważne, że będą miały większą rezystancje i spadek napięcia. Dla anodowego kilka woltów mniej i tak nie ma znaczenia a poza tym powinno to skompensować sprzężenie zwrotne.

Sprawdziłem ta ze schematu czyli Y10GA i przyjaciel google podał:

Y10GA
    Silicon Rectifier
    Hitachi Semiconductor
    Rectifiers
    V(RRM)(V) Rep.Pk.Rev. Voltage=6.0k <-----!!! 6kV
    I(RM) Max.(A) Reverse Current=4.0u
    @V(R) (V)(Test Condition)=6.0k
    I(FSM) Max.(A) Pk.Fwd.Sur.Cur.=500m
    V(FM) Max.(V) Forward Voltage=22
    @I(FM) (A) (Test Condition)=5.0m
    I(O) Max.(A) Output Current=5.0
    Status=Discontinued
    Package=Axial-11
    Military=N

Czyli 6kV. W tym miejscu niewątpliwie powinna siedzieć np. dioda BYP350 - 8 czyli wysokonapięciowa na 8KV (na pewno jest bo stosowałem w podobnych rozwiązaniach) a nie mniej jak na 3kV czyli BYP350 - 3 o ile taką produkowano?
  • Helpful post
    Level 37  
    RitterX wrote:
    Powinna być obciążona.
    Czyli jak zwykle będzie z tym pod górę.
    Kolega Serwis nie wiem skąd wziął 4.7MR(...)

Z praktyki, Kolego... z praktyki... :D

Co do mocy rezystorów- to celowo podałem 1W- z uwagi na rozkład napięcia ( można też zastosować 4x1MΩ/0,5W, ale to szczegół).
    RitterX wrote:

Czyli 6kV. W tym miejscu niewątpliwie powinna siedzieć np. dioda BYP350 - 8 czyli wysokonapięciowa na 8KV (na pewno jest bo stosowałem w podobnych rozwiązaniach) a nie mniej jak na 3kV czyli BYP350 - 3 o ile taką produkowano?

Oczywiście, taka dioda jest jak najbardziej właściwa.
    Typowa dioda 5mA, stosowana w "telewizyjnych" powielaczach WN.
    Dla informacji- były produkowane na napięcia 2kV, 8kV, 12kV, 16kV.

A wracając do oscyloskopu- to zastosowana przez autora dioda BY299 może być jedyną usterką, która powoduje niewłaściwą prace przetwornicy.

Przypuszczam, że oryginalna dioda Y10GA jest sprawna- tylko Kolega Viperus mógł źle zinterpretować odczyt pomiaru.

Bo, jeżeli nie miała fizycznie zwarcia, to z uwagi na jej wysokie napięcie pracy, mierzy się zupełnie inaczej niż standardowa dioda ( inny spadek napięcia).
  • Level 13  
    To nie do końca tak jak piszesz :) Oscyloskop mam z drugiej ręki i tam już siedziała dioda 1000V 3A na 100% uszkodzona więc wymieniłem na podobną, sugerując się, że taka siedziała w oryginale. Widać ktoś już przy tym grzebał. Schemat (a właściwie jego fragment) znalazłem później. Postaram się wymienić wszystkie podejrzane elementy zgodnie ze schematem (w sumie tak wiele ich tam nie siedzi :) ) i dam znać o efektach łącznie z pomiarami napięć na V1001 i prądu w gałęzi sprzężenia zwrotnego. Ale to dopiero po weekendzie. Dziękuję za udzieloną do tej pory pomoc, zwłaszcza koledze RitterX za przedstawienie zasady działania tej przetwornicy.
  • Level 39  
    @Srewis
    Jeśli chodzi o BYP350 miałem/używałem wersji -8 .Dlatego zasugerowałem koledze, że jeśli znajdzie -3 to już powinno wystarczyć. Teraz rozwiałeś moje wątpliwości co do typoszeregu owych diod.
    Jeśli chodzi o rezystory obciążenia w miejsce anody lampy to zaproponowałem 2W nie z powodu wartości rezystancji krytycznej a napięcia granicznego. Nie mogę zakładać, że kolega Viperus posiada rezystory wysokonapięciowe . Przypuszczam, że są to zwykłe metalizowane. Zwykło się przyjmować, że dla rezystorów w obwodach wyskokonapięciowych powinno się przyjąć z powodów konstrukcyj budwy rezystora max. 1000V na każdy 1W o ile nie jest przekroczona wartość rezystancji krytycznej. Warto dobrać wartość dopuszczalnej mocy z lekkim okładem. Zastosowanie 4x1MR uważam za bardzo dobry pomysł właśnie z powodu lepszego rozkładu napięć.