Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Haier podłączenie silnika

conrado1988 09 Mar 2011 19:53 1457 8
  • #1 09 Mar 2011 19:53
    conrado1988
    Poziom 9  

Witam
    Mam taki problem. Zepsuł mi się silnik w zmywarce. Oddałem go do przezwojenia i wszystko byłoby cacy, gdyby nie fakt, że facet, który się tym zajmował, nie podłączył silnika do wtyczki, którą się podpina.
    Haier podłączenie silnika
    Tak mniej więcej to wygląda. Przy tłumaczeniu jak to podłączyć powiedział, że skręcony zielony z brązowym mam podpiąć pod 230V, wolny brązowy pod 230V i pod kondensator, a wolny zielony tylko pod kondensator. Tyle że nijak ma się to do tej wtyczki, która jest do podpięcia do zmywarki.
    Co wiem:
    - przewód czarny wychodzący ze zmywarki jest fazą
    - kable zielone wychodzące z silnika po zamianie miejsc zmieniają kierunek kręcenia silnika
    Nie mam jak zawieźć zmywarki do serwisu a za domową wizytę nie mam zamiaru płacić prawie 2 stówek (takie mają tutejsi panowie elektrycy ceny) więc proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

0 8
  • #2 09 Mar 2011 23:19
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

Witam
    Trochę Pan z panikował.
    Uzwojenia:
    Dwa brązowe - główne czyli zawsze ma być zasilanie.
    Dwa zielone jest to uzwojenie rozruchowe -
    czyli jeden przewód zielony jak Panu powiedziano ma być podłączony razem z brązowym i podłączony do przewodu wtyczki który w żadnym miejscu nie jest podłączony do kondensatora (tylko zasilanie), drugi poprzez kondensator do drugiego przewodu zasilającego.

Podłączenie do zmywarki.
    Brązowy i zielony podłączony do przewodu wtyczki który w żadnym miejscu nie jest podłączony do kondensatora (tylko zasilanie).

Sam brązowy podłączony do przewodu wtyczki który będzie podłączony do kondensatora i zasilania.

Sam zielony do wtyczki która łączy się tylko z kondensatorem.

Nie piszę o fazie ponieważ czasem to zależy od podłączenia gniazdka.
    Kondensator jest to aluminiowy cylinder o średnicy około 4 cm przykręcony przeważnie śrubą M8 w okolicy tej pompki.

0
  • #3 10 Mar 2011 20:06
    conrado1988
    Poziom 9  

Tak też zrobiłem, działa wszystko pięknie :) dzięki za pomoc w tym przypadku.
    Teraz mam taki problem, że zmywarka nie wypompowuje wody, którą pociągnęła do mycia i po kilku minutach się wyłącza. Kable wszystkie podpiąłęm jak należy. Czy jest możliwe sprawdzić, czy chodzi silniczek wypompowujący wodę? Bo on się grzeje ale nie kręci.

0
  • #5 10 Mar 2011 20:56
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

Proszę się nie bać zdemontować pompki w porównaniu z poprzednią jest to zabawka. Przed powrotnym założeniem węży proszę je posmarować płynem do naczyń, będzie łatwiej i na pewno szczelnie. Może być także zapchany odlot, ale to mało prawdopodobne.
    Życzę sukcesu Jerzy

0
  • #6 11 Mar 2011 11:22
    conrado1988
    Poziom 9  

Witam
    Wyczyściłem pompeczkę, faktycznie był zatrzymany wirnik plastikowym kawałkiem kosza. Ale teraz jak ją podłączam, to wirnik tej pompki cały czas się kręci, choć już nie ma wody w zbiorniku. Chodzi przez kilka minut, aż zmywarka się nie wyłącza samoczynnie z pikaniem i miganiem jednej kontrolki. Wąż odpływowy drożny, ponieważ gdy naleję do środka zmywarki wodę to jest ona wypompowywana.

0
  • #8 11 Mar 2011 21:38
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

Nie znam tego typu zmywarki, ale pompka może kilka minut pracować bez wody.
    Jerzy

0
  • #9 11 Mar 2011 23:04
    conrado1988
    Poziom 9  

Nie jestem pewien dokładnie, czy to co naprawiałem to był on (w sensie wyłącznik membranowy; znajdował się przykręcony z boku do zbiornika, w którym zbiera się woda do mycia naczyń). Faktycznie, był uszkodzony (mały plastik się urwał, trzeba było go zamienić na coś podobnego) ale po naprawie nic to nie dało. Pompka dalej chodzi aż do wyłączenia się całkowicie zmywaki.

0